Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC LA MATEMATICĂ

Profesor: Balica Cristian


Disciplina de învățământ: Matematica
Grupa:
Data:
Durata lecției: 90 min.
Capitolul: Integrala definită. Aplicații
Subiectul lecției: Aplicații ale integralei definite în fizică, geometrie, situații reale.
Subcompetenţele curriculare: 2.2, 2.5, 2.6
Obiectivele lecției: La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 Să recunoască noțiunea de integrală definită;
O2 Să evidențieze relația dintre integrala definită și determinarea greutății, capacității de energie, forței, vitezei, etc.
O3 Să aplice noțiunea de integrală definită în fizică, geometrie, situații reale;
O4 Să manifeste interes și perseverență în gândire și acțiune în procesul rezolvării problemelor.

Tipul lecției: Lecție de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor


Tehnologii didactice:
a) Forme: frontal, în grup, individual
b) Metode: știu/vreau să știu/am învățat, păiangen, explicația
c) Mijloace de învățământ:
1) ACHIRI, I.; GARIT, V.; EFROS, P. Manualul “Matematica pentru clasa XII-a”. Chișinău : Editura Prut International, 20012. 280 P. ISBN 978-9975-
69-893-1;
2) www.google.com
3) „Ghid de implementare a curriculumului modernizat în învățământul liceal la matematică”. Chișinău, 2010;
Evaluarea (tipul evaluării: forme, metode, tehnici de evaluare)
Scenariul lecției

Obiectivele
Timpul
Nr.
Secvenţele Activitatea Activitatea Evaluarea
ctr.
lecţiei profesorului elevilor (de proces)

1 2 3 4 5 6 7
1 Organizarea 5/ Verificarea pregătirii de lecție. Bună ziua, luați Salută profesorul. Elevul de serviciu anunță Vizual se
clasei loc. absenții. verifică dacă
Cum credeți, care dintre afirmațiile pe care le elevii au
vedeți pe ecran este cea mai relevantă pentru rechizitele
subiectul lecției noastre? necesare
"Nu este suficient să dobândim cunoștințe, trebuie pentru lecție.
să le sistematizăm și să le găsim o aplicație
demnă". Goethe I. (poet și gânditor german din
secolul al XVIII-lea.)
"Nu în cantitatea cunoașterii este educația, ci în
înțelegerea deplină și aplicația deșteaptă a tot
ceea ce știți." Disterveg A. (Profesor german și
politician al secolului al XIX-lea).
"Repetarea este mama învățării." (Proverb
folcloric rusesc).
- Cine dintre voi a ales 1 afirmație? De ce? Elevul I: Mi-a plăcut proverbul. Cred că unul dintre
scopurile lecției ar trebui să fie repetarea
materialului care a trecut.
- Cine dintre voi a ales 2 afirmație? De ce? Elevul II: Mi-a plăcut mai mult afirmația lui
Goethe. Cred că avem nevoie, în afară de repetare,
să punem totul pe rafturi; să sistematizăm
cunoștințelor și să știm unde să le aplicăm.

- Cine dintre voi a ales 3 afirmație ? De ce? Elevul III: Eu cred că toate cele trei afirmații sunt
relevante pentru subiectul lecției noastre și trebuie
să repetăm acum, să sistematizăm și să aplicăm
cunoștințele în practică.
Ați ales toate cele trei? Și e corect! Deci, scopul
lecției noastre va fi: Repetarea, sistematizarea și
aplicarea cunoștințelor la tema "Aplicații ale
1 2 3 4 5 6 7
integralei definite".
Cum și în ce ordine vom atinge acest scop? Ce Elevii formulează o serie de acțiuni pentru atingerea
vom face înainte? scopului.
Astăzi, pe parcursul întregii lecții vom verifica
temele, vom repeta materialele teoretice, vom
rezolva problemele tipice, vom lucra individual,
și vă veți autoevalua singuri.
Pe mese aveți o LISTA DE AUTO-EVALUARE.
Explic în ce mod se face autoevaluarea.
2 Verificarea 5/ Care a fost tema pentru acasă? De repetat: Mod. IV , §1 , pag. 60-64 Chestionarea
temei Ce întrebări aveţi la tema pentru acasă? De învățat: Mod. IV, §2, pag.66-68; orală.
pentru acasă. De rezolvat: Exerciţii:1(a, b); 3(a, b); 6 din B
pag. 68
3 Reactualizarea 5/ O1 În continuare trei elevi primesc fișe spre Știu Vreau să știu Întrebări
cunoștințelor completare (Anexa 1) 1. Noțiunea de integrală definită 1. În ce domenii se orale și
2. Proprietățile integralei definite aplică integrala
și capacităților Metoda Știu/Vreau să știu/Am învățat. exerciții în
(completarea proprietăților la definită?
Să completăm primele două spații ale tabelului. tablă) 2. Ce putem scris
Știu Vreau să știu 3. Determinarea integralei definite determina cu ajutorul
utilizând tabelul primitivelor ei?
uzuale și a metodelor de calcul. 3. Cum determinăm ?
(în ce caz sunt utilizate)
4. Calcularea ariei subgraficului
funcției, a unei mulțimi, a
volumului corpului de rotație
utilizând integrala definită.
(formulele de calcul)
4. Consolidarea 66/ O1 a) Activitatea frontală Întrebări orale
materiei și O2 Acum urmează să dăm răspuns la întrebările din și în scris
formarea O3 secvența a doua a tabelului.
capacităților O4 -Analizând următorul tabel ne dăm seama că
integrala definită are o mare aplicație practică..
Cu ajutorul acesteia putem calcula volumul și
suprafața corpurilor geometrice, lungimea curbei
liniei, aria figurilor plane, cantitățile fizice
importante (forța, masa, căldura etc.).
1 2 3 4 5 6 7

ÎN GEOMETRIE ÎN FIZICĂ ALTE DOMENII


1.Calcularea 1.Calculul distanței 1. Stocul de
ariei figurii S parcurs de un muncă
2.Volumul punct material 2. Volumul de
corpului de 2. Lucrul A, forța de producție
rotație. muncă 3. Productivitatea
3.Calcularea masei muncii
m. Etc.
4. Calculul cantității
de energie.
5.Calculul cantității
de căldură.
6. etc
Toate acestea le putem determina cunoscând cum
se rezolvă integrala definită și de cunoașterea
noțiunilor geometrice , fizice: distanța, lucru,
masa, cantitatea de energie, căldură avem nevoie
doar de formule Să completăm împreună
păiangenul.

2
2
𝑆 == ∫ (10 − 10𝑒 −𝑡 ) 𝑑𝑡 = (10𝑡 + 10𝑒 −𝑡 )| =
O 0 0
10 2 10 10
= (10𝑡 + 𝑡 )| = 20 + 2 − 10 = 10 + 2 =
a 𝑒 0 𝑒 𝑒
l = 𝑒 −2 (10𝑒 2 + 10) (𝑚)
1 2 3 4 b 5 6 7
i
n
ă
40
1 2 1 2
𝑚 = 0,25 ∙ ∫ (− 𝑥 + 10 − ( 𝑥 − 10)) 𝑑𝑥
Puntea unei nave maritime se aseamănă cu două −40 160 160
40
parabole intersectate date de funcțiile 2 2
1 1
= 0,25 ∙ 2 ∫ (−
𝑥 + 20) 𝑑𝑥 =
𝑓(𝑥) = − 160 𝑥 2 + 10 și 𝑔(𝑥) = 160 𝑥 2 − 10. 0 160
1 3 40
Câtă vopsea este necesară pentru acoperirea = 0,25 ∙ 2 (−
240
𝑥 + 20𝑥)|
0
=
acesteia, dacă lungimea navei este de 80 m, iar 64000 800
=0,5 (− 240 + 800) = 0,5 ∙ (− 3 + 800) =
pentru fiecare metru pătrat este nevoie de 0,25 kg 1600
de vopsea. = 0,5 ∙ ≈ 266,7 (𝑙)
3

b) Activitatea în grup
I grup Merceologii
1. Determinați stocul de mărfuri din 4 4
magazin obținut după 4 zile știind că primirea 1) 𝑉 = ∫0 (2𝑡 + 7) 𝑑𝑡 = (t 2 + 7𝑡)|
0
bunurilor este caracterizată prin funcția: = 16 + 28 = 44 (stocuri)
f (t) = 2t + 7
2. Determinați volumul producției realizate de
lucrător în a treia oră a zilei de lucru, dacă 3 3 3
2) 𝑉 = ∫2 ( + 4) 𝑑𝑡 = (ln(3𝑡 + 1) + 4𝑡)|
productivitatea muncii este caracterizată de o 3𝑡+1 2
3 = ln 10 + 12 − ln 7 − 8 = ln 10/7 + 4
funcția continuă 𝑓 (𝑡) = 3𝑡+1 + 4

II grup Mecanicii 10 10
1. Determinați numărul de mașini produse în 10 1) 𝑁 = ∫0 (4𝑡 − 14) 𝑑𝑡 = (2𝑡 2 − 14𝑡)| = 200 −
0
zile, dacă productivitatea muncii acestei linii este −140 = 60 (mașini)
specificată de funcția: 𝑓 (𝑡) = 4𝑡 − 14
2. S-a constatat experimental că dependența ∫
60
18−0,3𝑣+0,003𝑣 2 𝑑𝑣
dintre cheltuielile de combustibil necesar pentru 2) 𝑉 = 50 =
60−50
alimentarea automobilului și viteza acestuia la 1 60
= (18𝑣 − 0,15𝑣 2 + 0,001𝑣 3 )| =
100km de drum este dată de funcția: 𝑄 = 18 − 10 50
0, 3𝑣 + 0 003𝑣 2 , unde 30 ≤ 𝑣 ≤ 110 1
(18 ∙ 60 − 0,15 ∙ 602 + 0,001 ∙ 603 −18 ∙ 50
Determinați cantitatea medie de combustibil 10
știind că viteza automobilului este de 50 − 1
+0,15 ∙ 502 + 0,001 ∙ 503 = (1080 − 0,15 ∙ 1100
60 𝑘𝑚/ℎ. 10
106
+0,001 ∙ 91000) = 10 = 10,6(𝑙)

1 2 3 4 5 6 7
III grup Contabilii 6
6
1. Fie 𝑓(𝑡) = −3𝑡 2 + 18𝑡 reprezintă 1) 𝑆 = ∫ (−3𝑡 2 + 18𝑡 )𝑑𝑡 = (−𝑡 3 + 9𝑡 2 )| =
0 0
productivitatea muncii. Determinați salariul = −216 + 324 = 108 (lei)
lucrătorului pentru întreaga zi lucrătoare știind că Răspunsuri
ziua lucrătoare este de 6 ore. orale şi în scris

2. Fie 𝑔(𝑡) = (1 + 𝑡)𝑒 3𝑡 reprezintă 4


productivitatea muncii într-o organizație. 2) 𝑉 = ∫ (1 + 𝑡)𝑒3𝑡 𝑑𝑡 = (𝑢 = 𝑡 + 1, 𝑑𝑢 = 𝑑𝑡, 𝑑𝑣
Determinați volumul de producție a mărfii în 0
4
decurs de 4 ani. 1 1 4 1 3𝑡
= 𝑒3𝑡 𝑑𝑡, 𝑣 = 𝑒3𝑡 ) = (1 + 𝑡) 𝑒3𝑡 | − ∫ 𝑒 𝑑𝑡
3 3 0 0 3
1 12
1 12
1 12
(5𝑒 − 1) − (𝑒 − 1) = (15𝑒 − 3 −
3 9 9
1
−𝑒12 + 1) = (14𝑒12 − 2) ≈ 2,53 ∙ 105
9
IV grup Fizicii
1. Determinați cantitatea de energie electrică ce 4
trece prin conductor în perioada de timp [3,4] 4
1) 𝐸 = ∫ (3𝑡 2 − 2𝑡)𝑑𝑡 = (𝑡 3 − 𝑡 2 ) | = 30
dacă intensitatea curentului electric (puterea) este 3 3
dată de formula 𝐼(𝑡) = 3𝑡 2 − 2𝑡.

2. Un punct material se mișcă cu viteza 3 |√5𝑡 + 1 = 𝑥


1 2
𝑡 = 3 𝑥 = 4|
1 2) 𝑆 = ∫ 𝑑𝑡 = 5𝑡 + 1 = 𝑥
𝑣(𝑡) = . Determinați distanța parcursă de el 0 √5𝑡 + 1 | 5𝑑𝑡 = 2𝑥𝑑𝑥
√5𝑡+1 𝑡 = 0 𝑥 = 1|
după 3secunde? 2
𝑑𝑡 = 𝑥𝑑𝑥
5
4 4
1 2𝑥 2 2 4 6
= ∫ ∙ 𝑑𝑥 = ∫ 𝑑𝑥 = 𝑥| = (𝑢. 𝑙. )
1 𝑥 5 1 5 5 1 5

V grup Meșterii
Se confecționează un vas având forma corpului de 6
1) 𝑉 = 𝜋 ∫2 √𝑥 𝑑𝑥 = 𝜋
2 6 36−4 𝑥2
| = 2 𝜋 = 16𝜋
r 2 2
3
o Soluție:10cm=1dm, 1dm =1l
t 16𝜋 ≈ 50,24 > 50 ⇒ nu încap 50𝑙 în acest vas
1 2 3 4 a 5 6 7
2ț 2) Determinăm câți 𝑚2 are o fereastră:
i)
e
construcții inspirate de romantismul european. 1 1
2
𝐴=∫ (25 + 8𝑥 − 2𝑥 2 ) = (25𝑥 + 4𝑥 2 −
Ferestrele lui sunt de o formă neobișnuită −1 5 5
reprezentate de funcția 2 31 2 2 1
1 − 𝑥 | = (25 + 4 − ) = 11 (𝑚2 )
𝑓(𝑥) = 5 (25 + 8𝑥 − 2𝑥 2 ). 3 0 5 3 3
Cu ajutorul integralei definite Determinăm metrajul a 15 ferestre:
calculați aria sticlei pentru 15 1
11 ∙ 15 = 170(𝑚2 )
ferestre ale palatului știind că 3
90% din suprafața ferestrei C
sunt acoperite cu sticlă. â𝐴𝑔 = 170 ∙ 0,9 = 153(𝑚2 )
ț
5. Evaluarea 10/ O2 Lucrare independentă sumativă: Elevii
i rezolvă de sine stătător evaluarea de tip Lucrare
O3 sumativ independentă
O4 1) Determinați cantitatea de căldură pe perioada de 𝑚2 de 2steclă 3
este𝑡 nevoie
2 :7 cu aprecieri cu
𝑄 = ∫ 𝑡 2 𝑑𝑡 = | =
timp 𝑡𝜖[1,2]s, dacă capacitatea de căldură este dată 1 3 1 3 note.
prin formula 𝑐(𝑡) = 𝑡 2 .
3 𝑥+3=𝑡 𝑥 =3 𝑡 =6
1
2) Densitatea unei tije în punctul 𝑥 se determină 𝐺 = ∫ (𝑥 + 3)2 𝑑𝑥 = |𝑥 = 𝑡 − 3 𝑥 = 0 𝑡 = 3|
1 0
după formula 𝜌 = 𝜌(𝑥) = (𝑥+3)2 . Determinați 𝑑𝑥 = 𝑑𝑡
6 6
greutatea tijei de lungimea 𝑙 = 3. 1 1 6 2
=∫ 2
∙ 𝑑𝑡 = ∫ 𝑡 −2 𝑑𝑡 = − 2 | = (𝑢. 𝑚. )
3 𝑡 3 𝑡 2 9
6. Tema pentru 2/ De recapitulat: Capitolul III-IV, §2, pag.28-73; Notează tema pentru acasă.
acasă De rezolvat: Exerciții și problem recapitulative
Ex1,5 pag.72
7. Bilanțul 3/ O2 a) Cantitativ: Am învățat Întrebări
lecției Să completăm a treia secvență: Am învățat 1. Integrala definită se aplică nu numai la matematică ci orale
și la fizică, economie, construcție etc.
b) Calitativ: 2. Cu ajutorul integrale putem determina, lucrul
Se evidențiază cine și ce note a obținut indicând-se mecanic, productivitatea muncii, cantitatea de energie
realizările fiecăruia. Se apreciază activitatea clasei etc.
în ansamblu. Se evidențiază obiectivele care au 3. Cunoscând formulele și proprietățile integralei
fost realizate. definite
ANEXA 1
1) Corectitudinea integrării poate fi verificată:
𝑎) 𝑑𝑒𝑟𝑖𝑣𝑎𝑟𝑒 𝑏) 𝑎𝑑𝑢𝑛𝑎𝑟𝑒 𝑐) 𝑠𝑐ă𝑑𝑒𝑟e
𝟐
2) ∫𝟎 𝟑𝒙𝟐 𝒅𝒙 =

а)100 𝑏) 8 𝑐) − 20
𝟏 5) Volumul corpului de rotație determinat de funcția
3) ∫𝟎 𝟒𝒙𝟑 𝒅𝒙 =
𝟔
𝒇: [𝟏; 𝟒] → 𝑹, 𝒇(𝒙) = este egal cu:
а) − 30 𝑏) 10 𝑐) 1 𝒙

4) Aria figurii plane mărginite de liniile f și g din imagine 𝜋 27


𝑎) 𝑏) 𝑐)27𝜋
este egală cu: 27 𝜋
𝑏
a) 𝐴(Г𝑓,𝑔 ) = ∫𝑎 (𝑓(𝑥) − 𝑔(𝑥))𝑑𝑥
𝑏
b) 𝐴(Г𝑓,𝑔 ) = ∫𝑎 (𝑔(𝑥) − 𝑓(𝑥))𝑑𝑥
𝑏 2
c) 𝐴(Г𝑓,𝑔 ) = 𝜋 ∫𝑎 (𝑔(𝑥) − 𝑓(𝑥)) 𝑑𝑥
Fișa de autoevaluare
Numele, prenumele:
Nota (în puncte) Explicația punctelor obținute Nr. de puncte
Nota pentru tema de acasă (0-3) Realizarea corectă: 2exerciții –3 puncte, 1 exercițiu - 2 puncte, rezolvarea exercițiilor cu greșeli-
1 punct, lipsa temei pentru acasă -0 puncte.
Nota pentru activitatea frontală (reactualizarea Un răspuns corect – 1 punct; 2 sau mai multe răspunsuri corecte – 2 puncte ;
cunoștințelor) (0 – 2) Nici un răspuns corect -0 puncte.
Nota pentru realizarea problemei la tablă (1) Pentru o problemă rezolvată corect – 1 punct. Nici un răspuns corect -0 puncte.

Nota pentru lucru în grup (1-2) Pentru o problemă rezolvată corect – 1 punct; Pentru rezolvarea corectă a ambelor probleme –2
puncte. Nici un răspuns corect -0 puncte.
Lucru independent (0-4) Pentru rezolvarea corectă a primei probleme– 1 punct; Pentru rezolvarea corectă a ambelor
probleme –4 puncte. Nici un răspuns corect -0 puncte.
Sumați punctele
Punctajul maxim 12
Dacă ați acumulat (12) puncte, primiți nota 10
Dacă ați acumulat (10-11) puncte, primiți nota 9
Dacă ați acumulat (9) puncte, primiți nota 8
Dacă ați acumulat (7-8) puncte, primiți nota 7
Dacă ați acumulat (6) puncte, primiți nota 6
Dacă ați acumulat (4-5) puncte, primiți nota 5
Dacă ați acumulat (3) puncte, primiți nota 4
Dacă ați acumulat (2) puncte, primiți nota 2
Dacă ați acumulat (1) puncte, primiți nota 2
Dacă ați acumulat (0) puncte, primiți nota 1
Nota

S-ar putea să vă placă și