Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 08 .05. 2018


ŞCOALA : Gimnaziala Asuaju de Sus
CLASA : a VII-a
ARIA CURRICULARĂ : Matematică şi ştiinţe
DISCIPLINA : Matematică
UNITATEA DE INVATARE: Elemente de organizare a datelor
TEMA LECŢIEI: Produsul cartezian al doua multimi nevide.Reprezentarea
intr-un sistem de axe perpendiculare (ortogonale) a unor perechi de numere
reale.
TIPUL LECŢIEI: Lectie de dobandire de noi cunostinte.
PROPUNĂTOR : prof. Mada Cosmina

COMPETENŢE GENERALE:

CG1: Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de


contextul în care au fost definite;
CG2: Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual
cuprinse în enunţuri matematice;
CG3: Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea
locală sau globală a unei situaţii concrete;
CG4: Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei
situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora;
CG5: Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-
problemă;
CG6: Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin
integrarea cunoştinţelor din diferite domenii;

COMPETENŢE SPECIFICE:
CS 1.4. Identificarea unor corespondente intre diferite reprezentari ale acelorasi
date.
CS 2.4 Reprezentarea unor date sub forma de grafice,tabele sau diagrame
statistice in vederea inregistrarii,prelucrarii si prezentarii acestora.
CS 3.4 Alegerea metodei adecvate de rezolvare a problemelor in care intervin
dependente functionale sau calculul probabilitatilor.
CS 4.4 Caracterizarea si descrierea unor elemente geometrice intr-un sistem de
axe ortogonale.

1
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) cognitive:
OC1: Sa cunoasca notiunea de cardinal al unei multimi finite;
OC2: Să cunoască notiunea de produs cartezian;
OC3: Să efectueze produsul cartezian a doua multimi;
OC4: Sa traseze un sistem de axe perpendiculare (ortogonale)
OC5: Sa cunoasca notiunile de axa a absciselor respectiv a ordonatelor
OC6: Sa reprezinte intr-un sistem de axe ortogonale perechi de numere
intregi.
OC7: Sa identifice elementele unei perechi pornind de la reprezentarea
grafica intr-un sistem de axe ortogonale.
b) psihomotorii:
OP1: să manifeste interes pentru lecţie;
OP2: să aşeze corect în pagina ;
OP3: Să scrie lizibil pe caiete şi la tablă.
c) afective:
Sub raport afectiv, elevii trebuie:
OA1: să reacţioneze pozitiv, dorind să lucreze şi să fie apreciaţi;
OA2: să manifeste spirit de competiţie, ordine şi disciplină;
OA3: să –şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii .

Metode şi procedee: explicaţia, exerciţiul, conversaţia euristica, metoda


ciorchinelui, jocul didactic
Mijloace de invatamant:Manual;Culegeri;Fişe de lucru;Tabla;Creta;Caietele
elevilor;
Forme de organizare:frontal,individual.

LOCUL DESFĂŞURĂRII: sala de clasă


TIMP :50 minute

BIBLIOGRAFIE: Programa scolara matematica,cls a VII-a;


Matematica pentru clasa a VII-a,Clubul
Matematicienilor
Culegere ,, Mate” 2000 +; editura Paralela 45

2
Etapele lecţiei Ob Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didactică Evaluare
Dozare op. Activitatea învăţătorului Activitatea Procedurale Materiale Organiz
elevilor a-torice
1. Moment OP1 - verificarea prezenţei elevilor şi notarea absenţelor în Se pregatesc
organizatoric OA1 catalog; pentru ora Frontal
1 min - asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfaşurare
a orei;
Reactualizare OC1 - Se verifică tema pentru acasă,comentându-se Individual, Caietele Indivi- Aprecieri
a ideile de rezolvare enunţate de elevi. prezintă tema. elevilor dual. verbale
cunostinţelor Frontal
Se clarifică eventualele nelămuriri verificarea
6 min.
temei elevilor prin sondaj Urmaresc Metoda
Verific frontal următoarele noţiuni: explicatiile ciorchinelui
1. Multimi (realizez un ciorchine cu principalele Explicatia
notiuni legate de multimi: se prezinta in 3
Captarea moduri:enumerare elem.,diagrame Venn Euler si
atenţiei
enuntarea unor propr.;N,Z,Q,R;multimea vida;card
A)
2. Ma axez pe reprezentarea multimilor .
3. Reactualizez notiunea de cardinal

Anunţarea OP1 Anunţ titlul lecţiei: ”Produsul cartezian a doua Isi noteaza Conversatia,
temei şi a - OP3 multimi nevide.Reprezentarea intr-un sistem de axe tittlul pe caiete. Explicatia
obiectivelor
OA1 ortogonal a unor perechi de nr. intregi” precum şi
1 min.
- OA3 obiectivele operaţionale .

3.Dirijarea Definiție .
invatarii OC1 Fie mulțimile A și B , nevide.
Urmmaresc
Produsul cartezian al mulțimilor A și B , în
15 min. explicatiile si
această ordine, este mulțimea tuturor perechilor noteaza in caiet Explicatia Frontal Aprecieri

3
(x,y) cu x din A și y din B. definitiile verbale
Matematic scriem AxB = { (x,y) / x ∈ A și y ∈ B }
Produsul cartezian nu este comutativ , adică AxB
OC2
nu este egal cu BxA, pentru orice A și B.
Daca multimile A si B sunt finite,iar cardA=m si
cardB=n ,atunci card(AxB)=m*n
OC3
Ex. Produsul cartezian a două mulțimi date
OC4
A={1,2,3}, B= { 2,4}
AxB = ? = { (1,2),(1,4),(2,2),(2,4), (3,2), (3,4) }
BxA = ? = { (2,1),(2,2),(2,3),(4,1),(4,2),(4,3)}
Urmaresc Explicaţia Observarea
OC5 explicatiile. Invatatrea Caietele sistematica
Se observă că perechile (x,y) si (y,x) sunt egale
doar daca x=y. prin elevilor
descoperire
cardA=3;cardB=2 atunci cardAxB=3*2=6 Exerciţiul
Sistemul de axe ortogonale
OC6
Fie planul P.
În acest plan considerăm două axe
perpendiculare (sau ortogonale) notate cu Ox și Oy .
Ox se numeste axa absciselor iar Oy axa
OC7 ordonatelor.
Pe cele 2 axe avem aceeași unitate de
măsură.
Mulțimea formată din cele 2 axe se va numi
sistemul de axe ortogonale al planului P.
El se notează : xOy.
Prezint modul de reprezentare a unei perechi
de numere intregi intr-un sistem de axe ortogonal
pornind de la exemplul prezentat mai sus.Prima

4
coordonata va fi reprezentata pe Ox iar cea de a
doua pe Oy

Ex.:Pornind de la produsul cartezian de mai sus,sa


reprezentam grafic,intr-un sistem de axe
ortogonale,cele 6 perechi de numere.
A={1,2,3}, B= { 2,4}
AxB = { (1,2),(1,4),(2,2),(2,4), (3,2), (3,4) }

5
Intensificarea Propun elevilor spre rezolvare fisa de lucru din Anexa 1. Rezolva Exercitiul Fise de Individ Aprecieri
retentie si exercitiile din lucru,Caie ual,fron verbale
asigurarea fisa de lucru tele tal
transferului propusa. elevilor
20 min

Evaluare OC2 Elevii vor rezolva exercitiile din fisa de evaluare. Rezolva fisa de Exercitiul Fise de Indivi- Aprecieri
5 min OC5 Voi nota elevii ce s-au remarcat in timpul orei. evaluare evaluare dual verbale
inmanata.
OC6
OC7

Tema pentru Exercitiile ramase nerezolvate din fisa de lucru.


acasă
2 min.

6
1) Determinați A x B ,BxA, BxB si apoi reprezentați elementele într-un sistem de
axe perpendiculare dacă:
a) A={−1 , 0 , 2 } și B= {1 , 3 }
b) A={−1 , 0 , 1 } și B= {2 , 3 , 4 }
c) A={−2 , −1 , 0, 2 } și B= {1 , 3 }

2) Dacă: a) card A = 7, card B = 4, aflați card (A x B)


b) card A = 9, card (A x B) = 36, aflați card B
c) card B = 5, card (A x B) = 30, aflați card A

3) Dacă A={−2 , −1 , 4, 5 } și B= {0 , 3 , 5 } determinați mulțimile:


D= { ( x , y ) /x ∈ A , y ∈ B , x≥ y }
E={ ( x , y ) /x ∈ A , y ∈ B , y=x +2 }

4) Dacă:
A x B = { (−5 , 0 ) , (−5 , 1 ) , (−5 , 2 ) , (−3 , 0 ) , (−3 , 1 ) , (−3 , 2 ) , (−1 , 0 ) , (−1, 1 ) , (−1 , 2 ) }
C x D = { (− 2, 0 ) , (−2 , 1 ) , (−2, 2 ) , (−1, 0 ) , (−1 , 1 ) , (−1, 2 ) , ( 1, 0 ) , (1 , 1 ) , ( 1 , 2 ) }
E x F = { (− 3 , 1 ) , (−3 , 2 ) , (−3 , 3 ) , (−1, 1 ) , (−1 , 2 ) , (−1 , 3 ) , ( 2 , 1 ) , ( 2 , 2 ) , ( 2 , 3 ) }
Determinați elementele mulțimilor A, B, C, D, E, F.

5)Determinati elementele multimilor T si Z stiind ca


Z x T = { (−k , 0 ) , (−k , 1 ) , (−k , 2 ) , ( e , 0 ) , ( e, 1 ) , ( e, 2 ) , ( n , 0 ) , ( n , 1 ) , ( n , 2 ) }
6)Determinati multimile:
a) A={ ( x , y ) ∈ NxN / x⋅y=8 }
b) B= { ( x , y ) ∈ Z x Z / xy +2 x−4=0 }

c) MxN
M= x∈Z/ { 4
2 x +1
∈Z
și
N= x ∈ N /} 8
3 x +2
∈Z { }
7) Reprezentați într-un sistem de coordonate elementele mulțimii A, unde:

{
A= ( x , y ) ∈ Z xZ /
3
( x+1 )⋅( y+2 )
este echiunitara
}
8).Scrieti elementele multimii MxN folosind informatiile din figura de mai jos:

7
1.In figura 1 este reprezentata tastatura de pe un dispozitiv cu touchscreen.Pentru a
utiliza litera q trebuie sa atingi cu degetul la punctul de coordonate (1,8).Care sunt
perechile de numere pe care le vom folosi pentru a scrie cuvantul CARTEZIAN.

2.Scrieti elementele multimii AxB folosind informatiile din figura 2.

3.Descifrati mesajul folosind figura 1.

(8,4) (17,8) (19,8) (15,8) (18,6)

S-ar putea să vă placă și