Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIĂ/LECȚIE

DATE DE IDENTIFICARE
DATA: 16.11.2021
ŞCOALA:
PROFESOR:
CLASA: a IX-a
ARIA CURRICULARĂ: Matematică
SUBIECTUL LECŢIEI: Ecuații de forma ax+b= 0, unde a,b ∈ R.

TIPUL LECŢIEI: Dobândire de noi cunoștințe


COMPENTENŢE GENERALE:
Identificare unor date,mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar.

Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse surse informaționale.

Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice.

Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru o situație dată.

Analizarea caracteristicelor matematice ale unei situații date.

Modelarea matematică a unei situații date, prin integrarea achizițiilor din diferite domenii.

COMPETENȚE SPECIFICE:

Utilizarea operațiilor cu numere reale și a proprietăților acestora în rezolvarea unor ecuații și inecuații.

Redactarea rezolvării în mulțimea numerelor reale a ecuațiilor și a inecuațiilor studiate.


Obținerea unor inegalități echivalente prin operare în ambii membri.

Transpunerea unei situații-problemă în limbajul ecuațiilor și/sau al inecuațiilor.Rezolvarea problemei obținute și interpretarea rezultatului.

COMPETENȚE SPECIFICE

-să rezolve orice fel de ecuaţii de forma ax + b = 0, a, bR, a  0 ;

-să înţeleagă semnificaţia şi proprietăţile operaţiilor cu numere reale şi să le aplice în calcule variate;

-să utilizeze elemente de calcul algebric pentru a rezolva ecuaţii , precum şi pentru a aplica formule de calcul;

-să efectueze calcule cu numere reale, utilizând proprietăţile operaţiilor

STRATEGIE DIDACTICĂ :
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţie; explicația, problematizarea, exercițiul, observația, expunerea
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: tabla, cretă, caietele elevilor, manual, fișe de lucru;
Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală;
EVALUARE: continua – observarea comportamentului si apreciere raspunsurilor date pe tot parcursul lecției
NIVELUL DE PREGĂTIRE AL GRUPULUI ŢINTĂ: nivel mediu
BIBLIOGRAFIE
*
*
*
*
DESFĂŞURAREA PROPRIU- ZISĂ A ACTIVITĂŢII/ LECŢIEI
Etapele lecţiei / Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Observaţii

1.Moment Adreseaza formula de salut elevilor, face prezența și Răspund salutului și se pregătesc
organizatoric notează absenții și verifică disponibilitatea clasei de lecție.
(1 minute) pentru începerea lecției

Răspund dacă au întâmpinat


2.Verificarea temei Prin sondaj, se verifică dacă elevii au întâmpinat dificultații și dacă au facut tema.
(2 min) dificultăţi în rezolvarea temei.

3.Captarea atenției Se realizează prin intermediul întrebării: – Mai ţineţi Răspund la întrebările adresate de
(1 min) minte din clasele anterioare, ce sunt ecuaţiile? către profesor.
( ...sunt egalităţi în care apar necunoscute, sunt
propoziţii matematice)

4.Anunțarea Anunţă subiectul lecţiei şi îl scrie pe tablă ,,Ecuaţii Notează titlul lecţiei pe caiet şi
subiectului și a de forma ax + b = 0, a, bR, a  0”. sunt atenţi la obiectivele anunţate.
obiectivelor (1 min) - comunică elevilor obiectivele stabilite.

Ecuaţii de forma ax + b = 0, a, bR, a  0”


5.Dirijarea învățării Notează proprietăţile pe caiete.
(18 min) *Se defineşte noţiunea de ecuaţie de gradul I cu o
necunoscută în R:

ax +b=0 , ∀ a , b ∈ R , a≠0 ,
unde x este necunoscuta, a este coeficientul
necunoscutei, iar b este termen liber.
** A rezolva o ecuaţie înseamnă a determina toate
soluţiile ecuaţiei (a determina valorile necunoscutei
pentru ca egalitatea să fie adevărată).
** Mulţimea soluţiilor se notează cu S
** Două ecuaţii sunt echivalente dacă au aceeaşi
mulţime a soluţiilor.
În continuare vom stabili proprietăţile egalităţii
între numere reale şi le vom folosi pentru a obţine
ecuaţii echivalente şi pentru a rezolva ecuaţii:

x+a=b|−a⇔ x=b−a
x⋅a=b|:a⇔ x=b:a
x:a=b|⋅a⇔ x=a⋅b
Rezolvarea ecuaţiei de gradul I

ax+b=0|−b;a≠0⇔ax=−b|: a⇔x=−b:a

** Pentru a obţine ecuaţii echivalente putem proceda şi


astfel:
- trecem termenii dintr-un membru în celălalt
schimbându-le semnul;
- înmulţim sau împărţim ambii membri ai ecuaţiei cu
numere diferite de zero.

6.Fixarea Se împarte fiecărui elev câte o fişă de lucru(Anexa Rezolvă exerciţiile propuse
cunoştinţelor 1) şi se propun spre rezolvare exerciţiile din fişă.
(20’)

Se va face un rezumat la ceea ce am învățat astăzi. Sunt atenți și răspund dacă sunt
7.Asigurarea întrebați.
feedback-ului (2 min)

8.Evaluarea Elevii care s-au remarcat sunt notaţi în funcţie de Sunt atenți.
cunoştinţelor criteriile de notare.
(2 min)

9. Momentul final Face aprecieri asupra activităţii elevilor; Sunt atenți la aprecieri;
(2 min) Enuță tema de casă: Exercițiile ramase nerezolvate
din toata fișa de lucru. (Anexa 1)
Răspunde la eventualele neclarități privind tema de Noteaza tema și rețin activitatea
casă sau neclaritați privind lecția predată; viitoare;
Anunță activitatea viitoare;

Salută elevii.
Salută profesorul .
Nume, prenume:......................
Clasa a IX-a
FIȘĂ DE LUCRU

EX. 1:

a) Soluția reală a ecuației x-2=2 este egală cu …

b) Soluția reală a ecuației x:10=10 este egală cu …

C) Soluția reală a ecuației 2·(x-2)=3·(2-x) este egală cu …

EX. 2:

a) Soluția reală a ecuației x-9=2 este egală cu …

b) Soluția reală a ecuației x:18=2 este egală cu …

C) Soluția reală a ecuației 2·(x+3)=18 este egală cu …

EX. 3:

a) Soluția reală a ecuației 5-2x=3 este egală cu …

b) Soluția reală a ecuației x:(1/2)=6 este egală cu …

C) Soluția reală a ecuației x+x+x=-x+8 este egală cu …


REZOLVARE EX. 1):

a) x-2=2 =>x=2+2 =>x=4. R:4.

b) x:10=10 =>x=10·10 =>x=100. R:100.

c) 2·(x-2)=3·(2-x) =>2x-4=6-3x =>2x+3x=6+4 =>5x=10 =>x=10:5 =>x=2. R:2.

REZOLVARE EX. 2):

a) x-9=2 =>x=2+9 =>x=11. R:11.

b) x:18=2 =>x=2·18 =>x=36. R:36.

c) 2·(x+3)=18 =>2x+6=18 =>2x=18-6 =>2x=12 =>x=12:2 =>x=6. R:6.

REZOLVARE EX. 3):

a) 5-2x=3 =>-2x=3-5 =>-2x=-2 =>x=(-2):(-2) =>x=1. R:1.

b)x:(1/2)=6 =>x·(2/1)=6 =>x·2=6 =>x=6:2 =>x=3. R:3.

c)x+x+x=-x+8 =>3x=-x+8 =>3x+x=8 =>4x=8 =>x=8:4 =>x=2. R:2.

S-ar putea să vă placă și