Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Clasa: a IX-a
Profesorul: Popov Valeria
Unitatea de învăţare: Calculul tabelar.
Subiectul: Păstrarea informației în foile de calcul. Elementele unei foi de calcul
Tipul lecţiei: predare-învăţare

Competenţe specifice:
CS1 - Formarea unei viziuni ştiinţifice asupra componentei informatice în societatea
contemporană;
CS4 - Elaborarea modelelor informatice a obiectelor, sistemelor şi proceselor frecvent întâlnite
în activitatea cotidiană;
CS7 – Colectarea, păstrarea și prelucrarea informației cu ajutorul aplicațiilor software
specializate.
Competente derivate:
SD1 – Identificarea structurii unui tabel;
SD2 – Operarea asupra structurii unui tabel;
SD3 – Prelucrarea informațiilor dintr-un tabel;

Obiectivele operaţionale:
O1. Să definească noțiunile: referință/adresă de celulă, calcul tabelar ;
O2. Să creeze foi de calcul;
O3.Să deosebească elementele foii de calcul;
O4. Să selecteze elementele propuse.

Strategii didactice:
1. Metode si procedee didactice:
M1 – expunerea M5 – învățare prin descoperire dirijată
M2 – conversaţia euristică M6 –observația reciprocă
M3 – modelare matematică M7 – instruirea asistată de calculator
M4 – învățarea prin descoperire
2. Forme de dirijare a învăţării: învăţare prin proiectare şi reciprocă dirijată de profesor
3. Forme de organizare: frontală, individuală
4. Resurse materiale:
Manual clasa VIII-a Informatica.P 5 ed. Știința 2004
Curriculum disciplinar.

5. Mijloace de evaluare: întrebări orale, rezolvarea exerciţiilor


6. Mijloace de invăţămînt: calculatorul, set de aplicații
SCENARIUL LECŢIEI:
Evenimentul Activitatea Activitate
Etapa Conţinutul
instrucţional profesorului a elevilor
1. Momentul Salut elevii.Fac apelul, Salută
organizatoric creez o atmosferă plăcută profesorul. Se
pentru a începe o lecţie pregătesc de
nouă. leţie, inclusiv
şi rechizitele
Anunţ tema nouă şi Tema lecţiei de astăzi este: „Elementele unei foi de calcul”.
2. Anunţarea obiectivele ei. Obiectivele lecţiei sunt:
O1. Să definească noțiunile referință/adresă de celulă, Notează tema
temei şi
calcul tabelar; în caiete,
obiectivelor respectiv şi
O2. Să creeze foi de calcul;
O3.Să deosebească elementele foii de calcul; obiectivele
O4. Să selecteze elementele propuse. lecţiei.

Explic elevilor din ce este Fiecare foaie de calcul contine coloane (columns) si randuri Asimilează
3. Comunicarea Explicare compusă o foaie de calcul. (rows) care intersectate formeaza celule (cells). Coloanele preponderent
noilor sunt etichetate cu litere infor-maţia.
in ordine alfabetica (A,B,C,...,Z;AA,AB,AC,
cunoştinţe
…,AZ;BA,BB,BC s.a.m.d.), iar
randurile sunt numerotate crescator (1,2,3,...). Fiecare celula
are o adresa unica formata din litera coloanei si numarul
liniei. De exemplu: A1, B5, C12.
Putem sa ne referim si la un grup de celule indicand celula
din coltul din stanga sus si celula din coltul din dreapta jos.
De exemplu: (A1:H5).
Portiunea foii de calcul afisata pe ecran este o mica parte a
acesteia, dupa cum se poate vedea in figura urmatoare:

Ecranul de deschidere Excel afiseaza un caiet cu foi de


calcul gol.

Notează în
Numim referință sau adresă de celulă combinația formată
Definesc noţiunile de caiete
prin juxtapunerea (alipirea) identificatorilor coloanei și
referință/adresă de celulă, definiţiile
rîndului la intersecția cărora ea se află.
calcul tabelar. expuse de
profesor.
Numim calcul tabelar prelucrarea automată a datelor din
celulele unei foi de calcul. Celulele foii de calcul conțin
valori ce reprezintă datele de prelucrat și formule care
descriu modul de prelucrare.
Elementele unei ferestre Excel:
1. Bara de meniuri (Menu bar)
2. Bara de instrumente de lucru (Toolbar)
Prezint elevilor 3. Bara cu formule (Formula bar) Analizează
elementele ferestrei de 4. Bara de stare (Status bar) infor-maţia şi
calcul excel. 5. Etichetele (Sheet1, Sheet2, etc.) scriu în
6. Butoane de derulare a etichetelor () conspecte.
7. Bare de derulare

Descriu elementele unei Bara de meniuri (Menu bar) - Situata sub bara de titlu, Ascultînd cu
foi de calcul. afiseaza numele meniurilor. Cand selectati un meniu atenţie
(facand clic pe numele lui), el se deschide in jos pe o explicaţiile
portiune a ecranului, prezentandu-va o lista de optiuni. profesorului,
scriu în
conspect
exemplele

Bara de instrumente de lucru (Toolbar) - Contine mai


multe pictograme, butoane si liste derulante ce va
faciliteaza accesul la cele mai des utilizate comenzi si
caracteristici.

Bara cu formule (Formula bar) - Pentru a introduce


informatia intr-o celula, selectati celula (facand clic pe ea)
si tastati informatia. Informatia apare si in bara cu
formule. Cand apasati Enter, informatia este inserata in
celula selectata.
Bara de stare (Status bar) - Afiseaza informatii despre
activitatea curenta, inclusiv informatii ajutatoare si
modurile de lucru ale programului si tastaturii.

Etichetele (Sheet1, Sheet2, etc.) - Sunt situate deasupra


barei de stare. Va puteti deplasa dintr-o foaie de calcul in
alta facand clic pe eticheta corespunzatoare.

Butoane de derulare a etichetelor () - Facand clic pe


prima sageata va deplasati la prima foaie de calcul, iar un
clic pe ultima sageata va duce la ultima foaie de calcul.
Cu sagetile interioare va puteti deplasa la
foaia de calcul anterioara sau urmatoare.
Bare de derulare - Va permite sa vedeti partea foii de
calcul curente care nu este vizibila.

1.Deschiderea și închiderea documentelor


Exemplific câteva Pentru a deschideun dosar de lucru Excel existent, se Urmăresc şi
operații ce se pot analizează
efectua cu alege butonul “Open” din bara de instrumente . cu atenţie
documentele Excel. explicaţiile
Excel va deschide o căsuță de dialog “Open” care este profesorului.
similară ca structură și funcționare cu căsuță de dialog referitor la
“Save As”. Ea conține un cîmp “File name:” pentru a operațiile
introduce numele fișierului un cîmp “Look in” pentru a posibil de
specifica o locație și un meniu derulant cu extensii. efectuat cu
documentele
Excel, notînd
în caiete.

Pentru a deschide un fișier selectați calea respectivă


apăsînd pe săgeata îndreptată în jos din butonul de
selectare “Look In:”. Excel va afișa toate fișierele Excel
găsite acolo. Selectați fișierul pe care doriți să-l deschideți
și apăsați butonul “Open”.

2.Salavarea unui document


Pentru a salva un dosar de lucru Excel nedenumit, alegeți
sau apăsați pe butonul “Save ” din bara de instrumente .
Căsuța de dialog “Save As” este aceeași ca cea“Open” cu

excepția că este eticheta “Save As” .

Căsuța “Save As” conține un cîmp text pentru a


specifica numele fișierului, un buton “Save File As
Type:” pentru a salva dosarul de lucru într-un format
diferit care să poată fi deschis în alte programe , un buton
de selecție pentru a specifica directorul sau unitatea unde
să se salveze fișierul, o bară “Places” care oferă alte
locații pentru a salva fișierul.

3.Crearea unui dosar de lucru


Dacă vă aflați deja în Excel și doriți să creați un dosar de
lucru nou, alegeți “New” din Meniul “File” sau apăsați
pe butonul “New” din bara de instrumente. Dacă ați ales
“New” din meniul “File”, se va deschide panoul de
sarcini în partea dreaptă a foii de calcul Excel. Pentru
acrea un dosar de lucru gol, apăsați “Blank Workbook”
din panoul de sarcini și se va deschide un dosar de lucru

nou .

Introduceți date în cîteva celule. Apoi folosind mouseul


apăsați și trageți peste domeniul de celule în care sunt
Explic elevilor cum se introdusele datele și pe care doriți să le însumați. Va
poate efectua suma apărea un cadran punctat iar domeniul celulelor va fi
numerelor. afișat în bara de formule.Atunci când selecția s-a făcut
corect dați drumul mouseului, introduceți paranteză
rotundă închisă și apăsați tasta <Enter>.
5. Fixarea Realizarea Nr. Numele, prenumele Media1 Media2 Media
noilor sensului crt
Ca exemplu, propun 1 Popa Mircea 6.70 7.45
cunoştinţe elevilor să introducem
2 Baican Irina 8.35 9.12
exemplul 1, din fișa de
3 Apostolache Cristi 6.40 6.87
lucru.
4 Nanu Eli 8.25 8.59
Elevii propun
5 Cristea Silviu 6.50 7.10 idei proprii şi
6 Alexandru Samuel 7.89 7.56 participă la
7 Cristuinea Sorin 6.50 5.89 introducerea și
rezolvarea
1.Datele din coloanaNr.crt se vor complete cu ajutorul exemplului la
cursorului de umplere. calculator
2.Datele din coloana Media se vor calcula astfel: împreună cu
(Media1+Media2)/2 profesorul
În practică, există două moduri diferite de a crea o formulă:
1.tehnica tradițională- se selectează celula în care trebuie
să fie creată formula și se introduce formula scriind adresele
de celulă ale tuturor celulelor care urmează a fi introduce în
formulă.
2.tehnica de tip indicare – se selectează celula unde
Explic elevilor cum se trebuie să apară rezultatul și se testează semnul “=”;
poate ușor diferite introducerea formulei se face prin repetarea următoarei
formule. acțiuni: se efectuează click pe celula ce este operand în
formulă și se tastează semnul pentru operatorul
corespunzător, pînă la terminarea întregii formule; se
încheie formula prin apăsarea tastei “Enter”.
Reflecția Pentru asimilarea ma
6. Formarea eficientă a subiectlui Vînzări produse
priceperilor şi nou studiat propun Nr. Denumire Sep. Oct. Feb. Total
deprinderilor elevilor spre rezolvare crt produs (mii
individuală cel de-al lei)
1 Apă 100000 200000 1000000
doilea exemplu din fișa
0 1
de lucru.
2 Ulei 250000 234000 2000000
0 0
3 Faina 300000 845000 790000
0
4 Cartofi 265800 458000 2000000
0
5 Ceapă 897000 19000 999000
6 Zahăr 142000 200000 1500000
0 0
Media vînzărilor

1.Pe ultima linie se va scrie media vînzărilor în lunile


respective.
2.În coloana total se va calcula totalul vînzărilor
Ian+Feb+Martie.

Propun întrebări Întrebările propuse: Elevii


7. Concluzii. elevilor pentru a  Ce numin referință sau celulă? răspund la
Realizarea verifica cunoștințele  Din ce este compusă o fereastră Excel ? întrebările
 Cum se poate calcula suma a mai multor numere ?
feedback-ului. accumulate pe propuse de
Notarea parcursul lecției date profesor
elevilor.
Indică elevilor să De studiat temele „Elementele unei foi de calcul”, pagina Notează
8. Tema pentru
Extinder studie-ze tema şi 5;. tema
acasă Eerciţiile: ex. 12,13 pagina 9.
e exerciţiile pentru acasă

S-ar putea să vă placă și