Sunteți pe pagina 1din 11

Ministerul Educaţiei ,Culturii și Cercetării

Proiect didactic
(penmtru prima oră a noului an de învăţămînt)

Subiectul: „Lecția Independenței”

Clasa: a VII-a

Diriginte:
Dumbravă Lidia, IPG Cremenciug
Anul şcolar: 2021-2022
Proiect didactic:

Instituţia de învăţămînt:
Data: 01.09.2021
Clasa: a VII-a
Diriginte:
Subiectul lecţiei: „Lecția Independenței”
Tipul lecţiei: mixtă
Timpul lecţiei: 45 minute
COMPETENȚA SPECIFICĂ:
Educarea tinerei generații în spiritul dragostei de țară și neam.
SUBCOMPETENȚA:
1. Stimularea interesului elevilor privitor la parcursul Republicii Moldova de la declarația de independență până astăzi
2. Evocarea emotivității faţă de cultura plaiului natal, limbii materne,simbolurilor de stat;
3.Creșterea partriotismului tinerei generații față de patrimoniul țării
Obiective operaţionale:
O1 –Să conșientizeze importanța declarării imdependenței R.Moldova;
O2 – Să cunoască cine au fost presedinții R.Moldova în cei 30 ani de independență
O3 –Să alcatuiască un eseu cu cuvintele cheie

Strategii didactice:
1.Metode și procedee:discuția,conversația
2.Forme de lucru:frontală,individuală,oral,scris.
3.Mijloace didactice:tabla,creta, calculatorul, televizorul,
Momentele Tim Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii
lecției p didactice

Evocare 5min Buna dimineața!Bine ați venit pe Comunicare


băncile școlii.Mă bucur să vă revăd
sănătoși,energici în noul an școlar.
Tragem atenție la tablă,recunoaștem
Țara reprezentată
Cu ce puteți s-o asociați? Recunosc R.Moldova Harta
Dar cunoașteți de ce se aseamăna R.Moldova
Moldova cu un strugure de poamă? Asociază
Legenda:,, De ce Moldova seamănă Întrebări
cu un strugure de vie”.
O1 (Anexa 1)
Anunță tema noua și obiectivele Ascultă legenda și
lecției,,30 de ani de independență a răspund la întrebare Discuția
R.Moldova”. dirijată
Pentru a nu întîmpina dificultăți pe Ascultă și fac însemnări
tablă este amplasat un strugure de
poamă pe bobițele cărea sunt plasate
Realizarea 25 cuvintele cheie.
sensului min Cer elevilor prin asaltul de idei să Definesc si alcătuiesc
explice unele din noțiunile care par propoziții cu cuvintele
a fi cunoscute,iar cele necunoscute cheie
le definesc cu ajutorul dexului.
Iată cuvintele cheie a lecției
noastre(anexa 2).

În continuare vom privi filmulețul:,,


Republica Moldova, 28 de ani de Privesc filmulețul
independență”,pe urma căruia veți Completează fișa
lucre cu fișa de asociere.(Anexa 3) Lucru
independent
Propun elevilor să scrie un minieseu
la tema de azi, folosind următoarele Scriu un minieseu
O3 cuvinte:
Moldova,limbă,suveranitate,tricolor.
Conversație
Cîntecul de Ion si Doina Aldea
Teodorovici-Suvetranitate.La finele Audiază melodia
audierii fiecare elev argumentează
importanța independenței statului Aduc argumente
nostru.

Personalitățile neamului-
Filmulețul :,,Cine au fost președinții Răspund la întrebări
Republicii Moldova în ultimii 29
ani”
O2 -Cine a fost primul președinte ?
-Cîți președinți a avut statul nostru
în decursul a celor 30 de ani de
independență?
-Cine este actualul președinte?
-Adresați un mesaj președintelui Lasa un mesaj pentru
actual. președintele țării. Lucru
independent
Reflecții
10 Găsiți determenativele(Anexa4) Completează anexa 4
min Audierea melodiei-Du-mă în Lucru în
Moldova mea. grupul mare
O1
La finalul lecției, solicit elevilor să Completează anexa 5
Extindere continuie mesajul de felicitare, pe
ecusoanele propuse.(Anexa 5)
5min
Anexa 1

Potrivit legendei,atunci cînd Dumnezeu împarțea diferitor popoare pămînt nu s-a prezentat nici un moldovean.Timp
de cîteva zile Dumnezeu decidea cine și unde va trăi. În sfârșit, toată lumea s-a împrăștiat și Domnul a răsuflat ușurat.
Însă a mai venit un solicitant, un moldovean, Dumnezeu l-a întrebat : „De ce ai întârziat?” La care moldoveanul a
răspuns : “ Eu munceam și nu știam că toți au plecat după pământ”, după care s-a rugat : „Doamne, dă-ne barem o
bucățică de pământ, orice de mică, iar noi îl vom prelucra cu drag”
Dumnezeu s-a gândit, a luat un strugure de poamă și a spus : „Vă dau o bucată de pământ ca acest strugure și vă
binecuvântez să-l cultivați pe acest pământ”.
Oamenii de pe acest pământ cultivă viță de vie de cand e lumea, o alintă, o iubesc ca pe proprii săi copii, o proslăvesc
în cântece și se bucură de recoltă, mulțumindu-i Domnului de generozitate
Anexa 2
Independență

Drapel

Stemă
Suveranitate

Imnul
Anexa 3.

Asociați informația din coloana A cu cea din coloana B ,astfel încît să obțineți o afirmație corectă

A B

1. 27 august 1991 a) au votat Proclamarea Independenței

2. 227 deputați b) Parlamentul Independenței

3. Primul Parlament c)Deșteaptăte Române

4. Imnul Republicii Moldova d) Marea Adunare Națională


Anexa 4 Cum este Moldova?

M
O
L
D
O
V
A
Anexa 5

La 30 ani de independență doresc


Republicii Moldova...
Parlamentul Independențeillljn

S-ar putea să vă placă și