Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Clasa: X-a
Profesorul: Braniște Iuliana
Unitatea de învăţare: Vocabularul și sintaxa unui limbaj de programare de nivel înalt.
Subiectul: Unitățile lexicale ale unui limbaj de programare de nivel înalt. Alfabetul limbajului.
Vocabularul limbajului.
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Unități de competență:
UC1. Identificarea unităților lexicale ale limbajului de nivel înalt.
UC2. Utilizarea formulelor BNF și diagramelor sintactice pentru verificarea corectitudinii
textelor și unităților lexicale.
Obiectivele operaţionale:
O1. Să definească termenii unități lexicale, factor scală, programe-pilot, comentarii;
O2. Să identifice simbolurile speciale a vocabularului limbajului Turbo Pascal;
O3.Să exemplifice diferite tipuri de identificatori, numere, separatori;
O4. Să scrie formule metalingvistice ;
O5. Să deseneze diagramele sintactice corespunzătoare formulelor metalingvistice propuse.
Strategii didactice:
1. Metode si procedee didactice:
M1 – expunerea M5 – conspecte de reper
M2 – conversaţia M6 – ilustrarea
M3 – studiul de caz M7 – lucrul cu izvoarele
M4 – exerciţiu

2. Forme de dirijare a învăţării: învăţare prin proiectare şi reciprocă dirijată de profesor


3. Forme de organizare: frontală
4. Resurse materiale:
A. Gremalschi, I.Mocanu, I Spinei „Limbajul Pascal”, manual, cl. IX-XI;
Curriculum disciplinar.

5. Mijloace de evaluare: întrebări orale, rezolvarea exerciţiilor


6. Mijloace de invăţămînt: planse, probleme model
SCENARIUL LECŢIEI:
Evenimentul Activitatea Activitate
Etapa Conţinutul
instrucţional profesorului a elevilor
1. Momentul Salut elevii.Fac apelul, Salută
organizatoric creez o atmosferă plăcută profesorul. Se
pentru a începe o lecţie pregătesc de
nouă. leţie, inclusiv
şi rechizitele
2. Actualizarea Evocare Verific cunoştinţele Prin formulă metalingvistică vom înţelege o construcţie
cunoştinţelor elevilor şi tema de acasă formată din 2 părţi: stînga şi dreapta, separate prin
cu ajutorul următoarelor simbolul „::=” ce are semnificaţia egal prin definiţie. În
întrebări: partea stîn-gă a formulei se găseşte un simbol neterminal,
- noțiunea de formulă iar în partea dreaptă – simboluri terminale separate prin
metalingvistică; anumite simboluri specifice cu o anumită semnificaţie.
-să enumere simbolurile
care sunt utilizate de Metalimbajul BNF utilizează urmtoarele simboluri: Răspund la
metalimbajul BNF; - simbolurile terminale – adică simbolurile ce apar exact întrebările
la fel şi în programul Pascal; puse de către
- simbolurile neterminale– are desemnează unităţile profesor.
(construcţiile) gramaticale
ale limbaj.

De exemplu, cifrele 0, 1, 2, 3, ..., 9; literele A, B, C, D, ...,


Z sunt simboluri terminale. Simbolurile neterminale se
scriu între semnmele „<” şi „>”, de exemplu <cifra>,
<litera> sunt simboluri neterminale.
Anunţ tema nouă şi Tema lecţiei de astăzi este: „Alfabetul limbajului.
3. Anunţarea obiectivele ei. Vocabularul limbajului. Unităţi lexicale.” Obiectivele
temei şi lecţiei sunt:
obiectivelor O1. Să definească termenii unități lexicale, factor scală,
programe-pilot, comentarii; Notează tema
O2. Să identifice simbolurile speciale a vocabularului în caiete,
limbajului Turbo Pascal; respectiv şi
O3.Să exemplifice diferite tipuri de identificatori, obiectivele
numere, separatori; lecţiei.
O4. Să scrie formule metalingvistice ;
O5. Să deseneze diagramele sintactice corespunzătoare
formulelor metalingvistice propuse.
Explicare Propun elevilor spre Alfabetul limbajului PASCAL este format din următoarele Asimilează
4. Comunicarea studiere alfabetul caractere ale codului ASCII (American Standard Code for preponderent
noilor cunoştinţe limbajului. Information Interchange): infor-maţia,
 cifre zecimale; notînd în caiete
 literele mari și mici ale alfabetului englez; definiţiile
 semnele de punctuație; expuse de
 operatorii aritmetici și logici; profesor.
 carecterele control și editare (spațiu, sfîrșit de
linie sau retur de car etc.).
În unele construcții ale limbajului pot fi folosite și literele
alfabetelor naționale , de exemplu literele ă, â, î, ș, ț ale
alfabetului român.

Definesc noțiunea de Cele mai simple elemente, alcătuite din caractere și


lexemă sau unitate înzestrate cu semnificație lingvistică, se numesc lexeme
lexicală. sau unități lexicale. Acestea formează vocabularul
limbajului PASCAL.

Explic elevilor din ce este Distingem următoarele unități lexicale;


compus vocabularul  simboluri speciale și cuvinte cheieș
limbajului Turbo Pascal.  identificatorii; Analizează
infor-maţia şi
 numere;
scriu în
 șiruri de caractere;
conspecte
 etichete;
 directive.
Descriu lexemele din
care este compus Simboluri speciale și cuvinte-cheie
vocabularul și
exemplific. Simbolurile speciale sunt formate din unul sau două
caractere:

+ plus < mai mic


Ca exemplu prezint - minus > mai mare
elevilor cîteva formule * asterisc [ paranteză pătrată la st. .
metalingvistice pe care / bară ] paranteză pătrată la dr.
şi le descrie. = egal ( paranteză rotundă din st
, virgulă ) paranteză rotundă din dr
: două puncte ; punct și virgulă
. punct ^ accent circumflex
@ la $ dolar
{ acoladă din stânga <= mai mic sau egal
} acoladă din dreapta >= mai mare sau egal
# număr := atribuire
.. puncte de suspensie <> neegal
(* echivalent acoladei { (. echivalent parantezei [
*) echivalent acoladei } ). echivalent parantezei ]

Menționăm că dacă un simbol special este alcătuit din


două caractere, de exemplu <= sau := , între ele nu trebuie
să apară niciun spațiuintermediar. Urmăresc
exemplele
Propun spre studiere notîndu-le în
cuvinetele – Cuvintele- cheie sînt formate din două sau mai multe caiet
cheie.Exemplific litere:

And și Nil zero


Array tablou Not nu
Begin început Of din
Case caz Or sau
Const constante Packed împachetat
Div cîtul împărțirii Type tipul
Do execută To la
Downto în descreștere la Then atunci
Else altfel Until pînă ce
End sfîrșit Var variabile
File fișier While cît
For pentru With cu
Function funcție Set mulțime
Goto treci la Repeat repetare

Definesc unitățile Cuvintele- cheie sînt rezervate și nu pot fi folosite în alt


lexicale: scop decît cele dat prin definiția limbajului.
<Simbol special>
<Simbol echivalent> <Simbol special>::= + | * | / | = | < | > |] | [ | , | ( | ) | : | ; | ^ | .
<Cuvînt –cheie> | @ | { | } | $ | # | <= | >= | <> | := | .. |<Cuvânt-cheie>|
cu ajutorul formulelor <Simbol echivalent>
BNF.
<Simbol echivalent>::=(* | *) | (. | .)
Urmăresc şi
<Cuvânt-cheie>::= and |array | begin | case | const | div| analizează
do | goto | if | in | label | var | while | with cu atenţie
explicaţiile
profesorului.
Descriu unitatea lexicalâ: Identificatorii sunt unitîți lexicale care desemnează
identificatorii variabile, constant, funcții, programe. Un identificator
începe cu o literă, care poate fi urmată de orice
combinație de lietere și cifre. Lungimea identificatorilor
nu este limitată, dar sînt semnificative doar primele 63 de
Amintesc formulele BNF caractere.
care definesc unitatea <Cifra>::=0|1|2|3|4|5|6|7|8|9
lexicală <Identificator> :
<Litera>::=a|b|c|d|e|f|g|h|i|j|k|l|m|n|o|p|q|r|s|t|u|v|w|x|y|z

<Identificator>::=<Litera>{<Litera><Cifra>}

Exemple de identificatori:

1. x 6. z01b Proiectează în
2. y 7. lista caiet
3. z 8. listaelevilor
4. x1 9. listatelefoanelor
5. y10 10. registru

În construcțiile gramaticale ale limbajului Pascal, cu


excepția șirurilor de caractere, literele mari și mici se
consideră echivalente. Prin urmare sunt echivalenți și
identificatorii:

1. x și X
2. y și Y
3. z și Z1
4. x1 și X1
5. lista, Lista, Lista, ListA, LISTa.

Menționăm că în construcțiile de bază ale limbajului


PASCAL nu se utilizează literele ă, î, â, ș, ț ale alfabetului
român. Așadar în scrierea identificatorilor semnele
diacritice respective vor fi omise.

1. Suprafata
2. Numar
3. NumarElevi
4. Patrat
5. SirDeCaractere
Descriu unitatea lexicală :
Numere. Numerele pot fi întregi sau reale. În mod obișnuit, se
folosește sistemul zecimal de numerație.

Exemple de numere întregi:

23 00318
318 -1996
1996 +001996
-0023 -318
-23 -0001996
+1996 -000199

În cazul numerelor reale,partea fracționară se separă de


partea întreagă prin punct. Punctul zecimal trebuie să fie
precedat și urmat de cel puțin o cifră zecimală.

Exemple de numere reale:


3.1415 0.0001
-3.04 -256.19
+0.0001 +3.12421
+3.04 283.19
-0.0001 28.17
6.28 63906.734

În scrierea numerelor reale se poate utiliza și un factor de


scală. Acesta este un număr întreg precedat de litera e (sau
E), care indică că numărul urmat de factorul de scală se
înmulțește cu 10 la puterea respectivă.

Exemple:
8.12E-5
749.512E+8
-0.0823E-12
3250.4E06
3.421E16

Descriu unitatealexicală:
Șiruri de caractere. Șirurile de caractere sînt șiruri de caractere imprimabile,
delimitate de apostrof. În șirul de caractere apostroful
apare dublat. Accentuăm că în cazul șirurilor de caractere
literele mari și mici apar drept caractere distincte.

Exemple:
1. 'Variabila x'
2. ‘Calculul aproximativ’
3. ‘Apostroful’ ‘ este dublat’

Spre deosebire de alte unități lexicale ale limbajului


PASCAL, în șirurile de caractere pot fi utilizate și literele
ă, î, â, ș, ț ale alfabetului romîn. În acest scop e necesar ca
pe calculatorul la care lucrație sî fie instalate programele-
pilot ce asigură introducerea, afișarea și imprimarea
literelor date.

Exemple:
1.’ Șir de caractere’
2. ‘Limba engleză’
3. ‘Suprafață’
4. ‘Număr încărcări’

Descriu unitățile
lexicale:
1.Etichete 1.Etichetele suntnumere întregi fără semn din domeniul
2.Directive 0,1, ..., 9999 și se utilizează pentru a marca instrucțiunile
3.Separatori limbajului PASCAL.
Exemple:

1 100 999 582 1004

Evident, formula BNF care definește unitatea lexicală în


studiu are forma:
<Etichetă>::=<Întreg fără semn>

2. Unitatea lexicală <Directivă >se definește exact ca


identificatorul:

<Directivă>::=<Literă>{<Literă>|<Cifră>}

Efectiv, directivele sunt cuvinte rezervate care au o


semnificație special. Limbajul- standard conține o singură
directivă:
forward
Aceasta se folosește la descrierea unor procedure și
funcții definitede utilizator.

3.Orice program PASCAL constă din lexeme și separatori.


Separatorii folosiți în limbaj sînt spațiul de linie și
comentariul.

Exemple:
1. x div y
2. not x
3. begin
writeln (x);
writeln(y);
end.

În lipsa separatorilor, la scrierea consecutivă a


identificatorilor, a cuvintelor-cheie, a numerelor fără semn
și a directivelor, începutul unei entități lexicale ar putea fi
interpretat în unele cazuri drept o continuare a celei
precedente.
În particular construcția “ x div y” din primul exemplu
comunică calculatorului “împarte valoarea variabilei x la
valoarea variabilei y”. Însă , în lipsa spațiilor de separare ,
construcția “xdivy” va fi interpretată ca un identificator.

Comentariile sînt secvențele de caractere precedate de {și


urmate de}.

Exemple:
1. {Program elaborat de Radu Ion}
2.{Introducerea datelor initiale}

Comentariile nu influențiază în niciun fel derularea


programelor PASCAL, și se utilizează pentru a include în
ele unele precizări, explicații, informații suplimentare.

Accentuăm că utilizarea rațională a comentariilor, spațiilor


și retururilor de car asigură scrierea unor programe lizibile.

unde x1, x2,..., xn pot fi simbo-

Realizarea 1. Care este diferența dintre caractere și simboluri? Elevii propun


Pentru a asimila mai
5. Fixarea noilor sensului idei proprii şi
bine cele predate se
cunoştinţe 2. Care din secvențele propuse sunt conform definiției participă la
propune spre realizare
unității lexicale <Identificator>? construcţia
cîteva exerciții.
a) x1 e) abc diagramelor, în
b)1x f) Luna
c)xy g) 20.10.2011
d) B-1 h) I1j

3. Desnați diagramele sintactice pentru unitățile acelaşi timp


gramaticale <Cifră>, <Identificator>. notînd în
conspect.

Rezolvă elevii
împreună cu
4. Care din secvențele de caractere ce urmează sînt profesorul la
conforme definiției unității lexicale <Număr întreg>? tablă.
a) 418 e)24693.
b)0-418 f)-621
c)621+ g)+62.1
d)32,14 h)-00621

5. Care din secvențele ce urmează sînt conform definiției


unității lexicale <Șir de caractere>:
a)’ Număr întreg e) ‘Anul 1997’
b’)Sfîrșitul programulu’i f) ‘Anul ‘97’
c)’APOSTROF ‘ g) ‘Lista telefoanelor’ Rezolvă
d) ’’ x ‘’ h) ‘’’ împreună cu
profesorul.
6. Care din scevențele de mai jos sînt conforme definiției
unitățiii lexicale <Număr real>?
a) 3.14 f) 591328
b) .000382 g) 591328e-3
c) 1961. h) 0.000314E4
d) 2541e +2 j) 0,618284e00
e)281.3 i) 28131E-2

Propun întrebări Întrebările propuse: Elevii


6. Concluzii. elevilor pentru a  Cîte tipuri de numere conține vocabularul răspund la
Realizarea verifica cunoștințele limbajului? întrebările
 Dați exemple de simboluri-speciale și cuvinte-
feedback-ului. accumulate pe propuse de
cheie ?
Notarea elevilor. parcursul lecției date  Ce numim factor scală ? profesor
 Ce directivă conține limbajul PASCAL?
 Dați exemple de separatori întîlniți des în
limbajul PASCAL?
Indică elevilor să De studiat temele „Alfabetul limbajului”, pagina 16; Notează
7. Tema pentru Extindere studie-ze tema şi „Vocabularul limbajului”, pagina 17. tema
acasă exerciţiile pentru Test de evaluare nr.1 (pag.27)
acasă

S-ar putea să vă placă și