Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: 31.05.2021
CLASA : a VI-a
DISCIPLINA : Matematică-geometrie
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Triunghiul
Subiectul : Proprietățile triunghiului echilateral
TIPUL LECŢIEI : însușire de noi cunoștințe

COMPETENŢELE SPECIFICE:
1.6. Recunoaterea unor elemente de geometrie plană asociate noiunii de triunghi
2.6. Calcularea unor lungimi de segmente, măsuri de unghiuri în contextul geometriei
triunghiului
3.6. Utilizarea criteriilor de congruență și a proprietăților unor triunghiuri particulare pebtru
determinarea caracteristicilor unei configurații geometrice
4.6. Exprimarea în limbaj geometric simbolic și figurativ a caracteristicilor triunghiurilor și a
liniilor importante în triunghi
5.6. Analizarea unor construcții geometrice în vederea evidențierii unor ăroprietăți ale
triunghiurilor

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Elevul va fi capabil :
O1. Să identifice şi să definească triunghiul echilateral
O2. Să construiască un triunghi echilateral folosindu-se de instrumentele geometrice
O3 .Să aplice proprietățile triunghiului echilateral în rezolvarea de probleme

Strategii didactice:
Metode și procedee: explicatia, conversatia euristică, exemplificarea, expunerea
Mijoace de realizare: fișe de lucru, trusa geometrică, tabla,markere, instrumente geometrice
Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe
Bibliografie: Matematică pentru clasa a VI-a editura E.D.P., Matematică exerciții și problem –
editura Booklet – avizat MEN 3530/2018

1
DESFĂŞURAREA LECȚIEI

MOMENTELE OB. METODE ŞI FORMA DE


DESFÃŞURAREA ACTIVITÃŢII EVALUARE
LECŢIEI OP. PROCEDEE ORGANIZARE
I. Moment Fac prezenţa şi creez condiţiile optime necesare
Conversatia, Observarea
organizatoric desfăşurării eficiente a lecţiei de matematică.Verific frontala
explicatia sistematica
tema pentru acasa.
II. Captarea Elevilor li se capteaza atentia cu ajutorul trusei
atenţiei GeoMag pe care o vor folosi la aceasta lectie pentru explicatia frontala
constructia figurilor.
1. Ce este triunghiul isoscel? Care sunt
proprietățile triunghiului isoscel?
Triunghiul isoscel este triunghiul care are doua
laturi congruente.
Unghiurile alăturate bazei unui triunghi isoscel sunt
congruente.
Intr-un triunghi isoscel mediana corespunzătoare
bazei este si înălțime si bisectoare si mediatoare.
III.
O1 2. Care sunt liniile importante în triunghi?
Reactualizarea Observarea
conversatia frontala
cunoştinţelor Definiţi-le. sistematica
O2
- Bisectoarea unui unghi este semidreapta cu
originea în vârful unghiului, care împarte acest
unghi în alte două unghiuri de măsuri egale.
- Inălţimea unui triunghi este perpendiculara dusă
din vârful unui triunghi pe latura opusă.
- Mediana este segmentul care uneşte vârful unui
triunghi cu mijlocul laturii opuse acesteia.
- Mediatoarea unui triunghi este dreapta
perpendiculară pe mijlocul laturii unui triunghi.
Elevii impartiti pe grupe (trei) trebuie să construiscă
triunghiuri cu laturile de culori diferite, folosind
trusa Geomag. Apoi vor observa ca cele trei
O2 triunghiuri se suprapun si vor trage concluzia ca vom
IV. Anunțarea
conversatia frontala
temei lecției lucra cu triunghiuri echilaterale.
O3
Notez titlul pe tablă: Proprietăţi ale triunghiului
echilateral. Anunț obiectivele lecției.

Elevii sunt impartiti pe grupe. Un elev din cea de-a


treia grupa trebuie sa construisca un triunghi
echilateral si sa deduca prima proprietate a acestuia.
Apoi fiecare grupa trebuie sa construiasca
bisectoarele unui triunghi echilateral, medianele,
mediatoarele respectiv inălțimile. Apoi sa suprapuna
cele patru triunghiuri si sa observe că liniile
importante coincid.
Notam proprietațile triunghiului echilateral:
O3 Proprietatea 1: În orice triunghi echilateral, toate
V. Dirijarea unghiurile sunt CONGRUENTE, fiecare unghi
Aprecieri
învăţării având măsura de 60°: exemplificarea Pe grupe
ΔABC echilateral, verbale
O4 [AB]≡[BC]≡[AC]=>∠A≡∠B≡∠C și
m(∠A)=m(∠B)=m(∠C)=60°.
Proprietatea 2: În orice triunghi echilateral, toate
liniile importante, care pornesc din același vârf, se
suprapun (adică BISECTOARELE unui triunghi
echilateral sunt și: ÎNĂLȚIMI, MEDIANE,
MEDIATOARE, AXE DE SIMETRIE). Medianele
sunt și mediatoare, bisectoare și înălțimi.
Proprietatea 3: Perimetrul triunghiului echilateral
este egal cu suma laturilor =l+l+l=3l.
VI. Obţinerea Propun spre rezolvare problemele cu caracter practic expunerea frontala Aprecieri
de pe fișele de lucru. Elevii scriu in caiete, în timp ce
performanţei
unul dintre elevii iese la tablă pentru a rezolva verbale
problemele sub îndrumarea profesorului.
VII.
Fiecare elev rezolva problemele de pe fișele de
Asigurarea Evaluarea
lucru. Apoi vor corecta rezultatele folosind expunerea Pe grupe
conexiunii orala
interevaluarea.
inverse
VIII. Fac aprecieri asupra desfăşurării lecţiei şi asupra
Asigurarea cunoştinţelor elevilor şi notez elevii care s-au
explicatia individual
transferului evidenţiat în timpul orei.
cunoştinţelor Anunţ tema pentru acasă.
Fișă de lucru
Echipa Albastră

Fie triunghiul echilateral ABC și M ∈ [AB], N ∈ [BC], P ∈ [CA], astfel încât [AM] ¿ [BN] ¿ [CP]. Demonstrați că
triunghiul MNP este echilateral.

Echipa Roșie

Să se determine măsurile unghiurilor formate de două înălțimi ale unui triunghi echilateral.

Echipa Verde

În triunghiul ABC se ştie că m(∡B)=60o, AB=a, BC=2a. Fie M mijlocul lui [BC].
a) Calculaţi BM-AB
b) Stabiliţi natura triunghiului ABM
c) Calculaţi m(∡AMC)
d) Calculaţi m(∡BAC)
Fisă de evaluare

1. Completați spațiile punctate astfel încât să obțineți afirmații adevărate:


a) Triunghiul ABC este echilateral cu AB = 15 cm. Atunci perimetrul triunghiului ABC este egal cu………..cm.
b) Triunghiul ABC este echilateral. Atunci m(∡B)+ m(∡C) este egala cu.............. o
c) Fie triunghiul ABC isoscel cu AB=AC. Dacă triunghiul are un unghi exterior de 120 atunci triunghiul este ............

2. Pentru fiecare dintre enunțurile următoare , dacă enunțul este adevărat, încercuiți litera “A”, în caz contrar încercuiți litera “F”.
a) Triunghiul ABC este echilateral. Atunci [AB] ¿ [AC] ¿ [BC]. A F
o
b) Triunghiul ABC este echilateral. Atunci m(∡B)=90 . A F
c) Într-un triunghi echilateral medianele, bisectoarele, inaltimile si mediatoarele coincid. A F

3. Uniți prin săgeți fiecare enunț din coloana A cu rezultatul corespunzător din coloana B:
a) In triunghiul echilateral FGH, [FG] ¿ [GH] ¿ 1) 90o
b) In triunghiul FGH echilateral , [FD bisectoare, D ∈ GH, m(∡GFD)= 2) 60o
c) In triunghiul FGH echilateral, cu [FD bisectoare, D ∈ GH, m(∡FDG)= 3) 30o
4) [FH]

Timp de lucru 5 minute


Din oficiu 1 punct
Verificarea testului

1) a) 45 cm 1p
b) 120 1p
c) echilateral 1p

2) a) A 1p
b) F 1p
c) A 1p

3) a – 4 1p
b–3 1p
c–1 1p

Din oficiu 1 p
Temă pentru acasă

1. In triunghiul RPQ, RP=0,5dm, PQ=50 mm, RQ=0,05 m. Cercetaţi dacă triunghiul RPQ este echilateral.
2. Fie triunghiul ABC echilateral, AB=3 cm.
a) Calculaţi perimetrul triunghiului ABC;
b) Dacă [BD] este bisectoarea unghiului B, D∈AC, atunci calculaţi m(∡DBC) şi m(∡ADB)
MB
c) Dacă M este mijlocul lui [BC], calculaţi AB
3. In triunghiul DEF echilateral, bisectoarele [DA] şi [EB] se intersectează în punctul I. Calculaţi: a) m(∡EDA); b) m(∡EID)
4. Fie O central de greutate al triunghiului echilateral ABC. Dacă mediana AD=9 cm, calculaţi BO.
5. In figura alăturată triunghiurile ABD şi BCD sunt echilaterale cu latura de lungime 4,5 cm.
D C
a) Calculaţi m(∡ADC)
b) Calculaţi perimetrul figurii ABCD. A B
4,5 cm
6. In triunghiul echilateral ABC, punctele D, E, F sunt picioarele perpendicularelor unghiurilor BAC, ABC, ACB. Calculaţi:
a) P∆ABC, dacă AC=0,7 cm
b) AD+BE, dacă CF=0,6 dm
7. Măsurile unghiurilor unui triunghi sunt direct proporţionale cu numerele 3, 4 si 5. Calculaţi măsurile unghiurilor.
8. Perimetrul triunghiului ABC isoscel (AB=AC) este egal cu 32 cm. Punctul D este mijlocul lui [BC], iar perimetrul triunghiului
ABD este egal cu 24 cm. Calculaţi AD.

S-ar putea să vă placă și