Sunteți pe pagina 1din 7

PLAN DE LECŢIE

Data:03.04.2015
Clasa :a VI-a A
Scoala: Gimnazială Corneliu Coposu,Zalău
Profesor: Stirb Mirela-Roxana
Disciplina:Matematică (Geometrie)
Unitatea de invatare:Proprietăti ale triunghiurilor
Titlul lectiei: Proprietăţile triunghiului isoscel
Tipul lecţiei: Insuşire de noi cunoştinţe;

Competente specifice:
 Să definească corect: mediana, mediatoarea, bisectoarea şi înălţimea unui triunghi si
să enunte proprietătile acestora
 Să enunţe corect proprietătile triunghiului isoscel.
 Să aplice aceaste proprietăţi în rezolvarea unor probleme.
 Sa rezolve diferite aplicatii utilizand partea teoretica studiată.

Strategii didactice:

Metode si procedee:

Conversaţia euristică, demonstraţia, învăţarea prin descoperire, explicaţia, exerciţiul, lucrul


cu manualulmetoda ciorchinelui

Mijloace de invătămant:

Tabla,creta,culegere Editura Paralela 45,Culegere Editura Art, Fisa de lucru,creta colorată

Forme de organizare : frontală,individuala


Desfăşurarea lecţiei

Secvenţele Activitaţi ale lecţiei


lecţiei Resurse Activitatea elevilor Strategii Modalităţi
didactice de evaluare
1.Moment -verificarea prezenţei elevilor şi notarea absenţelor în
organizatoric catalog; Elevii vor avea pe bănci
-verificarea ţinutei elevilor şi celor necesare caietele şi manualul.
defaşurarii orei; Pregătirea caietelor de temă în
-asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna clasă
desfaşurare a orei;
2.Capterea -verificarea temei elevilor prin sondaj ,utilizând Activitate
atenţiei dialogul profesor –elev,elev-elev,prin confruntarea Pregătirea caietelor de temă comună
rezultatelor. În cazul în care apar diferenţe mari la acasă
rezolvari, se rezolvă exerciţiul la tablă;
3.Anuntarea -azi vom studia triunghiul isoscel si proprietătile
temei si acestuia
reactualizarea -inainte vom recapitula liniile importante in triunghi si Elevii isi vor desena si ei Evaluarea
cunostintelor proprietătile acestora prin intermediul metodei ciorchinele in caiete si il vor Explicaţia frontala
ciorchinelui:in mijlocul tablesi se scrie: completa,dupa indrumarea Conversatia
profesorului Activitatea
frontala
Liniile importante
in triunghi

Elevii trebuie să spuna tot ce isi reamintesc despre Elevii ascultă cu atenţie şi
liniile importante si impreuna cu profesorul se vor conştientizează obiectivele.
complete diagramele libere.
Astăzi ne propunem să descoperim care sunt
proprietăţile triunghiului isoscel. La sfârşitul orei aş
dori să puteţi enunţa care sunt aceste proprietăţi pentru
a le putea aplica în rezolvarea unor probleme.

4.Dirijarea Se scrie pe table titlul lectiei:Proprietăţile


invaţarii triunghiului isoscel Elevii vor nota în caiete Explicaţia
-mai intai ,impreuna cu elevii vom defini triunghiul -vor desena un triunghi isoscel
isoscel: Aprecieri
Def 1:Triunghiul isoscel este triunghiul care are doua Conversatia verbale
laturi congruente iar cea de-a treia se numeste bază.

-elevul va demonstra la tabla


Proprietatea1: Intr-un triunghi isoscel, unghiurile aceasta proprietate cu ajutorul
ce se opun laturilor congruente, sunt congruente. colegilor din banca,explicand
toti pasii facuti
Se va propune demonstrarea acestei proprietati de : Construim mediana [AD] Analiza
catre un elev la tabla,dupa indicatiile profesorului si In Δ ABD şi Δ ACD avem: răspunsurilo
ajutorul celorlalti colegi r
Indicatie:trasam median ace porneste din varful
triunghiului
Reciproca Proprietatii 1:Daca doua unghiuri ale unui
triunghi sunt congruente,atunci triunghiul va fi isoscel.
[ AB]≡[ AC](ip)¿}[BD]≡[CD]( ADmed)¿}¿ ⇒∠B≡∠C¿
-un alt elev va iesi la tabla
pentru demonstrarea celei de-a
Proprietatea 2:Intr-un triunghi isoscel liniile
doua proprietati,dupa
importante ce pornesc din varful
triunghiului(inaltimea,mediana,mediatoarea si indicatiile si dirijarea
bisectoarea) coincid. profesorului Explicaţia
-din nou, se va demonstra la table,cu ajutorul elevilor
si cea de-a doua proprietate enuntata.
Δ ABD≡Δ ACD ⇒∠ BAD≡∠CAD ⇒ [AD] Conversatia
bisectoare
Δ ABD≡Δ ACD ⇒∠ BDA≡∠CDA
0
Dar m(∠BDA )+m(∠CDA )=180
0
Deci, m(∠BDA )=m(∠CDA )=90
Deci, [AD]=înălţime -interpreteaza si explica
semnificatia reciprocelor
[AD]−inaltime ¿} ¿¿⇒[AD]− mediatoare¿ proprietatilor.

Reciproca Proprietatii 2:Daca intr-un triunghi


,bisecoarea este si inaltime si mediana si mediatoarea Elevii,vor demosntra acest
atunci triunghiul va fi isoscel. lucru pe triunghiul isoscel care Invatarea
l-au confectionat acasa din prin
Teorema:Intr-un triunghi isoscel,mediatoarea bazei carton. descoperire
este axa de simetrie a triunghiului.
5.Asigurarea -dupa terminarea predarii notiunilor teoretice -elevii vor enunta proprietatile
feed-back-ului ,reamintim proprietatile studiate triunghiului isoscel Activitate
-profesorul propune spre rezolvare o serie de problem individuală,f
din culegere:pb 3,5-pag154;pb 14-pag 154 Elevii vor iesi la tabla pentru rontala
rezolvarea problemelor
Exerciţiul
6.Retenţia si Se vor nota,in catalogul personal elevii care au conversatia Aprecieri
transferal participat la lectie,facand aprecieri asupra lor verbale
7.Tema pentru -se vor da exercitii din culegere conversatia
acasa
Numele: Data:

Test-Operatii in multimea numerelor rationale pozitive

16 6 12
− +
1p 1.Rezultatul calculului 21 21 21 este:

22 9
A.0 B. C.
21 21

5 7 1
+ −
1,5p 2.Rezultatul calcului 6 2 3 este....

3p 3.Asociati prin sageti fiecarui calcul din coloana A,un rezultat din coloana B

A B
12 5 12

a).Produsul numerelor 30 6 este 25
12 5 8
:
b) Catul numerelor 30 6 este .... 27

3
2
c)Ridicand la putere
()
3 obtinem
4
9
5 3

( 23 ) :( 23 ) este 1
3
d)Rezultatul calculului

5
6 ❑



2,5p 4.Calculati:

5 7 10 7 1 1 1 6 1 5
7
[( + − ) ( )( ) ( ) ]
: + − ⋅
12 6 24 8 2 4 2
:
2
:
12

Se acorda 2 puncte din oficiu. Timp de lucru:25 minute


Barem de corectare
Exercitiu 1 2 3 4 Din of.
Puncte 1p 1,5p 3p:0,75x4 2,5p 2p

S-ar putea să vă placă și