Sunteți pe pagina 1din 9

Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova

Direcţia Învăţământ Soroca


IP ,

Proiect didactic
la ora de dezvoltare personală
(prima oră de generic a noului an de învăţământ)

Subiectul: „Republica Moldova la 30 ani de independență”

Clasa: a VI-a

Diriginte: Bucicovscaia Natalia

2021
Proiect didactic:

Instituţia de învăţământ: IPG Zastînca


Data: 01.09.2021
Clasa: a VI-a
Disciplina: Dezvoltare personală
Diriginte: Ducicovcaia Natalia
Subiectul lecţiei: „Republica Moldova la 30 ani de independență”
Tipul lecţiei: mixtă
Timpul lecţiei: 45 minute
COMPETENȚA SPECIFICĂ:
Stimularea interesului elevilor privitor la parcursul Republicii Moldova de la
declarația de independență până astăzi.
Unități de competențe:
1. Argumentarea atitudinii de respect si mândrie față de patrimoniul cultural
național.
2. Evocarea sensibilităţii faţă de cultura patriei natale, a graiului matern, a
tradiţiilor şi obiceiurilor străbune.

Obiective operaţionale:

O1 - Sa identifice valorile spirituale și materiale ale poporului Republicii


Moldova ;
O2 – Să comunice despre specificul simbolicii de Stat a Republicii Moldova;
O3 – Să povestească despre evenimentele din istoria formării Statului
Moldovenesc.

STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee didactice Suport didactic orientativ Forme de evaluare
Comunicarea, descrierea, notebook, proiector, tricolorul Oral, scris, frontal, în grup
povestirea, interpretarea, RM.
asaltul de idei, explicarea,
quizz.
Momentele Ob Activitatea didactică cu elevii Strategii Timp
lecţiei . didactice
 Salutul cu eleviii. Cuvânt de felicitare cu Comunicare 2 min
ocazia începutului unui nou an şcolar.
Evocarea -Bună dimineața ! Mă bucur să vă revăd la școală,
dornici de noi cunoștințe. Vă dăruiesc această
medalie virtuală și vă doresc un an școlar încununat
de succes! (Anexa 1)
 Afișez pe ecranul proiectorului o imagine cu
Descriere
un borcan. Îndemn elevii să ,,pună„ în
Discuție dirijată
borcan câte un cuvânt pozitiv care începe cu Calculator,
prima literă a numelui lor. proiector

 Dragi elevi, vă propun să alegeți fiecare câte 4 min


O2 o casetă din cele 8 și să spuneți ce cunoașteți
despre imaginile apărute la ecran.
(https://wordwall.net/resource/20528198/unti
tled2)
Elevii aleg câte o imagine ascunsă și o descriu.

-Țara noastra are multe locuri pitorești, tradiții


frumoase,oameni gospodari și o istorie interesantă
O3 cu personalități remarcabile ,dar pentru ceea ce Explicație
avem astăzi și pentru a împlini esența istoriei noastre Discuție
de neam, mulți oameni au contribuit prin activitate și
multă dăruire de sine ca să fim un stat independent.

O1 -Care sunt simbolurile de Stat ale R. Moldova? Asalt de idei


O2 - Ce sărbători ale poporului nostru au fost recent
sărbătorite? 3 min
- Câți ani de la declararea independenței au trecut?

Drapelul de Stat al Republicii Moldova – Tricolorul


– este simbolul oficial al Republicii Moldova. El
simbolizează trecutul, prezentul şi viitorul statului
moldovenesc, reflectă principiile lui democratice,
tradiţia istorică a poporului moldovenesc, egalitatea Discuție
în drepturi, prietenia şi solidaritatea tuturor Descriere
Realizarea
cetăţenilor republicii. La fel este stema țării și imnul
sensului
- simbol al unității naționale de stat, un simbol al
suveranităţii şi independenţei Republicii Moldova.

-Recent , R. Moldova a sărbătorit 2 sărbători


naţionale:
1. Ziua Independenţei;
2. Ziua Limbii noastre.

 Anuț tema și obiectivele lecției. 3 min


Anul acesta se împlinesc 30 ani de la
declararea Independenței statului.
 Cum înțelegeți cuvântul ,,independență„?

Vă propun să accesați aplicația mentimeter.com


Și să scrieți în spațiile libere ce înțelegeți prin acest
cuvânt.
Elevii accesează aplicația și scriu cuvintele. Pe ecran
se formează un nouraș de cuvinte.
https://www.menti.com/a62nzp3d9g Proiector
( Libertate, dezrobit, eliberare, de sine-stătător etc.) Asaltul de idei
O1
O2  Prezentare Power-Point cu informații despre Povestire 10 min
O3 declarația de Independență a Republicii Discuție
Moldova, tradițiile și bogățiile Moldovei.

 În continuare, vă propun să lucrați în echipă.


O1 La ecran vedeți 3 plicuri , în care se găsesțe
O2 câte o sarcină. Fiecare echipă va trebui să-și
aleagă un plic șă să realizeze sarcina
propusă. 10 min
 Plicul 1: Scrieți n minieseu cu tema:
Dacă aș fi președinte…
Lucru în
http://oscrisoare.ro/m/upcgjqs44vccjtoou
rsnpihk651629667454.html echipă
 Plicul 2: Ilustrați printr-un desen
bogățiile natural ale Moldovei.
http://oscrisoare.ro/m/upcgjqs44vccjtooursnp
ihk651629667574.html
 Plicul 3: Descrieți Casa Mare a bunicii.
http://oscrisoare.ro/m/upcgjqs44vccjtooursnp
ihk651629667301.html
Elevii lucrează apoi își prezintă rezultatul
sarcinii.

În continuare vă propun să accesați aplicația 10 min


O1 kahoot.com pentru a răspunde la întrebări despre Quizz
Reflexie Moldova. Telefon
O2 https://create.kahoot.it/share/republica-
moldova/c225c4b5-61d4-4110-9cc9-b234e914280e
O3
https://create.kahoot.it/share/despre-
moldova/f98ae80b-f066-4b67-8e4b-586e664b1f11
Extindere Discuție 3 min
Evaluarea lecției.
 Lecția a fost...
 Azi m-am simțit...
 Am învățat...
Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3

S-ar putea să vă placă și