Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚIE

DATA:17.12.2020
OBIECTUL:Limba și Literatura Română
SUBIECTUL: Perla de scoică
TIPUL LECȚIEI: recuperare în învățare
SCOPUL:
Consolidarea deprinderii de citire și scriere corectă și conștientă.
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în
contexte de comunicare familiare;
3.1.Extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau
literare;
3.2. Formularea unui răspuns emoțional față de textul literar citit;
3.6. Aprecierea valorii cărților
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a. Cognitive
-să citească corect și expresiv textul dat;
-să formuleze enunțuri cu ajutorul cuvintelor neînțelese;
-să înțeleagă mesajul din fragmentul citit;
-să identifice corect ordinea desfășurării evenimentelor;
-să redea prin desen, melodie reacția față de textul citit;
b. Psihomotorii
-să execute exerciții de dezvoltare a musculaturii fine a mâinii;
-să scrie corect cuvinte și propoziții din textul citit;
c. Afective
-să trăiască bucuria reușitei personale și a colegului.
STRATEGIA DIDACTICĂ: dirijată
RESURSE:
a.Metode și procedee: demonstrația, explicația, exercițiul, jocul didactic,
observația, observarea sistematică a comportamentului
b.Materiale: manualul școlar, caietul elevului, stilou, fișa de lucru, planșa
didactică,mijloace audio-video
c.Umane: 2 elevi
d.Temporale: 50 minute
e.Spațiale: locul de desfășurare a activității: învățare on-line, platforma
educațională: google meet
f.Bibliografice:
Ministerul Educației Naționale, „Programa școlară pentru disciplina
Limba și Literatura Română clasele a III-a – a IV-a, Anexa nr.2 la ordinul
ministrului educației naționale nr. 5003/ 02.12.2014, București, 2014
Ministerul Educației și Cercetării Științifice, Mirela Mihăescu, Ștefan
Pacearcă, Anița Dulman, Crenguța Alexe, Otilia Brebenel, Manual pentru
clasa a III-a, Semestrul I, Editura Intuitext,2016
Ion Berca, Metodica predării Limbii române (citit-scris, citire), Editura
Didactică și Pedagogică- București, 1966
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Momentele Conținutul Activitatea Mijloace de Activitatea


lecției profesorului învățământ elevului
1.Momentul Asigurarea Pregătește Așază corect
organizatori condițiilor optime materialul caietul și stiloul
c pentru buna didactic necesar pe masa de
desfășurare a pentru o bună scriere.
activității didactice: desfășurare a Adoptă poziția
-pregătirea activității corectă a
materialului didactic instructiv- corpului la
necesar; educative. scriere.
-asigurarea ordinii și Asigură ordinea
a disciplinei și disciplina.
elevilor;
Explicația
2.Captarea Suntem în preajma Se spune o Explicația Elevul oferă
atenției sărbătorilor de iarnă ghicitoare: răspunsul, cu
și bradul trebuie Sunt toate sprijin, atunci
frumos împodobit. colorate, când întâmpină
Rotunde sau dificultăți.
pătrate.
Mai mari sau
mititele
Pe brad stau
cumințele.
(Globurile)
Pentru fiecare
răspuns corect
primiți
recompensă un
glob în formă de
scoică,pe care-l
așezăm în brad.
3.Anunțarea În cadrul orei de La disciplina Conversa- Elevul ascultă cu
temei și a Limba română se Limba română ția atenție anunțarea
obiectivelor citește și se discută citim și temei și a
pe baza textului comunicăm obiectivelor ce
„Perla de scoică” mesajul textului urmează a fi
„Perla de atinse.
scoică”
4.Dirijarea Se prezintă planșa Se realizează Citirea Elevul
învățării didactică cu textul citirea model de model urmărește cu
„Perla de scoică”. către profesor. Explicația atenție textul
Se solicită Planșa citit, înțelege
citirea textului didactică rolul fiecărui
de către elev, Manualul semn de
amintindu-i punctuație,
importanța intonația
intonației. textului.
Exercițiul Se citește textul
Citirea în întregime de
integrală către elev,
respectând
intonația și
pronunția
corectă.
Explică Explicația Elevul scrie pe
cuvintele Caietul caiet cuvintele
necunoscute/ Stiloul necunoscute.
neînțelese din
textul citit.
veritabile:
adevărate,
autentice
Solicită elevii să Citirea Elevul solicitat
precizeze selectivă citește
fragmentul din fragmentul
care este extrasă corespunzător
fiecare idee ideei principale
principală. date.
Joc de cuvinte Explică jocul de Elevul răspunde
„ciorchine” cuvinte și oferă Jocul la întrebări și
un exemplu didactic găsește cât mai
Oferă întrebări Explicația multe însușiri
ajutătoare în pentru Perla de
vederea găsirii scoică.
însușirilor
corespunzătoare

5.Realizarea Se realizează prin Se explică fișa Explicația Elevii rezolvă


conexiunii intermediul fișei de de lucru oferind Munca sarcina de lucru,
inverse lucru (anexă) sprijin atunci independen cu explicații
când se tă suplimentare,
întâmpină atunci când
dificultăți la intâmpină
rezolvarea dificultăți de
itemilor. înțelegere.
6.Obținerea Se explică nivelul Se rezolvă Explicația Sunt atenți la
performanței de reușită al elevilor corect fiecare rezolvarea
la rezolvarea item al fișei de itemilor în
itemilor. lucru. vederea
înțelegerii
acestora.
7.Încheierea Se prezintă Se apreciază Aprecierea Apreciază
lecției obiectivele atinse activitatea și verbală propria activitate
progresul
elevilor

Perla de scoică

Un tânăr privea fascinat, în vitrina unui magazin de bijuterii, cel mai


frumos colier de perle pe care îl văzuse vreodată. Fiecare perlă din colier era
minunată. Avea o culoare excepțională și o strălucire la care doar puteai
visa.Tânărul se gândea că șiragul de perle costă mult,probabil mai mult decât își
putea permite.Peste două zile era aniversarea mamei lui. Încă de pe când era
doar un băiețel, economisise banii din greu câștigați pentru ca, într-o zi, să-i
cumpere mamei un dar deosebit.
Tânărul l-a întrebat timid pe bijutier:
- Îmi spuneți, vă rog, cât costă acest colier ?
Când bijutierul răspunse, tânărul rămase surprins de preț. Era mult mai mare
decât își imaginase.
- De ce este atât de scump? Întrebă tânărul nedumerit.
- O, domnule, perlele sunt veritabile! Sunt autentice în toate privințele.
Mama lui e asemenea unei perle autentice, în toate privințele.Convins că
mama lui merita perle adevărate, tânărul incepu să numere banii din greu
adunați pentru a plăti colierul. Bijutierul puse cu grijă perlele într-o cutiuță de
catifea și i-o dădu tânărului. Plecând din magazin, acesta se gândea cu
nerăbdare la ziua de naștere a mamei lui.
(din ghidul „Educație pentru caracter”)
IDEILE PRINCIPALE ALE TEXTULUI „PERLA DE SCOICĂ”

Un tânăr caută un dar deosebit pentru aniversarea mamei lui.

Bijutierul îi explică tănărului de ce colierul este scump.

Tânărul cumpără pentru mama lui perlele adevărate.


Numele și prenumele elevului Data
________________________ ____________

FIȘA DE LUCRU

1. Caută în text și completează cauza (C) sau efectul (E), după modelul
dat:

C E
Era cel mai frumos colier de perle Tânărul privea fascinat colierul.
pe care îl văzuse vreodată.
Fiecare perlă avea....(o culoare Fiecare perlă din colier era
excepțională) minunată.
Perlele sunt veritabile. Colierul este..... (scump)

2. Redă prin desen fragmentul care ți-a plăcut.

S-ar putea să vă placă și