Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

SCOALA CU CLASELE I-VIII NR.5 ROMAN , NEAMT


OBIECTUL : LIMBA ROMANA
CLASA : a VII- a E
PROFESOR : GIRBEA RENATA CAMELIA
UNITATEA DE INVATARE: BALADA
TITLUL LECTIEI: ADVERBUL
TIPUL LECTIEI: de consolidare
Competente specifice:
C.s.3.1- citirea unei varietăţi de texte literare sau nonliterare, demonstrând înţelegerea
sensului acestora ;
C. s.3.3- sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale
învăţate, într-un text citit ;
C.s.4.1- exprimarea, în scris, a propriilor opinii şi atitudini
C.s.4.2- utilizarea corectă şi nuanţată a categoriilor semantice învăţate
C.s.4.4- utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect
semnele ortografice şi de punctuaţie
C.s.4.5- folosirea modalităţilor variate pentru realizarea expresivităţii textului;

OBIECTIVE OPERATIONALE:
COGNITIVE:
OC1-sa recunoasca numele textului si al autorului din care e desprins fragmentul ;
OC2-sa prezinte trasturile textului epic;
OC3-recunoasca adverbele din fragmentul citat;
OC4- sa clasifice adverbele dupa criterii date;
OC5 –sa precizeze rolul stilistic al adverbelor in fragmentul citat;
OC6-sa utilizeze corect si nuantat adverbele in vorbire;
FORMATIVE:
OF1-sa interpreteze (lectureze) expresiv fragmente din balada ,,Pasa Hassan’’ de G.
Cosbuc;
OF2: -sa construiasca fraze corecte respectand cerintele date;
OF3:-sa redacteze cate un text scurt in care sa relateze impresii personale , utilizand
aderbele precizate;
OF4: sa-si exprime oral pareri, idei sentimente fata de un subiect;

AFECTIVE:
OA1: sa participe cu interes la activitate;
OA2: sa dovededeasa toleranta fata de partenerii de grupa;

STRATEGIA DIDACTICA
Metode şi procedee:
a. Se vor folosi alternativ sau combinat, metode şi mijloace precum : explicaţia,
problematizarea, exercitiul creator, conversatia, prezentarea pp,analiza
gramaticala si stilistica.

1
b. Forme de organizare a învăţării: activitate frontală, activitate individuală,
activitate pe grupe.
c. Resurse :
- capacităţile normale de învăţare ale elevilor ( 26 elevi)
- timp de lucru : 50 minute

d. Mijloace de învatământ : fişe cu sarcini de lucru pe 3 grupe de 12 elevi , , coli, foi


de scris, creta, markere , plansa didactica ,,ADVERBUL’’..

e. Bibliografie :
Crişan, Alexandru Dobra, Sofia , Sâmihăian, Florentina, Limba română – Manual
pentru clasa a VII-a , Editura E.D.P., Humanitas, 2008
Secrieru, Mihaela ,Didactica limbii române , Iaşi, 2004
Sarivan, Ligia, Leahu, Iulian, Predarea interactivă centrată pe elev, Ed. Educaţia 2000+,
Bucureşti, 2005

2
Nr. Etapele lecţiei Timp Ob. Activitatea profesorului şi a elevilor Strategii didactice Forme de evaluare
Crt. Forme de Metode Mijloace
organizare
1. Moment 2’ OA1 Elevii sunt salutaţi de Activitate Conversaţia Catalogul -
organizatoric profesor, se face prezenţa, se frontală Discuţia Caietele
notează absenţele în catalog. Activitate elevilor
individuală
2. Captarea atenţiei 5’ OA1 Profesorul recita un vers din Activitate Conversaţia Textul- Aprecieri
OA2 balada ,, Pasa Hassan”, de G. frontală brainstorming suport ,,Pasa verbale
OC1 Cosbuc si solicita elevilor sa Hassan”, G.
OC2 continue recitarea strofei Cosbuc
OF1 respective , apoi le cere sa
precizeze autorul , titlul textului
si specia si genul literar.
Apreciaza raspunsurile .

3. Enuntarea temei şi a 3’ OA1 Profesoara anunţa ca se va Activitate Conversaţia Tabla -


obiectivelor propuse OA2 realiza o lectie de consolidare a frontală Cretă
cunostintelor despre adverb dar
avand ca text-suport fragmentul
precizat mai sus.

4. Dirijarea predării şi 20’ OA1 Profesoara va anunta: Frontal Foi de scris Aprecieri
învătării OA2 - modul de lucru ( pe trei echipe, Explicatia verbale
a)anuntarea si competitie):
pregatirea jocului; - regulile ( Vor proceda la
rezolvarea sarcinilor de pe fise ,
impreuna, colaborand ,apoi , la
expirarea timpului ,un
reprezentant va prezenta
rezultatul muncii pentru fiecare
b) desfasurarea proba , pe rand, si se va puncta
jocului;( rezolvarea raspunsul);
sarcinilor sugerate de Se vor alege echipele.
faţa cubului_ anexa 1) Se vor imparti materialele

3
OC3 ( coli, marchere, fise cu Activitate pe Invatarea prin
OC4 probele) . grupe descoperire Punctarea
OC5 Se va proceda la desfasurarea Exercitul activitatii
OC6 jocului Brainstorming echipei
OF2
Analiza
gramaticala
Tabela de
Dupa rezolvarea unei sarcini se Activitate marcaj
vor prezenta rezultatele muncii de individuală Fişe
catre un reprezentant si se vor face Foi de lucru
aprecieri, corecturi,punctarea)

5. Asigurarea feed- 10’ OA1 Se analizeaza in ansamblu Activitate Conversaţia Aprecieri


back-ului OA2 rezultatele muncii si se stabileste frontală verbale din
echipa castigatoare , ce va primi partea
aplauze. colegilor şi a
porfesorului
6. Asigurarea retenţiei şi 5’ OA1 Li se cere elevilor sa redacteze Activitate Conversatia Aprecieri
a transferului OA3 individual un scurt text in care sa frontală Exercitiul verbale
OF3 utilizeze adverbele recunoscute Activitate creator
in text ( ,,azi’’,,, mai tare’’, individuală
,,soimeste’’) si prin care sa-si
exprime parerea despre lectia
desfasurata.
7. Evaluare formativă 5’ OA1 Se citesc cateva dintre compozitii Activitate Joc de rol Aprecieri
OA3 si se accentueaza rolul frontală verbale
OF4 adverbului in exprimare ( o
nuanteaza, o imbogateste).
Se da ca tema pentru acasa o
compunere gramaticala cu
titlul: ,,In asteptarea vacantei de
primavara”.

4
JOC-CONCURS grupa 1
Se da textul : ,,Stai ,pasa! Sa piara azi unul din noi!
Dar pasa mai tare zoreste;
Cu scarile-n coapse fugaru-si loveste
Si gatul i-l bate cu pumnii-amandoi
Cu ochii de sange , cu barba valvoi
El zboara soimeste.”

PROBA 1 Subliniaza adverbele din text . 2min

PROBA 2 Analizeaza morfologico-sintactic primul adverb descoperit in text. 2min

PROBA 3 Construieste un enunt in care adverbul descoperit sa indeplineasca functia de atribut adverbial. 2min

PROBA 4 Gaseste : o locutiune adverbiala , un adverb obtinut prin conversiune, unul obtinut prin derivare si unul obtinut prin compunere,
potrivite verbului ,, sa piara’’ 4 min

PROBA 5 Construieste o fraza in care propozitia ,, sa piara azi unul din noi’’ sa fie introdusa de un adverb predicativ. 2 min

PROBA 6 Construieste o fraza in care aceeasi propozitie sa fie introdusa de un adverb pronominal relativ. 2 min

PROBA 7 Precizeaza ce figura de stil e formata cu ajutorul adverbului ,, soimeste’’. 2 min

5
JOC-CONCURS grupa 2
Se da textul : ,,Stai ,pasa! Sa piara azi unul din noi!
Dar pasa mai tare zoreste;
Cu scarile-n coapse fugaru-si loveste
Si gatul i-l bate cu pumnii-amandoi
Cu ochii de sange , cu barba valvoi
El zboara soimeste.”

PROBA 1 Subliniaza adverbele din text. 2 min.

PROBA 2 Analizeaza morfologico-sintactic al doilea adverb descoperit in text. 2 min.

PROBA 3 Construieste un enunt in care adverbul descoperit sa aiba valoarea morfologica de adjectiv. 2 min

PROBA 4 Gaseste : o locutiune adverbiala , un adverb obtinut prin conversiune, unul obtinut prin derivare si unul obtinut prin compunere,
potrivite verbului ,, zoreste’’. 4 min.

PROBA 5 Construieste o fraza in care propozitia ,, pasa mai tare zoreste’’ sa fie introdusa de un adverb predicativ. 2 min

PROBA 6 Construieste o fraza in care aceeasi propozitie sa fie introdusa de un adverb pronominal relativ. 2 min

PROBA 7 Precizeaza ce figura de stil e formata cu ajutorul adverbului ,, soimeste’’. 2min

6
JOC-CONCURS grupa 3
Se da textul : ,,Stai ,pasa! Sa piara azi unul din noi!
Dar pasa mai tare zoreste;
Cu scarile-n coapse fugaru-si loveste
Si gatul i-l bate cu pumnii-amandoi
Cu ochii de sange , cu barba valvoi
El zboara soimeste.”

PROBA 1 Subliniaza adverbele din text. 2 min

PROBA 2 Analizeaza morfologico-sintactic al treilea adverb descoperit in text. 2 min

PROBA 3 Construieste un enunt in care adverbul ,,tare’’ sa aiba valoare morfologica de substantiv . 2 min

PROBA 4 Gaseste : o locutiune adverbiala , un adverb obtinut prin conversiune, unul obtinut prin derivare si unul obtinut
prin compunere , potrivite verbului ,, zboara’’, 4 min
.

PROBA 5 Construieste o fraza in care propozitia ,, el zboara soimeste’’sa fie introdusa de un adverb predicativ. 2 min

PROBA 6 Construieste o fraza in care aceeasi propozitie sa fie introdusa de un adverb pronominal relativ. 2 min

PROBA 7 Precizeaza ce figura de stil e formata cu ajutorul adverbului ,, soimeste’’. 2 min

7
8
9
10

S-ar putea să vă placă și