Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecție

Profesor: Zastînceanu Liubov Disciplina de învăţământ: Matematica


Instituția de învățământ: Colegiul pedagogic „Ion Creangă” din Bălți Grupa:104 Data: 5.12.2019 Durata lecţiei: 90 minute
Unitatea de învăţare: V. Funcții numerice. Ecuații. Inecuații. Sisteme și totalități
Subiectul lecţiei: Ecuaţii de gradul II. Funcţia de gradul II.
Tipul lecţiei: De formare a capacităţilor de analiză şi sinteză a cunoştinţelor, priceperilor și deprinderilor
Competenţe specifice:
1. Exprimarea în limbaj matematic a unui demers, unei situații, unei soluții, formulând clar și concis enunțul.
2. Aplicarea raționamentului matematic la identificarea și rezolvarea problemelor, dovedind claritate, corectitudine și concizie.
3. Explorarea noțiunilor, relațiilor și instrumentelor geometrice pentru rezolvarea problemelor, demonstrând consecvență și abordare deductivă.
4. Extrapolarea achizițiilor matematice pentru a identifica și explica procese, fenomene din diverse domenii, utilizând concepte și metode
matematice în abordarea diverselor situații.
Unități de competențe/ Subcompetenţe:
5.2.Identificarea în diferite situații a dependențelor funcționale de tip funcție de gradul I, II, funcția putere, funcția radical, funcția exponențială, funcția
logaritmică, funcția modul, proporționalitatea directă, proporționalitatea inversă.
5.3.Exprimarea în limbaj matematic a unor situații reale și/sau modelate prin funcții de gradul I, II, funcția putere, funcția radical, funcția exponențială, funcția
logaritmică, funcția modul, proporționalitatea directă, proporționalitatea inversă.
5.4.Clasificarea după diverse criterii a funcțiilor numerice, ecuațiilor, inecuațiilor, sistemelor studiate.
5.6.Rezolvarea ecuațiilor, inecuațiilor, sistemelor de două ecuații, sistemelor inecuații de tipurile studiate.
5.7.Transpunerea unor situații reale și/sau modelate în limbajul ecuațiilor, inecuațiilor, sistemelor de ecuații/inecuații, rezolvarea problemei obținute și
interpretarea rezultatului.
Obiective: La finele lecţiei elevul va fi capabil să:
O1- rezolve ecuaţii de gradul II de diferite tipuri, selectând metodele adecvate şi argumentând corectitudinea rezolvării;
O2- realizeze un studiu complet a unei funcţii de gradul II, folosind algoritmul studiat;
O3-rezolve probleme din cotidian, utilizând modele algebrice în formă de ecuaţie/funcţie de gradul II şi interpretând rezultatele;
O4- argumenteze corectitudinea activităților realizate în cadrul lecției, folosind un limbaj matematic adecvat situației.
Tehnologii didactice:
 Forme de instruire – Frontală (F1), Individuală (F2), Perechi.
 Metode şi tehnici – Explicaţie, Observare, Exerciţiu, Interogare orală, Conversaţie, Lucru independent, lucrul cu manualul, analiza, sinteza,
algoritmizarea, evaluarea reciprocă, reflexie de 1 minut, problematizarea, modelarea matematică, rezolvare de probleme.
 Resurse – Manual, fişă cu sarcini, calculator, proiector, prezentare Power Point, aplicația Geogebra, Foxit Reader, varianta pdf al manualului.
Bibliografie:
1. Achiri I. ş.a. Manual de matematică pentru clasa a X-a. Editura Prut Internațional, Chişinău, 2011;
2. Curriculum national, Aria curricular Matematica şi ştiinţe, disciplina Matematica, clasele X-XII-a, Chişinău, 2019;
3. Iavorschi Victor. Matematica. Culegere de exerciţii şi probleme clasa a IX-a, Chişinău, 2012.
Scenariul lecției
Nr. Secvențele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode de Nr Slide
lecției instruire

Momentul Organizează clasa. Creează o atmosferă propice Pregătesc rechizitele necesare lecției. Observația, Slide 1-3
organizatoric activității. Se ascultă melodia Clopoței timp de 15 sec. problematizarea
1 Se prezintă la ecran o situație-problemă despre Privesc la ecran și se implică cu
(2 min) sărbătorile de iarnă răspunsuri corespunzătoare.

1.Organizează analiza situației problemă. Organizează Participă la crearea modelului, frontal. Conversație Slide 3
crearea modelului matematic al problemei. euristică

2.Organizează intuirea subiectului lecției. Organizează o 2.Propun asociații cu subiectul lecției. Conversație
Analiza și activitate asociativă, cu referire la subiectul lecției. Explică asociațiile sale. Slide 4
sinteza Anunță obiectivele lecției.
2 cunoștințelor
teoretice și 3. Propune selectarea ecuațiilor de gradul II din lista 3.Selectează ecuațiile de gradul II. Interogarea orală
Slide 5
deprinderilor propusă. Solicită argumentare. Explică.
Conversație
practice cu
referire la 4.Organizează asocierea diferitor tipuri de ecuații cu 4.Asociază. Argumentează.
forma lor generală Slide 6
ecuațiile de
Lucru independent.
gradul II 5.Organizează repartizarea fișelor de lucru. Se 5.Lucrează pe fișă. Verifică reciproc. Discuție frontală. Slide 7-8
realizează independent sarcina 1 de pe fișă. Se discută Rezolvă pe caiete câte o ecuație de Algoritmizare.
realizarea ei și metodele de rezolvare a fiecărei ecuații. fiecare tip. 3 elevi rezolvă la tablă,
Evaluare reciprocă

folosind algoritmul proiectat.

6. Prezintă citirea și argumentarea Algoritmizare. Slide 9


6. Organizează discuția schemei de rezolvare a ecuației de
gradul doi de formă generală schemei Analiză. Sinteză

3 7.Organizează rezolvarea diferențiată a ecuațiilor de 7.Lucrează independent pe fișă. Câte un Lucru


gradul II. Elevii de nivel slab – prima ecuație, elevii cu elev din fiecare grup trece și prezintă independent.
nivel sporit – a doua ecuație, elevii de nivel mediu – a rezolvarea proprie la tablă Argumentare de Slide 10
treea ecuație, toti – a patra ecuație poziție
8. Organizează rezolvarea problemei 3 din fisa de lucru 8. Rezolvă problema 3 ca și activitate Rezolvare de Slide 11-
frontală problemă. 12
Modelare Slide 13
9. Rezolvă independent problema 4. matematică
9. Organizează rezolvarea problemei 4 din fișă

3. Analiza și 10. Organizează discuția frontală și rezolvarea 10.Participă la crearea modelului. Modelare Slide 14
sinteza problemei cu model funcție de gradul II. Argumentează și explică, care dintre matematică.
cunoștințelor modele este corect. Analiză. Sinteză
teoretice și Slide 15
deprinderilor 11. Organizează studiul funcției de gradul II, definite 11. Rezolvă independent. Treptat se Algoritmizarea.
practice cu prin grafic. Sarcina 5 de pe fișa de lucru. completează algoritmul analizei la tablă. Lectură grafică.
referire la 12. Rezolvă sarcina 6. Asociază datele Analogia
12.Propune rezolvarea sarcinii 6 de pe fișa de lucru. Slide 16
funcția de obținute cu o formă de grafic.
gradul II Analogia. Slide 17
13.Organizează rezolvarea orală a sarcinii de pe slide 17 13. Rezolvă oral sarcina Analiză. Sinteză.
14.Evaluează oral cunoștințele prin sarcina de pe slide Slide 18
18 14. Rezolvă oral sarcina. Argumentează. Reflexie de 1
15. Prezintă repetat situația-problemă cu aria Slide 19
15. Participă la argumentare minut
triunghiului. Discută.
Slidul 20
16. Organizează lucrul cu manualul cu rezolvarea
16. Rezolvă paralel pe variante, cu fixare Lucrul cu
paralelă a sarcinilor pe variante. Se proiectează manualul
pe caiete.
algoritmul din manual. Se lucrează cu varianta on-line

4. Reflexia și Discută cu elevii activitățile de la oră. Se prezintă tema Prezintă impresiile sale. Elucidează Conversație. Slide 21
prezentarea de acasă. momentele la care mai au de lucru. Analiză. Sinteză.
temei de acasă Autoevaluare

S-ar putea să vă placă și