Sunteți pe pagina 1din 7

Nr……….din………………….

PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Remetea Mare

Propunător: prof. înv. primar Andreea Pascotă

Data: 25. 01. 2018

Clasa: a II-a

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea tematică: În familie

 Subiectul lecției: Propoziția. Semnele de punctuație. Sinonime, omonime, antonime,


Ortogramele:într-o, într-un, dintr-o, dintr-un
 Tipul de lecţie: recapitularea cunoștințelor
Forme de organizare: activitate integrată (C.L.R, M.M, D.P)

COMPETENȚE SPECIFICE:
Comunicare în limba română
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare
2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare
4.3. Exprimarea unor idei, sentimente, păreri prin intermediul limbajelor convenţionale
Dezvoltare personală
2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate
2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi
2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă
Muzică și mișcare
1.4. Receptarea cântecului- Ninge, ninge-ncetișor, cu formule ritmice repetate și o desfășurare melodică
accesibilă
3.1. Manifestarea adecvată, pe muzică, sugerată de anumite elemente de limbaj muzical
SCOPUL LECȚIEI:
 Exersarea cunoștințelor legate de semnele de punctuație, omonime, sinonime, antonime
 Recunoașterea situațiilor în care se foloseșc semnele de punctuație în scrierea propozițiilor
 Introducerea în diferite enunțuri a ortogramelor : într-o, într-un, dintr-o, dintr-un
 Exersarea diferitelor forme de citire
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
O1: să citească selectiv enunțuri din textul suport;
O2: să răspundă la întrebări referitoare la conţinutul textului;
O3: sănumeascăsemnele de punctuațieînvățate;
O4: să formuleze propoziții la sfârșitul cărora să pună semnele de punctuație învățate;
O5: să recunoască propozițiile care au ca semn de punctuație semnul exclamării;
O6: să folosească corect ortogramele:într-o, într-un, dintr-o, dintr-un
O7: să rezolve corect cerinţele fişei de lucru;
O8: să stabilească relaţii de colaborare în timpul lucrului pe grupe;
O9: să prezinte interes pentru activitate, participând activ la activitățile propuse;
O10: să schimbe impresii, opinii, păreri transmiţând cu sinceritate experienţele, părerile despre un
anumit eveniment;
O11: să utilizeze corect instrumentele de lucru.
Strategia didactică
Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, exercitiul,jocul didactic.
Mijloace de învățare: fișe de lucru, laptop.
Forme de organizare: frontală, individuală, pegrupe
Resurse temporale: 45 minute
Resurse umane: 18 elevi
Resurse spațiale: sala de clasă
Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, evaluarea selectivă,.
Bibliografie:
- Cmunicare in limba română, manual pentru clasa a II-a.Editura CD PRESS 2014
Autori: Iliana Dumitrescu si Nicoleta Ciobanu, partea I.
- MECTS -„Programa pentru disciplinele: Comunicare în limba română, Dezvoltare personală,
Muzică și mișcare, aprobată prin ordinul ministrului nr. 3418/19.03.2013”, Bucureşti, 2013.
DEMERS DIDACTIC

Strategia didactică
Etapele lecției Obiective Conținutul instructiv-educativ
Metode și Resurse Forme de
operaționale
procedee materiale organizare
Moment organizatoric  Asigur condiţiile necesare desfăşurării optime a orei de conversația manualul
Comunicare în limba română, cerând elevilor să pregătească caietele activitate frontală
materialele necesare, să-și corecteze poziţia în bancă şi să elevilor
păstreze liniștea. instrumente de
scris
Verificarea temei  Se verifică frontal realizarea temei pentru acasă. caietele activitate frontală
pentru acasa  Se fac corecturile necesare. conversația elevilor
exercițiul
Reactualizarea  Se poartă discuții despre anotimpul de iarnă( dată, lunile de exercițiul Laptop
cunoştinţelor iarnă, număr de zile, se creează probleme legate de unități de
timp: azi, poimâine, alaltăieri etc);
 Se pun întrebări referitoare la conținutul textului manual
activitate frontală
suport,,Sarea în bucate”, după Petre Ispirescu.
 Se citește de 2-3 ori textul pe roluri, se numără alineatele, conversația
liniile de dialog, se selectează din text o propoziție prin care
se întreabă ceva și o propoziție care comunică o informație,
menționându-se semnele de punctuație scrise la sfârșitul
acestora.
 Se indică în text o propoziție care are scris la sfârșit semnul
exclamării.
 Se explică ce exprimă această propoziție.
Anunțarea subiectului  Elevii sunt anunțați de către propunătoare că în această conversatia
lecției și a obiectivelor activitate frontală
oră vor repeta cunoștințele legate de semnele de
urmărite
punctuație, vor folosi ortogramele într-o, într-un, dintr-o,
dintr-un,în propoziții formate de ei sau scrise pe tablă de
către propunătoare, vor găsi sinonime, omonime și
antonime, conform anumitor cerințe.
.

Dirijarea învăţării  Se scrie titlul pe tablă și în caiete: Recapitulare-În familie caieteleelevilor


 Se scriu pe tablă propoziții în care s-au strecurat intenționat
ortograme scrise greșit, iar elevii descoperă și corectează
greșelile
explicația
 Se vor alcătui propoziții cu ortogramele indicate
 Se vor alcătui propoziții exclamative și se vor transforma în
propoziții interogative și enunțiative citireaselectivă activitate frontală
 Se explică semnele de punctuație folosite în textul suport

exercițiul
 Se rezolvă exerciții de completare a sinonimelor și
antonimelor în caietul special, pag. 55.

Explicați ce exprimă fiecare enunț rostit de personaje. manualul


Ce semn s-a scris la sfârșitul fiecărui enunț?
observația
- Se citesc enunțurile rostite de personaje.
- Se explică ce exprimă fiecare enunț.
- Se observă semnul scris la sfârșitul acestor enunțuri explicația
- Se cântă cântecul: Ninge, ninge-ncetișor, după
pozitiv(laptop) -MM
- Se explorează abilităţile de relaţionare cu ceilalţi -DP

Obținereaperformanței  Elevii sunt împărțiți în grupe. Fiecare grupă primește o fișă Activitate
de lucru pe care trebuie să o rezolve.(Anexa 1) explicația fișăde lucru individuala
- activitate frontala
 Verificfişele de lucruîmpreunăcuelevii . exercițiul

Asigurarearetenţieişi a  Formulați câte-o întrebare pe baza textelor studiate


transferului  Numiți copilul care dă raspunsul
 Se continuă,în acest mod în scopul obținerii explicației explicația - activitate pe grupe
privind ortogramele studiate : sa, s-a, la, l-a
 Jocul cuvintelor joc didactic - activitate frontală
conversația
Temă pentru acasă  Elevii primesc ca temă pentru acasă exercițiile nr. 9 și 10, explicația activitate frontală
pagina 55 (caietul de aplicații) manualul
Concluzii și aprecieri  Propunătoarea face aprecieri generale și individuale asupra conversatia activitate frontală
participării elevilor la lecție, precum și asupra
comportamentului lor pe parcursul orei.
 Elevii primesc aprecieri din partea părinților participanți la exercițiul activitate
lecția deschisă, dar și din partea doamnei director adjunct al individuală
școlii.
 Pe tot parcursul lecției elevii au primit feedback-ul
corespunzător prestației fiecărui elev, în parte.

ANEXA 1
I GRUPĂ

Completează cu : într-o, într-un, dintr-o, dintr-un:

Maşina se îndrepta .................................... direcţie necunoscută.


.................................. florărie a ieşit Andra cu o floare în mână.
Trebuia să ajungă la pod ........................... moment în altul.
............................. cotlon din podul hambarului a apărut o pisică.

a II-a GRUPĂ

Completeză propoziţiile cu semnele de punctuaţie corespunzătoare:


Ariciul îşi căuta o casă Pe drum s-a întâlnit cu un şarpe şi l-a întrebat
Mă poţi găzdui în casa ta
Te primesc cu dragă inimă ariciule spuse şarpele

a III-a GRUPĂ

Găseşte cuvinte
a) Cu sens asemănător pentru:

odată, cenuşiu, drum.


........................................ ............................................ ....................................

b) Cu sens opus pentru:


s-a pierdut, subţire, întreabă.
....................................... ............................................ .....................................

a IV-a GRUPĂ

Citiți textul de la pagina 58 (manual)


Completează:
a) titlul_______________________________________________________

b) autorul_____________________________________________________

c) personajele:_________________________________________________

d) numărul de alineaate__________________________________________

S-ar putea să vă placă și