Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

CLASA a VI- a
ARIA CURRICULARA: LIMBA SI COMUNICARE
OBIECTUL : LIMBA ROMANA
SUBIECTUL : CUVANT- FORMA SI SENS
TIPUL LECTIEI : ASIMILARE DE CUNOSTINTE
OBIECTIVE OPERATIONALE : LA SFARSITUL OREI, ELEVII VOR FI CAPABILI :
O1- sa sesizeze diferenta dintre sensul unui cuvant si forma acestuia ;
O2- sa identifice sensurile unui cuvant ;
O3- sa construiasca enunturi cu anumite expresii date.

METODE SI PROCEDEE : CONVERSATIA, EXPLICATIA, EXERCITIUL.


MIJLOACE DIDACTICE : MANUALUL, PLANSA
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII : ACTIVITATE FRONTALA, ACTIVITATE INDEPENDENTA.
TIMP : 50 MIN

1
MOMENTELE LECTIEI OB ELEMENTE DE CONTINUT STRATEGII
OP DIDACTICE
Moment organizatoric Se vor asigura cele necesare pentru buna desfasurare a conversatia
orei. Se asigura linistea si disciplina in clasa pentru a se
putea desfasura ora.
Se verifica tema pentru acasa.
Captarea atentiei Se va realiza printr-un rebus, elevii raspunzand la Conversatia
intrebarile profesorului : Exercitiul
1. Care este titlul lectiei pe care ati avut-o de explicatia
pregatit pentru azi ?- vocabularul
2. Cum se numeste acea parte a cartii asezata la
inceputul sau la sfarsitul unei carti si care arata
capitolele si pagina la care se afla acestea ?-
cuprins
3. Cum se numeste propozitia care, pe langa subiect
si predicat, contine si alte parti de propozitie ?-
prop. dezvoltata
4. Care este ultimul cuvant din poezia « Numai
poetul » invatata de voi acasa ?- cantari
5. Cum se numesc cuvintele care au aparut de
curand in limba romana si care provin din alte
limbi ?- neologisme
6. Cum se numeste cel ce scrie o carte ?- autor
Verificarea cunostintelor Profesorul pune intrebari elevilor privitoare la lectia exercitiul
insusite anterior precedenta : Vocabularul :
- Ce este vocabularul ?

2
- Cate cuvinte exista in limba noastra ?
- Cate cuvinte sunt folosite ?
- Care sunt componentele vocabularului ?
- Ce sunt neologismele ? etc
Enuntarea subiectului si a Profesorul scrie pe tabla titlul lectiei : CUVANTUL- conversatia
obiectivelor FORMA SI SENS. explicatia
Se da definitia cuvantului iar elevii o noteaza in caiete.
Se explica cele doua notiuni : forma si sens, luandu-se
ca exemplu cuvantul ochi.
Se explica notiunea de dictionar.
Dirijarea invatarii si Cu ajutorul dictionarului de la sfarsitul manualului, se exercitiul
dobandirea de cunostinte fac cateva exercitii de aflare a unor cuvinte pe care explicatia
noi elevii trebuie sa le caute pentru a le putea explica conversatia
intelesul.

O1 Profesorul scrie pe tabla cuvantul CAP iar un elev va


indica la tabla :- forma
- sensuri

BANCA- forma
- sensuri

O2, Elevii vor primi ca cerinta sa sesizeze sensurile unor


O3 cuvinte, alcatuind cu ele propozitii : cap, ceas, iese.

O3 Construiti enunturi cu urmatoarele expresii : are

3
ultimul cuvant, a intelege un cuvant, il crezi pe cuvant.

Indicati ordinea in care se gasesc in dictionar


cuvintele : poet, basm, carte
Asigurarea retentiei si Se fac aprecieri asupra lectiei. conversatia
transferului
Ca tema pentru acasa, elevii vor avea exercitiile 1,2,
pagina 18

S-ar putea să vă placă și