Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 02.06.2022

ŞCOALA: Școala Gimnazială ”József Váradi” Sfântu Gheorghe, Jud. Covasna

PROFESOR: Rusu Irina

CLASA: a VIII-a C (secția maghiară)

DISCIPLINA: Limba şi literatura română


DOMENIU: ELEMENTE DE CONSTRUCȚIE A COMUNICĂRII
TITLUL LECŢIEI: Interjecția. Onomatopeele. Interjecția predicativă
CATEGORIA LECŢIEI: mixtă (de recapitulare și actualizare a cunoștințelor/ formare de priceperi și deprinderi)
Competențe generale vizate:
- receptarea textului oral în diverse situații de comunicare
- receptarea textului scris de diverse tipuri
- producerea textului oral în diverse situații de comunicare
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.3. Recunoașterea particularităților lexico-gramaticale și fonetice ale unui text
2.4. Utilizarea achizițiilor metalingvistice în exprimarea nuanțată, în diferite situații de comunicare
3.5. Recunoașterea particularităților grafice, lexicosemantice, morfosintactice și de punctuație în comunicarea artistică/nonartistică
4.4. Utilizarea achizițiilor metalingvistice în exprimarea nuanțată, în redactarea unor texte care actualizează tipuri de comunicare
artistică/nonartistică
RESURSE
METODOLOGICE:
 strategia didactică: mixtă;
 metode şi procedee: conversația euristică, descoperirea, problematizarea, explicația, exemplificarea, jocul didactic, ciorchinele;
 mijloace de învăţământ: tabla, caietul, manualul, catalogul, fişe de lucru, prezentare audio, internetul;
 forme de organizare: frontală, individuală, în perechi
TEMPORALE: 50 minute;
UMANE: colectivul clasei a VIII-a C;
PSIHOLOGICE: nivel bun de informare şi formare intelectuală.

VALORI ȘI ATITUDINI

 cultivarea unei atitudini pozitive față de comunicare prin conștientizarea impactului limbajului asupra celorlalți și de a folosi
limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social;
 recunoașterea rolului limbii române pentru dezvoltarea personală și îmbogățirea orizontului cultural

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
COGNITIVE
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
 să definească interjecţia;
 să identifice interjecţiile din exprimarea orală;
 să clasifice interjecţiile din exprimarea orală sau textul scris
 să recunoască diferite enunţuri în care să folosească interjecţii;
 să integreze interjecțiile în scurte texte
AFECTIVE:
Elevii:
 îşi manifestă interesul pentru rezolvarea exercițiilor privind interjecția;
 dovedesc deschidere în însuşirea de noi cunoştinţe;
 își dezvoltă gândirea autonomă, reflexivă și critică prin receptarea textelor literare/ nonliterare.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

Evenimentul lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Resurse


didactice

Moment Asigură cadrul, atmosfera optimă Elevii se pregătesc pentru lecţie. Conversaţia
organizatoric desfășurării lecției. Se notează absenţele,
Elevul de serviciu notează absenţii.
pregătesc materialele corespunzătoare
3 min
pentru începerea lecţiei.

Captarea atenţiei Pentru a le capta atenția, dar și pentru a Conversaţia Roata


face legătura cu subiectul lecției, aleatoare
profesorul anunță elevii că vor alege Wordwall
8 min aleatoriu câte o imagine emblematică a
unei anumite emoții utilizând aplicația
Wordwall. Emoția aleasă va fi exprimată Elevii prezintă oral răspunsurile lor.
prin metalimbaj și va fi asociată cu un
eveniment reprezentativ din experiența de
viață a elevilor.

Anunţarea noului Care credeți că este partea de vorbire pe Interjecția Conversaţia


Fișa de lucru
conţinut şi a care o vom studia azi?
obiectivelor lecţiei
20 min
Evocare Ponind de la cele discutate, profesorul Învăţarea
înmânează elevilor plicuri cu definiția prin
interjecției însa cu cuvintele amestecate. descoperire
În grupuri de câte doi, elevii trebuie să
așeze cuvintele în ordine astfel încât să
reiasă definiția interjecției.
Dupa identificarea definiției, elevii o Notează în organizatorul grafic definiția.
notează în organizatorul grafic pe care îl
primesc.
Consituirea sensului Tabla

Interjecția reprezintă partea de vorbire Explicația


invariabilă care exprimă
senzații,îndemnuri, sentimente sau Notează în organizatorul grafic spațiile
imită sunete, zgomote. lipsă cu cuvintele primite.
Fişa de lucru
Învăţarea
prin
În continuare, în perechi, elevii sunt descoperire
rugați să completeze cu exemple
organizatorul grafic din cuvintele
amestecate pe care profesoara le Explicația
înmânează.

Profesorul evidențiază elementele cheie


ale interjecției.
Exercițiul
Tabla
Răspunsuri așteptate

Profesorul le cere elevilor să găsească


câte un verb care ar putea înlocui fiecare Vino, privește, sare, zboară.
cuvânt evidențiat în enunțurile de mai jos.
Hai la spectacol! Elevii vor observa că aceste interjecții pot Învățarea
Iată actorii! fi înlocuite cu verbe ce constituie prin
Uite ce decor interesant! predicatele verbale ale propozițiilor descoperire
Iepurele țuști! în tufiș. respective.
Pasărea zvârr! dincolo de fereastră

Profesorul concluzionează rolul Notează în caiete.


interjecției predicative:

Când interjecția se comportă ca un verb


(sau înlocuiește un verb) și are rolul de
predicat, aceasta se numește interjecție
predicativă.
Exemple: Uite ce repede vine.
Cățelul țuști în mașină.
Reflecţia Fișa de lucru
Hai la tablă!

7 min În continuare se vor lucra exercițiile de pe Rezolvă sarcinile în perechi


Compunerea
fișele de lucru:
unui dialog
Elevii primesc imagini sugestive și,în
perechi trebuie să își imagineze un dialog Conversația
în care să folosească cît mai multe
interjecții bazându-se pe una din imagini.
Au termen de redactare 2 minute urmand
ca în următoarele 5 minute să evoce
4 min câteva din dialogurile imaginate. Elevii primesc o fișă cu un text pe care îl Fișă de lucru
Profesorul prezintă sarcina următoare de a lecturează expresiv și în care trebuie să
lectura expresiv și a identifica interjecțiile identifice interjecțiile. Exercițiu
dintr-un text dat
Material
3 min Profesorul anunță elevii că vor audia Audiție și identificare interjecții. Exercițiu Video
câteva secunde dintr-o melodie și vor
identifica și scrie în fișă interjecțiile
3 min auzite. Reflecție asupra rolului de comunicare al Material
interjecției. Video
Profesorul subliniază rolul interjecției în
comunicarea expresivă și drept dovadă
anunță că vor urmări recitarea pastelului
”Danga langa” cerând ulterior părerea
elevilor asupra fragmentului de scheci.
Asigurarea feedback-
ului, a retenţiei şi al Ascultă aprecierile făcute și își exprimă
transferului propriile opinii.
Profesorul face aprecieri la adresa
2 min activității elevilor și le cere opinia onestă
a acestora în privința lecției. De
asemenea, ca suvenir, le înmânează
traducerea câtorva onomatopee în diverse
limbi.
Interjecția

Interjecția reprezintă partea de vorbire invariabilă care exprimă senzații ori


sentimente sau redă sunete, zgomote.
Tipuri de interjecții
după semnificație:
propriu-zise: exprimă stări, senzații, sentimente – au!;
onomatopeice: imită zgomote din natură – cotcodac!, zdup!, cucurigu!, miau!, cirip-cirip!
după formă:
simple: formate dintr-un singur cuvânt – au!, uf!, vai!, bre!, pleosc!, cucurigu!, miau!;
repetate: cioc-cioc!, cuțu-cuțu!, ham-ham!, he-he!, naninani!;
compuse: hodoronc-tronc!, ia uite!, tic-tac!, heirup!, tralala!, tura-vura!
după rolul în comunicare, interjecțiile propriu-zise exprimă:
reacții afective sau emoții: ah!, au!, arș!, o!, ei!, vai!, uf!, oh!, aha-aha! sâc!, ura!, bravo!;
ordine sau îndemnuri: uite!, iată!, dii!, marș! na!, poftim!;
adresarea față de anumiți destinatari: măi!, bre!, fă!, mă!, cuțu-cuțu!, pis-pis!;
inițierea sau păstrarea contactului dintre vorbitori: alo!, îhî!;
prezentarea obiectelor, persoanelor, evenimentelor: ia!, iacă!, iată!, iacătă!, uite!;
răspunsuri afirmative, negative sau nesigure: aș!, ei!, na!, păi!, zău!.
Interjecția poate fi marcată în propoziție prin virgulă sau semnul exclamării.
Când interjecția se comportă ca un verb (sau înlocuiește un verb) și are rolul de predicat, aceasta
se numește interjecție predicativă.
Exemple: Uite ce repede vine.
Cățelul țuști în mașină.
Hai la tablă!
Alcătuiește enunțuri în care interjecțiile din enunțurile date să fie interjecții predicative:
Săgeata zboară vjjjj! spre oștirea turcă.

Lângă copac se tot auzea zbrr!

Și ciocănitoarea bate cioc-cioc în copac.

S-ar putea să vă placă și