Sunteți pe pagina 1din 20

Şcoala Gimnaziala ,,Gheorghe Enescu

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Puican Maria Mioara


Clasa: a V-a
Data: 25 martie 2024
Instituția de învățământ: Școala Gimnazială ,, Gheorghe Enescu’’ Tâmna
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Vreau să salvez lumea
Subiectullecției: Adjectivul. Articolul demonstrativ
Tipullecției: de consolidare și sistematizare a cunoștințelor
Scopul lectiei: Consolidarea cunoștințelor ce vizează noțiunile despre adjectiv.

Competențe specifice:
4.1. utilizarea achizițiilor sintactice și morfologice de bază ale limbii române standard
pentru înțelegerea și exprimarea corectă a intențiilor comunicative;
4.2. aplicarea achizițiilor lexicale și semantice de bază, în procesul de înțelegere și de
exprimare corectă a intențiilor comunicative.

Obiective operaționale:
La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
O1: să utilizeze corect adjectivele în diferite contexte;
O2: să indice antonimele adjectivelor propuse ;
O3: să analizeze adjectivele după un algoritm dat;
O4: să realizeze acordul adjectivului cu substantivul;
O5: să identifice formele articolului demonstrativ;
O6: să identifice funcția sintactică a adjectivului.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Metode şi procedee: conversația, expunerea,Icebreaking, exercițiul, explicația, ,,Gândiţi!
Lucraţi în perechi! Comunicaţi!”
2. Mijloace de învăţământ: fișe, caiete, tablă, instrumente de scris
3. Forme de organizare: frontală, individuală, în perechi.
Şcoala Gimnaziala ,,Gheorghe Enescu

Bibliografie:
- Vistian Goia, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura
Dacia, Cluj-Napoca, 2002.
- Manual pentru clasa a V-a – Limba și literatura română, Editura ArtKlett.
- M.E.C.T.S., Programe şcolare. Limba şi literatura română clasele a V-a – a VIII-a,
Bucureşti, 2017.
Şcoala Gimnaziala ,,Gheorghe Enescu

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecției/ Timp Conținuturi și sarcini de învățare Strategiididactice

Obiectiveope
raționale
Metode Mijloace Forme de organizare

1. Moment * Se organizează clasa și se asigură climatul necesar


organizatoric desfășurării activității. Conversația Activitatea frontală
(2)
* Verifică tema pentru acasă atât cantitativ, cât și calitativ.
2. Verificareatemei Explicația Frontală
. (5) Conversația

3. Captarea Profesorul propune un joc de rol. Elevii se gândesc la un Joc didactic Tabla
atenției obiect din clasă, îl vor descrie, folosind trei adjective, fără să
(6) spună la ce obiect s-au gandit, apoi sunt solicitați să spuna Frontală
oral, iar ceilalți trebuie să ghicească obiectul descris după
forma, culoare, gust/miros.

4. Anunțarea Profesorul face cunoscut elevilor faptul că urmează o lecţie Conversația Tabla Frontală
temei și a de consolidare a cunoştinţelor despre adjectiv.
obiectivelor Se va scrie pe tablă titlul lecţiei- Adjectivul. Articolul
(2) demonstrativ-, iar profesorul va enumera obiectivele lecţiei.
Şcoala Gimnaziala ,,Gheorghe Enescu

5. Reactualizarea Reactualizează prin conversaţie frontal informaţiile esenţiale Conversaţie Fișă de Activitate frontală şi individuală
cunoştinţelor învăţate despre adjectiv. În acest sens, oferă elevilor o fişă (v. Anexa euristică; lucru
anterior 1), care conţine un set de întrebări.

5’

6. Dirijarea Profesorul îi întreabă pe elevi dacă își mai aduc


învățării/ aminte din clasele mici, ce este adjectivul. Numește Conversația Manualul
consolidării un elev care va da definiția adjectivului. (Profesorul
(20) face unele completări.) În perechi
Adjectivul este partea de vorbire care exprimă însușirea
unui obiect (lucru, ființă, fnomen al naturii etc.).
 În continuare, profesorul solicită elevii să îi spună
dacă știu cum se împart adjectivele. Explicația
Numește un elev, care va spune că adjectivele se împart Fișe de
în adjective propriu- zise (curajos) și adjective lucru
provenite din verb la participiu (desenat)
O1 Profesorul va scrie pe tablă și va preciza pentru fiecare
O2 cate un exemplu.
Adjectivele sunt: - variabile, cele care își modifică forma Exercițiul Individual
în vorbire; Conversația
-invariabile, ccele care nu își modifică
O3 forma în vorbire. Explicația
Profesorul îi întreabă pe elevi dacă știu cu cine se acordă
O4
Şcoala Gimnaziala ,,Gheorghe Enescu

adjectivul. Numște un elev care va răspunde la întrebare. Frontal


O5 Adjectivul se acordă în gen și număr cu substantivul
O6 determinat.
Profesorul va scrie pe tablă și va preciza că locul obișnuit al
adjectivului este după substantivul determinat, însă acesta Manualul
poate să stea și înaintea substantivului. În această situație,
preia articolul hotărât de la substantivul determinat.
În propoziție, adjectivul este atribut.
 Ultima parte teoretică a lecției se referă la articolul
demonstrativ.
Profesorul întreabă din nou elevii dacă știu ce este
articolul demonstrativ și ce face acesta.
Numește un elev care va spune că articolul demonstrativ
leagă un adjectiv de substantivul determinat.
Profesoru scrie pe tablă și precizează formele articolului
demostrativ.
Articolul demonstrativ se acordă în gen și număr cu
substantivul determinat de adjectiv.

5. Obținerea Pentru a verifica modul în care elevii realizează acordul


performanței și adjectivului cu substantivul determinat, cât și adjectivele Conversația Fișă de Frontal
a feedback-ului variabile și invariabile,profesorul le propune elevilor o fișă Explicația evaluare Individual
de lucru. (Anexa 3) Exercițiul
(8)

Se realizează pe tot parcursul orei prin intermediul unor


Şcoala Gimnaziala ,,Gheorghe Enescu

aprecieri verbale de tipul: Bravo! Da! Foarte bine!.


Profesorul formulează concluzii referitoare la desfăşurarea
lecţiei şi face aprecieri despre modul în care elevii au
participat la lecţie. Elevii care s-au afirmat sunt notaţi în
catalog, iar ceilalţi elevi vor fi încurajaţi.

* Se precizează tema pentru acasă- Analizaţi toate


6. Tema pentru adjectivele din jocul intitulat Trenulețul adjectivelor.- (v. Fișă de
acasă Anexa 4), se aduce explicaţii şi lămuriri, acolo unde este Conversația lucru Frontal
(2) cazul. Manualul
Şcoala Gimnaziala ,,Gheorghe Enescu

Anexa 1.

 Ce este adjectivul?
 De câte feluri este adjectivul după provenienţă?
 De câte feluri este adjectivul după numărul de forme?
 Ce părţi de vorbire poate determina adjectivul?
 Ce funcţii sintactice poate îndeplini adjectivul?
 Care sunt gradele de comparatie ale adjectivului?
Şcoala Gimnaziala ,,Gheorghe Enescu

Anexa 2 : Metoda Cubul

1. DESCRIE
Descrie în 4 - 5 enunțuri floarea preferată, utilizând adjective referitoare la : Culoare; miros; formă.
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________

2. COMPARĂ
Compară şipotriveşte adjectivele cu înţeles opus:
a) rău – f) bucuros –
b) tânăr– g) mincinos –
c) leneş– h) prietenos–
d) frumos –
e) luminos– urât
Şcoala Gimnaziala ,,Gheorghe Enescu

duşmănos întunecat
bătrân trist
bun sincer
harnic

3. ANALIZEAZĂ
Analizează două adjective din versurile propuse conform algoritmului dat:

”Zori de ziuă se revarsă peste vesela natură.


Prevestind un soare dulce cu lumină și căldură.” (V.Alecsandri, Dimineața )

Adjectivul
Gen
Număr
Funcția sintactică

4. ASOCIAZĂ
Acordă substantivul cu adjectivul potrivit:

fetiţăcristalin
patgeroasă
Şcoala Gimnaziala ,,Gheorghe Enescu

iarnă minunate
sărbători harnică
glas pustii
cetină moale
păduri ver
Şcoala Gimnaziala ,,Gheorghe Enescu

5. APLICĂ
Alcătuiește un enunț în care adjectivul frumossă aibă funcție sintactică de:
Atribut: _______________________________________________________________________
Găsește adjective potrivitepentrusubstantivele:
a) casă:-…………………………. b) băiat:-………………………
- ………………………….. - ………………………….
-………………………….. -…………………………..

6. ARGUMENTEAZĂ

Alcătuiește propoziții simple cu următoarele substantive: iarna, păsări, elev.


________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________

 Transcrie propozițiile adăugând însușiri potrivite pentru substantivele respective.


________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
Şcoala Gimnaziala ,,Gheorghe Enescu

Anexa 3
FIȘĂ DE LUCRU
1.Realizează , în scris, acordul adjectivelor cu substantivele determinate:

a) (Silitor) fete le-am adus câte un album.


b) Părinții (mândru) se laudă cu rezultatele (bun) de la școală.
c) Cartea (interesant) a fost citită de (nerăbdător) copii.

2. Treceţi la numărul plural substantiveleînsoţite de adjective:

 floarevişinie-----------------
 pădurepustie-----------------
 nor plumburiu----------------
 lalearoşie---------------------

3. Indică gradul de comparație al adjectivelor subliniate în enunțurile de mai jos:


a) Ana este o fată frumoasă.
b) Nu a scris cea mai frumoasă compunere din clasă.
c) Vitrina aceea era frumoasă, frumoasă.
d) Cartea aceasta e mai frumoasă decât cea pe care am citit-o săptămâna trecută.
e) Gestul său e mai puțin elegant.
f) Buchetul tău e foarte frumos!
g). Calculatorul tău este la fel de vechi ca al meu.
Şcoala Gimnaziala ,,Gheorghe Enescu

4. DESCOPERĂ INTRUSULPrintre adjectivele care îşi schimbă forma (variabile) s-au strecurat nişte „intruşi”. Dovedeşte-ţiabilităţile de detectiv şi
descoperă intruşii, notându-i în norişor.
sărac ciudat
bej

important
elegant

mic perspicace

cumsecade
galben ade

mare
gri înţelept

Anexa 2 : Metoda Cubul


Şcoala Gimnaziala ,,Gheorghe Enescu

5. DESCRIE
Descrie în 4 - 5 enunțuri floarea preferată, utilizând adjective referitoare la : Culoare; miros; formă.
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
Şcoala Gimnaziala ,,Gheorghe Enescu

6. COMPARĂ
Compară şipotriveşte adjectivele cu înţeles opus:
i) rău – urât
j) tânăr– duşmănos
k) leneş– bătrân
l) frumos – bun
m) luminos– harnic
n) bucuros – întunecat
o) mincinos – trist
p) prietenos– sincer
Şcoala Gimnaziala ,,Gheorghe Enescu

7. ANALIZEAZĂ
Analizează două adjective din versurile propuse conform algoritmului dat:

”Zori de ziuă se revarsă peste vesela natură.


Prevestind un soare dulce cu lumină și căldură.” (V.Alecsandri, Dimineața )

Adjectivul
Gen
Număr
Funcția sintactică

8. ASOCIAZĂ
Acordă substantivul cu adjectivul potrivit:

fetiţăcristalin
Şcoala Gimnaziala ,,Gheorghe Enescu

patgeroasă
iarnă minunate
sărbători harnică
glas pustii
cetină moale
păduri verde
Şcoala Gimnaziala ,,Gheorghe Enescu

5. APLICĂ
Alcătuiește un enunț în care adjectivul frumos să aibă funcție sintactică de:
Atribut: _______________________________________________________________________
Găsește adjective potrivitepentrusubstantivele:
a) casă: -…………………………. b) băiat: -………………………
- ………………………….. - ………………………….
-………………………….. -…………………………..
Şcoala Gimnaziala ,,Gheorghe Enescu

7. ARGUMENTEAZĂ

Alcătuiește propoziții simple cu următoarele substantive: iarna, păsări, elev.


________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________

 Transcrie propozițiile adăugând însușiri potrivite pentru substantivele respective.


________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
Şcoala Gimnaziala ,,Gheorghe Enescu

Anexa 4
Trenuleţul adjectivelor

Vă invit într-o călătorie cu trenuleţul în lumea tainelor gramaticale. Pentru a obţine un bilet de tren,
sunteţirugaţi să identificaţi adjectivele din textul următor:

Strada era pustie şi lumea era adormită, fiindcă lămpile de prin case erau stinse în mari
globuri de sticlă mată. Strada avea un aspect bizar. Nicio casă nu era înaltă.

S-ar putea să vă placă și