Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare


ȘCOALA: Școala Gimnazială Numărul 11
PROFESOR: Raluca Daniela Diaconu
DATA: 28.01.2019
CLASA: a V-a B
OBIECTUL LECȚIEI: Limba și literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Pe strada mea
SUBIECTUL LECȚIEI: Atributul
TIPUL LECȚIEI: predare-învățare-evaluare
DURATA: 50 minute

COMPETENŢE GENERALE:
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse

COMPETENŢE SPECIFICE
2.3 alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical;
3.4 sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate.

COMPETENŢE DERIVATE:
C1 - identificarea atributelor din texte / din enunţuri date;
C2 - precizarea valorii morfologică are elementul regent al fiecărui atribut;
C3 - identificarea prin ce parte de vorbire se exprimă atributele identificate;
C4 - alcătuirea enunţurilor în care diferiterite cuvinte date îndeplinesc funcţia sintactică de atribut;
C5 - analizarea atributele din diferite enunţuri date.
STRATEGIA DIDACTICĂ

METODE: exerciţiul; explicaţia; conversaţia euristică; metoda activităţii cu fişele; analiza gramaticală
FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂȚĂRII: activitate frontală, activitate pe perechi, activitatea individuală
MATERIALE DIDACTICE: fişa de lucru, manualul, caietul de lucru
BIBLIOGRAFIA: Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu, Ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2002; Chiriţă, Cornelia (coord.) Gramatică.
Fişe de lucru, Paralela 45, Piteşti, 2008;
Popescu, Ştefania, Gramatică practică a limbii române cu o culegere de exerciţii, Ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1983; Limba română. Manual
pentru clasa a V-a, autori: Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Editura Art, București, 2017.
METODE
MOMENTELE COMPETENȚE ACTIVITATEA DE ÎNVĂȚARE FEED- EVALU-
LECȚIEI BACK ARE

Momentul C1 să identifice Se face prezenţa şi se notează absenţele. Asigurare


organizatoric atributele din texte / Este asigurat climatul necesar bunei a feed-
din enunţuri date; desfăşurări a lecţiei. back-ului
Se verifică frontal tema şi se corectează se va
Verificarea temei C2 să precizeze ce eventualele greşeli. realiza
valoare morfologică Li se pun elevilor întrebări din ultimele permanen
Captarea atenţiei are elementul lecţii studiate. Sunt verificate t, pe tot
regent al fiecărui cunoştinţele teoretice despre: părţile de parcursul
atribut; propoziţie şi se insită asupra atributului. orei, prin
Elevii sunt anunţaţi că urmează o lecţie aprecieri
de fixare a cunoştinţelor. Va trebui, în verbale
Anunţarea finalul orei, să: (sunt comunicate făcute de
subiectului C3 să indice prin ce competenţele urmărite). profesor,
parte de vorbire se Se notează titlul: Atributul – exerciţii. dar şi
exprimă atributele Se împart fişele de lucru. Exerciţiul; prin
identificate; Se trece la rezolvarea exerciţiului 1 de pe Explicaţia; răspunsur
fişă (munca în perechi pe tot parcursul ile şi
orei.) Rezolvând acest exerciţiu, elevii Fişa de exemplel Observarea
vor demonstra că pot identifica atributul lucru; e oferite sistematică
şi pot preciza felul lui în momentul în de elevi.
care cunosc partea de vorbire prin care se
C4 să alcătuiască exprimă. Elevii vor lucra în perechi. Se
enunţuri în care face schimb de fişe şi se corectează ex. Conversaţia
Consolidarea diferiterite cuvinte împreună cu profesorul. Fiecare răspuns euristică;
cunoştinţelor date îndeplinesc corect este notat cu 1p.
funcţia sintactică de Construind enunţuri (rezolvarea Analiza
atribut; exerciţiului 2) în care diverse cuvinte gramaticală
date au funcţie sintactică de atribut, elevii
îşi vor fixa foarte bine cunoştinţele
teoretice despre această parte de Observarea
propoziţie. sistematică
C5 să analizeze Fiecare propoziţie corectă valorează 1
atributele din punct. Fiecărei perechi i se va verifica
diferite enunţuri câte o propoziţie.
date; La exerciţiul 3 va fi verificată perechea
care termină de analizat prima un atribut.
Fiecare răspuns corect valorează 1p.
Perechile care au adunat cele mai multe
puncte (primele trei perechi) vor fi
notate.
Tema Elevii vor avea ca temă exerciţiile din
manual.
5

S-ar putea să vă placă și