Sunteți pe pagina 1din 11

coala Gimnaziala Buznea, Ion Neculce

PROIECT DIDACTIC
Clasa: a VII-a
Data: 19.04.2013
Profesor: Cristea Maria
Disciplina : Matematic ( Geometrie)
Unitatea de nvare: Relatii metrice n triunghiul dreptunghic
Subiectul : Rezolvarea triunghiului dreptunghic
Tipul leciei : Lectie de transmitere/dobandire de noi cunotine
Locul de desfurare : Sala de clas
Competene generale:
1.
2.
3.
4.

Cunoaterea i nelegerea conceptelor, a terminologiei i a procedurilor de calcul specifice matematicii;


Dezvoltarea capacitilor de explorare/investigare i rezolvare de probleme;
Dezvoltarea capacitii de a comunica, utiliznd limbajul matematic;
Dezvoltarea interesului i a motivaiei pentru studiul i aplicarea matematicii n contexte variate

Competene specifice:
1.
2.
3.
4.

Recunoaterea i descrierea elementelor unui triunghi dreptunghic ntr-o configuraie geometric dat
Aplicarea relaiilor metrice ntr-un triunghi dreptunghic pentru determinarea unor elemente ale acestuia
Deducerea relaiilor metrice ntr-un triunghi dreptunghic
Recunosterea si descrierea notiunilor de trigonometrie in triunghiul dreptunghic: sinusul, cosinusul, tangenta, cotangenta
unui unghi ascutit.
5. Aplicarea notiunilor de trigonometrie intr-un triunghi dreptunghic pentru determinarea unor elemente ale acestuia.

6. Exprimarea, n limbaj matematic, a perpendicularitii a dou drepte prin relaii metrice


7. Interpretarea perpendicularitii n relaie cu rezolvarea triunghiului dreptunghic
8. Transpunerea rezultatelor obinute prin rezolvarea unor triunghiuri dreptunghice la situaii-problem date

Obiectivele operaionale ale leciei:


La sfritul orei elevii vor fi capabili:
O1 : s determine ,folosind metode adecvate, lungimi de segmente, masuri de unghiuri;
O2 : sa enune si sa aplice corect teorema catetei, teorema inaltimii, teorema lui Pitagora si sa le utilizeze corect pentru a
calcula lungimile anumitor segmente;
O3: s-i aminteasc proprietile triunghiului dreptunghic i s le foloseasc in rezolvarea problemelor;
O4 : sa-si aminteasca definitiile functiilor trigonometrice si valorile corespunzatoare unghiurilor de 30,45 si 60;
O5: sa aplice funciile trigonometrice si teoremele invatate pentru a rezolva triunghiul dreptunghic;

Mijloace i strategii didactice


1. Materiale suport: tabla, creta, caiete, fie de lucru, culegerea, instrumente geometrice, marker;
2. Metode: conversaia, explicatia, exerciiul, invatarea prin descoperire, problematizarea, demonstratia;
3. Forme de evaluare: conversaia oral, observarea sistematica;
4. Forme de organizare a activitii: frontal, individual, in perechi;
5. Bibliografie:
Culegere de probleme de matematic clasa a VII- a Maria Negrila, Anton Negrila
Manual pentru clasa a VII-a, George Turatu, Ionica Rezea, Niculae Chiciu, etc., Editura: Radical
Manual pentru clasa a VII-a, alternativ: Ion Chesca, Gina Caba Editura: Teora

www.mateinfo.ro, www.mate30.lx.ro, www.didactic.ro ,


Etapele leciei
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.

Moment organizatoric
Captarea atentiei
Reactualizarea cunostintelor
Anuntarea subiectului si a obiectivelor
Predarea (asimilarea ) noilor cunostinte
Fixarea cunostintelor si asigurarea feedback-ului
Incheierea lectiei

DESFURAREA LECIEI
ETAPA

OB.

CONINUTUL

METODE

FORME DE
ORGANIZA
RE

1. Momentul
organizatoric
(2 min)

Verificarea prezentei elevilor.

Conversaia

Frontal

Conversaia

Frontal

Elevii i pregtesc materialele


Se asigur o atmosfer adecvat pentru buna desfurare a

2.Captarea atentiei
(2 min)

3. Reactualizarea
cunotinelor

orei;
Verificarea

temei

cantitativ

calitativ

(prin

citirea

rezultatelor) urmnd s se rezolve la tabl exerciiile care au

pus probleme majoritii elevilor.


Se verifica definitiile functiilor trigonometrice si valorile

Individual

acestora ale unghiurilor de 300 ,450 ,600 intr-un triunghi

(8 min)

dreptunghic.
O2
O3

Se verific oral teorema nlimii, teorema catetei ,teorema lui

Conversatia

Frontal

Pitagora etc.

O4

Profesorul

ntreab

care

sunt

teoremele

triunghiului

dreptunghic.

Teorema nlimii1: h2= proiecia catetei 1 proiecia


Conversatia

catetei 2
cateta1cateta 2
ipotenuz

Teorema nlimii 2: hdr=

Teorema catetei: catet2= ipotenuz* proiecia catetei

Teorema unghiului de 30 0: cateta care se opune unghiului de

Frontal

300=ipotenuza/2

4.Anunarea temei i
a obiectivelor
(2 min)

Teorema medianei unui triunghi dreptunghic: mediana


corespunztoare ipotenuzei= ipotenuza/2

Scriu titlul pe tabla


Rezolvarea triunghiului dreptunghic
Anun obiectivele leciei

Conversatia

Frontal

5.Predarea (asimilarea
) noilor cunostinte (25
min)

La ce credei c ne va ajuta studiul acestui capitol, Relatii metrice in


triunghiul dreptunghic ?
O3

Conversaia

Elev: Studiul acestui capitol ne va ajuta la Rezolvarea triunghiului


dreptunghic
Frontal

Unde ai mai ntlnit cuvntul rezolvare?


Elev: n algebr , la ecuaii.
Ce semnificaie are la ecuaii ?
Elev: A rezolva nseamn a gsi soluiile unei ecuaii.
Ce credei c se va ntmpla la rezolvarea triunghiului dreptunghic?

Explicaia

Elev: Poate va trebui s determinm elemente ale triunghiului.


De cate elemente vom avea nevoie pentru rezolvarea unui triunghi
dreptunghic?

nvarea prin
descoperire

Frontal

Elev: De doua elemente ca i la congruen.

O1
O2

Propun spre rezolvare cteva cazuri apoi vom face cteva aplicaii
practice .
Sunt exemplificate cazurile : ipotenuza - unghi; catet - catet;
ipotenuz catet, ( in clasa vom rezolva doar primul caz, celelalte
ramanand ca tema)

O3
O3

1. Intr-un triunghi ABC cu m(A)=900, AD nlime; BC=2


cm ,m(B)=300 . a) S se afle m(C); AC = ..; AB = ;

Conversaia

Explicaia

Individual

O5

BD= . ;

(I.U.)
conversaia

b) BA=6
cm; AC=18cm . S se afle m(C)=; m(B)=;
BC=AA= (C.C)

O1
O2
O3
O3

c)BC=
AD=

cm ; AC=3cm; BC=; m(C)=; m(B)=;


(I.C)

2. Rezolvai triunghiul dreptunghic ABC tiind ca m(A) = 90,


ADBC,m(B) = 60 si BD = 6 cm.
3. n triunghiul oarecare ABC se tie c m(B)=60, AB=6cm,
BC=9cm, iar ADBC, D(BC). Calculai lungimile
segmentelor AD, BD, respectiv AC si aria triunghiului ABC.

Exerciiul
nvarea prin
descoperire

Individual

Problematizare
a
Frontal

O5

Demonstratia
Rezolvare:
Aplicam funciile sin si cos in triunghiul ABD cu m(D)=90.
AD
AD
3 = AD ,
sin B= AB sin 60=

deci AD=3
6
2
6

3 cm;
BD
cos B= AB cos 60=

BD
6

1
BD
=
2
6 , deci

Conversatia
Exercitiul

Frontal

BD=3cm.
DC=BC-BD=9cm-3cm=6cm.
Aplicam teorema lui Pitagora in triunghiul ADC cu m(D)=90.
AC 2= AD 2+CD 2=63 , deci AC= 3 7 cm
A ABC =

BC AD 27 3 2
=
cm
2
2

Profesorul monitorizeaz activitatea fiecrui elev, observ i


intervine ori de cte ori este nevoie. Pe rnd, se rezolv i la

6.Asigurarea
feedback-ului (8 min)

tabl, de ci mai muli elevi problemele propuse.


Elevii care raspund corect sunt apreciai .

La ce ne ajut aceste cunotine?


Elev: n practic.
In continuare se propune spre rezolvare in perechi urmatoarea
problema practica pentru aflarea unei distane care nu se poate
msura cu instrumente de msur si problema 2.:
1. S se determine distana de la punctul A la insulia din
mlatina inaccesibil pe baza datelor din desen (desenul pe
tabl) m(A)=900, m(B)=600, AB =25m. Calculati distana
de la A la insula C.

Exercitiul

Demonstratia

In perechi

2. Rezolvai triunghiul dreptunghic ABC tiind ca m( A) =


90, ADBC,m( B) = 30 si AD = 8 cm.

7.Incheierea lectiei
(3 min)

Profesorul evalueaz grupele de elevii care au rspuns la


lecie i au participat ct mai activ ( se pun i note elevilor
care au o activitate mai deosebit).
Se propune ca tema exercitiile din Fi de lucru (Anexa 2)
Elevii sunt ateni la aprecierile fcute de ctre profesor si
noteaz tema pentru ora viitoare.

Conversaia

Frontal

Fi de lucru

Anexa 1

1. Intr-un triunghi ABC cu m(A)=900, AD nlime, se cunosc BC=2


BD ;

cm si m(B)=300 S se afle m(C); AC , AB si

2. Intr-un triunghi ABC cu m(A)=900, AD nlime, se cunosc BA=6


laturilor BC si AD.

cm; AC=18cm Sa se afle m(C); m(B) si lungimile

3. Intr-un triunghi ABC cu m(A)=900, AD nlime, se cunosc BC=


cm ; AC=3cm Sa se afle lungimima laturii BC; m(C);
m(B) si AD.
4. Rezolvai triunghiul dreptunghic ABC tiind ca m(A) = 90, ADBC,m(B) = 60 si BD = 6 cm.
5. S se determine distana de la punctul A la insulia din mlatina inaccesibil pe baza datelor din desen (desenul pe tabl)
m(A)=900, m(B)=600, AB =25m. Calculati distana de la A la insula C.
6. n triunghiul oarecare ABC se tie c m(B)=60, AB=6cm, BC=9cm, iar ADBC, D(BC). Calculai lungimile segmentelor
AD, BD, respectiv AC si aria triunghiului ABC.

7. Rezolvai triunghiul dreptunghic ABC tiind ca m( A) = 90, ADBC,m( B) = 30 si AD = 8 cm.

8. Rezolvai triunghiul dreptunghic ABC tiind ca m(A) = 90, ADBC,m( B) = 45 si AB = 10 cm.

9. Rezolvai triunghiul dreptunghic ABC tiind ca m(A) = 90, ADBC,AC =

cm si AB = 5 cm.

Anexa 2

Fia de probleme

2
1) tiind c n triunghiul ABC, dreptunghic n A, sin B= 3

i c lungimea ipotenuzei este de 12 cm, calculai lungimea

catetelor si tg C.
2) n triunghiul oarecare ABC se tie c m(B)=60, AB=6cm, BC=9cm, iar ADBC, D(BC). Calculai lungimile segmentelor
AD, BD, respectiv AC si aria triunghiului ABC.
3) Sa se calculeze aria unui triunghi oarecare, ascuitunghic, cunoscnd lungimile a dou laturi i msura unghiului determinat
de ele.
5
.
4) n triunghiul ascuitunghic ABC, nlimea [AD] are lungimea de 60 cm, iar sinC=0,8 i cosB= 13 S se determine
perimetrul triunghiului i lungimea nlimii [BE], E(AC).
5) Fie un triunghi ABC cu m(C)=90 . Rezolvai triunghiul pe baza datelor din tabelul de mai jos:
a)
AB

b)

c)
14

d)
6

e)

f)
2

g)

h)

18

BC

AC

m(A)
m(B)=

30

6
5

3
60

45
60

45

6
18

3
3

S-ar putea să vă placă și