Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Chelaru Fănica


Clasa: a V-a
Data: 12 februarie 2020
Instituția de învățământ: Școala Gimnazială Nr.1 Gohor
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Galeria eroilor
Subiectul lecției: Adjectivul
Tipul lecției: de consolidare și sistematizare a cunoștințelor

Competențe generale:
4. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii române în procesul comunicării orale și
scrise;
Competențe specifice:
4.1. utilizarea achizițiilor sintactice și morfologice de bază ale limbii române standard
pentru înțelegerea și exprimarea corectă a intențiilor comunicative;
4.2. aplicarea achizițiilor lexicale și semantice de bază, în procesul de înțelegere și de
exprimare corectă a intențiilor comunicative.

Competențe derivate / Obiective operaționale:


La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
O1: să utilizeze corect adjectivele în diferite contexte;
O2: să indice antonimele adjectivelor propuse ;
O3: să analizeze adjectivele după un algoritm dat;
O4: să realizeze acordul adjectivului cu substantivul;
O5:să precizeze gradele de comparație ale adjectivelor;
O6: să identifice funcția sintactică a adjectivului.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Metode şi procedee: conversația, expunerea, Icebreaking, exercițiul, explicația, jocul
didactic „Coșul cu bilete“, Joc didactic: ,,Gândiţi! Lucraţi în perechi! Comunicaţi!”, cubul
2. Mijloace de învăţământ: fișe, caiete, tablă, planșe, instrumente de scris
3. Forme de organizare: frontală, individuală, în perechi.
Bibliografie:
- Vistian Goia, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura
Dacia, Cluj-Napoca, 2002.
- Cătălina Popa, Onorica Tofan, Elena Corcăcel, Viorica Isaia ,Limba și literatura
română, manual pentru clasa a V-a, Bucureşti, Editura Intuitext, 2017;
- M.E.C.T.S., Programe şcolare. Limba şi literatura română clasele a V-a – a VIII-a,
Bucureşti, 2017.
SCENARIUL DIDACTIC

Obiective operaționale
Etapele lecției/ Timp Conținuturi și sarcini de învățare Strategii didactice Evaluare

Metode Mijloace Forme de


organizare

1. Moment * Se organizează clasa și se asigură


organizatoric climatul necesar desfășurării activității. Conversația
(2)
* Verifică tema pentru acasă, apoi
2. Verificarea elevii vor extrage biletele și vor
temei și a răspunde la următoarele întrebări:
cunoștințelor 1) Ce este adjectivul?
anterioare 2) Cu cine se acordă adjectivul?
(3) 3) Care este rolul articolului Jocul didactic Chestionarea
demonstrativ? „Coșul cu Coș Frontal orală
4) Ce sunt gradele de comparație? bilete” Bilete Individual
5) Care sunt gradele de comparație ale explicația
adjectivului? conversația
6) Indică numărul și genul pentru
adjectivul din enunțul:
A fost o călătorie obositoare.
7) Precizează funcția sintactică pe care o
are adjectivul în enunțul: Luna argintie
apare pe cer.

Pe baza răspunsurilor, profesorul


completează ciorchinele pe tablă, iar
elevii pe fișe. (Anexa 1)

*Momentul de captare a atenției se va


3. Captarea realiza sub forma unui joc. Joc didactic
atenției Profesorul și elevii se prezintă spunându-
(3) și prenumele și caracterizându-se cu un Frontală
adjectiv care începe cu aceeași literă cu
care începe prenumele, motivându-și
alegerea.

4. Anunțarea *Se va nota pe tablă titlul lecției și se vor Conversația Tabla Frontală
temei și a enumera obiectivele.
obiectivelor
(2)

5. Dirijarea În continuare elevii vor fi anunțați că vor


consolidării lucra în perechi .Se va trece pe la fiecare Joc didactic
(30) pereche şi ei vor alege câte un plic Gândiţi! Lucraţi
colorat. Fiecare plic reprezintă o latură a în perechi! În perechi Observare
cubului. Elevii vor avea de rezolvat Comunicaţi! sistematică și
sarcina corespunzătoare. Cubul aprecierea
(Anexa 2) răspunsurilor
elevilor
Fiecare grup primește fișele de lucru.
După expirarea timpului, un reprezentant
al fiecărei perechi va prezenta rezolvarea
O1 sarcinii la tablă. Se ascultă atent, se Exerciţiul
O2 corectează, se completează dacă este Fișe de lucru individual
nevoie.
Pentru a verifica modul în care elevii
O3 realizează acordul adjectivului cu Fișe de lucru individual
substantivul determinat şi gradele de Exercițiul Observare
O4 comparație ale adjectivelor, profesorul le Conversația frontal sistematică și
propune elevilor o fișă de lucru. (Anexa aprecierea
O5 3) Explicația răspunsurilor
O6 elevilor

6. Obținerea
performanței și * Li se cere elevilor să rezolve exerciţiile Conversația Fișă de evaluare Frontal
a feedback-ului propuse în fişa de evaluare. Li se va Explicația Individual Observare
explica elevilor ce au de făcut. (Anexa4) Exercițiul sistematică și
(8) Se vor face aprecieri generale și aprecierea
individuale cu privire la activitatea răspunsurilor
elevilor. elevilor

*Se comunică și se explică tema pentru


7. Tema pentru acasă: pagina 156, exercițiile 1 și 3 din
acasă manualul de Limba şi literatura română. Conversația Manualul Frontal
(2)
Anexa 1 : Metoda Cubul

1. DESCRIE
Descrie în 4 - 5 enunțuri floarea preferată, utilizând adjective referitoare la : Culoare; miros; formă.
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________

2. COMPARĂ
Compară şi potriveşte adjectivele cu înţeles opus:
a) rău – urât
b) tânăr– duşmănos
c) leneş– bătrân
d) frumos – bun
e) luminos– harnic
f) bucuros – întunecat
g) mincinos – trist
h) prietenos– sincer
3. ANALIZEAZĂ
Analizează două adjective din versurile propuse conform algoritmului dat:

”Zori de ziuă se revarsă peste vesela natură.


Prevestind un soare dulce cu lumină și căldură.” (V. Alecsandri, Dimineața )

Adjectivul
Gen
Număr
Funcția sintactică

4. ASOCIAZĂ
Acordă substantivul cu adjectivul potrivit:

fetiţă cristalin
pat geroasă
iarnă minunate
sărbători harnică
glas pustii
cetină moale
păduri verde
5. APLICĂ
Alcătuiește un enunț în care adjectivul frumos să aibă funcție sintactică de:
Atribut: _______________________________________________________________________
Găsește adjective potrivite pentru substantivele:
a) casă: -…………………………. b) băiat: -………………………
- ………………………….. - ………………………….
-………………………….. -…………………………..

6. ARGUMENTEAZĂ

Alcătuiește propoziții simple cu următoarele substantive: iarna, păsări, elev.


________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________

 Transcrie propozițiile adăugând însușiri potrivite pentru substantivele respective.


________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
Anexa 3

FIȘĂ DE LUCRU
1.Realizează, oral, acordul adjectivelor cu substantivele determinate:

a) (Silitor) fete le-am adus câte un album.


b) Părinții (mândru) se laudă cu rezultatele (bun) de la școală.
c) Cartea (interesant) a fost citită de (nerăbdător) copii.

2. Treceţi la numărul plural substantivele însoţite de adjective:

 floare vişinie-----------------
 pădure pustie-----------------
 nor plumburiu----------------
 lalea roşie---------------------

3. Indică gradul de comparație al adjectivelor subliniate în enunțurile de mai jos:

a) Ana este o fată frumoasă.


b) Nu a scris cea mai frumoasă compunere din clasă.
c) Vitrina aceea era frumoasă, frumoasă.
d) Cartea aceasta e mai frumoasă decât cea pe care am citit-o săptămâna trecută.
e) Gestul său e mai puțin elegant.
f) Buchetul tău e foarte frumos!
g). Calculatorul tău este la fel de vechi ca al meu.
Anexa 4

Nume și prenume ……………..……………

TEST DE EVALUARE

Se dă textul:

Strada era pustie şi lumea părea adormită, fiindcă lămpile de prin case erau stinse sau
ascunse în mari globuri de sticlă mată. Strada avea un aspect bizar. Nicio casă nu era foarte
înaltă. Mărimea neobişnuită a ferestrelor făcea din strada bucureşteană o caricatură în moloz a
unei străzi italice.

1. Identifică și rescrie 3 adjective din text. 3p

2. Alcătuiește enunțuri în care adjectivul interesant să fie folosit la gradul comparativ. 3 p

3. Arată ce funcţie sintactică are adjectivul mată; scrie cuvântul pe care îl determină. 3p

1p oficiu

S-ar putea să vă placă și