Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECTIE

Unitatea școlară: Școala Gimnazială Nr. 12 B. P. Hașdeu


Data: 24 Noiembrie 2021
Clasa: a V-a A
Disciplină: Geografie
Profesor: Sărăcin Mihaela
Unitatea de învăţare: Terra – o planetă în transformare. Litosfera
Subiectul lecţiei: Formele majore de relief ale continentelor.
Timp de lucru: 50 minute
Categoria de lectie: mixtă

Competențe specifice:
1.2. Descrierea unor elemente, fenomene sau procese geografice observate direct sau indirect;
2.3. Citirea reprezentărilor grafice şi cartografice simple;
3.3. Descrierea diversității naturale a realității geografice realizând corelaţii cu informaţiile dobândite
la alte discipline şcolare;
4.2. Ordonarea elementelor geografice după anumite criterii.

Pe parcursul lecţiei elevii vor fi capabili:


Obiective de cunoaştere şi analiză:
- să enumere formele majore de relief ale continentelor, folosind informaţiile din manual;
- să explice modul de formare pentru fiecare formă majoră de relief, pe baza planşelor didactice
şi a cunoştinţelor însuşite anterior;
- să precizeze părţile componente ale formelor majore de relief, utilizând desenele schematice;
- să indice câte trei unităţi de relief reprezentative pentru fiecare formă de relief, utilizând
manualul şi planşele didactice.
Obiective afectiv- atitudinale:
- să manifeste interes, curiozitate ştiinţifică, pentru tema pusă în discuţie;
- să aprecieze şi să preţuiască importanţa resurselor naturale generate de litosferă;
- să dezvolte spiritul activităţilor în echipă.
Obiective psihomotorii :
- să interpreteze corect schiţele prezente în fişele de lucru care conduc la accesibilizarea
învăţării;
- să localizeze pe hartă formele şi unităţile de relief studiate
- să utilizeze corect semnele şi culorile convenţionale.
-
Resurse procedurale: conversația euristică, explicaţia, descrierea, comparaţia, lucrul cu harta,
învăţarea prin cooperare.

Resurse materiale: Planiglobul, atlas geografic general; fişe de lucru, planşe didactice markere
Forme de organizare a activităţii elevilor: pe grupe
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr. Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Evaluare


crt procedurale materiale
1 2 3 4 5 6 7
Momentul organizatoric Atenţionează elevii asupra momentelor Pregătesc materialele
1. 2 min. lecţiei, notează absenţii, formează didactice. dialogul
grupele de elevi.
Verificarea cunoştinţelor Solicită elevilor să completeze fişa de Ascultă, gândesc,
2. anterioare evaluare. formulează şi răspund. conversaţia
5 min.
Captarea atenţiei Solicită elevilor să enumere principalele atlasul geografic, Apreciere
3. 3 min. categorii de forme de relief după Răspund conversaţia manualul verbală
mărime.
Scrie pe tabla titlul lecţiei; Enunţă
Anunţarea temei, a obiectivele;
scopului şi a obiectivelor Distribuie fişele (Fiecare grupă Primesc fişele. conversaţia, fişe de lucru Apreciere
4. operaţionale corespunzătoare unei forme majore de Sunt atenţi la instruire. explicaţia verbală
5 min. relief va primi o fişă ce include cerinţe
elaborate în raport cu obiectivele
propuse).
Analizând textul din fişa de lucru, Citesc fragmentul din fişa conversaţia fişe de lucru
precizaţi denumirea formei de relief de lucru şi
indicată de autor. precizează denumirea
Dirijarea predării- învăţării formei de relief.
20 min. Apreciere
5. Pe baza informaţiilor din manual şi a Analizează planşele conversaţia, planşe didactice, verbală
planşelor didactice indicaţi o didactice şi precizează o explicaţia manualul
caracteristică pentru fiecare formă de caracteristică a
relief. fiecărei forme de relief.
Pe baza informaţiilor din manual şi a Analizează, conversaţia
informaţiilor însuşite anterior explicaţi reactualizează euristică, explicaţia manualul
modul de formare. cunoştinţele anterioare şi
formulează
răspunsurile corecte.
conversaţia,
Analizaţi desenele schematice şi Analizează desenele explicaţia, desene schematice
identificaţi părţile componente ale schematice şi enumeră comparaţia manualul
formelor de relief. părţile componente.

Folosind Harta fizică a lumii indicaţi câte Analizează harta, lucrul cu harta Harta fizică a lumii
trei unităţi de relief reprezentative identifică şi localizează atlasul geografic
pentru fiecare formă majoră de relief. câte trei unităţi de relief.

Analizează, selectează fişe de lucru,


Indicaţi trei aspecte privind importanţa informaţiile şi conversaţia
formelor majore de relief. manualul
formulează
răspunsurile corecte.

Atingerea feed-back- ului Ascultă, reanalizează desene schematice,


6. 4 min. Identificaţi o asemănare şi o deosebire cunoştinţele dobândite Comparaţia Harta fizică a lumii Aprecierea
între munţi şi podişuri. anterior şi realizează problematizarea verbală
comparaţia.
Asigurarea şi Cere elevilor se completeze rebusul
intensificarea retenţiei şi a geografic, la final descoperind pe coloana Aprecierea
transferului de cunoştinţe A-B, numele celui mai înalt vârf din Completează rebusul. conversaţia imagini verbală
6 min. Munţii Buzăului.

Aprecierea activităţii - Face aprecieri asupra activităţii


5. elevilor elevilor, evidenţiindu-i pe cei mai activi; Ascultă aprecierile. conversaţia Notarea
3 min. - Notează elevii cei mai activi
6. Precizarea activităţilor pe
care elevii le vor desfăşura - Realizaţi o scurtă descriere a reliefului Ascultă şi notează. Dialogul
acasă din orizontul local
2 min.
REBUS GEOGRAFIC
Formele majore de relief ale continentelor

1. Forma de relief cu altitudini de peste 300 m se numeşte ………………………


2. Are altitudini de 300 – 1000 m forma majoră de relief numită ………………
3. Cea mai înaltă formă de relief se numeşte ……………………….
4. Suprafaţa înclinată ce face legătura între culme şi poalele muntelui se numeşte..................
5. Cea mai joasă formă majoră de relief a continentelor este ……………………
6. Cei mai înalţi munţi de pe Terra sunt Munţii ………………………….
7. Cel mai înalt podiş se numeşte …………………..
8. Dealurile sunt formate din versanţi domoli şi rotunjite

S-ar putea să vă placă și