Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecție

Profesor: Zastînceanu Liubov Disciplina de învăţământ: Matematica


Instituția de învățământ: Colegiul pedagogic „Ion Creangă” din Bălți Grupa:104 Data: 11.02.2020 Durata lecţiei: 90 minute
Unitatea de învăţare: V. Funcții numerice. Ecuații. Inecuații. Sisteme și totalități
Subiectul lecţiei: Funcții. Funcția putere. Funcția Radical. Aplicații.
Tipul lecţiei: Ora de sinteză integrativă
Competenţe specifice:
1. Exprimarea în limbaj matematic a unui demers, unei situații, unei soluții, formulând clar și concis enunțul.
2. Aplicarea raționamentului matematic la identificarea și rezolvarea problemelor, dovedind claritate, corectitudine și concizie.
3. Explorarea noțiunilor, relațiilor și instrumentelor geometrice pentru rezolvarea problemelor, demonstrând consecvență și abordare deductivă.
4. Extrapolarea achizițiilor matematice pentru a identifica și explica procese, fenomene din diverse domenii, utilizând concepte și metode
matematice în abordarea diverselor situații.
Unități de competențe/ Subcompetenţe:
5.2.Identificarea în diferite situații a dependențelor funcționale de tip funcție de gradul I, II, funcția putere, funcția radical, funcția exponențială, funcția
logaritmică, funcția modul, proporționalitatea directă, proporționalitatea inversă.
5.3.Exprimarea în limbaj matematic a unor situații reale și/sau modelate prin funcții de gradul I, II, funcția putere, funcția radical, funcția exponențială, funcția
logaritmică, funcția modul, proporționalitatea directă, proporționalitatea inversă.
5.4.Clasificarea după diverse criterii a funcțiilor numerice, ecuațiilor, inecuațiilor, sistemelor studiate.
5.6.Rezolvarea ecuațiilor, inecuațiilor, sistemelor de două ecuații, sistemelor inecuații de tipurile studiate.
5.7.Transpunerea unor situații reale și/sau modelate în limbajul ecuațiilor, inecuațiilor, sistemelor de ecuații/inecuații, rezolvarea problemei obținute și
interpretarea rezultatului.
Obiective: La finele lecţiei elevul va fi capabil să:
O1- analizeze o funcție după graficul ei, forma analitică, argumentând concluziile sale;
O2- enumere pașii realizării modelului matematic sub formă de funcție al unei probleme;
O3-rezolve probleme din cotidian, utilizând modele algebrice în formă de funcții și ecuații, interpretând rezultatele;
O4- argumenteze corectitudinea activităților realizate în cadrul lecției, folosind un limbaj matematic adecvat situației;
O5- realizeze o autoevaluare adecvată;
O6- identifice traseul de recuperare a lacunelor
Tehnologii didactice:
 Forme de instruire – Frontală (F1), Individuală (F2), Perechi.
 Metode şi tehnici – Explicaţie, Observare, Exerciţiu, Interogare orală, Conversaţie, Lucru independent, analiza, sinteza, algoritmizarea, evaluarea
reciprocă, reflexie de 1 minut, problematizarea, modelarea matematică, rezolvare de probleme, IAC, interogare multiprocesuală
 Resurse – Manual, fişă cu sarcini, calculator, proiector, prezentare Power Point, aplicația Geogebra, Foxit Reader, varianta pdf al manualului.
Scenariul lecției
Nr. Secvențele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode de Nr Slide
lecției instruire

Momentul Organizează clasa. Pregătesc rechizitele necesare lecției. Observația


1 organizatoric
1.Se discută fiecare din desene. Sunt graficele funcțiilor, 1. Identifică funcția după grafic, Interogare Slide 1
care au fost date pentru acasă vorbesc în fiecare situație despre Conversație
caracteristici Interogarea orală
2 Sinteza CPD la
subiectul 2.Se prezintă subiectul lecției și obiectivele ei. 2.Formulează așteptările sale de la lecție.
Conversație Slide 2
Funcția putere. Lucru
Funcția radical. 3.Se propune realizarea sarcinii 1 din fisa de lucru. 3.Realizează fișa de lucru. Participă la independent. Slide 3
Aplicații. După aceasta se discută frontal rezultatele. discuții Autoevaluare.
Discuție frontală.
4.Se propune realizarea independentă a sarcinii 2 pe fisa 4.Completează fișa. Se autoevaluează Slide 4
de lucru. După ce expiră timpul, se proiectează independent. Identifică independent Slide 5
răspunsurile corecte și se organizează autoevaluarea. motivul apariției erorii. Lucru
Organizează asocierea diferitor tipuri de ecuații cu independent.
forma lor generală Analiză. Sinteză
Argumentare de
5. Se propune rezolvarea diferențiată a ecuațiilor. Elevii 5.Lucrează pe caiet. Verifică cu tabla. poziție Slide 6
cu un nivel mai bun la matematică rezolvă ecuația 2, Argumentează corectitudinea realizării
ceilalți – ecuația 1. Peste 3 minute după începerea fiecărui pas.
rezolvării, câte un elev de fiecare nivel se trece la tablă,
pentru a scrie rezolvarea completă a ecuației.
3. Sinteza 6. Se discută despre necesitatea utilizării practice a 6.Participă la discuție. Rezolvă Analiză. Sinteză
integrativă la funcțiilor. Se prezintă textul problemei. Se propune independent pe caiet.
subiectul rezolvarea ei. Algoritmizarea. Slide 7
Funcții. 7. Realizează succesiv sarcinile în Modelare
7. Cu ajutorul animației, sarcinile următoare se matematică.
Aplicații propun în cascadă, etapizat. În rezultatul realizării cascadă. Participă la crearea modelului- Lucrare practică
acestor pași, se creează modelul sub formă de funcție, dependență invers proporțională. grafică.
funcție.

8. Se propune pentru rezolvare etapizată problema 8.Participă la discuție. Rezolvă Analogia


următoare. După o discuție minimă despre structura Algoritmizarea. Slide 8
independent. Treptat se completează
tabelului și mărimile suplimentare, care trebuie Lucrul
calculate, organizează lucrul independent. algoritmul rezolvării la tablă. Se obține
un model – funcția proporționalitatea independent
Verificând lucrul la clasă, în momentul oportun
inversă. Argumentarea
trece câte un elev să completeze următorul pas al
rezolvării. propriei poziții.

9. Se propune rezolvarea sarcinilor pe variante. 9. Rezolvă independent. Prezintă Lucru Slide 9


Unul din modele este proporționalitate directă, altul rezultatele, asociindu-le cu etapele independent.
proporționalitate inversă. Argumentarea
algoritmului.
propriei poziții.

10. Se propune activitate frontală pentru crearea unui Slide 10


model matematic – funcție irațională. 10. Participă la discuții și realizarea
etapelor. Conversație
euristică.
11. Se propune activitate frontală de creare a 11. Participă la discuții. Creează Interogare Slide 11
modelului matematic sub formă de ecuație irațională împreună modelul. multiprocesuală
cu doi radicali. Rezolvarea ecuației se propune ca
sarcină pentru campioni, pentru acasă (depășește
curriculumul pentru profil umanist)
4. Reflexia și 12. Se organizează discuția despre activitățile la 12. Formulează răspunsuri la întrebările Conversație. Slide 12
lecție, lacunele, care le are fiecare și posibilele căi de propuse. Determină propriul traseu de Analiză. Sinteză.
Discuția temei înlăturare. înlăturare a lacunelor respective. Autoevaluare.
de acasă Reflexii de un
13. Se trec în evidență domeniile, din care au fost 12. Participă la discuție. Intuiesc că
propuse problemele pentru modelare. minut.
problemele rezolvate le permit să facă o Slide 13
prezentare calitativă a proiectelor de grup
la ora următoare (Funcții în medicină,
Funcții în construcții, …), sarcina pentru
care a fost propusă cu 2 săptămâni mai
devreme
Fișa de lucru

Fișa de lucru
Slide 1 Slide 6

Slide 7 Slide 8
Slide 10 Slide11

Slide 12 Slide 13_____________________________

S-ar putea să vă placă și