Sunteți pe pagina 1din 6

REPUBLICA MOLDOVA

DIRECŢIA ÎNVĂŢĂMÎNT CĂUŞENI


LICEUL TEORETIC ” MIHAIL SADOVEANU ” 

Proiect didactic

Informatica
Clasa a VIII-a

Realizat : Botnaru Lilia ,


profesoară de matematică şi informatică,
grad didactic Doi

Fîrlădeni
2015
Proiect didactic
Clasa: a VIII-a B

Data:20 noiembrie 2015

Profesor:Botnaru Lilia

Durata lecţiei :45 min

Capitolul : Calcul tabelar

Subiectul lecţiei : Crearea şi utilizarea diagramelor în MS Excel

Subcompetenţe:

- Selectarea tipului de diagramă în funcţie de specificul datelor reprezentate.


- Crearea şi modificarea diagramelor.

Obiectivele lecţiei: La sfîrşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

O1-să definească termenul diagramă;

O2: să recunoască tipurile de diagrame;

O3- să determine domeniul de date al diagramelor;

O4- să stabilească componentele unei diagrame;

O5- să identiifice modul de localizare al diagramei;

O6-să verifice legătura între datele selectate şi elementele diagramei respective;

O7- să creeze diagrame de diverse tipuri.

Tipul lecţiei : de formare a capacităţilor de dobîndire a cunoştinţelor

Tehnologii didactice:
a)Forme de activitate: individual, frontal, în grup
b)Metode de învăţământ, procedee şi tehnici didactice:
conversaţia euristică, dialogul ,procedeu de asociere , problematizarea,algoritmizarea,
metoda comprimării informaţiei, explicaţia, exerciţiul, lucrul cu calculatorul.

c) Mijloace de învăţămînt : Programe la calculator: SO WINDOWS 7, Microsoft Excel;


Calculatoare PC, manual : A.Gremalschi , L.Gremalschi „ Informatica ,clasa a VIII-a
Desfăşurarea lecţiei

Obiec.

Etapele lecţ. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea


lecţiei

- Salut elevii. Formez climat pozitiv Pregătesc cele Individual sau


pentru activitatea la oră. Rog elevii necesare pentru lecţie vizual
Evocare să includă staţiile de lucru , apoi să
redeschidă fişierul Calcul tabelar,
din mapa cl. a VIII-a B

Menţionez maxima de A. de Saint –


Exupéry: „Piatra nu speră să fie
altceva decît piatră. Dar, colabo- Ascultă atent
rînd, se alătură altor pietre şi devine profesorul.
templu”. Vom vedea şi noi astăzi
care sunt acele pietre cu ajutorul
cărora vom crea şi modifica
Oral
diagrame.
Răspund la întrebări
O1 Frontală
Pentru reactualizarea cunoştinţelor completînd careul şi
propun elevilor un joc de cuvinte, stabilind cuvîntul-chee
prin intermediul jocului determin şi
cuvîntul –cheie al orei .

Elevii prezintă
elementele unei
diagrame:
Răspunsul oral
Titlul diagramei,
Reamintesc elementele unei diagrame
O4 legenda, axele , liniile de
caroiaj
Frontală

Propun variante de
răspuns
Răspuns oral
Formulez întrebarea : Cum credeţi
este posibilă modificarea unei
diagrame? Ce avantaj ne-ar aduce
această modificare?
- Anunţ tema nouă şi formulez Notează tema nouă şi
obiectivele lecţiei. ascultă obiectivele
lecţiei.

Realizarea Reactualizez paşii de creare a unei Întroduc tabelul în faia Evaluare


sensului diagrame. Divizez elevii în două de calcul , creaiază individaul în
grupe. Prezint grupelor de elevi diagramele grup
două tabele referitoare la venitul corespunzătoare.
lunar al unei familii. Rog să Activitate
construiască în baza acestor date o practică la
diagramă cu coloane , o diagramă calculator
cu bare şi o diagramă circulară.
(fig1, fig.2)

Propun întrebarea : Care tip de Elevii analizează


diagrame este cel mai potrivit diagramele create ,
pentru redarea datelor referitoare la propun răspuns.
veniturile unei familii?

Rog elevii să prezinte deosebirea


O2 Elevii exercită
dintre diagramele bi- şi tridimensi- Practic
operaţiile respective.
onale . Rog să se facă modificarile
respective a supra diagramei cu
coloane.
Analizează la
Menţionez ca şi în cazul altor calculator ce spune
programe , orice obiect , prelucrat profesorul.
cu ajutorul aplicaţiilor de calcul
O3 tabelar , se caracterizează prin Îşi fac notiţe în caiete.
anumite proprietăţi.Evident , nu sînt
o excepţie în acest sens nici
obiectele din componenţa
diagramelor, care se caracterizează
prin:
Individual
 Dimensiuni
Practic
 Poziţia ocupată în cadrul
unei agende de lucru sau în
cadrul unei foi de calcul
 Prezenţa sau absenţa
chenarului
 Modul de desenare etc Îşi notează în
conspecte de reper în
Definesc noţiunea formatare- caiete.
proces de stabilire şi de modificare
a proprietăţilor unui obiect.Exercit
modificări asupra diagramelor.

O5 Propun exemple de modificare a Individual


O6 diagramelor create, efectuînd Modifică diagramele, practic
următoarele operaţii asupra exercitînd practic
O7 diagramelor:

Inserare ;
Redimensionare;
Mutare;
Eliminare;
Formatare;

Reflecţie O5 Propun elevilor fişă de lucru.

O6 Exercită crearea Evaluare


diagramei formativă
O7 respective,efectuînd
modificările Activitate
corespunzătoare. practică

Foaie
electronică de
calcul

Propun elevilor să efectueze


operaţii de modificare a diagramei.

Tema Îşi autoevaluează


Generalizăm noţiunile studiate la oră.
pentru activitatea la oră
Apreciez activitatea practică a fiecărui
acasă elev. făcînd comparaţii între
activitatea colegilor şi
Anunţ tema pentru acasă §3.2-3.3
proprie.Observă
pag50-58 Ex.1-4pag 59
greşelile comise.

Fig1.
Fig2.

.
Iulie August Septembrie Octombrie Noiembrie Decembrie
Mama 3200 1200 800 550 1000 1250
Tata 1320 2564 900 1670 2000 985

S-ar putea să vă placă și