Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECŢIE

ȘCOALA: Colegiul Tehnic Mircea Cristea


PROFESOR: Iancu Aurelia Ionela
DATA: 07.06. 2019
OBIECTUL: Limba și literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: CĂLĂTOR ÎN LUME
CLASA: a VI– a
SUBIECTUL: COMPLEMENTUL- recapitulare
TIPUL LECŢIEI: Lecție de recapitulare și sistematizare a cunoștințelor
DURATA: 50 de minute

COMPETENTE GENERALE:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare prin receptarea şi producerea textului oral
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
COMPETENŢE SPECIFICE:
1 .2. Prezentarea unor informaţii, idei, sentimente şi puncte de vedere în texte orale, participând la discuţii pe diverse teme sau pornind de la
textele citite/ascultate
4.1. Utilizarea structurilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru înţelegerea şi exprimarea corectă şi precisă a
intenţiilor comunicative
4.2. Aplicarea constienta a achizitiilor lexicale si semantic de baza ,din limba romana standard ,pentru exprimarea corecta a intentiei
comunicative.
4.4. Utilizarea deprinderilor dobândite pentru monitorizarea corectitudinii comunicării, prin raportarea la normă
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) COGNITIVE:
OC1. Elevul va fi capabil să dea definiția corectă a complementului;
OC2. Elevul va fi capabil să recunoască părțile de vorbire prin care se exprimă complementele;
OC3. Elevul va fi capabil să recunoască tipurile de complemente studiate;
OC4. Elevul va fi capabil să sistematizeze complementele după părțile de vorbire prin care sunt exprimate;
OC5. Elevul va fi capabil să precizeze deosebirile dintre cele două feluri principale de complemente: necircumstanțiale (direct, indirect și
prepozițional) și circumstanțiale ( de loc, de timp, de mod);
OC6.Elevul va fi capabil să alcătuiască enunțuri cu diferite complemente specificate.
AFECTIVE:
Elevii:
OA1- își vor manifesta interes pentru desfășurare orei;
STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode și procedee: conversația, analiza gramaticală, explicația, exercițiul, învățarea prin descoperire, rezolvarea de exerciții și
probleme, discuții de recapitulare.
2. Mijloace didactice: cartea, tabla, caietele, fișe de lucru.
3. Forme de organizare: frontală, individuală, echipe.
DURATA: 50 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1. Ilie Emanuela, Didactica Limbii și literaturii române, Editura Polirom, Iași, 2014.
2. Nicolae Eftenie, Introducere în metodica studierii limbii și literaturii române, Editura Paralela 45, Pitești, 2008.
SCENARIU DIDACTIC

OBIECTIVE METODE ȘI
ETAPELE LECȚIEI CONȚINUT INSTRUCTIV EDUCATIV MIJLOACE EVALUARE DURATĂ
OPERAȚIONALE PROCEDEE
MOMENT Profesorul salută elevii, se prezintă și notează Catalogul
Conversația 1 min.
ORGANIZATORIC absenții.

VERIFICAREA Profesorul verifică tema atât cantitativ cât şi


Conversația 2 min
TEMEI calitativ. Se intervine unde este cazul.

Profesorul, pentru a le capta atenția elevilor


va desena un copac pe al cărui rădăcină va
scrie COMPLEMENTUL și pe al cărui
trunchi va scrie cele două feluri principale de Conversația
CAPTAREA OC1
complemente. Elevii vor nota pe crengile Frontal Orală 5 min.
ATENȚIEI OA1
copacului tipurile de complemente cunoscute,
iar pe frunze întrebările specifice. (Anexa 1)

Profesorul îi anunță pe elevi că în continuare


vor recapitula COMPLEMENTUL- tipurile
ANUNȚAREA
de complement studiate. Profesorul scrie pe Conversația
TEMEI
tablă titlu și anunță obiectivele lecței. Frontal Orală
RECAPITULATIVE 2 min.
Elevii își notează titlu în caiete. Ciorchinele
ȘI A
OBIECTIVELOR

REACTUALIZAREA OC1,OC2, OC3, Profesorul adresează elevilor câteva întrebări Conversația Fișe de lucru 12 min
CUNOȘTINȚELOR OC4 referitoare la tema recapitulată: Explicația
OA1 o Ce este complementul? (Este partea Frontal
secundară de propoziție care Individuală
determină un verb, un adjectiv sau un Discuții de
verb.) recapitulare
o Care sunt felurile de complemnete Rezolvarea de
studiate? (Complemente exerciții și
necircumstanțiale- complement probleme
direct, complement indirect și
complement prepozițional;
Complemente circumstanțiale- de
mod, de timp, de loc.)
o Care sunt întrebările la care răspund Orală
fiecare tip de complement?
o Dați definițiile complementului direct,
indirect, prepozițional, complement
circumstanțial de loc, de timp și de
mod.
o Prin ce părți de vorbire poate fi
exprimat complementul?
Complementul circumstanţial de mod se
exprimă prin:
a) adverb de mod- El dansează frumos.
b) substantiv cu prepoziţie în cazul acuzativ-
Ei discută cu plăcere.
• Complementul circumstanţial de timp se
exprimă prin:
a) adverb de timp-Ei vor pleca mâine în
Franţa.
b) substantiv cu prepoziţie în cazul acuzativ-
În seara aceasta a plouat.
c) substantiv fără prepoziţie în cazul
acuzativ-Voi pleca săptămâna viitoare.
• Complementul circumstanţial de loc se
exprimă prin:
a) adverb de loc- Tu pleci acasă.
b) substantiv cu prepoziţie în cazul acuzativ-
Merg la şcoală.
c) pronume personal cu prepoziţie în
acuzativ- Merg la ea.
d) pronume personal în cazul acuzativ cu
prepoziţie- Se gândea la ea.
e) numeral cu valoare substantivală- A
lăudat-o pe prima dintre concurente.
Se concluzionează asupra faptului că,
întotdeauna, complementul determină un
verb.
Elevii răspund la întrebări, profesorul
intervine cu întrebări ajutătoare, dacă este
cazul.
Profesorul împarte fișe de lucru (Anexa 1) și
grupează elevii pe perechi. Eleviii
colaborează primind fișele de lucru și
participă răspunzând la cerințe.
Rezolvând acest exerciţiu, elevii vor
demonstra că pot identifica complementul şi
pot preciza felul lui.

Profesorul împarte elevii pe grupe, fiecare Conversația Fișe de lucru Orală 17 min.
grupă având de rezolvat o fişă de lucru Explicația
(Anexa 2). Individual
Sub coordonarea profesorului se trece la
rezolvarea exerciţiilor de pe fişă .
Eleviii colaborează primind fișele de lucru și
OC1, OC3, OC4, participă răspunzând la cerințe.
DIRIJAREA OC5, OC6 Profesorul corectează răspunsurile împreună
Exercițiul
ÎNVĂȚĂRII OA1 cu elevii.
Pe grupe
Fiecare grupă își alege un reprezentant care
va oferi răspunsurile date, iar ceilalți copii pot Frontal
aduce completări.
Elevii își notează pe fișele lucru răspunsurile
corecte în cazul în care sesizează erori.
Profesorul intervine dacă este cazul.

Pentru consolidarea noțiunilor elevii vor avea


de alcătuit enunțuri în care să aibă cât mai
multe tipuri de complemete. ( Citesc despre Joc didactic
asta o carte, acum, pe Trenulețul
OBȚINEREA canapea.. ;Spun……………) complementul
OC6 Orală 7 min.
PERFORMANȚEI Se rezolvǎ frontal un exemplu, apoi ui
fiecare grupǎ alcǎtuieşte,, un trenuleţ’’ cât Frontal
mai multe vagoane / complemente. Conversația

Profesorul, împreună cu elevii, reia cele mai


importante idei ale lecției pe care aceştia le
EVALUARE
O2 notează în caietele de notițe. Conversația Orală 3 min.
FINALĂ
Aprecierea elevilor în legătură cu participare
și atenția acordată lecției.
Profesorul oferă explicații suplimentare
CONEXIUNE
numai în cazul în care unii elevi au Conversația Orală 1 min.
INVERSĂ
nelămuriri.

Profesorul le scrie pe tablă elevilor


următoarea temă: Alcǎtuieşte o compunere
ÎNCHEIEREA cu titlul ,,O întâlnire neaşteptatǎ’’ în care sǎ
foloseşti toate tipurile de complemente Conversația 2 min.
LECȚIEI
studiate; subliniazǎ complementele şi
precizezǎ felul lor.

ANEXA 1
FIȘĂ DE LUCRU 1

Se dau enunțurile:
1. L-am văzut pe colegul meu în parc.
2. Le-am explicat celor trei exercițiul.
3. Am ajuns acasă după ele.
4. Vorbeam despre cei doi.
5. Citește cu atenție lecția.
6. Am plantat aici răsadurile.
7. Arăt colegului tema.
8. Apa curge lin.
9. I-am văzut pe cei doi.
10. Lui i-am atras atenția.
11. A muncit ca cei trei.
12. Plec mâine.
13. Din copilărie are aceste fotografii.

Se cere:
Subliniaţi tipurile de complemente studiate din enunţurile date, specificați partea de vorbire prin care se exprimă şi completaţi tabelul
de mai jos după modelul dat:

Cuvântul căruia
îi punem Întrebarea Complement Partea de vorbire prin Felul
întrebarea şi care se exprimă complementului
valoarea lui complementul
morfologică
Am văzut Pe cine am văzut? Pe colegul Substantiv Complement direct
(verb predicativ)

ANEXA 2
GRUPA I
Citește cu atenție textul următor:
Nimeni nu vorbește cu el, nimeni nu-și ia rămas-bun de la el la plecare, nici un câine măcar nu-i suflă când nu știe lecția. El nu se
împacă cu niciunul dintre noi, nu suportă pe niciunul și se preface că-l disprețuiește pe Derossi, fiindcă este primul din clasă, iar pe Garrone
fiindcă toți îl iubesc.
(Ed. De Amicis, Cuore, inimă de copil)
1. Extrage, din textul suport, un complement direct, unul indirect și unul prepozițional.
2. Formulează enunțuri în care să existe:
- un complement direct exprimat prin numeral
..............................................................................................................................
- un complement indirect exprimat prin substantiv
...............................................................................................................................
- un complement prepozițional exprimat prin pronume
...............................................................................................................................
- un complement direct exprimat prin pronume
...............................................................................................................................
- un complement prepozițional exprimat prin substantiv
...............................................................................................................................
- un complement direct exprimat prin numeral
...............................................................................................................................

GRUPA II
Citește cu atenție textul următor:
Când mă întorceam acasă, în vacanță, mi-l aduceau înainte la gară, și era o arătare care opera lumea în loc ca să admire bucuria de
nedescris a câinelui la vederea stăpânului. Iar după ce plecăm, îmi scria mama cum intra în fiecare zi în odaie să miroasă și să mângâie
hainele mele de vânătoare în cuier.
( I. Al. Brătescu-Voinești, Moartea lui Castor)
1. Transcrie complementele circumstanțiale de loc, menționând partea de vorbire prin care sunt exprimate.
2. Formulează enunțuri în care să existe:
- un complement circumstanțial de loc exprimat prin pronume personal
..............................................................................................................................
- un complement circumstanțial de loc exprimat prin adverb de loc
...............................................................................................................................
- un complement circumstanțial de loc exprimat prin numeral
...............................................................................................................................
- un complement circumstanțial de loc exprimat prin substantiv
...............................................................................................................................
- un complement circumstanțial de loc exprimat prin pronume reflexiv
...............................................................................................................................
GRUPA III
Citește cu atenție textul următor:
Odată, vara, pe-aproape de Moși, mă furișez din casă și mă duc, ziua miaza-mare, la moș Vasile, fratele tatei cel mare, să fur niște
cireșe.
(Ion Creangă, Amintiri din copilărie)
1. Exatrage din text complemetele circumstanțiale de timp, menționând partea de vorbire prin care sunt exprimate.
3. Formulează enunțuri în care să existe:
- un complement circumstanțial de timp exprimat prin pronume personal
..............................................................................................................................
- un complement circumstanțial de timp exprimat prin adverb de timp
...............................................................................................................................
- un complement circumstanțial de timp exprimat prin numeral
...............................................................................................................................
- un complement circumstanțial de timp exprimat prin substantiv
...............................................................................................................................
GRUPA IV
Citește cu atenție textul următor:
Prelung și rar, în depărtare
Un clopot miezul nopții bate.
Coboară vremea ca o apă
Nestăvilită-n lunga-i cale.
(G. Topârceanu, Noapte de mai)
1. Exatrage din text complemetele circumstanțiale de mod, menționând partea de vorbire prin care sunt exprimate.
2. Formulează enunțuri în care să existe:
- un complement circumstanțial de timp exprimat prin pronume personal
..............................................................................................................................
- un complement circumstanțial de timp exprimat prin adverb
..............................................................................................................................
- un complement circumstanțial de timp exprimat prin substantiv
...............................................................................................................................
3. Alcătuiți propoziții după următoarele scheme:
S + P + Ccm

P + Ccm

S-ar putea să vă placă și