Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data : 31 - I - 2012
Clasa : a VII-a
Instituţia: Şcoala cu clasele I-VIII Nr.1 Ştefan Vodă
Profesor: Petre Mirela
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Tipul de curriculum: Curriculum nucleu
Unitatea de învăţare: Asemănarea triunghiurilor
Subiectul: Criterii de asemănare a triunghiurilor
Tipul lecţiei: Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor
Competenţe:
C1 - Identificarea perechilor de triunghiuri asemenea în configuraţii geometrice date
C2 - Aplicarea asemănării triunghiurilor în rezolvarea unor probleme matematice sau
practice

Obiective operaţionale:
La sfârşitul orei, elevul va fi capabil :
O1 Să enunţe criteriile de asemănare ale triunghiurilor
O2 Să rezolve probleme şi să demonstreze că pot aplica criteriile de asemănare învăţate
O3 Să utilizeze un limbaj matematic adecvat

Strategia didactică: Metode si procedee: conversaţia euristică, explicaţia,


exerciţiul, observaţia, munca
în echipă
Material didactic- manual pentru clasa a-VII-a editura
Radical, culegere de exerciţii
Matematică cls. a VII-a, Editura
Universal Pan
-cretă albă, colorată,caiete de notiţe, fişe
de lucru
Tipul de activitate :activităţi frontale,individuale,pe grupe;
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Secvenţele Obiective Activitaţi ale lecţiei


lecţiei Activitatea elevilor Strategii Modalităţi
didactice de evaluare
1.Moment -verificarea prezenţei elevilor şi notarea absenţelor în
organizatoric catalog; Elevii vor avea pe bănci
-verificarea ţinutei elevilor şi celor necesare defăşurării caietele şi manualul.
orei; Pregătirea caietelor de
-asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna temă în clasă
desfaşurare a orei;
2.Verificarea -verificarea temei elevilor prin sondaj ,utilizând dialogul Elevii citesc rezolvările Activitate
temei O3 profesor –elev,elev-elev,prin confruntarea rezultatelor. din caiete, corectând comună
În cazul în care apar diferenţe mari la rezultat se rezolvă acolo unde este cazul.
exerciţiul la tablă;
3.Reactualizarea 1.Ce aţi avut de pregătit pentru astăzi? Elevii vor răspunde la
cunostinţelor R: Criterii de asemănare a triunghiurilor întrebări.
O1 2.Câte criterii sunt şi care sunt acestea? În cazul în care un elev
O2 R: Sunt 3 criterii: U.U, L.U.L, L.L.L va spune greşit , un alt conversaţia Aprecieri
3. Ce spune criteriul U.U? elev îl va corecta, iar cel verbale
R: Două triunghiuri sunt asemenea dacă au două ce a răspuns greşit va
unghiuri respectiv congruente repeta definiţia corectă.
4. Dar criteriul L.L.L?
R: Două triunghiuri sunt asemenea dacă au laturile
respectiv proporţionale
5.Enunţaţi criteriul L.U.L!
R: Două triunghiuri sunt asemenea dacă au două laturi
respectiv proporţionale şi unghiurile dintre laturile
proporţionale sunt congruente.
6. Ce rezultă din faptul că  ABC   DEF?
AB BC AC
R:   şi  A  D,  B  E ,  C  F
DE EF DF
4. Anunţarea Astăzi vom învăţa să rezolvăm probleme în care vom
temei şi a aplica Criteriile de asemănare, iar voi veţi demonstra că Elevii vor nota în caiete explicaţia
obiectivelor puteţi aplica criteriile de asemănare învăţate.
5.Dirijarea Pentru o înţelegere mai bună a criteriilor de Elevii vor lucra Activitate
învăţării O1 asemănare, propfesorul propune elevilor spre rezolvare individual problema 1 individuală
O2 problema 1 din fişa de lucru. Problema va fi rezolvată la
O3 tablă de elevii numiţi de profesor accentuându-se
punctele cheie care conduc la finalizarea rezolvării. Aprecieri
Se împarte clasa în grupe de câte 4 sau 5 elevi. frontale şi
Problemele 2 şi 3 din fişa de lucru vor fi rezolvate în Exerciţiul individuale
echipă.Timpul de lucru va fi de 5 minute pentru Elevii vor lucra în
problema 2 şi 10 minute pentru problema 3. echipă, apoi vor rezolva Activitatea
După terminarea timpului de lucru se vor verifica la tablă. pe grupe
rezultatele şi apoi se vor rezolva şi la tablă .
Momentul de lectură:
Se realizează prin citirea şi explicarea cerinţelor
problemelor 2 şi 3 din fişa de lucru.
6.Asigurarea O1 Se realizează pe tot parcursul lecţiei prin rezolvarea Activitate Aprecieri
feed-back-ului O2 celor trei probleme, prin aprecierile verbale asupra pe grupe verbale
O3 răspunsurilor date de elevi şi asupra activităţii acestora. Analiza
Exerciţiul răspunsurilor
7.Retenţia şi Se va face o scurtă recapitulare a noţiunilor dobândite: Elevii vor răspunde pe
transferul - care sunt criteriile de asemănare a triunghiurilor? rând la fiecare intrebare Probe orale
O3 - enunţaţi unul din cele trei criterii de asemănare! Conversaţia Notarea
Se notează elevii ce s-au evidenţiat în timpul orei răspunsurilor

8.Tema pentru -exerciţiul 1 pag. 191 din culegere Conversaţia


acasă -indicaţii la temă;
FIŞĂ DE LUCRU – CRITERII DE ASEMĂNARE
CLASA a-VII-a

1.Stabiliţi dacă triunghiurile ABC şi DEF sunt asemenea, în fiecare caz:


AB AC
a)  ,  A  D
DE DF
b)  B  Esi C  F
AB BC CA
c)  
DE NP FD
2.Se consideră triunghiurile ABC şi MNP cu  A  M ,  B  N .Stabiliţi dacă
AB BC CA
  şi  C  P.
MN NP PM
3. Triunghiurile MNP şi QRT au m(<M) = 900 şi m(<N) = 500, respectiv m(<T) = 900 şi
m(<Q) = 500.
a) aflaţi măsurile unghiurilor P şi R
MN NP PM
b) arătaţi că TQ  QR  RT

S-ar putea să vă placă și