Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ : Gimnazială Cacica

Obiectul : Matematică

Clasa : a V a

Data :

Profesor : Andronic Gheorghe Nelu

Titlul lectiei: Perimetre

Unitatea de învăţare: Unităţi de măsură

Tipul lectiei: Mixtă: dobândirea de noi cunoştinţe, aplicarea în practică a cunoştinţelor


teoretice

Obiective operaţionale:

A) Cognitive::
CC1 – Să ştie care este unitatea de măsură pentru lungime în SI;
CC2 – Să cunoască multiplii şi submultiplii metrului;
CC3 – Să efectueze transformări de la multiplii la submultipli şi invers, prin
înmulţirea şi împărţirea cu puterile lui 10;
CC4 – Să utilizeze u.m. adecvată pentru diverse lungimi;
CC5– Să calculeze perimetrul unei figuri geometrice.

B) Psihomotorii
CP1 – Să aşeze corect în pagină;
CP2 – Să scrie lizibil pe caiete şi pe tablă;
CP3 – Să deseneze corect figuri geometrice, utilizând creion şi instrumente.

C) Afective
CA1 – Să fie atenţi;
CA2 – Să participe afectiv la lecţie;
CA3 – Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii;

Metode și procedee de instruire : Conversația, Expunerea, Explicația, Exercițiul,


Exemplificarea, Problematizarea, Metoda ciorchinelui, Jocul

Mijloace de învățământ :
- catalog, creta, tabla, manual, caiet, instrumente de geometrie

Bibliografie :
D.Brânzei, A.Negrila, M. Negrila – Culegere Mate 2000+9/10, Editura Paralela 45,
Piteşti, 2009

-1-
Desfăşurarea lecţiei

Momentele Op. Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii Modalităţi


lecţiei operaț. didacti de
ce evalu
are
1. Moment Salutul şi prezenţa. Pregătesc caietele şi
organizatoric rechizitele Con
(1’) vers
aţia
2. Verificarea CC1 Verific frontal temele scrise
temei acasă şi a CC2 făcând eventual observaţii iar dacă Co
cunoştinţelor anterioare CP1 există exerciţii nefinalizate le nve
(10’) CP2 sugerez elevilor metode de rsa
rezolvare. ţia Aprecieri
Propun grupelor să realizeze un Realizează ciorchinele. verbale
ciorchine pornind de la noțiunea de
Unități de măsură pentru lungimi.
Exerciţiul
3. Captarea Activitatea practică (se lucrează în Vor lucra în perechi,
atenţiei perechi) vor realiza măsurătorile și Problematiz
(4’) CC4 - masurători: lungimea unui vor răspunde la întrebări. are Aprecieri
caiet a verbale
lăţimea unui
caiet
Elevii vor calcula suma lungimilor
obţinute mai sus

4. Anunţarea Anunţ titlul lecţiei : ”Perimetre”. Elevii îşi vor nota titlul
noului Prezint obiectivele lecției. lecţiei în caiete
conţinut Fiecare grupă va primi câte o fișă Coversaţia
(2’) cu un joc în care trebuie să Observaţia Aprecieri
găsească următoarele cuvinte: Găsesc cuvintele Exerciţiul verbale
triunghi, pătrat, trapez, dreptunghi.
Grupa va primi numele în funcție de
cuvîntul găsit.

-2-
5. Prezentarea Fiecare grupă va primi câte o fișă Lucrează pe grupe. Conversaţia
conţinutului şi dirijarea de lucru. Observaţia
învăţării Câte un raportor va prezenta la Exemplul
(15’) CC1 tablă soluția unei probleme propuse. Explicaţia
CC5 Profesorul cere copiilor să noteze: Aprecieri
CA1
Perimetrul unei figuri geometrice Notează pe caiete verbale
CA2
CA3 este suma lungimilor laturilor acelei
figuri .
Semiperimetrul unei figuri Conversaţia
geometrice este semisuma
lungimilor laturilor acelei figuri
geometrice.
Prof atrage atenţia elevilor ca
CC3 pentru orice problemă care are ca
subiect o figură geometrică , se
impune desenarea figurii şi de
asemena că pentru alte figuri nu se
folosesc formule, ci definiţia
perimetrului
Ex: Grădina şcolii

6. Asigurarea conexiunii CC3 Propun spre rezolvare fișă cu Câte un elev va rezolva la
inverse şi propulsarea CC5 probleme – tip concurs pe grupe. tablă probleme propuse.
spre performanţă CP3
(10’)
Solicit elevilor să rezolve fişa de Exerciţiul Evaluare
evaluare. Rezolvă cerinţele din Activitate
7. Evaluare CC5 Apreciez cunoştinţele elevilor, fişa de evaluare. independent
(6’) notez elevii care s-au remarcat la ă
lecţie.
8. Tema acasă -Se vor dicta exercițiile pentru tema conversaţia
(2’) din culegere, care conţine probleme
asemănătoare cu cele rezolvate în -Elevii își notează tema în
clasă caiete
pr. 7,8,9,10,11/pg. 120, 121

-3-
Grupa
triunghiurilor
A
P = AB + BC + CA

B C

1. Calculaţi perimetrul unui triunghi ABC care are AB = 2 m, BC = 3 m şi AC = 4 m.


2. Calculaţi perimetrul şi semiperimetrul unui triunghi MNP ce are MN = 12 cm, AC = 150 mm
şi BC = 1,4 dm.

Grupa
dreptunghiurilor
D C
P = AB + BC + CD + DA
A B P = L+ l + L + l
= 2·L + 2·l

1. Calculaţi perimetrul unui dreptunghi ce are dimensiunile (lungimea şi lăţimea) egale cu 15 dm, respectiv 6 dm.
2. Un dreptunghi are lungimea de 27 m, iar lăţimea cu 8 mai mică dec’ât lungimea. Calculaţi perimetrul şi
semiperimetrul dreptunghiului.

-4-
Grupa
patratelor
D C
P = AB + BC + CD + DA
P = l+ l + l + l
A B = 4·l

1. Aflaţi perimetrul şi seperimetrul unui pătrat ce are latura


egală cu 12 m.
2. Aflaţi lungimea laturii unui pătrat ce are perimetru egal
cu 1,6 dam.

Grupa
trapezelor
D C
P = AB + BC + CD + DA

A B
1. Aflați perimetrul și semiperimetrul unui trapez ABCD cu AB = 10 cm, BC =5 cm,
CD = 6 cm și AD = 4 cm.
2.

-5-
Fişă de exerciţii

1. Laturile unui triunghi au lungimile 33 dam; 2,5 hm şi respectiv, 320 m. Să se exprime perimetrul în m şi dam.
2. Aflaţi perimetrul şi semiperimetrul pătratului (în cm), ştiind că latura sa are 52 mm.
3. Laturile unui dreptunghi sunt L1 = 42 cm şi l1 = 220 mm. Al doilea dreptunghi are măsurile L 2 = 50 dm şi l2 = 90 mm. Care
dreptunghi are perimetrul mai mare.
4. Un terem în formă de dreptunghi are lungimea de 54 dam şi lăţimea cu 2,6 hm mai mică. El se împrejmuieşte cu cinci
rânduri de sârmă. S-au cumpărat 17 role de sârmă a cîte 500 m fiecare. Cât va costa sârma rămasă dacă un metru costă 30
lei, iar terenul are o poartă de 3 m.

Fişă de exerciţii

1. Laturile unui triunghi au lungimile 33 dam; 2,5 hm şi respectiv, 320 m. Să se exprime perimetrul în m şi dam.
2. Aflaţi perimetrul şi semiperimetrul pătratului (în cm), ştiind că latura sa are 52 mm.
3. Laturile unui dreptunghi sunt L1 = 42 cm şi l1 = 220 mm. Al doilea dreptunghi are măsurile L 2 = 50 dm şi l2 = 90 mm. Care
dreptunghi are perimetrul mai mare.
4. Un terem în formă de dreptunghi are lungimea de 54 dam şi lăţimea cu 2,6 hm mai mică. El se împrejmuieşte cu cinci
rânduri de sârmă. S-au cumpărat 17 role de sârmă a cîte 500 m fiecare. Cât va costa sârma rămasă dacă un metru costă 30
lei, iar terenul are o poartă de 3 m.

Fişă de evaluare

-6-
Calculează perimetrul figurii geometrice primite şi rezolvă exerciţiile înscrise.

1. Calculează
a) 5 m + 15 dam = ………m b) 10 km – 25 hm = …………. Km

2. Un teren în formă de dreptunghi este împrejmuit cu un gard de 216 m. Câţi metri are lungimea terenului dacă lăţimea
acestuia este 20% din lungime.

Fişă de evaluare

-7-
Calculează perimetrul figurii geometrice primite şi rezolvă exerciţiile înscrise.

1. Calculează
a) 5 m + 15 dam = ………m
b) 10 km – 25 hm = …………. Km

2. Un teren în formă de dreptunghi este


împrejmuit cu un gard de 216 m. Câţi metri
are lungimea terenului dacă lăţimea acestuia
este 20% din lungime.

Fişă de evaluare

-8-
Calculează perimetrul figurii geometrice primite şi rezolvă exerciţiile înscrise.

1. Calculează
a) 5 m + 15 dam = ………m
b) 10 km – 25 hm = …………. Km

2. Un teren în formă de dreptunghi este împrejmuit cu un


gard de 216 m. Câţi metri are lungimea terenului dacă
lăţimea acestuia este 20% din lungime.

Fişă de evaluare

-9-
Calculează perimetrul figurii geometrice primite şi rezolvă exerciţiile înscrise.

1. Calculează
a) 5 m + 15 dam = ………m
b) 10 km – 25 hm = …………. Km

2. Un teren în formă de dreptunghi este împrejmuit cu un


gard de 216 m. Câţi metri are lungimea terenului dacă
lăţimea acestuia este 20% din lungime.

-10-

S-ar putea să vă placă și