Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

I. DATE GENERALE:
Unitatea de învățământ: ȘCOALA GIMNAZIALĂ „AL. I. CUZA” BACĂU
Data: 26.04.2023
Profesor : Gavriluta Lavinia-Oxana
Disciplina: Matematică - Geometrie
Clasa: a VII-a C
Unitatea de învăţare: Elemente de trigonometrie în triunghiul dreptunghic
Unitatea de învățare/Unitățile de învățare: Relații metrice în triunghiul dreptunghic
Tema lecției/Temele lecțiilor: Elemente de trigonometrie în triunghiul dreptunghic
Tipul lecției/Tipurile lecțiilor: Dobândire de noi cunoștințe
Numele mentorului: prof. POPICA ELENA
Durata: 50 minute

II. COMPETENŢE GENERALE:


CG1 Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost
definite.
CG2 Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice.
CG3 Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei
situaţii concrete.
CG4 Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a
algoritmilor de prelucrare a acestora.
CG5 Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă.
CG6 Modelarea matematică a unor contexte matematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite
domenii.

III. COMPETENŢE SPECIFICE:


CS1 Recunoaşterea şi descrierea noţiunilor de trigonometrie în triunghiul dreptunghic: sinusul, cosinusul,
tangenta, cotangenta unui unghi ascuţit;
CS2 Aplicarea noţiunilor de trigonometrie într-un triunghi dreptunghic pentru determinarea unor
elemente ale acestuia;

IV. COMPETENŢE DERIVATE

A.Cognitive:
CC1 să recunoască şi să exemplifice noţiuni trigonometrice în triunghiul
dreptunghic:sinusul,cosinusul,tangent,cotangenta unui unghi ascuţit;
CC2 să aplice noţiuni trigonometrice într-un triunghi dreptunghic;

B: Psiho-motorii:
CP1: Aşezarea corectă în pagină;
CP2: Scrierea lizibilă pe caiete şi pe tablă;
1
CP3: Utilizarea corectă a mijloacelor auxiliare folosite.
C: Afective:
CA1: Participarea activă la lecţie;
CA2: Dezvoltarea interesului pentru studiul matematicii;
CA3: Reacţionarea pozitivă, dorind să lucreze şi să fie apreciaţi;
CA4: Manifestarea spiritului de competiţie,ordine şi disciplină;
CA5: Manifestarea dorinţei de a învăţa lucruri noi;
CA6: Dezvoltarea simţul estetic şi critic.

V. STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode şi procedee: - conversaţia (euristică, examinatoare)
- explicaţia
- demonstraţia
- problematizare
- exerciţiului
- învăţarea prin descoperire
Resurse: a) materiale: - Manual de matematica clasa a VII-a
- culegere de probleme
- cretă albă, cretă colorată
- fişă de lucru
- instrumente geometrice
b) umane: - clasă omogenă, nivel scăzut
- activităţi frontale
Forme de organizare: frontal

VI. MATERIAL BILIOGRAFIC:


- Programa şcolară pentru clasele V-VIII. Aria curriculară : matematică şi ştiinţe ;
- George Turcu, Ionică Rizea, Niculae Ghiciu, Dan Mic, Constantin Basarab, Marlena Basarab,
MATEMATICA, Ed. Radical ;
- Dan Zaharia, Maria Zaharia, Mate 2000+ Consolidare, Ed.Paralela 45.

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
ETAPELE ACTIVITATEA DE INSTRUIRE STRATEGII DIDACTICE EVALUARE OBS.
LECŢIEI Activitatea profesorului Activitatea elevilor Forme de Metode şi Resurse
(durata) organizare procedee
Moment -Asigură condiţiile optime -Elevul de serviciu Conversaţia
organizatoric pentru desfăşurarea lecţiei; anunţă elevii care sunt
(2’) -Notează absenţii; absenţi
-Verifică dacă există -Pregătesc materialele
materialele necesare necesare desfăşurării
desfăşurării lecţiei şi dacă activităţii.
toţi elevii au pe bancă cele -Elevii se pregătesc
necesare. pentru lecţie

Verificarea - Verifică frontal tema, - Elevii comunică dacă Frontal Conversaţia Tablă
temei şi a calitativ şi noţiunile predate au întâmpinat probleme Explicaţia Cretă
cunoştinţelor anterior şi rezolvă în rezolvarea temei Exerciţiul Culegere
anterioare - Dacă au fost probleme
eventualele Caiete
(3’) un elev iese la tablă şi
neclarităţi/nelămuriri rezolvă problema sub
întâlnite. îndrumarea profesorului
-Răspund la întrebările
profesorului.
Captarea -Profesorul adresează - Elevii răspund la Frontal Conversaţia Orală
atenţiei elevilor câteva întrebări întrebări Individual Explicaţia Frontală
(5’) pentru a-i antrena pentru - Elevii pun întrebări în Problematiza-
cazul în care au
lecţia ce urmează. rea
nelămuriri

-Răspuns: Un triunghi
- Ce este un triunghi dreptunghi este un
dreptunghic? triunghi care are un

3
unghi cu măsura egală
cu 90°.
- Cum se numesc laturile
unui triunghi dreptunghic?
-Răspuns: Laturile unui
triunghi dreptunghic se
numesc catetă şi
-Cum recunoaştem ipotenuză.
ipotenuza?Dar catetele?
- Răspuns: Catetele unui
triunghi sunt laturile
care formează unghiul
de 90° iar ipotenuza este
latura care se opune
unghiului de 90°.

Anunţarea - Anunţarea şi scrierea pe - Elevii notează în caiet Frontal Conversaţia Tablă


temei şi a tablă a titlului lecţiei: titlul lecţiei : Explicaţia Cretă
obiectivelor Caiete
(2’) “Elemente trigonometrice “Elemente
în triunghiul dreptunghic” trigonometrice în
triunghiul
dreptunghic”
- Informarea elevilor asupra
obiectivelor principale ale -Elevii sunt atenţi
lecţiei care vor fi prezentate
pe tablă.

Dirijarea -Considerăm triunghiul -Elevii notează pe caiet Frontal Conversaţia Tablă


învăţării dreptunghic ABC cu noţiunile teoretice Explicaţia Cretă
(20’)

4
m(<A)= 90° şi unghiul -Desenează cu ajutorul Problematiza- Instru-
ascuţit A cu m(<C)=α°. instrumentelor rea mente
geometrice triunghiul Exercitiul geometri-
dreptunghic. Învăţarea prin ce
descoperire Flip-
Demonstraţia Chart
C

A B

Definiţii:
-Raportul dintre lungimea
catetei opuse unghiului α şi
lungimea ipotenuzei se
numeşte sinusul unghiului α.

cateta opusă unghiului 


sin  
ipotenuză
-Raportul dintre lungimea
catetei alaturate unghiului α
şi lungimea ipotenuzei se
numeşte cosinusul unghiului
α.
cateta alăturată unghiului 
cos  
ipotenuză
-Raportul dintre lungimea
catetei opuse unghiului α şi

5
lungimea catetei alăturate
unghiului α se numeşte
tangenta unghiului α.
cateta opusă unghiului 
tg  
cateta alăturată unghiului 
-Raportul dintre lungimea
catetei alăturate unghiului α
şi lungimea catetei opuse
unghiului α se numeşte
cotangenta unghiului α.
cateta alăturată unghiului 
ctg  
cateta opusă unghiului 
-împreună cu elevii voi
aplica -elevii trag următoarele
sinusul,cosinusul,tangenta şi concluzii:
cotangenta pentru unghiul sin(90-α°)=cos α°
<A şi unghiul <B pe care le cos(90-α°)= sin α°
voi scrie pe două coloane pe tg(90-α°)=ctg α°
Flip-Chart pentru ca elevii să ctg(90-α°)=tg α°
vadă legătura dintre sinus şi
cosinus, tangent şi
cotangentă.

OBS!
Sinusul, cosinusul, tangenta
şi cotangenta se numesc
funcţii trigonometice.

6
Ex: Fie triunghiul ABC cu
m(<A)= 90°. Completaţi
tabelul urmator.(Anexa1) -Elevii ies pe rând la
tablă pentru a rezolva şi
completa în tabel.
C

A B

Th.Pit
 AC2=BC2-AM2
 =>AC2=82-42
 =(8-4)(8+4)=4∙12
 =48
 =>AC=√48 =4√3
𝑐.𝑜 4√3 √3
 sinB= 𝑖𝑝 = =2
8
𝑐.𝑎 4 1
 cosB= 𝑖𝑝 =8=2
𝑐.𝑜 4√3
 tgB=𝑐.𝑎= =√3
4
𝑐.𝑎 4
 ctgB=𝑐.𝑎=4√3=
1 √3
 = =3
√3
𝑐.𝑜 4 1
 sinC= 𝑖𝑝 =8=2
𝑐.𝑎 4√3 √3
 cosC= 𝑖𝑝 = =2
8

7
𝑐.𝑜 4 1 √3
 tgC=𝑐.𝑎=4√3= = 3
√3
𝑐.𝑎 4√3
 ctgC=𝑐.𝑜 = 4 =√3
𝑠𝑖𝑛𝐵 √3
 = ∙2=√3
𝑐𝑜𝑠𝐵 2
𝑐𝑜𝑠𝐵 1 2 √3
 =∙ =
𝑠𝑖𝑛𝐵 2 √3 3
-Noi tragem
următoarele concluzii :
sinB=cosC
cosB=sinC
tgB=ctgC
ctgC=ctgB
𝑠𝑖𝑛𝐵
tgB=
𝑐𝑜𝑠𝐵
𝑐𝑜𝑠𝐵
ctgB=
𝑠𝑖𝑛𝐵

Obţinerea -Se face o scurtă recapitulare Elevii răspund la Conversaţia Evaluare orală
performanţelor orală a noţiunilor predate întrebări. Explicaţia
şi asigurarea
feedback-ului -Cu cine este egal sinusul -Răspuns: Sinusul unui
(5’) unui unghi? unghi este egal cu
raportul dintre cateta
opusă unghiului şi
ipotenuză.
- Cu cine este egal cosinusul - Răspuns: Cosinusul
unui unghi? unui unghi este egal cu
raportul dintre cateta
alaturată unghiului şi
ipotenuză.

8
- Cu cine este egală tangenta - Răspuns: Tangenta
unui unghi? unui unghi este egală cu
raportul dintre cateta
opusă unghiului şi cateta
alăturată unghiului.
-Cu cine este egală - Răspuns: Cotangenta
cotangenta unui unghi? unui unghi este egală cu
raportul dintre cateta
opusă unghiului şi cateta
alaturată unghiului

Concluzii şi - Se verifică dacă au rămas -elevii îşi notează tema Frontal Conversaţia Aprecieri
enunţarea temei nelămuriri/neclarităţi pentru acasă Explicaţia verbale
pentru acasă - Precizez tema pentru acasă
(3’) – Continuarea fişei de lucru

S-ar putea să vă placă și