Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Profesor: Pop Raluca-Viruca


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 1 Letca
Clasa: a VI-a
Data:05.04.2023
Disciplina: Matematică
Subiectul lecției: Mediana în triunghi
Unitatea de învățare: Linii importante în triunghi
Tipul de lecție: Lecție de predare
Durata: 50 min.
Scopul lecției:
 Însușirea noțiunii de mediană, a notației ei și desen.
 Vor cunoaște să determine centru de greutate a unui triunghi.

COMPETENŢE GENERALE:
 Prelucrarea datelor de tip cantitativ,calitativ,structural sau contextual cuprinse în enunțuri matematice;
 Utilizarea algoritmilor și a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei
situații concrete;
 Folosirea terminologiei specifice matematicii în contexte variate de aplicare;

COMPETENŢE SPECIFICE:

 Recunoaştereaşi descrierea unor elemente de geometrie plană în configuraţii geometrice date


 Utilizarea instrumentelor geometrice (riglă, echer, raportor, compas) pentru a desena figuri geometrice plane descrise în contexte
matematice date
 Exprimarea proprietăţilor figurilor geometrice în limbaj matematic
 Transpunerea unei situaţii-problemă în limbaj geometric, rezolvarea problemei obţinuteşi interpretarea rezultatului.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul orei elevii ar trebui să cunoască :
OC1 : Construirea corectă a medianei unui triunghi.
OC2 : Utilizarea proprietăților medianei.
OC3 : Interpretarea informațiilor in probleme și transpunerea lor în limbaj matematic.

Strategia didactică:
 Metode şi procedee: explicația, demonstrația, învățarea prin descoperire, activitate independentă;
 Forme de organizare: frontal, individual.
 Resurse materiale:cretă albă,videoproiector, fişã de lucru, caiete.

Bibliografie:
 Manual matematică pentru clasa a VI-a, Editura Art;
 Culegere pentru clasa a VI-a, Art Educaţional, 2017;
 Caiet de lucru pentru clasa a VI-a, consolidare și aprofundare, Art Educaţtional, 2017;
 www.didactic.ro;
 www.mateinfo.ro .
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Nr. Obiective Evenimentele
crt. operaționale lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea
1. Moment Se asigură condiţiile optime pentru Elevul de serviciu anunţă elevii care
organizatoric şi desfăşurarea lecţiei; sunt absenţi Evaluare
Se notează absenţii; Pregătesc materialele necesare frontală
captarea
Se verifică tema pentru acasă; desfăşurării activităţii.
atenţiei
Elevii se pregătesc pentru lecţie.
( 2’) Se verifică dacă există materialele
necesare desfãşurãrii lecţiei şi dacă
toţi elevii au pe bancă cele necesare.
2. Anunţarea Eleviivor fi introduși în atmosfera Elevii rezolvă rebusul.
temei şi a lecției prin intermediul jocului Rebus Evaluare
și câteva discuții pe marginea sa. Elevii notează în caiete titlul lecţiei : frontală
obiectivelor
Toți elevii primesc fişa de lucru 1 și Linii importante in triunghi:
( 8’)
dezleagă individual propozițiile din Medianele unui triunghi
Rebus și descoperă pe vertical
cuvântul „Mediana”.
Astăzi vom învăța despre o altă linie
importanta în triunghi și anume
despre mediana.
Se scrie titlul lecţiei pe tablă și se
ruleaza noțiunile teoretice despre
mediană cu ajutorul unui material
ppt:
Linii importante in triunghi:
Medianele unui triunghi

3. Dirijarea Def .Numim mediană în triunghi Elevii notează definiţia şi copiază


învățării segmentul care unește vârful unui desenul.
( 15’) triunghi cu mijlocul laturii opuse.
A
B M C
Dacă M este mijlocul lui [BC ]
atunci [AM] este mediană și vom
scrie [BM]≡[MC]
Obs.Triunghiul are 3 mediane .
Teoremă: Medianele unui triunghi
Elevii notează teoremele si copiază
sunt concurente .
desenul.
Obs.1. Punctul de intersecție a
medianelor se notează cu G și se
numește centru de greutate a
triunghilui .
2. centru de greutate a triunghiului se
află la o treime de bază și două
treimi față de varf.
A

B M C
2 1
AG= AM ; GM= AM
3 3

4. Asigurarea Propun elevilor Fişa de lucru 2 Notează în caiete.


feed-back-ului Evaluare
Exerciţiile se rezolvă la tablă.
învăţării individuală.
( 20’) Evaluare
frontală
5. Evaluarea La sfârşit au loc concluziile şi Elevii îşi exprimă părerea în legătură
( 3’) aprecierile profesorului,iar profesorul cu activitatea susţinută.
propune un joc wordwoll.
https://wordwall.net/ro/resource/
52330993/matematic%c4%83/
medianele-unui-triunghi-09022023
https://wordwall.net/ro/resource/
32532663/geometrie/test-medianele-
unui-triunghi

6. Tema pentru Exerciţiile rămase din fişă rămân Elevii notează tema.
acasă temă.
( 2’) Indicaţii la temă.
A
1
2
3
4
5
6
7

B
1. Dreapta perpendiculară pe mijlocul unui segment.
2. Triunghiul cu două laturi congruente.

3. Triunghiul cu un unghi drept și două unghiuri ascuțite.

4. Latura opusă unghiului drept într-un triunghi dreptunghic.

5. Triunghiul cu toate laturile congruente.

6. Intersecția bisectoarelor unui triunghi se numește centrul cercului ... în triunghi.

7. Laturile ce formează unghiul drept într-un triunghi dreptunghic.


FIŞĂ DE LUCRU 2

S-ar putea să vă placă și