Sunteți pe pagina 1din 14

Invatatoare: Balaban Ionela - Nicoleta

Scoala cu Clasele I-VIII Nr.1 Turluianu

Proiect didactic
Data : 13.05.2011
Clasa : a III -a
Aria curriculară : Limbă şi comunicare
Disciplina : Limba şi literatura română
Curriculum: nucleu
Unitatea de învăţare : “Vara”
Subiectul: Parţi principale de propoziţie - SUBIECTUL SI PREDICATUL
Tipul lectiei : recapitulare şi sistematizare de cunoştinţe
Scopul lecţiei :
 dezvoltarea capacităţii de a opera cu structuri gramaticale morfologice şi sintactice diverse;
 activizarea vocabularului şi dezvoltarea capacităţii de exprimare corectă, fluentă, în propoziţii logice;
Obiective operaţionale :
a) cognitive:
OC1 - să definească părţile de vorbire şi de propoziţie studiate;
OC2 - să identifice părţile principale de propoziţie , arătând ce exprimă fiecare;
OC3 -să analizeze părţile de propoziţie principale indicate, precizând partea de vorbire prin care sunt exprimate şi categoriile
gramaticale corespunzătoare acestora;
OC4 - să alcătuiască propoziţii dupa imagini sau scheme gramaticale, respectând indicatiile date ;
OC5 - să realizeze acordul gramatical între subiect şi predicat;
b)psiho - motorii:
OPM1 -să păstreze pozitia corecta,atat a corpului cat si a caietului in bancă pe tot parcursul lectiei;
OPM2 -să utilizeze mijloacele de învăţământ în mod corespunzător;

c)afective:
OA1 - vor participa activ la desfǎşurarea lecţiei;
OA2 - vor manifesta spirit de iniţiativă şi cooperare în cadrul grupului;
Strategia didactică :

Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, lectura explicativa, obsevaţia, explicaţia, metoda ciorchinelui, problematizarea,
munca în echipă, munca independentă, jocul didactic;
Forme de organizare : frontal, individual, pe grupe ;

Mijloace de învătământ : planşe cu părţi de vorbire şi de propoziţie, fişe de lucru şi evaluare

Resurse umane :16 elevi


Resurse temporale: 50 minute
Resurse spatiale: sala de clasă
Bibliografie :
-oficiale :
 Curriculum National, Programa scolara - clasa a III- a, Bucuresti, 2004;
 Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu, LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ (manual pentru clasa a III-a), Editura Aramis ,
2005
-pedagogice :
 Venera-Mihaela Cojocariu, Teoria si metodologia instruirii, Bucuresti, Editura Didactica si Pedagogica, 2008
-metodico-didactice:
 Carmen Iordachescu, Sa dezlegam tainele textelor literare, Pitesti, Editura Carminis, 2005
 Ecaterina Popistasu, Delia Spiridon, Gramatica pentru clasele II-IV, Iasi, Casa editoriala Regina, 2002
Strategia didactică
Ob.
Momentele lecţiei Conţinutul lecţiei Metode şi Mijloace de Forma de Evaluare
op
procedee învăţământ organizare
1.Moment Se creează condiţiile optime pentru conversaţia frontal
organizatoric desfăşurarea lecţiei: pregătirea materialului
didactic necesar, stabilirea liniştii, îndrumarea
elevilor în activitatea de pregătire.
Elevii pregătesc manualele, caietele de
notiţe, caietele de teme, instrumentele de scris.

2.Verificarea Sunt verificate temele efectuate acasă caiete de individual evaluare


temei urmărindu-se aspectul caietului, aranjarea în teme continuă
pagină, dacă tema este completă, forma
scrisului, corectitudinea conţinutului.

3.Reactualizarea OC1 Reactualizarea cunoştinţelor se va face cu metoda Fişă de lucru frontal evaluare
cunoştinţelor ajutorul metodei ciorchinelui. Voi prezenta ciorchinelui continuă
elevilor o planşă asemănătoare cu fişa lor .
(Anexa 1). exerciţiul planşă
Elevii vor răspunde la întrebările adresate, didactică
venind la planşă şi completând răspunsurile conversaţia
corecte.
În timpul completării noţiunilor pe planşă, individual
elevii vor completa fişa primită.
4.Captarea OC1 Captarea atenţiei se va realiza cu ajutorul exerciţiul planşă frontal evaluare
atenţiei unei planşe didactice ce conţine un rebus didactică continuă
OC2 (Anexa 2). observarea
OPM1 Prin rezolvarea acestuia se va obţine pe sistematică a
verticala A-B cuvântul “RECAPITULARE” elevilor
5.Anunţarea Se va anunţa tema lecţiei şi obiectivele propuse. conversaţia frontal Observarea
temei şi a Se va scrie titlul lecţiei pe tablă, respectiv în sistematică a
obiectivelor caiete. elevilor

6.Recapitularea OC4 Se prezintă elevilor o planşă. observatia caiete frontal evaluare


si sistematizarea Cere să se alcătuiască propoziţii simple şi formativ-
cunostintelor dezvoltate plecând de la imaginea dată. plansă continuă
Numeşte elevi care să scrie propoziţiile şi să exerciţiul didactică
identifice subiectele şi predicatele. individual
Solicită elevilor să analizeze, în scris,
OC3 subiectul şi predicatul din prima şi ultima
propoziţie, iar pe celelalte, oral.

Propune să se rezolve oral următoarele


exerciţii scrise pe flip-chart.
Schimbaţi locul subiectelor din propoziţiile: exercitiul
OC5  Florile au înflorit. oral flip-chart
OPM2  Ion Creangă s-a născut în Humuleşti .
 Mărul conţine multe vitamine. carioci
 Ciripeşte vrăbiuţa.
Se identifica si se analizeaza oral subiectele
OC3 si predicatele din aceste propozitii,utilizandu-se
intrebarile specifice:
“Despre cine se vorbeste in propozitie?’ si
“Cine?”
OC4 Se aleg doua din aceste propozitii si se exercitiul individual
realizeaza schema gramaticala a lor.
Elevii sunt împărţiţi în 6 grupe.
Fiecare grupă rostogoleşte cubul şi apoi îşi
selectează cate o fişă corespunzătoare .Pe
fiecare faţă a cubului este scrisă o cerinţă de
lucru.
OC1  DESCRIE cubul
 COMPARĂ metoda observarea
 ASOCIAZĂ
OC2 cubului fise de lucru pe grupe sistematica
 ANALIZEAZĂ
 APLICĂ
OC3  ARGUMENTEAZĂ

(Anexa 3)
Aplicand metoda ,,Turul galeriei” vom evalua
rezultatele fiecarei grupe.
Conducatorul fiecarei grupe va analiza fetele
cubului lipite pe tabla si va nota rezultatele .
Castiga echipa care intruneste cele mai multe
puncte.

7.Obţinerea OC4 Fiecare grupă va alcătui câte două propoziţii , în exercitiul


performanţei. care cuvântul “poartă”, pe rând, să aibă rol de
subiect , apoi , de predicat.

8.Evaluarea Se vor împărţi elevilor fişe de evaluare. conversaţia. fişe de individual evaluare
(Anexa …). Elevii se vor concentra şi vor explicaţia evaluare sumativa
rezolva exerciţiile. munca
independenta
Se precizează tema elevilor pentru acasă. Elevii
notează tema în caiete.
Se fac aprecieri generale şi individuale asupra
comportamentului şi asupra participării elevilor
la lecţie.
Sunt notaţi elevii care au participat activ la
lecţie.
ANEXA 1
Elev: …………………………………… 13.05.2011

FIŞĂ DE LUCRU
- ciorchinele -
ANEXA 2

Rebus :

10

11

12

1. Parte de vorbire care ţine locul unui substantiv.


2. Parte de vorbire care exprimă starea, acţiunea sau existenţa .
3. Partea de vorbire care arată însusirea unui substantiv.
4. Propoziţie care, pe langa subiect si predicat, mai are şi părţi secundare de propozitie.
5. Propoziţie formată numai din subiect şi predicat.
6. Partea de propoziţie care arată ce face subiectul.
7. Subiectul propoziţiei: Atacantul a marcat un gol.
8. Despre el se vorbeşte în propoziţie.
9. Subiectul propoziţiei : Zăvoiul a înfrunzit. .
10.Denumeşte lucruri, fiinţe, obiecte, fenomene ale naturii .
11.Arată numărul sau ordinea.
12.Comunicare spusă sau scrisă cu un singur predicat
ANEXA 3 METODA CUBULUI

1.DESCRIE
Descrie fiecare parte principală de propoziţie (definiţie , întrebări, parţi de vorbire prin care
pot fi exprimate).

2. COMPARĂ
Compară SUBIECTUL cu PREDICATUL.

3. ASOCIAZĂ
Asociază cuvintele din coloane pentru a obţine propoziţii. Subliniază cu o linie subiectele
şi cu două predicatele.

circulă fluturaşul
învaţă elevul
răsare pietonii
zboară vorbesc
ele soarele

4.ANALIZEAZĂ
Analizaţi părţile principale de propoziţie din textul următor:

A răsarit soarele.
Natura se trezeşte la viaţa..
Pe firele crude de iarbă străluceşte roua.

5.APLICĂ
Aplică pe spaţiile punctate cuvintele care se potrivesc. Subliniaţi subiectele şi predicatele.

1)Masina…………..
2)…………..miaună.
3)Fetele…………......
4)Ninsoarea…..........

6.ARGUMENTEAZĂ
Argumentează de ce subiectul şi predicatul sunt părţi principale de propoziţie.
Anexa 4
13.05.2011
Numele şi prenumele:..................................................................

Fişă de evaluare

1.Subliniaţi cu o linie subiectele şi cu două linii predicatele din enunţurile următoare:

Ghioceii au răsărit prin toată pădurea.


Rândunelele au revenit la cuiburile lor.
Pădurea răsună de glasurile şi cântecele vesele ale păsărelelor.
Mieluşeii şi iezişorii zburdă veseli pe câmpie.
Noi vom face coroniţe din flori multicolore.

2.Completaţi propoziţiile cu predicatele potrivite:

................................au înflorit în grădină.


Păsările ......................................... din ţările calde.
....................... veţi merge în excursie.
Privighetoarea .......................................... în zăvoiul înfrunzit.

3. Alcătuiţi enunţuri în care:

a) predicatul să fie un verb la persoana a II-a, nr. plural, timp viitor.


.........................................................................................................................
b) subiectul să fie exprimat prin pronume, persoana I, nr. plural.
.........................................................................................................................

4. Analizaţi subiectul şi predicatul din enunţul următor:

Rândunica zboară către cuibul său.

S-ar putea să vă placă și