Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Clasa a VI-a
Triunghiul
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Triunghiul
TITLUL LECȚIEI: Triunghiul
TIPUL LECȚIEI: Lecţie de însușire de noi cunoștințe
DURATA: 50 minute
SCOPUL: Însușirea noțiunii de triunghi.

COMPETENȚE GENERALE:
1. Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar
2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse surse informaționale
3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice
4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru o situaţie dată
5. Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date
6. Modelarea matematică a unei situaţii date, prin integrarea achizițiilor din diferite domenii

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.6. Recunoaşterea unor elemente de geometrie plană asociate noţiunii de triunghi
2.6. Calcularea unor lungimi de segmente, măsuri de unghiuri în contextul geometriei triunghiului
4.6. Exprimarea în limbaj geometric simbolic şi figurativ a caracteristicilor triunghiurilor și ale liniilor importante în triunghi
5.6. Analizarea unor construcţii geometrice în vederea evidenţierii unor proprietăţi ale triunghiurilor
6.6. Transpunerea, în limbaj specific, a unei situaţii date legate de geometria triunghiului, rezolvarea problemei obţinute şi interpretarea rezultatului

OBIECTIVE OPERAȚIONALE DERIVATE DIN COMPETENȚELE SPECIFICE:


1. Să recunoască elementele unui triunghi.
2. Să clasifice triunghiurile în funcție de măsurile laturilor, respectiv unghiurilor
3. Să aplice corect proprietățile tipurilor de triunghiuri studiate
4. Să argumenteze corect încadrarea unui triunghi într-o anumită categorie (în funcție de măsura laturilor/unghiurilor)
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversația euristică, explicația, demonstrația, observația, munca independentă.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Tabla, caietul, manualul, fișele de lucru, tabletele cu aplicația GeoGebra, instrumente de geometrie, prezentare
PowerPoint
FORME DE ORGANIZARE: Frontal şi individual
BIBLIOGRAFIE:
Tatiana Udrea, Daniela Nițescu, Matematică, Manual pentru clasa a VI-a, Editura Didactică și Pedagogică
Sorin Peligrad, Ioan Șerdean, Adrian Țurcanu, Matematică, culegere de probleme mate 2000+ standard, Editura Paralela 45
Dan Zaharia, Maria Zaharia Matematică, culegere de probleme mate 2000+ consolidare, Editura Paralela 45
ETAPELE OBIECTIVELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA STRATEGII METODE DE
LECŢIEI OPERAŢIONA- ELEVULUI DIDACTICE EVALUARE
LE DERIVATE
DIN
COMPETENȚE-
LE SPECIFICE
Captarea atenţiei O1 Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurare a Se pregătesc cu cele Conversaţia
elevilor lecţiei: se notează absenţii, se verifică dacă există necesare pentru lecţie.
(5 minute) cretă şi burete la tablă şi dacă toţi elevii au pe Se asigură ordinea şi
bancă cele necesare. disciplina.
Profesorul va solicita elevilor să răspundă la Elevii răspund la
câteva întrebări despre cerc, din unitatea de întrebări.
învățare precedentă.
Profesorul va arăta, pentru introducerea noțiunii
de triunghi, o prezentare PowerPoint în care sunt
reprezentate diverse imagini în care elevii
descoperă triunghiuri. Profesorul împarte elevilor
săi fișele de lucru 1, constând într-un joc logic cu
bețe de chibrit și împreună încercă să rezolve
cerința jocului. Elevii rezolvă cerința
din fișa de lucru.
Anunţarea titlului O1,O2 Scrie titlul lecţiei pe tablă: „Triunghiul” şi anunţă Elevii ascultă cu Conversaţia
lecţiei şi a obiectivele urmărite în această lecţie. atenţie,
obiectivelor conştientizează
(1 minut) obiectivele şi scriu
titlul în caiete.
Prezentarea de O1,O2, O3, O4 TRIUNGHI, ELEMENTE, PERIMETRU,
material nou și CLASIFICAREA TRIUNGHIURILOR
dirijarea învățării
Profesorul le cere elevilor să deseneze utilizând
(30 minute) Elevii sunt atenți la Explicația Observarea
GeoGebra un triunghi, folosind opțiunea poligon. Exercițiul
explicațiile sistematică a
Împreună cu elevii se formulează definiția Munca individuală
profesorului, elevilor
triunghiului.
desenează în
GeoGebra și participă
activ la lecție,
răspunzând
întrebărilor puse de
profesor.

Definiție: Se numește triunghi figura geometrică


obținută prin reuniunea a trei segmente [AB],
[BC], [CA], unde A, B, C sunt trei puncte
necoliniare.
Menționez că triunghiul se notează cu semnul ∆, Elevii notează cu atenție
deci triunghiul din figură îl notăm ∆ ABC și citim în caiete.
„triunghiul ABC”.
Realizez prezentarea elementelor triunghiului:
Elevii realizează
laturi și vârfuri.
desenele în GeoGebra.
Elementele unui triunghi sunt:
→ Laturile: [AB], [AC], [BC];(li se cere elevilor
să deseneze un triunghi în GeoGebra folosind
intersecțiile a trei drepte)

→ Vârfurile A, B, C (li se cere elevilor să


construiască un triunghi pornind de la construcția
a trei puncte necoliniare)

Elevii notează cu atenție


în caiete.

Elevii realizează
desenele în GeoGebra.
→ Unghiurile ∢CAB, ∢ BCA, ∢ABC; Elevii notează cu atenție
Profesorul identifică prin întrebări ajutătoare, în caiete.
împreună cu elevii, vârfurile alăturate unei laturi și
laturile alăturate unui vârf (respectiv opuse):
Elevii realizează
- Menționez că, pentru a nota laturile, mai putem
desenele în GeoGebra.
folosi literele mici a, b, c.
Astfel, latura care se opune unghiului ∢CAB se
notează cu a; latura care se opune unghiului
∢ BCA se notează cu b; latura care se opune
unghiului ∢ABC se notează cu c. Deci 𝑨𝑩 = 𝒄;
𝑨𝑪 = 𝒃; 𝑩𝑪 = 𝒂.
Profesorul le cere elevilor să deseneze în
Geogebra un triunghi folosind opțiunea poligon.
Se vor măsura laturile triunghiului și perimetrul
acestora. Elevii sunt întrebați ce legătură observă
între lungimile laturilor și perimetrul triunghiului.

Definesc perimetrul unui triunghi = suma


laturilor acelui triunghi și se notează cu P.
Semiperimetrul este o jumătate din perimetru și
se notează cu p.
Clasificările triunghiurilor:

→ după lungimea laturilor


Triunghiul scalen, sau oarecare, în care laturile
au lungimi diferite.
Elevii notează cu atenție
Triunghiul isoscel, care are două laturi în caiete.
congruente. (li se cere elevilor să deseneze în
GeoGebra un triunghi isoscel, pornind de la două
segmente de aceeași lungime) Elevii realizează
desenele în GeoGebra și
răspund la întrebări.

Se obișnuiește să se numească latura BC baza


triunghiului isoscel, laturile AB și AC
congruente, iar vârful A, vârful triunghiului
isoscel.
Triunghiul echilateral, care are toate laturile
congruente.(li se cere elevilor să deseneze un
triunghi echilateral folosind opțiunea poligon
regulat, să măsoare lungimile laturilor și măsurile
unghiurilor).
→ după măsura unghiurilor: Elevii realizează
Triunghiul ascuțitunghic cu toate unghiurile ascuțite. desenele în GeoGebra și
Triunghiul dreptunghic, care are un unghi de 90 de răspund la întrebări.
grade, adică un unghi drept

Definesc noțiunile de catetă și ipotenuză: laturile care


formează unghiul drept al triunghiului dreptunghic se
numesc catete iar latura care se opune unghiului drept,
se numeste ipotenuză.
Deci, AB și AC sunt catete, iar BC este ipotenuză.
Triunghiul obtuzunghic, care are un unghi mai mare
de 90 de grade.

Observarea
sistematică a
elevilor
Analiza
răspunsurilor
Exercițiul

- Împreună cu elevii deduc următorul rezultat: Suma


unghiurilor unui triunghi este de 180 grade.
Li se cere elevilor să măsoare unghiurile din ultimul
triunghi desenat și să calculeze suma măsurilor
acestora. Elevii vor scrie în caiete
rezolvările celor două
Elevii vor avea spre rezolvare problemele 2 și 3 din exerciții. După ce Observarea
Fixarea O2, O3, O4
fișa de lucru, restul problemelor rămânând ca temă aceștia vor termina de Explicația sistematică a
cunoştinţelor
pentru acasă. rezolvat cele două Exercițiul elevilor
(10 minute)
exerciții vor ieși doi Munca individuală Analiza
elevi la tablă pentru a răspunsurilor
prezenta rezolvările. Exercițiul
După ce elevii încheie activitatea pe grupe, profesorul
Asigurarea le adresează întrebări de reflecție:
O2, O3, O4  Ce ați reținut cel mai ușor din această lecție? Elevii răspund
feed-back-ului
 Cum v-a ajutat aplicația de pe tablete să rezolvați întrebărilor.
problemele și să desenați? Aprecieri
 Considerați că această aplicație este utilă în învățarea Conversația verbale
noțiunilor de geometrie? Analiza
activităţii
Elevii care s-au evidențiat vor fi notați.
Anunţă tema pentru acasă. Notează tema pentru
Tema pentru acasă Exercițiile nerezolvate de pe fișa de lucru acasă.
O1, O2, O3, O4 Conversația

S-ar putea să vă placă și