Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

ȘCOALA:
PROFESOR:
DATA:
CLASA: a VIII-a
Domeniul/Disciplina: Matematică(Geometrie)
SUBIECTUL: Unghi diedru.Aplicaţii
TIPUL LECŢIEI: Consolidare a cunoştinţelor
DURATA:50 min
LOC DE DESFĂȘURARE:Sala de clasă
Competențe generale:
-Identificarea unor date și relații matematice și corelarea lor în funcție de contextul în care au fost definite
-Prelucrarea datelor de tip cantitativ,calitativ,structural,contextual cuprinse în diverse contexte matematice
-Utilizarea algoritmilor specifici și conceptelor în diverse contexte matematice
-Analiza caracteristicilor matematice ale unei situații problemă
-Modelarea matematică a a unei situații date, prin integrarea achizițiilor din diferite domenii
Competențe specifice:
-Reprezentarea prin desen sau prin modele, a unor configurații spațiale date
-Folosirea unor proprietăți de paralelism sau perpendicularitate pentru analizarea pozițiilor relative ale dreptelor și
planelor
-Descrierea în limbaj matematic a elementelor unei configurații geometrice
-Alegerea reprezentărilor geometrice adecvate în vederea descrierii unor configurații spațiale și a calculării unor
elemente metrice
Competențe derivate:
a)cognitive
-să recunoască un unghi plan asociat unui diedru sau să-l construiască în mod adecvat;
-să identifice mărimi unghiulare remarcabile sau alte mărimi unghiulare folosind relaţii metrice;

1
-să prezinte în mod coerent soluţia unei probleme, corelând diverse modalităţi de exprimare (cuvinte, simboluri matematice, tabele,
construcţii din diferite materiale)
STRATEGIA DIDACTICĂ
a) Metode şi procedee: conversaţia euristică, descoperirea deductivă, exerciţiul, lucrul cu manualul şi culegerea, fişa de lucru.
b) Forme de organizare a activităţii elevilor: în cadrul lecţiei se va folosi activitatea frontală combinată cu activitatea la tablă a
elevilor;
c) Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor, cunoştinţele însuşite anterior de către elevi despre unghiul diedru;
- Bibliografie: „Manual pentru clasa a VIII-a”, Editura
Sigma;
- “Manual pentru clasa a VIII-a” Editura Teora;
- A. Negrilă, M. Negrilă: “Mate 2000+9/10”, partea I, clasa a VIII-a, Editura Paralela 45, 2009.
- „Culegere de probleme – Matematică clasele V-VIII”, Editura Sigma.
DESFĂŞURAREA ACŢIUNII

Evenimentele lecţiei
Activitatea profesorului Activitatea Strategia Evaluare
elevilor didactică
- notarea absenţelor; Conversația Observare
1.Organizarea clasei. - stabilirea ordinii în clasă; Elevii prezintă a
Captarea atenţiei - asigurarea celor necesare lecţiei. caietele pe sistematică
- verificarea temei pentru acasă care şi-au scris
tema.
2.Actualizarea unor cunoştinţe Pentru actualizarea cunoştinţelor profesorul Exemplificarea Evaluare
anterioare. Verificarea temei. pune următoarele întreabări: Conversația orală
 Ce este unghiul diedru?
 Care sunt paşii pe care îi parcurgem pentru Pentru fiecare
determinarea unghiului plan asociat unghiului răspuns este
diedru? solicitat câte
 Care sunt cazurile particulare întâlnite? un elev.

2
3.Anunţarea subiectului lecţiei şi a Profesorul anunţă că se vor consolida Elevii Conversația Observare
obiectivelor operaţionale. cunoştinţele referitoare launghiul diedru prin notează pe sistematică
aplicaţii. Se anunţă obiectivele operaţionale. caiete titlul
lecţiei.
4.Dirijarea învăţării Profesorul va propune spre rezolvare Expunere Evaluare
problemele din următoarea fişă de lucru: Exercițiul orală
Problematizare Observare
1. Din vârful A al unui triunghi echilateral ABC se
duce AD perpendiculara pe planul triunghiului iar din Prin scoaterea a a
punctul D o perpendiculara pe BC. Stiind ca latura câte unui elev Explicația sistematică
la tablă se vor a elevilor
triunghiului este cm si AD = 8cm, calculafi
rezolva corect
tangenta unghiului format de planele (ABC) şi (DBC). problemele
propuse.
2.Pe perpendiculara in A pe planul dreptunghiului
ABCD se ia un
punct M, astfel incât MB = 20 cm, MC = cm si
4.Dirijarea învăţării MD = 13 cm. Sa se calculeze m∢[(MBC),(ABCD)] si Prin scoaterea Expunere Evaluare
m∢[(MCD),(ABCD)]. câte unui elev Exercițiul orală
3. Pe planul triunghiului isoscel ABC cu AB = AC = la tablă se vor Problematizare Observare
10 cm, BC = 12 cm se ridica perpendiculara AD = 8 rezolva corect a a
cm. problemele Explicația sistematică
a) Construiti figura corespunzator datelor propuse. a elevilor
problemei;
b) Aflati masura unghiului diedru format de planele
(ACD) si (ABC),
c) Aflati sinusul unghiului diedru format de planele
(ABD) si (ACD),
d) Aflati masura unghiului diedru format de planele
(BCD) si (ABC).

3
5.Asigurarea feed-back-ului Are loc pe parcursul lecţiei, întărirea făcându- Elevii sunt Conversația Evaluare
se prin aprecieri verbale (Corect! Da! Foarte atenți Explicația orală
bine!) şi prin efectuarea fulger a câtorva exerciţii
de identificare.

6.Asigurarea retenţiei şi a Se dă,ca activitate independentă acasă: Elevii îşi Conversația Evaluare
transferului -rezolvarea problemelor rămase nerezolvate din notează tema. orală
fişa de lucru.
7.Aprecieri asupra participării elevilor Profesorul va stimula elevii prin note Elevii sunt Conversația Evaluare
la lecţie corespunzătoare gradului de participare la lecţie, atenți orală
insistând asupra aspectelor pozitive şi explicând
pe înţelesul elevilor dacă aceştia au făcut
greşeli, în ce constau ele.

4
FIŞĂ DE LUCRU
UNGHI DIEDRU
1 . Din vârful A al unui triunghi echilateral ABC se duce AD perpendiculara pe planul triunghiului iar din punctul D o perpendiculara pe BC. Stiind ca
latura triunghiului este cm si AD = 8cm, calculaţi tangenta unghiului format de planele (ABC) şi (DBC).

2. Pe perpendiculara in A pe planul dreptunghiului ABCD se ia un punct M, astfel încât MB = 20 cm, MC = cm si MD = 13 cm. Sa se


calculeze m∢[(MBC),(ABCD)] si m∢[(MCD),(ABCD)].

3. Pe planul triunghiului isoscel ABC cu AB = AC = 10 cm, BC = 12 cm se ridica perpendiculara AD = 8 cm.


a) Construiti figura corespunzator datelor problemei;
b) Aflati masura unghiului diedru format de planele (ACD) si (ABC);
c) Aflati sinusul unghiului diedru format de planele(ABD) si (ACD);
d) Aflati masura unghiului diedru format de planele(BCD) si (ABC).

5
4. In figura alaturata aveti ABCDA'B'C'D' un paralelipiped dreptunghic cu AB = 8 cm, BC = 6 cm si inaltimea AA' =

cm.
a) Desenati figura si completati-o cu diagonala prismei A'C.
b) Aflati masura unghiului diedru format de planele (ABA') si (ADD');
c) Aflati masura unghiului diedru format de planele (A'BD) si (ABC).

5. Pe planul triunghiului dreptunghic ABC cu catetele AC = cm si AB = 6cm se ridica perpendiculara AD = 9cm.


a) Construiti figura corespunzator datelor problemei;
b) Aflati masura unghiului diedru format de planele (ACD) si (ABC);
c) Aflati masura unghiului diedru format de planele (ABD) si (ACD);
d) Aflati masura unghiului diedru format de planele (BCD) si (ABC).

6. In figura alaturata aveti VABCD o piramida patrulatera regulata


dreapta cu
AB = 6 cm si inaltimea VO = cm.
a) Desenati figura si completati-o cu apotema piramidei VE, E∈(BC).
b) Aflati masura unghiului diedru format de planele (VBC) si (ABC);
c) Aflati sinusul unghiului diedru format de planele (VBC) si (VAD);
d) Aflati sinusul unghiului diedru format de planele (VAB) si (VBC).

7. Se da un patrat ABCD. In punctul O de intersecţie al diagonalelor se ridica o perpendiculara OM pe planul patratului. Puneţi in evideţă
unghiul dintre planele (MAD) si (MBC) si unghiul dintre planele (MAB) si (MDC). Ce puteţi spune despre aceste unghiuri?

S-ar putea să vă placă și