Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic la matematic

Profesor: Beliu Aliona


Grupa:
__________________________________
Data: ______
__________________________________________________
Numrul leciei n modul (conform proiectului didactic de lunga durat): 55-56
Durata leciei: 90 de minute
Modulul: Puteri i radicali.
n 2, n N *
Subiectul leciei: Radicali de ordinal
. Proprieti. Noiunea de funcie radical. Graficul funciei radical. Proprieti.
Subcompetene curriculare: 1.1, 1.2, 1.4-1.8, 3.1-3.8
Obiectivele leciei: La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1 S recunoasc i defineasc noiunile : radical, funcie radical ;
O2 S determine i utilizeze proprietile radicalului i a funciei radical la rezolvarea exerciiilor;
O3 S efectueze operaii cu radicali;
O4 S manifeste interes i perseveren n cadrul activitii.
Tipul leciei: Lecie de formare a capacitilor de dobndire a cunotinelor.
Tehnologii didactice:
a) forme: frontal, n perechi, individual;
b) metode: conversatia euristic, metoda lucrului cu manualul, metoda exercitiului, metoda expunerii problematizate;
c) materiale didactice:
1) I. Achiri; P. Efros; V. Garit; N. Prodan. Manualul Matematica pentru clasa X-a. Chisinau, Editura Prut International, 2012. 280 p. ISBN: 9789975-54-043-8;
2) I. Achiri; P. Efros; V. Garit; N. Prodan. Culegeri de exerciii i probleme la matematic pentru clasa X-a. Chiinu: Editura Prut Internaional, 2001.
199 p. ISBN. 9975-69-248-6;
3) V. Iavorschi. Matematica-Culegere de exerciii i probleme cl. X XII, tipografia Orhei, a.2012. 360p. ISBN: 978-9975-4372-8-5
Evaluarea: formativ, ntrebri i rspunsuri orale i n scris, lucrare independent (far aprecieri cu note)

Scenariul leciei

2
Organizarea
clasei

Obiectivele

Secvenele
leciei

Activitatea
profesorului

Activitatea
elevilor

Evaluarea

5
Salut elevii. Pe tabl este scris data si tema
n clas.Verificarea pregtirii de lecie.

6
Salut profesorul. Elevul de serviciu anun abseii.

Verificarea
7
temei
pentru acas.
Reactualizarea
cunotinelor i
capacitilor
15 O1
Predareanvarea
O2
materiei noi
O3
O4

Verific nsuirea coninutului teoretic i


efectuarea exerciiilor.
-Definii noiunea de numr real.
-Determinai prin lips i prin adaos valoarea
unui numr real.

Rspund coninutul teoretic, verific rezultatele


exerciiilor.

7
Vizual se
verific dac
elevii au
rechizitele
necesare
pentru lecie.
ntrebri
orale i
n scris

Timpul

Nr.
ctr.

3
3

Se solicit ca elevii s scrie tema leciei n


caiete.
Se formuleaz obiectivele leciei.
Rezolvarea ecuaiilor de gradul doi de tipul:
x2 b
a impus definirea noiunii de radical
de ordinul doi. (exemplific).
x 2 a 0, a 0
Soluia pozitiv a ecuaiei:
s-a numit radical de ordinul doi i s-a notat
a
.
Definiii:
Numrul real b se numete radical de ordin
n N * , n 1,
impar n,
din numrul real a,
bn a
dac
.
4
5
Numrul real nenegativ b se numete radical
n N * , n 1,
de ordin par n,
din numrul
bn a

Rspund la ntrebri.

Elevii scriu tema leciei n caiete.

Citesc i noteaz n caiete definiiile.

Lucru n clas:
Exerciiul 1 (f,e) pag.26

(2)

S se scoat factorii de sub radical:


f)

162 4 3 4 2

Exerciiul 1 (a,d) pag.35 din B


S se calculeze :

(2)

a)

1 3

d)

5 2 6 11 6 2 7 4 3 5 24 11 72 7 48

6 27 3 1 3 1

5 25 24
5 25 24
11 121 72
11 121 72
7 49 48

2
2
2
2
2
1 2 3 3 3 4 12 3 3 1 3
6

7 49 48
5
2

Exerciiul 489 (d) pag.43


(3)
S se raionalizeze numitorul raportului :
3
3
3
9 2 94 4 2
1
d)

3
3
3
3
3 3 3 36 23 2
3
3
3
2
2

9 4
9 4 9 94 4

Exerciiul 11 (b) pag.79


S se determine funcia invers :
x
y 3 3
4
x
y3 3 x y3 3 4
4
1
y 4 x 3 12

(1)

S-ar putea să vă placă și