Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr 113


CLASA: a VII-a C
PROFESOR: Șerbănoiu Emilia
DISCIPLINA: MATEMATICĂ
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Elemente de organizare a datelor
TITLUL LECȚIEI: Distanta dintre doua puncte din plan. Mijlocul unui segment.
DATA: 09.04.2024
TIPUL LECȚIEI: Lectie de consolidare a cunostintelor
Timp alocat: 50 minute

Competențe generale:

⮚ 1. Identificare unor date şi relaţii matematice şi corelare lor în funcţie de contextul în care au fost definite.

⮚ 2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ,calitativ, structural cuprinse în enunţuri matematice.

⮚ 5. Analizarea caracteristicilor mamematice ale unei situații date

⮚ 6. Modelarea matematică a unei situații date, prin integrarea achizițiilor din diferite domenii.
Competente specifice:

1. C1. Descrierea unor configuraţii geometrice in mod analitic


2. Utilizarea informaţiilor oferite de o configuraţie geometrică pentru deducerea unor proprietăţi ale acesteia şi
calcul de distanţe.
3. Exprimarea analitică, sintetică a caracteristicilor matematice ale unei configuraţii geometrice.
STRATEGII OPERAŢIONALE:
a) Metode şi procedee: expunerea, explicaţia, conversaţia euristică şi catehetică, demonstraţia, exerciţiul, observaţia;
b) Mijloace de realizare: manualul şi culegerea de matematică, tablă, cretă, caiete de teme, caiete de clasă, fişe de lucru;
c) Forme de organizare a activităţii: individuală, frontală.

● Resurse:

⮚ umane: elevii clasei;

⮚ temporale: 50 minute;

⮚ spațiale: sala de clasă

Bibliografie: 1. “Manual pentru clasa a VII-a” , Editura Litera;


1. D. Brânzei, A. Negrilă, M. Negrilă: “Mate 2000+”, partea II, clasa a VII-a, Editura Paralela 45, 2023;
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Conţinut şi sarcini de învăţare Strategii didactice
Timpul Strategii
Etapele lecţii alocat Forme de
(min) Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace de evaluare
organi-
zare
1.Captarea 2 min Verifică frecvenţa. Se pregătesc de oră. Conver Catalog Frontal
atenției Asigură un climat favorabil saţia
elevilor începerii orei şi a materialului
necesar.
2.Enunţarea 3 min Profesorul că se va recapitula Reţin obiectivele şi scriu pe Explica Caiete de Frontal Observarea
temei şi a despre : Distanta dintre doua caiete titlul lecţiei. ţia clasă sistematică
obiectivelor puncte. Coordonatele mijlocului Conver Creta
unui segment. saţia Tablă
Se vor anunţa obiectivele Flipchart
operaţionale.
3.Reactualiza 10 min Verifică tema pentru acasă, Elevii verifică dacă au Conver Caiete de Frontal Observarea
rea îndrumă elevii care au întâmpinat rezolvat corect tema. saţia clasă Indivi- sistematică
cunoştinţelor probleme în rezolvarea acestora. Explica Cretă dual
învăţate Profesorul adreseaza intrebari ţia Tablă
elevilor refiriroare la lectia Elevul deseneaza pe tabla
anterioara: sistemul.
1) Care este originea sistemului de
axe?

2) Cum se numesc cele doua axe? Elevul raspunde: Originea


sistemului de axe este
punctul de interesctie al
celor doua axe.
Elevul raspunde: axa
absciselor si asa
ordonatelor.
.
Fiind date punctele A( Elevii scriu pe caiete
x 1 , y 1 ¿ si B (x 2 , y 2) . definiţiile. Tablă
Conver Cretă Frontal Observarea
Distanta dintre punctele A si B o saţia Caiet de sistematică
determinam dupa formula : euristic clasă
ă
AB=√ ❑

Pentru a determina coordonatele Frontal


mijlocului segmentului AB, M
(x M , y M ), aplicam formula: Conver
sația
x1 + x2 y1 + y2
xM = yM=
2 2
Frontal
Un elev va iesi la tabla
pentru a reprezenta cele
Exercitiu:
doua puncte intr-un reper
1) Intr-un reper cartezian xOy se Conver
considera punctele A(1,2) si B(2,0). cartezian. sația
euristic
a) Reprezentati grafic punctele A si ă
B
y
b)Calculati distanta de la A la B.
O x
c) determinati coordonatele
mijlocului segmentului AB.

Rezolvare:

Scriem formula: Tablă


Elevii notează pe caiete şi Cretă
AB=√ ❑
sunt atenţi la modul de Caiet de
Inlocuim coordonatele in formula: rezolvare. clasă
AB=√ ❑

AB=√ ❑

AB=√ ❑

AB=√ ❑

Inlocuim in formulele pentru


mijloc:

2+2 7 +9
xM = =2 y M = =8
2 2

M( x M , y M )=M (2 , 8)
Profesorul propune spre rezolvare
Elevii notează exemplul pe
exerciţii suplimentare, în urma cărora
caiete şi trag concluzii.
verifică deprinderile dobândite de
elevi. Fisa de lucru

4. Desfăşurarea Verificarea subiectelor se face prin


lecţiei conversaţie cu aceştia si prin
34 min rezolvarea exercitiilor la tabla. Se
verifică dacă rezultatul a fost obţinut
sau nu de toţi elevii. Se solicită
explicaţii din partea elevilor.

Exercitiile ramase nerezolvate din fisa


si testul 5/pag 49, culegere.

Tema pentru
acasa 1min
Fisa de lucru b) Calculati perimetrul triunghiului ABC
c) Determinati coordonatele mijlocului segmentului [AC]
1. In sistemul cartezian de axe xOy se considera punctele: A(4; 1),
B(-2;5) , C(3; 6)
a. Reprezentati in sistemul cartezian xOy punctele {A, B, C}. 5. Se considera punctele A(-1; 1) , B(4; 1) , C(0; -2) , D(-5; -2)
b. Calculati perimetrul triunghiului ABC a) Reprezentati in sistemul cartezian xOy punctele A, B, C si D.
c. Determinati coordonatele mijlocului segmentului [BC]
b) Aratati ca ABCD este romb.
c)Calculati aria patrulaterului ABCD.
2. Sa se arate ca triunghiul cu varfurile A(1; 8) , B(3; 2) , C(9; 4) este
isoscel. 6. Se considera punctele A(-11,7), B(a,b) si M(1,4). Determinati
coordonatele lui B, stiind ca B este simetricul lui A fata de M
3. Daca A(2, 6), B(3, 2), C(2, 0), atunci aflati coordonatele punctului 7.
D stiind ca ABCD este un paralelogram a) Într-un sistem de axe ortogonale se consideră punctele M(1; 1),
4. Fie A(2,3) si B(4,x). Determinati coordonata x stiind ca AB=2√5 N(2; -1) şi P(3; -3). Verificati daca punctele M, N si P sunt
coliniare.
b) Se consideră punctele A(1; 4), B(-2; 0) şi C(4, 0). Aflaţi aria
4. In sistemul cartezian de axe xOy se considera punctele: A(2; 0) , triunghiului ABC.
B(0; 2) , C(4; 4) c) Fie punctele A(-4, 9), B(1; -3) şi C(-8; 9) reprezentate într-un
a) Reprezentati in sistemul cartezian xOy punctele A, B, C. sistem de axe perpendiculare. Determinaţi perimetrul
triunghiului ABC

S-ar putea să vă placă și