Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Clasa: a IX-a
Data:20.12.2021
Duratalecţiei: 45 min
Subiectul lecţiei: Diagrame
Tipul lecţiei : de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor
Subcompetenţe:
 Crearea diagramelor fixate în foaia de calcul şi diagrame ca documente separate;
 Selectarea tipului de diagramă în funcţie de specificul datelor reprezentate;
 Editarea diagramelor.
Obiective operaţionale. La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1: Să extrapoleze rolul diagramelor în reprezentarea informației în mod grafic;
O2: Să utilizeze corect algoritmul de creare a diagramelor.
O3: Să conștientizeze domeniile de aplicare a diagramelor.
O4: Să modifice tipul diagramelor.
Tehnologii didactice:
Forme: Frontală, individuală.
Metode: conversaţia euristică, dialogul,procedeu de asociere, problematizarea, algoritmizarea, metoda
comprimării informaţiei, explicaţia, exerciţiul, lucrul la calculator, cuvinte careu, metoda 3-2-1.

Resurse materiale:
• Sala de calculatoare,
• Proiector multimedia.
• Fișe
Resurse didactice digitale:
• Program MS Excel 2007
• Prezentări necesare în diferite momente ale lecției;
Metode de evaluare:
 întrebări orale;
 activități practice;
Desfășurarea lecției

Obiective
Tehnolo

operaț
Etapele lecției
gii Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare
(timpul)
didactice

Evocare Salut elevii. Formez climat pozitiv pentru Pregătesc cele


2 min activitatea la oră. necesare pentru lecţie.
Motto-ul lecției: „Cunoașterea este
numai atunci cunoaștere, când ea este Comentează.
obținută și prin eforturi de gândire, nu
doar prin cele de memorare”.
(Grigore Moisil)

Propun elevilor un careu de cuvinte,


definițiile căruia conțin termeni studiați la
5 min lecțiile precedente (Anexa 1). Elevii rezolvă careul individual
Lucrul de cuvinte. vizual
perechi La rezolvarea careului se descoperă
Cuvinte cuvântul cheie al lecției de astăzi.
careu. oral
1 min Enuț subiectul și obiectivele operaționale.

Notează în caiete.
oral
Realizarea Profesorul redă definiţia diagramei şi pune
sensului convers accent pe avantajul pe care îl oferă
5 min O1 ație Sunt atenţi la Expunerea
euristică
reprezentările grafice. Utilizând
retroproiectorul, profesorul prezintă practic explicaţiile Conversaţia
etapele creării unei diagrame şi descrie profesorului şi
exercițiu fiecare etapă. intervin în cazul în
l care au întrebări.
Diagramele sunt reprezentări grafice ale
informaţiilor numerice. O diagramă
creează o reprezentare vizuală a datelor şi a
relaţiilor dintre aceste date, ceea ce permite
O2 utilizatorilor să realizeze cu uşurinţă
comparaţii, modele.
Propun algoritmul creării diagramelor Elevii notează
(anexa 2) algoritmul

Pentru a crea o diagramă se vor


3 min
parcurge următorii paşi:
Problem
atizarea 1. Selectați celulele care conţin
datele pe care vrem să le reprezentăm Urmăresc
grafic. demonstraţia
O4
realizată de profesor.
2. Din meniul Inserare ->
Explicaț
5 min ie Diagrama alegeți categoria și tipul de
Notează în caiete
diagramă dorit. Se activeaza Tabul – explicaţiile oferite de
Lucrul Instrumente Diagramă și filele profesor.
cu
manualu Proiectare, Aspect și Format care ne vor
2 min l
ghida pas cu pas în crearea
Lucrul
perechi. diagramei/graficul.
Meniul Proiectare conține instrumente cu

Algoritmi
ajutorul cărora putem :
zarea
Demonstr
- modifica diagrama; selecta seria de
area
date; comuta rând/coloană; stiluri
de diagrama; alegerea poziției
diagramei;
Comunic elevilor despre tipurile de Lucrează cu manualul
diagrame care se pot întâlni. și enumără situațiile de
Solicit să găsească în manual la p.51 utilizare
Tipuri de diagrame și să evidențieze situațiile
de utilizare a diagramelor.

Meniul Aspect conține:


- etichetele, titlu axe, legendă, afisare
valori,afisare tabel;
Meniul Format conține instrumente
pentru modificarea aspectului
diagramei:culoare fundal si valori, borduri,
efecte, dimensiune.
Modificarea valorilor - valorile dintr-un
grafic sunt legate la foaia de lucru în care
au fost introduse datele. La modificarea
oricărei date dintr-o celulă la care
diagrama face referire, diagrama este
actualizată şi reflectă imediat modificarea
respectivă.
Enumeră elementele ueni diagrame:

Propun
Sarcina 1. (anexa 3)
Folosind algoritmul pentru crearea unei
diagrame creați diagrama pentru: Elevii vor crea
diagramele
Venitul lunar al familiei.
Ianuarie Februarie Mar
-tie
Mama 700 500 900

Tata 1000 1500 1100

Sarcina 2.

Reprezentați datele din tabel ca în


diagrama alăturată

Caseta Chart sub-type ne permite să


alegem pentru anumite tipuri de diagrame
reprezentări bidimensionale sai
tridimensionale.
Explic pașii pentru reprezentări
bidimensionale sai tridimensionale.
Reflecție O2 Lucrul Sarcina 3.
15 min O3 la Împart elevii în trei grupe: Elevii grupați vor crea Activitatea la
calculat diagramele calculator
or I grupă va crea diagrama cu coloane 2D și
3D
II grupă va crea diagrame cu bare 2D și 3D
III grupă va crea diagrame circulare 2D și
3D
Solicit răspuns la întrebarea:
Care diagramă este mai convenabil de
folosit în situația dată? Răspund la întrebare Oral
Orice obiect, prelucrat cu ajutorul aplicaţiilor
de calcul tabelar, se caracterizează prin
anumite proprietăţi. Nu fac excepţie nici
obiectele din componenţa diagramelor, care se
Explicaț caracterizează prin:
ie -Dimensiuni Notează
-Poziţia ocupată în cadrul unei agende de
lucru sau în cadrul unei foi de calcul
-Prezenţa sau absenţa chenarului
Convers -Modul de desenare etc.
ație
Generalizăm pașii de creare și editate a
diagramei.

metoda Participă la discuție si


O1- compri autoevaluiază Oral
Totaluri: O4 mării 3 termeni activitatea
3 min informa 2 idei care ai dori să înveți mai mult
1 abilitate dobândită la lecție Notează în caiete și Oral
ţiei
expun
metoda
3-2-1
Extindere Propuneți diagrama care în opinia dvs., ar fi Participă la discuție Oral
2 min cea mai potrivită pentru reprezentarea
datelor referitor la exportul de produse din
Republica Moldova.

Pentru acasă Tema pentru acasă §3.1-3.2 pag. 46-54 Noteză tema pentru
2 min Itemul 6 pag 54 acasă
Anexa 2

Algoritmul de creare a unei diagrame

1. Se selectează celulele care conţin datele pe care vrem să le reprezentăm grafic.


2. Din meniul Insert se alege opţiunea Chart (Diagrama)
3. Se alege un tip Chart type (Tip) şi un subtip (Formă) de diagramă.
4. Se execută clic pe subtipul ales.

Exemplu:
Anexa 3

Folosind algoritmul pentru crearea unei diagrame creați diagrama

pentru: Venitul lunar al familiei.

Ianuarie Februarie Martie


Mama 700 500 900
Tata 1000 1500 1100

Anexa 1

S-ar putea să vă placă și