Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

Data: 6.06.201...
Clasa: a VIII –a A
Obiectul de studiu : Matematica-Algebră
Profesor :
Unitatea de învăţare : Recapitulare şi consolidarea cunoştinţelor
Titlul lecţiei : Aplicaţii: Funcţii de tipul f : A ℝ , f(x)=ax+b, a,b ℝ, unde A= ℝ sau o mulţime finită;
reprezentarea geometrică a graficului funcţiei f ; interpretare geometrică.
Tipul lecţiei: Lecţie de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor

COMPETENŢE SPECIFICE :
1. Recunoaşterea unor corespondenţe care sunt funcţii

2. Utilizarea valorilor unor funcţii în rezolvarea unor ecuaţii

3. Reprezentarea în diverse moduri a unor corespondenţe sau a unor funcţii în scopul caracterizării acestora

4. Exprimarea prin reprezentări grafice a unor noţiuni de geometrie plană

5. Identificarea unor probleme care se rezolvă cu ajutorul ecuaţiilor sau a sistemelor de ecuaţii, rezolvarea acestora şi interpretarea rezultatului
obţinut
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei elevul va fi capabil să :
O.1 – să stabilească domeniul de definiţie,codomeniul şi mulţimea valorilor unei funcţii
O.2 – să identifice şi să reprezinte coordonatele unor puncte din plan într-un sistem de axe ortogonale
O.3 – să determine coordonatele unui punct care aparţine reprezentării geometrice a graficului unei funcţii
O.4 – să determine coordonatele punctelor de intersecţie ale graficului unei funcţii de forma
f : ℝ  ℝ , f(x)=ax+b, a,b ℝ , cu axele de coordonate
O.5 – să reprezinte grafic funcţia f : A ℝ , f(x)=ax+b, a,b ℝ, unde A= ℝ într-un sistem de axe ortogonale xOy
O.6 –să calculeze aria unui triunghi şi măsura unghiului determinat de reprezentarea grafică a unei funcţii( de forma :
f : ℝ  ℝ , f(x)=ax+b, a,b ℝ ) şi axele de coordonate
O.7 –să determine o funcţie de forma f : ℝ  ℝ , f(x)=ax+b, a,b ℝ în condiţii date

OBIECTIVE AFECTIVE :
A.1 Dezvoltarea simţului estetic şi critic.
A.2 Stimularea curiozităţii şi imaginaţiei.
A.3 Dezvoltarea atenţiei concentrate şi a spiritului de observaţie .

STRATEGII, METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE:

1.Metode de învăţare prin comunicare orală:

 Metode de învăţare expozitive : discuţia, explicaţia


 Metode de învăţare interogative : conversaţia euristică

2.Metode de învăţare prin explorare a realităţii :

 Metode de învăţare prin explorarea indirectă a realităţii : observarea sistematică

3. Metode de învăţare bazate pe acţiune :


 Metode de învăţare bazate pe acţiunea reală : exerciţiul

4. Metode de raţionalizare a învăţării : metoda activizării cu fişele


MIJLOACE DE REALIZARE : culegere de probleme, fişă de lucru,planşă,cretă,rigla,flip-chart

FORME DE ORGANIZARE : frontală, în perechi

LOCUL DE DESFĂŞURARE : sala de clasă

DURATA : 50 minute

BIBLIOGRAFIE:

GABRIELA CONSTANTINESCU ,CATALIN ZARNA-Pas cu pas prin matematică clasa a VIII-a ,Ed.Crizon 2010
MIHAELA SINGER,CRISTIAN VOICA-De la matematică la matepractică, Ed.Sigma 2010
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Strategii
Obiective
Momentele Metode
Operaţionale/ Activităţi ale lecţiei Procedee de evaluare
lecţiei (timp) didactice
Afective

1.Moment -Verificarea prezenţei elevilor şi consemnarea absenţelor în


organizatoric A.1 catalog. Conversaţia
(1min.) Asigurarea condiţiilor optime necesare desfăşurării lecţiei.

-Se propune elevilor următoarea problemă(despre care apar


informaţii în reprezentarea grafică aflată pe o planşă).
2. Captarea P: În concediu, doamna Dumitrescu ar vrea să viziteze
atenţiei Franţa.De aceea, ea este interesată de rata de schimb leu-
(3min.) euro, pentru a putea alege un curs de schimb cât mai
convenabil.
Ziarul la care este abonată doamna Dumitrescu prezintă zilnic un
grafic al cursului de schimb leu-euro fixat de Banca Naţională Observarea şi
A.2 pentru cele cinci zile anterioare.În ziarul de astăzi , acest grafic Conversaţia aprecierea verbală
A.3 arată ca în imaginea alăturată. euristică
1.Estimează ce rată de schimb leu-euro a fost valabilă joi. Discuţia
E: 4,24 lei pentru 1 euro.
P : În ce zi din săptămâna trecută a fost cel mai convenabil
schimbul din lei în euro ?
E : Luni, pentru schimbul din lei în euro.
P : Dar din euro în lei ?
E : Vineri, pentru schimbul din euro în lei.
Obiective Strategii
Momentele
Operaţionale/ Activităţi ale lecţiei Metode Procedee de evaluare
lecţiei(timp)
Afective didactice
-Profesorul va pune întrebări elevilor din cunoştinţele acumulate
anterior. Chestionarea orală
3.Reactualizarea P:Ce reprezintă o funcţie ? curentă
cunoştinţelor E: Fie A şi B două mulţimi nevide.O corespondenţă (lege) care
însuşite anterior asociază fiecărui element din A un singur element din B se
(3min.) numeşte funcţie definită pe A cu valori în B. Conversaţia
P :Când două funcţii sunt egale ? catehetică
A.3
E: Două funcţii f:AB şi g :CD sunt egale dacă A=C, B=D
şi pentru orice xA, f(x)=g(x)
P:Cum definim imaginea funcţiei f ?
E: Mulţimea f(x) / x A se numeşte imaginea funcţiei f sau
mulţimea valorilor funcţiei f.

-Se anunţă titlul lecţiei: Aplicaţii:Funcţii de tipul f : A ℝ ,


4.Anunţarea f(x)=ax+b, a,b ℝ, unde A= ℝ sau o mulţime finită; Metoda
O.1,O.2,
titlului şi a reprezentarea geometrică a graficului funcţiei f ; interpretare activizării cu
O.3,O.4
obiectivelor geometrică şi obiectivele. fişele
O.5,O.6,
(2min.) Se scrie pe tablă titlul lecţiei.
O.7,
-Se organizează colectivul clasei în echipe de câte doi elevi
A3
(perechi).

-Fiecare grupă va primi câte o fişă de lucru.(Anexa 1) Explicaţia


5.Dirijarea -Elevii citesc, discută, rezolvă împreună în cadrul grupei . Exerciţiul Observarea
O.1,O.2,
învăţării Discuţia sistematică
O.3,O.4
O.5,O.6,
(30min.)
O.7
A.2,A.3
Obiective Strategii
Momentele
Operaţionale/ Activităţi ale lecţiei Metode Procedee de evaluare
lecţiei(timp)
Afective didactice
6.Fixarea O.1,O.2, -Un elev din grupa care finalizează corect fiecare exerciţiu îl Explicaţia Aprecieri verbale
cunoştinţelor O.3,O.4 prezintă la tablă . Exerciţiul Analiza activităţii
Evaluarea O.5,O.6, -Elevii sunt încurajaţi să se autoevalueze. Discuţia
performanţelor O.7
(9min) A.2,A.3

7.Tema pentru Se apreciaza şi se notează elevii care s-au evidentiat în timpul Conversaţia Aprecieri verbale
acasă orei.
(2’) Profesorul explică şi propune elevilor spre rezolvare pag :40
exerciţiile:16,17,18.
Anexa.1
Fişa de lucru: Funcţii
Clasa a VIII-a A

1.(1,5p) Diagrama alăturată reprezintă o funcţie f.


a) Domeniul de definiţie al funcţiei f este mulţimea ..................
b) Codomeniul funcţiei f este mulţimea ..................
1. .2
c) Completaţi tabelul de valori al funcţiei. 3. .3
5. .4
x 7. .5
f(x) 8. .6
f
E F
2.(1,5p) Graficul funcţiei f : A  B este mulţimea Gf = (–4; 5), (–1; 8), (0; 7), (2; –4), (6; 0), (9; 7).

a) Mulţimea valorilor funcţiei este Imf=.................................................


b) Dacă f (x) = 0, atunci x = ……
c) Reprezentarea geometrică a graficului funcţiei f are exact ...... puncte.
3.(1p) În figura de mai jos este reprezentată grafic o funcţie f : R  R. a) Completaţi tabelul de valori al funcţiei.
b) Aflaţi formula funcţiei.f(x) =………………

x 0 5
f(x)
4.(1p) Trasaţi graficul funcţiei f : –3, –1, 0, 2, 6 Z, f(x) = |x – 2|.

5.(1p) Determinaţi valoarea numărului real a ştiind că punctul A(3; a) aparţine graficului funcţiei:
f : R  R, f (x) = (2 – a) x + 6.

6.(2p) Determinaţi funcţia f : R  R , f ( x)  ax  b , a, b  R , ştiind că reprezentarea geometrică a graficului funcţiei


conţine punctele: A(-1,0) şi B(0,+2)apoi realizaţi graficul.
Calculaţi aria triunghiului si măsura unghiului format de reprezentarea geometrică a graficului funcţiei
cu axele de coordonate .

7.(1p) Determinaţi punctele de intersecţie ale reprezentării grafice a funcţiei f : R  R , f ( x)  x 2  2 cu axele de coordonate Ox si Oy

1p –din oficiu
Anexa. 2
Rezolvări-Fişa de lucru
1. a) 1,3,5,7,8
b)2,3,4,5,6
c)
x 1 3 5 7 8
f(x) 2 4 5 6 4

2. a)Imf=5,8,7,-4,0,7
b)x=6
c)6 puncte
2
3. a) x 0 5 b)f(x)=5x
f(x) 0 2

4.f(-3)=5 ,f(-1)=3 , f(0)=2 ,f(2)=0 ,f(6)=4


5.f(3)=(2-a)3+6=a ,a=3
6.f(-1)=-a+b=0
f(0)=b=2 ,a =2f(x)=2x+2 ;
GfOY ;x=0 ;A(0;2)
GfOX; y=02x+2=0x=-1; B(-1;0)
𝑂𝐵.𝑂𝐴 √2
A= =√2 ; m<(OAB)= 2
2

7. GfOX; y=0A(√2,0)
GfOY: x=o B(0,-2)
ANEXA 3.

S-ar putea să vă placă și