Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic cl.

VII-a
1. Date generale
Data : 10,10,2023
Clasa VIII-a
Obiectul: Informatica
Subiectul: Liste.
Tipul lecţiei: Lecţie de formarea priceperilor şi deprinderilor.
Durata: 45
2. Competențe specifice: Cunoaşterea şi utilizarea metodelor de editare a textelor:
3. Subcompetențe: - aplicarea operaţiilor specifice editării textelor;
- crearea şi prelucrarea listelor;
4. Obiective operaţionale:
O1 - să poată crea liste numerotate sau marcate cu simboluri de evidenţă;
O2 - să poată modifica listele numerotate sau marcate;
O3 - să poată ordona listele create; - definirea marginilor;
O4 - să poată crea tabele cu ajutorul sistemului de asistenţă;
O5 - să poată insera tabele de model prestabilit;
O6 - să poată desena tabele cu ajutorul instrumentelor de desenare;
O7 - să cunoască şi să poată efectua operaţiile de modificare a tabelelor:
O8 - inserarea, eliminarea şi copierea rândurilor şi coloanelor;
O9 - modificarea dimensiunilor tabelului, rândurilor şi coloanelor;
O10 - sortarea tabelelor şi adăugarea şi eliminarea chenarelor;

5. Strategiile didactice
5.1 Mijloace didactice
a) materiale didactice: tabla, creta, fişe cu sarcini, programe scrise la calculator,
5.2 Metode şi procedee de învăţământ: A22, A25, A26, C1, C5, C6, C8, C11, C14, C27, Problematizarea, Exerciţii,
5.3 Moduri de activitate cu elevi: 1) Instruirea în grupuri; 2) Instruirea reciprocă ; 3) Consolidarea teoriei prin practică

Surse informaţionale: Manual cl. VIII-a Informatica.


Evenimentele Me- Forma

Timpul
Obiectiv
Nr instrucţionale. Activitatea profesorului Activitatea elevului tode de Eva
lucru luare
Problema de studiu
1. 1.Salut elevii şi le urez succes. Elevul de serviciu prezintă lista
MOMENTUL Notez absenţele. absenţelor şi pregăteşte cele necesare
ORGANIZATORIC pentru activitate.
Captarea atenţiei Porniţi editorul de texte MS Word
Execută: Start / programs / ms word

2. VERIFICAREA 2.Le propun să verifice Verifică mapa personală şi dacă nu-i


CUNOŞTINŢELOR din a) dacă în mapa clasei este mapa o creează.
lecţia precedentă şi personală
reactualizarea celor b) La fiecare elev propun să Un elev prezintă tema de acasă, –
necesare comunicării răspundă la cîte un exerciţiu de Elevii împart ex. după ordinea
temei noi la pagina 98 calculatoarelor şi răspund la ele.

În timpul răspunsului verific


îndeplinirea sarcinilor la
calculator
Text – pagină – paragraf – linie –
- Din ce este format un cuvînt – caracter.
document?
3.1 ANUNŢAREA Selectează din manual termenii cheie
OBIECTIVELOR Tema lecţiei de astăzi este : şi notează în caiete tema lecţiei.
LISTE ŞI TABELE
3.2 PREZENTAREA O1 Care sunt termenii principali din - listă
SARCINILOR, A această temă sau care sunt - element al listei
SITUAŢIEI DE obiectivele ? - tabel
ÎNVĂŢARE În Word, paragrafele ce au un - celulă
3.3 DIRIJAREA subiect comun se evedenţiază în lista reprezintă un fragment de text
ÎNVĂŢĂRII liste. în care începutul fiecărui paragraf
Găsiţi în carte : ce numim listă? evidenţiat cu un semn special sau cu
un număr de ordine, iar paragrafele
O2 Pentru crearea listei deschide-ţi respective se numesc elemente ale
meniul Format / Bulets and listei.
O3 Numbering
Deschid meniul şi fereastra necesară.
De aici aleg diferite moduri de
afişare a listei şi creează liste a cîte 3
puncte de diferite semne.
Apoi acelaşi lucru îl fac şi cu
numerele.

Sarcină: creaţi o listă a clasei.

de unde se aleg semnele dorite de Citesc din manual definiţia :


evidenţiere sau de numerare. Tabelul este un obiect complex din
Pentru a prezenta într-un anumit rânduri şi coloane. Dreptunghiurile
mod anumite date de un volum formate de intersecţia unui rînd cu o
O4 mai mare se folosesc tabele. coloană se numeşte celulă.
Găsiţi în manual : ce numim
tabele? Deschid meniul şi fereastra necesară.
O5 Crearea tabelelor se poate face
De aici aleg numărul de rînduri şi
din meniul Table / Insert table. coloane.
Încearcă să creeze un tabel.

Crează un tabel cu ajutorul


creionului.
O6

Notează în caiete şi îndeplinesc la


O7 O altă metodă de creare a calculator fiecare operaţie.
- tabelelor se poate face din Table,
Draw Table. După activare apare Sarcina 2:
O bara de instrumente de desenarea
4. FIXAREA 10 tabelelor. Creaţi un tabel cu următoarele
CUNOŞTINŢELOR elemente:
Aceste instrumente pot fi folosite 1. numărul de rînd;
pentru modificare tabelului creat 2. nume prenume;
anterior. 3. anul naşterii
5. EVALUAREA Asupra unui tabel se pot efectua 4. adresa
PROCESULUI următoarele operaţii: 5. clasa
REALIZAT - ştergerea; 6. obiectul preferat.
- copierea;
- împărţirea unui tabel în
6. TEMA PENTRU două în 2 părţi;
ACASĂ - redimensionarea celulelor;
7. BILANŢUL LECŢIEI. - adăugarea unei linii sau Notează în ajende.
CONCLUZII rînd;
- unirea a două celule
- împărţirea uneicelule în
părţi

§ 3,6 Ex. 1, 2.

S-ar putea să vă placă și