Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Disciplina:educația civică
Profesor:Hacina Elena
Clasa:a-IX-a
Data:_____________
Unitatea de învăţare:Omul-ființă socială.
Unitatea de conținut: Prevenirea şi soluţionarea echitabilă a conflictelor în limita normelor morale şi
juridice.
Tipul lecţiei:mixtă
Competenţe specifice:-Ilustrarea prin fapte a apartenenței la familie, comunitatea, statul RM, Europa.
Subcompetențe:-Evaluarea acțiunilor proprii în demeniile relațiilor interpersonal, de învățare, de interes
comunitar.
Obiective operaționale:
O1-Să definească noțiunea civică- conflict, utilizând dicționarului explicative și cunoștințelor proprii;
O2-Să stabilească și analizeaze etapele unui conflict, în baza Copacului-conflict a lui D.Sapiro;
O3-Să identifice conflictul, subiecții, soluția și eficacitatea (soluției), analizând studiu de caz de la
pag.13 din manual;
O4-Să simuleze o situați-problemă, respectând algoritmul de la rubrica Acționez, pag. 12, din manual;
O5-Să prezinte o situație-conflict din istorie, analizând-o conform copacului-conflict a lui Sapiro.
Resuse:
Metode, procedee-expunerea, lucru cu dicționarul, discuția dirijată, Studiu de caz, analiza, simulare, continuă gîndul, etc.
Forme de activitate-Frontal, în grup,
Mijloace didactice-Curriculum la ed. civică ciclul gimnazial, Proiectarea de lungă durată la ed. civică, clasa a –IX-a..
Mijloace informaționale- Caricatura, Manual de ed, civică, cl. a- IX-a.
Desfășurarea activității

Etapele Ob. Activitate Activitatea Tehnologia Timp Evaluare


Activității profesorului elevului didactică (min)

Evocare Salutul.Creearea unui Salutul.Ăți pregătește cele Activitate Mobilizarea.


climat favorabil învățării. necesare pentru lecție. frontală.
Verificarea temei pentru Prezintă tema pentru
acasă. acasă. Prezentare Tema pentru
Reactualizarea verbală. extindere.
cunoștințelor:
Examinează caricatura. Examinează caricatura. Caricatura. Examinarea
-Comentează mesajul -Comentează în limita a 2 Exprimare caricaturii.
autorului în limita a 2 propoziții mottoul lecției. liberă. Exprimarea
propoziții orale. opiniei personale
-Care sunt cuvântul-cheie a -Cuvântul-cheie- conflict Conversația. în limita a 2
acestei afirmații? propoziții.
În acest context, se notează Ascultă atent. Expunere. Utilizarea
pe tablă data calendaristică limbajului civic
și unitatea de conținut. adecvat în
Se trece la comunicarea, Notează în caiet data Tabla, pix. exprimare.
fixarea și consolidarea calendaristică și unitatea Caiet, creta.
cunoștințelor noi. de conținut. Observarea.

Realizarea Se propune sarcina. Activitatea


sensului O1 S1.Utilizează dicționarul Utilizează dicționarul. frontală. Definirea
explicativ. Definește Definește: Lucru cu adecvată a
noțiunea civică- conflict. Conflict-neînțelegere, dicționarul. anoțiunii civice.
Se menționează, că în ceartă, discuție violentă.
societtaea contemporană, Observarea
indiferent în ce mediu Ascultă atent. Expunerea. sistematică.
există conflicte, fie econ.,
1
sociale, politice, cultural.
Totodată, conflictul are o
structură propriuzisă
indifernt de conjunctură.
S2.Elaborează în caiet Elaborează în caiet Copacul- Analiza
Copacul – conflict conform Copacul-Conflict. Conflict. copacului-
viziunii lui Daniel Sapiro. Analizează și comentează Analiza. conflict, în
O2 Stabilește și analizează fiecare treaptă a Expunerea. corecpundere cu
etapele conflictului în baza conflictului. opinia lui
inf.pag.11. Sapiro.
S3. Deschide manualul la Deschide manualul la Lucru cu inf. Abilitatea de a
pag. 13. Citește Gândesc pag.13. din manual. analiza Studiu de
O3 critic, (Studiu de Caz) Realizează sarcinile Studiu de Caz Caz.
Realizează sarcinile: solicitate.
-Identifică situația
conflictuală și subiecții;
-Stabilește soluția; Exprimarea Exprimarea
-exprimă-ți opinia vizavi de Își exprimă opinia vizavi liberă. opiniei personale
eficacitatea soluției. de eficaicitatea soluției Discuția adecvate.
Se analizează și discută propuse pentru rezolvarea dirijată. Implicarea în
răspunsurile elevilor. conflictului. discuție.
Se implică în discuție.
Reflexie Se propune:
S4. Citește Acționez pag. Simulează o situație Activitate în Simularea unei
12. Simulează o situație- conflictuală, respectând grup. situații de
O4 problemă., în baza algoritmul. Simulare. conflict
algoritmului propus. Analiza. respectând
Se analizează și discută Prezintă situați- conflict. Conversația. algoritmul.
situiațiile- conflictuale
simulate.
Concluzii: Observarea
Pentru a soluționa un Ascultă atent. Expunerea. sistematică.
conflict, trebuie neapărat să
ținem cont mai întâi de
limitele legale, apoi de cele
morale.
Feedbak-ul: Contimnuă Feedbak-ul: Autoanaliza. Autoanaliza.
următorul gînd, în limita a Continuă gândul, Expunerea Utilizarea
2 propoziții: Eu voi autoanalizându-se. liberă. limbajului civic
soluționa conflictele, adecvat.
conform strategiei…,
deoarece…… Autoevaluarea.
Se apreciază activitatea Prezintă agenda pentru a fi
elevilor la lecție. Se notat.
notează în agendă cei mai
activi elevi.
Extindere O5 S5. Prezintă o situație- Notează sarcina pentru Activitatea Prezentarea unui
conflict din istorie, extindere în caiet. individuală. conflict din
conform copacului-conflict Analiza. istorie,
a lui Sapiro respectând
etapele
conflictului-
copac.

2
3

S-ar putea să vă placă și