Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecţie

Data: 5 martie 2013

Profesor: Georgiana Romanov

Clasa: a VIII-a A

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Obiectul: Limba şi literatura română

Unitatea de învăţare: Romanul

Subiectul: Propoziţia subordonată completivă indirectă

Tipul lecţiei: de comunicare şi însuşire a cunoştinţelor

Competenţe specifice:

 Utilizarea corectă a relaţiilor sintactice în textele orale proprii;


 Utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfosintaxă, folosind
adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie.

Conţinuturi asociate:

 Enunţul, fraza; relaţionarea părţilor de propoziţie în propoziţii şi a propoziţiilor în fraze,


în funcţie de intenţionalitatea comunicării; rolul elementelor de legătură în frază;
contragerea unor propoziţii în părţile de propoziţie corespunzătoare sau expansiunea unor
părţi de propoziţie în propoziţii corespunzătoare;
 Enunţul, fraza, părţi de propoziţie şi propoziţii (complementul indirect şi propoziţia
subordonată completivă indirectă);
 Aplicarea corectă a semnelor de punctuaţie la nivelul frazei (coordonare, subordonare,
incidenţă); realizarea expresivităţii cu ajutorul semnelor de punctuaţie.
Resurse:

 Manualul, fişa de lucru, PPT-ul


 timp – 50 de minute 
 capacitatea de învăţare a elevilor.

Clasa a VIII-a C se află la un nivel mediu punct de vedere al capacităţii de învăţare.


Majoritatea elevilor dispune de capacitate receptivă având resurse suficiente pentru a colabora
cu profesorul în vederea unei desfăşurări eficiente a activităţii didactice. 

 STRATEGIA DIDACTICĂ:

a. Metode şi procedee:

 conversaţia euristică;
 brainstormingul;
 exerciţiul oral şi scris;
 algoritmizarea;
 problematizarea;
 gândirea critică(gândiţi/comunicaţi);

b.Mijloace de învăţământ:

 Limba română, manual pentru clasa a VIII-a, autori Alexandru Crisan, Sofia
Dobra, Florentina Sâmihăian, EdituraHumanitas, Bucureşti,2002;
 fişă de lucru;
 prezentare Power Point;

c. Forme de organizare a activităţii: activitate frontală; activitate individuală.

d.Material bibliografic:

● Parfene, Constantin – „Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală”,


Editura Polirom, Iasi, 2004;

●Crăciun, Corneliu – „Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi


liceu”, Editura Emia, Deva 2004;

●Goia, Vistian – „Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu”,


Editura Dacia, Cluj- Napoca 2002

●Guguş, Carmen – Ora de limba română, ghid metodologic al profesorului de limba


română, Editura Europolis, Constanţa 2006;
MOMENTELE ELEMENTE DE CONŢINUT RESURSE METODE MIJLOACE
LECŢIEI DE TIMP
Voi avea grijă ca elevii sa-şi pregătească materialele 1'
Moment necesare orei de limba română şi voi nota absenţii.
organizatoric Voi asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună
desfăşurare a activităţii didactice.

Verificarea temei şi Voi verifica studiul individual în mod frontal. Elevii 7' Conversaţia Caietul de teme
actualizarea vor citi tema dată ora trecută, fiind solicitaţi, prin euristică
cunoştinţelor sondaj, să citească şi să motiveze, antrenându-se, prin
întrebări frontale întreaga clasă (corectare, observaţii,
concluzii, evaluare).
Reactualizarea cunoştinţelor se va realiza atât pe
parcursul verificării temei, cât şi pe baza unor întrebări
de tipul: Exerciţiul oral şi
Ce este complementul indirect? scris
Ce părţi de vorbire determină?
Prin ce poate fi exprimat? Exemplificaţi.
Captarea atenţiei Demersul didactic va porni de la enunţuri în care 5' Explicaţia
elevii vor înlocui complementele indirecte cu
propoziţii subordonate completive indirecte.
Dau merituosului o carte. PPT-ul
Dau cui merită o carte. Învăţarea prin
Mă bucur de păstrarea tradiţiilor. descoperire
Mă bucur că păstraţi tradiţiile.
A acţionat contra prietenului.
A acţionat contra cui îi este prieten.
Se mira de adevăr.
Se mira de orice îi spuneam.
Ce funcţii sintactice au cuvintele: merituosului, de Demonstraţia
păstrarea, contra prietenului, de adevăr?
Cum se numeşte propoziţia subordonată
corespunzătoare acestor complemente indirecte?
Anunţarea Voi anunţa că astfel de propoziţii subordonate care 2' Analiza sintactică
subiectului lecţiei constituie, la nivelul frazei, realizări propoziţionale ale explicaţia
complementelor indirecte se numesc propoziţii
subordonate completive indirecte.
Se va scrie titlul pe tablă şi în caiete.
Dirijarea procesului Cu ajutorul elevilor se va formula şi apoi se va nota 30' Manualul
de învăţare definiţia propoziţiei subordonate completive indirecte:
Propoziţia subordonată completivă indirectă constituie
în frază o realizare propoziţională a complementului
indirect.
Pe baza exemplelor, elevii vor stabili ce părţi de Învăţarea prin Prezentarea
vorbire poate determina propoziţia subordonată descoperire Power Point
completivă indirectă.
Mă tem că întârzie.
Nu mi-am dat seama că am greşit.
Mihai era capabil să facă un efort mare.
Vai de cine nu învaţă.
E bine de cine munceşte. Explicaţia
Elemente regente: verb predicativ, locuţiune verbală,
adjectiv, interjecţie, adverb.
Prin aceeaşi metodă, vor fi descoperite şi elementele
introductive ale completivei indirecte.
a. pronume/ adjective pronominale relative: cine, ce,
care, ceea ce
Dau caietul cui mi-l cere. Analiza
Se gândeşte la ceea ce are de făcut. morfologică
A luptat contra cui l-a atacat.
Mă gândesc ce carte să-ţi cumpăr.
b. pronume/ adjective pronominale nehotărâte:
oricine, orice, oricare
Explic oricui îmi cere lămuriri.
Se entuziasma de orice îi spuneai.
Ţi-a îndreptat reproşurile asupra oricui nu şi-a scris
tema.
E vai de orice copil mă supără.
c. conjuncţii subordonatoare: că, să, ca...să, dacă, de Exerciţiul scris
Sunt convins că voi reuşi la examen.
Mă tem să nu întârzii.
Profesorul s-a gândit ca fiecare să aibă o altă temă
pentru referat.
Voia să-şi dea seama dacă a rezolvat corect exerciţiul.
d. locuţiuni conjuncţionale subordonatoare: ca nu
cumva să, ca nu care cumva să Explicaţia
Mă tem ca nu cumva să greşesc.
e. adverbe relative: unde, cum, când
Mă mir unde a găsit costume populare.
Să-ţi aduci aminte când v-aţi întâlnit.
Eu nu mă pricep cum ar trebui întocmită o scrisoare.
Le voi atrage atenţie elevilor că fenomenul împletirii
regentei cu subordonata determină includerea
pronumelor relative sau nehotărâte atât în organizarea
regentei, cât şi a subordonatei.
Dau cui cere. Învăţarea prin
cui→complement indirect în regentă -Dau copilului. descoperire
şi subiect în subordonată-Copilul cere.
În tot acest demers, elevii vor identifica predicatele
din fraze, vor recunoaşte elementele de relaţie şi vor
delimita enunţurile; vor preciza apoi felul
propoziţiilor, vor stabili termenii regenţi şi vor fixa
raporturile sintactice.
Asigurarea feed- Feed-back-ul are loc permanent pe parcursul Feed-back
back-ului conversaţiei, în cadrul analizei şi se concretizează prin
aprecieri verbale făcute de profesor şi prin solicitarea
unor exemple formulate de elevi.
Evaluarea formativă Se va realiza prin rezolvarea sarcinilor de lucru ce li se 5' Explicaţia Fişa de lucru
vor da elevilor (fişa de lucru)
Tema pentru acasă Elevii vor avea de rezolvat exerciţiile 1, 4, 5, 6, 7 1' Conversaţia Manualul
pagina 164 din manual. Explicaţia
Aprecieri Voi face aprecieri generale şi individuale, pozitive şi 1'
negative atât pe parcursul lecţiei, cât şi la finalul
acesteia.

S-ar putea să vă placă și