Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială nr.1 Balteni


Profesor: Toderita Elena
Clasa: a VIII-a
Obiectul: Matematică - Algebră
Unitatea de învăţare: Ecuaţii şi sisteme de ecuaţii
Subiectul lecţiei: Rezolvarea ecuaţiilor de gradul al II-lea
Tipul lecţiei: consolidare si sistematizare
Metode folosite: conversaţia, problematizarea, explicaţia, descoperirea, exerciţiul, activitate frontală
Mijloace de învăţământ: manualul cls. a VIII-a, fişa de lucru, creta, tabla
Competente specifice: elevii vor fi capabili:
O1.6 – să utilizeze elemente de calcul algebric pentru a rezolva ecuaţii
O2.2 – să constriuască generalizări şi să investigheze valoarea de adevăr a unor enunţuri
O3.2 – să prezinte în mod coerent soluţia unei probleme, corelând diverse modalităţi de exprimare
O4.2 – să manifeste perseverenţă şi gândire creativă în rezolvarea unei probleme
Obiective operaţionale: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
- să rezolve ecuaţii de gradul al doilea folosind formula dată
- să stabilească numărul rădăcinilor ecuaţiei analizând discriminantul ecuaţiei
- să interpreteze rezultatul obţinut
- să redacteze logic rezolvarea unor probleme, folosind cunoştinţele matematice
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr. Eveniment Activitatea de instruire


Metode Evaluare
crt. didactic Activitatea profesorului Activitatea elevului
1. Moment - Verificarea prezenţei conversaţia
organizatori elevilor şi a condiţiilor
c optime necesare desfăşurării
(5’) lecţiei
- Verificarea temei - Prezintă caietele
2. Verificarea Întrabă Răspund conversaţia evaluarea
cunoştinţelor - Care sunt cazurile 1. c= 0 expunerea răspunsurilor
anterioare particulare ale ecuaţiilor de 2. b= 0
(3’) gr. II, şi cum se rezolvă ele? Rezolvă la tablă cîte un
exemplu la fiecare caz
particular.
3. Captarea Scrie pe tablă titlul lecţiei: Notează.
atenţiei Rezolvarea ecuaţiilor de
(2’) forma ax2+bx+c=0,
a, b, cR*
4. Conţinutul Scrie pe tablă ecuaţia Rezolvă forma generală a conversaţia aprecierea
2
lecţiei 2x +x-3=0 şi cere elevilor să ecuaţiei în paralel cu ecuaţia activitate verbală
( 35’) o rezolve cu metoda dată, ajungând astfel la frontală
completării pătratului. În formula de rezolvare a descoperirea
paralel cu rezolvarea ecuaţiei de gr. II. problematizarea
ecuaţiei date se rezolvă
forma generală a ecuaţiei de
gr. II.
Propune spre rezolvare
exerciţii din fisa de lucru
5. Fixarea Reţineţi: formula de Participă la rezumarea conversaţia
cunoştinţelor rezolvare a ecuaţiei de lecţiei
(3’) gradul II., influenţa
discriminantului asupra
existenţei rădăcinilor reale
6. Evaluarea şi Apreciază cunoştinţele Elevii notaţi prezintă conversaţia
tema pentru elevilor, notează elevii care carnetele.
acasă s-au remarcat la lecţie.
(2’) Tema: exercitiile ramase Notează
nerezolvate
FIŞA DE LUCRU
Probleme care se rezolvă cu ajutorul ecuaţiilor
Clasa a VII-a

3
1. Să se afle numărul întreg, ştiind că înmulţindu-l cu obţinem acelşi rezultat ca
5
atunci când îl mărim cu 20.

2. Suma a cinci numere consecutive este 175. Aflaţi numerele.

3. Peste 20 de ani vârsta unei persoane va fi de două ori mai mare decât vârsta pe care
a avut-o acum 5 ani. Ce vârstă are aceea persoană?

4. O scândură lungă de 150 cm se taie în două, astfel încât una dintre bucăţile este cu
78 cm mai lungă, decât cealaltă. Ce lungime are fiecare bucată?

5. Calculaţi aria unui dreptunghi, care are perimetrul de 40 cm şi lungimea unei laturi
este triplul altei laturi.

6. Într-o clasă sunt 29 elevi. Numărul fetelor este cu 7 mai mare decât numărul
băieţilor. Câţi băieţi şi câte fete sunt în clasă?

7. Un gospodar glumeţ are iepuri şi porumbei. Fiind întrebat câţi iepuri şi câţi porumbei
are, aceste a răspuns: în total 15 capete şi 34 picioare. Câţi iepuri şi câţi porumbei are
gospodarul? 20cm

8. Fie desenul alăturat. Află x astfel încât ariile


celor două dreptunghiuri haşurate să fie egale. 5 cm

15cm
9. Aria unui trapez este de 88 cm2. Lungimea
bazei mari este de 15 cm, iar înălţimea trapezului
este de 8 cm. Află lungimea bazei mici. x

10. Dacă suma a trei numere naturale consecutive se împarte la 16 se obţine câtul 9 şi
restul 6. Care sunt numerele?

S-ar putea să vă placă și