Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data:

Disciplina: Limba romn

Clasa: III

Subiectul: Cprioara de Emil Grleanu

Tipul leciei: Predre nvare

Durata: 45 min.

Obiectivele operaionale:
O1 s sesizeze esenialul dintr-un mesaj, ndeplinind cerinele cerute la text;
O2 s citeasc expresiv, cursiv textul;
O3 s mpart textul pe fragmente, ndeplinind sarcinile pentru fiecare epizod aparte;
O4 s identifice figurile de stil;
O5 s analizeze morfologic prile de vorbire nvate;
O6 s utilizeze cuvinte noi i sinonimile acestora n enunuri;
O7 s utilizeze corect ortogramele propuse;
O8 s aib o atitudine pozitiv, de mil fa de lumea necuvnttoare;
O9 s recepteze informaiile noi.

Metode, procedee, forme de lucru: Mesajul, conversaia, acrostihul, clusteringul, descoperirea, lectura
textului, creionarea, exerciiul lexical, dicionarul, activitate frontal, ntrebri multiprocesuale,
pianjenul, problematizarea, observarea, analiza, explicaia, activitate n grup, lucrul creativ, scrierea
liber, generalizarea, memorarea.

Mijloace de instruire: Posterul, carioca, caietul, pixul, fia cu obiectivele leciei, manualul, tablouri cu
imagini acroate, fie cu sarcinile grupului,fia cu cuvinte pentru memorare.

Bibliografie:
Timpul
Obiectivele
Metode,
procedee, Mijloac
Secvenele Activitatea nvtorului Activitatea elevilor forme de e de
leciei lucru instruir
e

Evocarea O8 Salutare elevilor setoi de a afla ceva nou. 3 Mesajul


- Cum v-ai odihnit? Conversaia
- Cum v-ai trezit?
- Cine v-a zmbit nti? Rspunsuri posibile:

a) Fii ateni i rspundei la ntrebri: Cucul


O1 1. Cine-i cnt singur numele? 5 Acrostihul Posterul
2. Sun a 2-a liter a alfabetului. Psrile ,
3. Oamenii, animalele, insectele i... sunt fiine Rachet carioca
vii Inima
4. Transport aerian. Zboar ca o... Ochi
5. Bate... n piept. Albinua
6. Cine tie carte, are patru...
7. Sunt dulce ca mierea strns de o... Racul
8. D napoi ca... Ariciul
9. La primejdie se face ca un ghem...
Crpioara
b) Citim cuvntul obinut pe vertical. 1

Clusteringu
c) Ce ne sugereaz acest cuvnt? l
Luceraz pe foi,
rspund la ntrebri 5 Descoperire
a Caietul,
pixul
jertfirea de sine locul de trai

O9
O1 frumuseea Cprioar
a
nate pui

animal slbatic dragoste matern

Realizarea - Cum credei, pentru ce am descoperit acest 4


sensului cuvnt? Date biografice despre
- Astzi la lecie ne vom stradui: autor: Conversaia
- s citim expresiv, cursiv textul Cprtioara n 1878 la 4 ianuarie Fia cu
O2 de Emil Grleanu; se nate Emil Grleanu obectiv
- s imprim textul citi pe fragmente, la Iai ,fiul ele
ndeplnind cerinele cerute; colonelului de leciei
- s gsim figurile de stil din text; Emanoil Grleanu i
- s analizm cuvintele ca pri de vorbire; mama Tulheria
S mbogim vocabularul cu cuvinte noi. Antipa, grecoaicde
origine, se despart ,
O8 lsnd copilul n grija
Generalizare. unor mtui din Iai,
Despre dragostea de mam ne vorbesc care i-au cultivat 2
izvoarele, ne vorbete freamtul codrului, ne nclinarea spre duioie
vorbete ciripitul psrilor,ne vorbesc inimile i frumos.
noastre, ne vorbete totul ce are suflare. n 1885-1889 Emil
Grlenu urmeaz
cursurile primare la
coala public
numrul 2 din Srrie.
n 1889-ncepe liceul
la Iai. n 1892-1896
este nscris la coala
militar din Iai. ns
fiind o fire vistoare,
dotat cu sensibilitate
deosebit se dedic
literaturii. Cea mai
O1 cunoscut oper a lui
O2 Emil Grleanu este
Lucrul asupra textului. Din lumea celor care
S vedem, dac calitile pe care le-am inclus n nu cuvnt, dedicat 6
Clustering, se ntlnesc n textul Cprioara,de fiicii lui Rodica,
Emil Grleanu. numind.o cea mai
Lectura textului. mic gz.
n timpul lecturii s sublinieze cuvintele Manual
nenelese. 6
O6 Lectura
mbogirea vocabularului cu cuvinte noi. Elevii explic sensul textului
Muchi - plant format din tulpin i frunze, cuvintelor. Creionarea Poster
fr rdcin Alctuiesc enunuri cu
Catifelat mtsos, moale, delicat sinonimele acestor
anc vrf ascuit i nalt de stnc cuvinte. Exerciiul
Se ncumet ndrznete, are curaj lexical
Genune prpastie fr fund. Dicionarul
Lujer tulpin subire
Cetin creang de brad
Lumini poian, loc liber fr copaci
Hrub - peter
Se topete dispare.
Se alctuies unele propoziii cu cuvintele Am sosit la anc.
date,polisemia cuvintelor anc i muchi Eu fac muchi. Caietul,
pixul

O3 Elevii ofer rspunsuri


mprirea textului pe fragmente: clare la ntrebrile 30 Activitate Tablour
(n baza tablourilor pregtite din timp de propuse. frontal cu
nvtor). imagini
Fragmentul I.Cprioara i iedul. Botul mic, catifelat i acroate
1.Citii descrierea iedului. umed ,ochii nchii se
las dezmierdat. ntrebri
multiproces
uale
Copil fr griji, ocrotit
2.Explicai sensul expresiei: se las de dragostea mamei.
dezmierdat.
Ea l linge,limba ei
3.Citete enunul unde domin o atmosfer de culc uor blana
blndee i cldur a unei mame fa de odrasla moale, mtsoas a
sa. iedului.

Ea tie c n curnd se Problemati-


4.Spunei de ce n sufletul mamei ncolete un va despri de ied, tie zarea
sentiment de mil? c-i mic i
neajutorat,c-l vor
pndi primejdii fr
numr,dar ... legea
naturii e necrutoare.
O9 5.Gsii cmpul lexical al cuvintelor:cprioar, Cprioara -ied, Pianjenul Caietul
ied, sentimente. muchi, pmnt,
spate,limb,lapte,
nrcat,picioare,anc,
stnc.
Iedul cap, bot, ochi,
blan, fiin,via.
Sentimente de mil,
de durere.

O4 6.Determinai comparaia n acest fragment. Observarea

Fragmentul II.
1.De ce cprioara i duce iedul acolo sus? Ca s fie n siguran. Problemati- Caietul,
zarea pixul
Analiza

2.Selectai S+A din ultima propoziie i


O5 analizai.
Fuga fulgeratoare -
Salturi ndrznee

Fragmentul III.
1. Ce vrst este descris n acest fragment? Vrsta zbenguielii, Activitate
lipsit de griji. frontal
2.Gsii comparaia. Manua-
lul

Fragmentul IV.
O8 n fragmentul precedent am citit despre vrsta
copilriei, iar n acest fragment ce vrst este Vrsta nelepciunii
descris? materne.

1.Cum credei, aciunile cpriorei sunt haotice Contiente,


sau contiente? prevztoare,cu
micri precise.

2.Citii enunul, unde-s descrise aciunile Cprioara i azvrle


cprioarei. picioarele n fuga
fulgertoare, n salturi
ndrznee, s ncerce
puterile iedului.

3.De ce cprioara i iedul contenesc Vietile intr n


mersul,unde intr ei? hrubele adnci, de
verdea ca ntr-o
capcan.

Gsii enumeraia. S coboare, s


O4 strbat, s urce.

Fragmentul V. Culminaia epizodului.

1.Gsii forma din poveti. i-au mers mult aa...

2.Iedul o ia nainte.(Explicai ortograma Elevii dau alte Explicaia


O7 subliniat) exemple, lmurind
ortograma dat.

3.Sub nfiarea ci vine peimejdia mare? Se citete fragmentul.


(a lupului)
Fragmentul VI.
1.De ce se scrific mama-capr? De dragul puiului ei.

O8 Genaralizare.
Dragostea matern este mai puternic dect
teama i dect durerea..
Care ar fi tema textului? Dragostea i
sacrificiul matern.
Ce ne transmite mesajul acestui text?
Mesajul ne transmite, pe de o parte,un 8
sentiment de durere pentru cprioar,iar pe de
alt parte un sentiment de ncntare fa de
dragostea ei, fa de puterea ei, fa de druirea
sa.

Reflecia O9 Lucrul n cooperare. Activitate Caietul,


Grupul I. a .Sinonimul cuvintelor : mtsos, n grup pixul,
moale, delicat. Fie cu
b.prpastie fr fund. sarcini-
O6 c. Scrie verbul echivalent cu expresia : se le
topete n adncul pdurii. grupu-
d. Muchie pietroas i nalt. lui
- Analizai fiecare cuvnt descoperit.

Grupul II. Selecteaz din fragmentul al III-lea:


O4 a.coparaiile.
b.mbinrile S+A.Analizez-le.
O4 Grului III.
a.Gsete compareia din primul aliniat.
b.De ce era umed botul iedului?
c.Ce exprim verbul din prima propoziie? O stare

Grupul IV. Se ine, se oprete, ar


O5 a.Din fragmentul al III-lea scriei micrile mirosi, se
iedului n ordinea dat. avnt,zburd.
b.Folosind verbele selectate, alctuii un scurt
text.
Grupul V. Explic fapta cprioarei din Lucrul
urmtoarea propoziie:Dintr-un salt,cade n 3 creativ
mijlocul luminiului. Scrierea
liber

Generalizare.
O8 Mamele ne mngie privirea. Ele fiind alturi de
noi, ne fac s fim n siguran, n afara
primejdii. Ele ne aduc linite,pace n sufletele 2 Generaliza-
noastre. n acest text autorul ne vorbete despre rea
lumea necuvnttoare n care exast violen,
dar exist i o lege a iubirii i devoiunii, o lege
a jertfei.
Fia cu
Tem p-u O1 Memorai cuvintele date i alctuii un mic Elevii scriu cuivntele 5 Memorarea cuvinte
acas O2 text din 7-10 propoziii. memorate n caiet. Scrierea p-u
Cprioara-pdure Lup .primejdie liber memo-
Lumini flori Durere snge rare
Iedu botior Jertfire - dragoste
Anexa 1

Grupul I.
a .Sinonimul cuvintelor : mtsos, moale, delicat.
b.prpastie fr fund.
c. Scrie verbul echivalent cu expresia : se topete n adncul pdurii.
d. Muchie pietroas i nalt.
- Analizai fiecare cuvnt descoperit.

Grupul II.
Selecteaz din fragmentul al III-lea:
a.coparaiile.
b.mbinrile S+A.Analizez-le.

Grupul III.
a.Gsete compareia din primul aliniat.
b.De ce era umed botul iedului?
c.Ce exprim verbul din prima propoziie?

Grupul IV
a.Din fragmentul al III-lea scriei micrile iedului n ordinea dat.
b.Folosind verbele selectate, alctuii un scurt text.

Grupul V.
Explic fapta cprioarei din urmtoarea propoziie:Dintr-un salt,cade n mijlocul luminiului.

Anexa 2
Cuvinte pentru memorare:

Cprioara - pdure Lup - primejdie


Lumini flori Durere snge
Iedu botior Jertfire dragoste

nceputul istorioarei: A fost odat cprioar. Ea locuia intr-o pdure, plin cu iarb i flori. Avea
culcuul ei,dosit de fiarele haine. Odat...
Anexa 3

Algoritmul de analiz a textului Cprioara

1.Semnificia titlului.
2.Tema textului.
3.Mesajul textului.
4.Locul,timpul, personajele.
5.Descrierea simbolurilor.
6.Prerea proprie:
a. Care moment din lectur le vei reine pentru totdeauna?
b. Ce tablou ai vzut n timpul lecturii?
c. Dup lectur, ce ntrebri au rmas fr rspuns?
d.Ce ai schimba n acest text, dac il vei scrie?
e. Se zice c textul conine un material unic. De ce ?
f. Prin ce a reuit autorul s v capteze atenia?
7. Completai tabelul urmtor.

Momentele Cuvintele cheie din text Cmpul lexical al Figuri de stil


lecturii(fragmentele) cuvntului cprioara

S-ar putea să vă placă și