Sunteți pe pagina 1din 5

PLAN DE LECŢIE

Data : 13-V-2011
Clasa : a VII-a
Instituţia: Şcoala cu clasele I-VIII Unirea
Profesor: Petre Mirela
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Tipul de curriculum: Curriculum nucleu
Unitatea de învăţare: Elemente de organizare a datelor
Subiectul: Reprezentarea şi interpretarea unor dependenţe funcţionale prin tabele,
diagrame şi grafice
Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoştinţe
Competenţe specifice:
C1 Reprezentarea unor date sub formă de grafice, tabele sau diagrame statistice în
vederea înregistrării, prelucrării şi prezentării acestora
C2 Alegerea metodei adecvate de rezolvare a problemelor în care intervin dependenţe
funcţionale

Obiective operaţionale:
La sfârşitul orei, elevul va fi capabil :
O1 Să definească noţiunea de dependenţă funcţională
O2 Să reprezinte unele date prin tabele, diagrame şi grafice
O3 Să construiască şi să interpreteze unele diagrame
O4 Să utilizeze un limbaj matematic adecvat

Strategia didactică: Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia,


exerciţiul, observaţia, munca individuală,
învăţarea prin descoperire,munca în
echipă;
Material didactic : manual pentru clasa a-VII-a editura
Radical, culegere de exerciţii Mate2009/10,
Editura Paralela 45 cretă albă, colorată,
caiete de notiţe, fişe de lucru;
Tipul de activitate :activităţi frontale,individuale,pe grupe;
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Secvenţele Obiective Activitaţi ale lecţiei Strategii Modalităţi de


lecţiei Activitatea elevilor didactice evaluare
1.Moment -verificarea prezenţei elevilor şi notarea absenţelor în
organizatoric catalog; Elevii vor avea pe bănci
-verificarea ţinutei elevilor şi celor necesare defăşurării caietele şi manualul.
orei; Pregătirea caietelor de
-asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna temă în clasă
desfaşurare a orei;
2.Verificarea -verificarea temei elevilor prin sondaj ,utilizând dialogul Elevii citesc rezolvările Activitate
temei/captarea O4 profesor –elev,elev-elev,prin confruntarea rezultatelor. din caiete, corectând comună
atenţiei În cazul în care apar diferenţe mari la rezultat se rezolvă acolo unde este cazul.
exerciţiul la tablă;
3.Verificarea/ 1.Dacă avem punctele A(x1,y1) şi B(x2,y2) cum aflăm Elevii vor răspunde la
Reactualizarea lungimea segmentului AB? întrebări.
cunoştinţelor O4 R: AB = ( x 2  x1 ) 2  ( y 2  y1 ) 2 În cazul în care un elev
2.Dar pentru a afla coordonatele mijlocului segmentului va spune greşit , un alt Conversaţia Aprecieri
AB de mai sus ce formulă folosim? elev îl va corecta, iar cel verbale
R: mijlocul segmentului AB de mai sus are ce a răspuns greşit va
repeta definiţia corectă.
 x  x y  y2 
coordonatele:  1 2 , 1 
 2 2 
3.Aflaţi lungimea segmentului AB şi apoi coordonatele
mijlocului segmentului AB, ştiind că A(1,2) şi B(3,4). exerciţiul
4. Anunţarea În cadrul orei de astăzi vom studia lecţia „Dependenţă
temei şi a funcţională”. La sfârşitul acestei ore va trebui să ştiţi
obiectivelor următoarele: să definiţi noţiunea de dependenţă Elevii vor nota în caiete
funcţională, să reprezentaţi unele date prin tabele, explicaţia
diagrame şi grafice, să construiţi şi să interpretaţi unele
diagrame.
5.Dirijarea O1 Profesorul propune elevilor spre rezolvare Sunt atenţi la explicaţiile
învăţării O2 problemele 1 şi 2 de la pag 66 din manual.Exerciţiile se profesorului,răspund la
O3 vor rezolva la tablă de elevii numiţi de profesor întrebări, apoi sub
O4 accentuându-se punctele cheie care conduc la finalizarea îndrumarea acestuia,
rezolvării.(anexa 1) rezolvă la tablă şi în Aprecieri
În urma rezolvării exerciţiilor, profesorul va defini caiete problemele frontale şi
dependenţa funcţională. propuse. individuale
Definiţie:
Fie date doua mulţimi nevide A şi B. Dacă există o
regulă astfel încât oricărui element din A să-i . Explicaţia
corespundă un singur element din B, spunem că
mulţimile A şi B se găsesc într-o relaţie de dependenţă
funcţională.În acest caz regula se mai numeşte relaţie
funcţională sau lege de corespondenţă de la A la B.

Profesorul propune elevilor spre rezolvare problema 4


punctul a de la pag. 66 din manual. După rezolvarea Învăţarea
orală a exerciţiului se va da elevilor următoarea prin
definiţie: descoperire
O regulă care stabileşte o corespondenţă x→y între
elementele multimilor A şi B este o relaţie funcţională
dacă sunt îndeplinite următoarele condiţii:
1) oricărui element din A îi corespunde un element
din B.
2) dacă
x1  y1, x2  y 2 si x1  x2 , atunci y1  y 2
Observaţie:
O dependenţă funcţională de la mulţimea A la
mulţimea B se poate reprezenta printr-un tabel, printr-o
diagramă sau printr-un grafic.
Exemplu:
Un kilogram de cartofi costă 1,5 lei.Atunci 2 kg exerciţiul
cartofi costă 3 lei, 4 kg costă 6 lei, 5 kg costă 7,5
lei.Reprezentaţi datele problemei printr-un tabel,printr-o
diagramă şi printr-un grafic.
Rezolvare:

Masa în kg 1 2 4 5
Suma plătită în lei 1,5 3 6 7,5

6.Asigurarea Profesorul propune elevilor desfăşurarea unei activităţi Elevii vor lucra pe grupe Aprecieri
feed-back-ului O1 frontale interactive de rezolvare a exerciţiilor 1,3,4,5 de şi pe urmă le vor rezolva Activitate verbale
O2 la pag. 31 din culegere. Exerciţiul 1 va fi rezolvată oral, la tablă pe grupe Analiza
O3 iar exerciţiile 3,4,5 se vor rezolva pe grupe. răspunsurilor
O4 Se împarte clasa în grupe de câte 4 respectiv 5 elevi. Exerciţiul
Pentru rezolvarea fiecărei probleme elevii vor avea la
dispoziţie 5 minute.După expirarea timpului de lucru se
vor confrunta rezultatele, apoi se vor rezolva şi la tablă
problemele propuse.
7.Retenţia şi Se va face o scurtă recapitulare a noţiunilor dobândite: Elevii vor răspunde pe Probe orale
transferul - ce este dependenţa funcţională? rând la fiecare întrebare Notarea
O4 - cum se reprezintă dependenţa funcţională între două Conversaţia răspunsurilor
mulţimi?
-se notează elevii ce s-au evidenţiat în timpul orei
8.Tema pentru -exerciţiile 7,12 pag. 32 din culegere Conversaţia
acasă -indicaţii la temă;

S-ar putea să vă placă și