Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: S26
Unitatea: Liceul Agricol Fantanele
Clasa: a VI-a A
Profesor: Rotariu Ionel
Disciplina: Matematic Geometrie
Unitatea de invatare: Proprietati ale triunghiurilor
Subiectul: Suma msurilor unghiurilor unui triunghi
Tipul leciei: Mixta
Scopul lectiei: Formarea i dezvoltarea deprinderilor de calculare a msurilor unghiurilor unui triunghi;
implicarea elevilor n propria formare, prin dezvluirea frumuseii i a logicii interne a cunotinelor.

Obiective operaionale:
O1: S determine msura celui de-al treilea unghi al unui triunghi oarecare, cnd se cunosc dou
dintre acestea;
O2 : S aplice definiiile triunghiului dreptunghic i echilateral pentru a determina proprieti ale
unghiurilor;
O3: S foloseasc instrumentele geometrice: raportor, echer;
O4: S efectueze scderi i adunri cu msuri de unghiuri exprimate n grade, minute i secunde;
O5: S enune corect teorema referitoare la suma msurilor unghiurilor unui triunghi;
O6: S aplice aceast teorem i consecinele ei n rezolvarea unor probleme.
Strategii didactice:
1. Metode i procedee: conversaia, observaia sistematic, nvarea prin descoperire,
problematizarea, demonstraia, explicaia, exerciiul

2. Mijloace didactice: fie de lucru, fie de sistematizare, videoproiector, laptop, triunghiuri din
hrtie, trus de instrumente geometrice, cret colorat.

3. Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Material bibliografic:
1. Brnzei, Dan, Zaharia, Dan, Zaharia, Maria, MATE 2000+10/11 Aritmetic. Algebr.
Geometrie, Editura Paralela 45
2. Artur Balauca, Veronica Balmos, Toader Magureanu, MATE BT Aritmetic. Algebr.
Geometrie, Editura Taida, 2007
3. Programa de matematic, clasa a VI- a
vizateObiective
T
Etapele leciei i Strategii didactice
Coninut i sarcini de nvare m Forme de Metode i Resurse
p organizare procedee

1. Moment - pun absenele;


organizatoric - - le cer elevilor s-i pregteasc materialele necesare desfurrii activitii; frontala conversaia catalogul
1
2.Verificarea - - verific tema, ntrebnd ce rezultate au obinut i corectnd eventualele - caiete
temei greeli; 3 frontal conversaia - culegere
3.Actualizarea Le cer elevilor s rspund la urmtoarele ntrebri:
cunotinelor - Ce sunt dreptele paralele? 3
- Ce este o secant? frontal conversaia tabla
- Ce fel de unghiuri formeaz dou drepte paralele tiate de o secant? creta
- Ce sunt unghiurile alterne interne?
4. Captarea - cu ajutorul proiectorului si al unei lectii AEL voi propune elevilor sa incerce conversaia-calculator
ateniei sa deseneze cu ajutorul mouse-lui un triunghi in care suma masurile 2 individuala problemati -proiector
unghiurilor sa fie diferita de 180o . frontal zarea
5. Anunarea Anunt titlul lectiei: Suma masurilor unghiurilor unui triunghi
temei i a - anun obiectivele propuse spre realizare n aceast lecie; 1 frontala conversaia -tabla
obiectivelor -creta
6. Prezentarea - mpart clasa in grupe. Fiecare grupa va primi triunghiuri de hrtie.
coninutului noii - cer grupelor sa masoare unghiurile triunghiurilor si sa noteze pe unghiuri 19
lecii i dirijarea masura, apoi sa le taie si sa le aseze conform animatiei proiectate pe tabla pe grupe
nvrii O3 conversaia -triunghiuri
frontala din hrtie
nvarea - raportor
individuala prin
-echer
descoperire
-proietor
Enunt teorema:
Teorema: In orice triunghi suma masurilor
unghiurilor este 180o.
m(< A)+ m(< B)+ m(< C)= 180o

- un elev iese la tabl i impreuna cu mine demonstreaz teorema


M A N conversaia
euristica
O1
Individual nvarea
O2
prin
O3 - caiete
B C descoperire
O4 frontala - trus de
O5 instrumente
O6 MA ||BC explicaia geometrice
AB secant < MAB <ABC (1) - cret
colorat
NA ||BC demonstraia
AC secant < NAC < ACB (2)

m(< MAB) +m(< BAC) + m(< CAN) = 180 (3) din (1)+(2)+(3)
m(< ABC)+m(< BAC)+m(< ACB) = 180

- propun elevilor rezolvarea problemei 1 din fia de lucru;

- impreuna cu mine elevii vor descoperi urmatoarele consecine:


ntr-un triunghi dreptunghic unghiurile alturate ipotenuzei sunt - fie de
ascuite i complementare; lucru
n orice triunghi pot exista cel mult un unghi drept sau obtuz;

- propun elevilor rezolvarea problemei 2 din fia de lucru;


7. Obinerea O2 - cer elevilor s rezolve problemele 3, 4, 5 din fia de lucru; 10 individuala exerciiul fie de
performanelor O4 frontala lucru
O6
8. Asigurarea O2 - se realizeaz pe parcursul ntregii ore prin aprecieri verbale i clarificarea - fia de
feedback-ului O4 neclaritilor. 7 individuala sistemati-
O6 - cer elevilor s completeze fia de sistematizare; exerciiul zare
.

9. Evaluarea - apreciez activitatea elevilor de pe parcursul lectiei i notez elevii ce s-au frontala conversatia catalog
remarcat la lecie; 2 agenda
10. Tema pentru - le dau elevilor sarcinile pentru acas: culegere, pag. 104, ex. 1 si 2 conversaia - culegere
acasa pag. 105, ex. 5 2 individual explicaia
- explic eventualele neclariti;
Liceul Agricol Fantanele Clasa a VI-a A

1) Calculai msura celui de-al treilea unghi al urmtoarelor triunghiuri:

a) A b) N 2235 c) D
67

B 24 C M 10825 P 54 54
E F

2) Aflai msura unghiului necunoscut al unui triunghi dreptunghic ABC, cu m( A ) = 90 i:


a) m( C ) = 28; b) m( B ) = 45.

3) Aflai msurile unghiurilor triunghiului ABC i precizai natura lui, tiind c:


m( A ) = 3m( B ) i m( C ) = 32

4) Aflai msurile unghiurilor triunghiului ABC n urmtoarele cazuri:


a) b)
A B
2x x+41

3x+24
x x-15
C A C
B

5) ntr-un triunghi msurile unghiurilor sunt direct proporionale cu numerele 2, 4 i respectiv 6. Demonstrai
c triunghiul este dreptunghic.

6) Ce masura are unghiul obtuz format de bisectoarele unghiurilor ascutite ale unui triunghi dreptunghic?
1. Suma masurilor unghiurilor unui triunghi este egala cu .......

2. Calculati masura unghiului C din figura de mai jos:

A
130o

35o C
B

3. O figura geometrica ABC are masurile unghiurilor egale cu:


a) A=60o B=70o C=150o
b) A=120o B=30o C=50o
c) A=60o B=60o C=50o
d) A=60o B=70o C=150o
Stabiliti care din variantele de mai sus este triunghi. Justificati alegerea!

4. Un triunghi are suma a 2 unghiuri egala cu 120 grade, masura celui de-al treilea unghi este......

5. Masura unu unghi ascutit al unui triunghi dreptunghic este de 28o35 , masura celuilalta unghi ascutit este
egala cu ....

S-ar putea să vă placă și