Sunteți pe pagina 1din 11

Informatica, clasa a VII-a

PROIECT DIDACTIC

Data:21.10.2019
Modulul: Structura și funcționarea calculatorului.
Subiectul lecției. Destinația componentelor de bază ale calculatoarelor personale
Tipul lecției: de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor;
Unități de competențe:
- Identificarea și descrierea destinației părților componente ale calculatorului
- Utilizarea termenilor specifici informaticii în enunțuri și comunicări

Obiective operaționale:
La finele lecției elevii vor fi capabili:
O1 : să identifice părțile componente ale calculatorului în diverse contexte
O2 : să descrie părțile componente ale calculatorului în duverse situații date;
O3 : să utilizeze termenii specifici informaticii în enunțuri și comunicări;
O4 : să manifeste disponibilitate pentru cooperare, răbdare și bună înțelegere,
precum și curiozitate, interes în realizarea sarcinilor propuse

Strategii didactice:
- forme: frontală, individuală, în perechi, în grup;
- metode, tehnici și procedee didactice: discuția dirijată, observarea dirijată,
explorarea, joc didactic, demonstrația, problematizarea, analiza;
- mijloace: calculator, / proiector, boxe, dispozitivele studiate, fișe pentru
activitate individuală/în perechi, dicționar explicativ ș.a.
Strategii de evaluare: evaluare formativă interactivă.
Locul desfășurării: laboratorul de informatică.
Bibliografie:
- Curriculum Național. Disciplina Informatica. Clasele VII–VIII. Aprobat la
Consiliul Național pentru Curriculum din cadrul Ministerului Educației, Culturii și
Cercetării al Republicii Moldova, proces-verbal nr. 22 din 5 iulie 2019;
- Gremalschi A., Ciobanu I., Ivanov L., Prisăcaru A. Referențial de evaluare.
Disciplina Informatica // Referențialul de evaluare a competențelor specifice
formate elevilor, Institutul de Științe ale Educației, Chisinau, 2014;
- Gremalschi A. Informatica. Manual pentru clasa a 7-a, Știința, Chișinău,
2018;
- http://www.informaticainscoli.ro/doku.php.

SCHIȚA DEMERSULUI DIDACTIC

I. EVOCARE (5-10 minute)


1. Organizarea clasei. Salutul elevilor (mai întâi se salută cu profesorul, se
salută colegial/ reciproc).
2. Captarea atenției.
Moto: În jurul meu computerele au tot mai multă memorie, eu, tot mai
puţină.
Elevii comenteză.
3.Verificarea temei de acasă.
5 elevi trec la tablă și alcătuesc problema după condiția data:
- Calculul cantității de informație în text
- Calculul cantității de informație în imagini statice color
- Calculul cantității de informație în imagini dinamice
- Calculul cantității de informație într-o convorbire telefonică
- Calculul cantității de informație în secvențe sonore stereo.
Apoi numesc pe cei din clasă care să rezolve , ca mai apoi să verifice.
Profesorul coordonează și intervine la moment.
II. REALIZAREA SENSULUI (20-30 de minute)
3. Comunicarea subiectului lecției și a obiectivelor într-un limbaj accesibil
elevilor.
Profesorul:
a) Întreabă elevii dacă cunosc cum funcționează calculatorul .
b) Anunță și scrie pe tablă subiectul “ Destinația componentelor de bază ale
calculatoarelor personale” și obiectivele lecției.
c) Explică noțiunile hardware , software elevii caută în dex,

4. Explorarea informațiilor prezentate, observarea și reflecția.


Printr-o prezentare profesorul explică eleviilor structura calculatorului și destinația
componentelor de bază.
https://www.youtube.com/watch?v=gkrbA8wAg8s&t=380s
http://advancedelearning.com/index.php/articles/498
III. REFLECȚIE (5-7 minute)
5. Prezentarea/ valorificarea experienței concrete. Elevilor li se vor propune
câteva sarcini, a căror realizare presupune aplicarea informațiilor
studiate/cunoscute.
a) Profesorul formează grupe a câte patru elevi. Elevii efectuează sarcina
propusă.
Selectați de pe masa din față dispozitivele de intrare.
b).Selectați de pe masa dispozitivele de ieșire.
c) Selectați dispozitivele pentru memoria externă.
D) Demonstrați dispozitivele pentru memoria internă.

Numărați-vă până la 10.


Fiecare primește întrebarea cu numărul respective.
6. Evaluarea lecției. Autoaprecierea, reflecția.
La sfârșitul orei elevilor li se propune să formuleze concluzii, redând anumite
emoții, trăiri, impresii acumulate pe parcursul lecției, relatând:
- Cel mai curios lucru aflat de ei la această oră.
- Cea mai interesantă informație aflată pe parcursul lecției.
- Un lucru pe care ei îl știau deja până la începutul lecției.
- Un aspect care a rămas încă neînțeles pentru ei.
- O curiozitate rămasă nesatisfăcută.
- O întrebare.
- O rugăminte/o solicitare.
IV. EXTINDERE (2-4 minute)
Curiozități:

La 14 februarie 1946 a fost lansat oficial primul calculator electronic pentru uz general,
denumit ENIAC ("Electronic Numerical Integrator And Computer"), prin prezentarea sa la
Universitatea din Pennsylvania, Statele Unite ale Americii.
Calculatorul ENIAC era o masina de mari dimensiuni, cu o greutate de 30 de
tone, ce ocupa o camera intreaga in forma de U. Continea peste 100.000 de
componente electronice, inclusiv 17.468 tuburi electronice, 70.000 de rezistori si
citirea usoara a cartelelor perforate.
Aparatul putea efectua 5.000 de adunari si 300 de inmultiri pe secunda (pentru
comparatie, acum microprocesoarele pot realiza 100 milioane de adunari pe
secunda). Desi tuburile vidate ocupau mult spatiu, utilizarea lor a crescut viteza
de calcul de o mie de ori fata de alte aparate folosite pana atunci.
https://www.youtube.com/watch?v=zxTenWC5AuE
Preocupările de a construi dispozitive capabile să efectueze calcule, a căror
funcţionare să poată fi dirijată conform unor reguli flexibile (programe) sunt
f.vechi. în 1620, a fost inventată în Anglia rigla de calcul; în 1642, Pascal, prima
maşină de calculat mecanică ce funcţ.în sistemul zecimal. În 1694, Leibnitz o
îmbunătăţeşte înlocuind sist.zecimal cu cel binar. În 1832,Babbage elaborează
proiectul unei maşini analitice-primul calculator calculat prin instrucţiuni
introduse de utilizator.În 1890-prima maşină de perforat cartele.1944-primul
calc.modern-Mark1.
Dpdv al cronologiei şi a tehnologiei folosite calc.se clasifică în 5 generaţii.
1.1946-56; 2. 1957-63; 3.1964-81; 4. 1981-(CP/M); 5. după1980.
temă pentru acasă paragraful 1.pag.
Fise:

ELEMENTELE COMPONENTE ALE UNUI PC


1. UNITATEA CENTRALA. Conduce şi controlează întregul proces din cadrul
PC-ului. În interior vom găsi :
A) PLACĂ DE BAZĂ – formată dintr-o placă cu circuite integrate – numite CHIP-uri
(bucăţele de cristal de siliciu , tratate special şi acoperite cu un înveliş de ceramică
). Cel mai important şi cel mai mare (ca dimensiune ) este microprocesorul ( µP )
:
P reprezintă “ creierul ” întregului calculator , coordonatorul tuturor operaţiilor
ce sunt efectuate de către acesta.
B) MEMORIA INTERNĂ . Este formată tot din chip-uri în care se memorează
informaţia. Este împărţită astfel :
Memoria RAM ( Random Acces Memory – memorie cu acces aleator ) : cu
următoarele caracteristici :
• Poate fi citită sau scrisă ;
• este volatilă ( informaţia se păstrează atâta timp cât este menţinută
alimentarea cu tensiune).
Memoria ROM ( Read Only Memory – memorie numai citire ) : cu următoarele
caracteristici :
• poate fi citită, dar nu poate fi scrisă de către utilizator; este scrisă o singură
dată, de către producător ;
• este nevolatilă (informaţia se păstrează chiar dacă chip-urile respective nu
sunt alimentate) .
Memoria C-MOS – este de tip RAM de citire/scriere , dar este nevolatilă. În
calculator are ataşat un mic acumulator ce o alimentează în permanenţă (chiar
dacă este oprit PC-ul ) .
C) MEMORIA EXTERNĂ ( UNITATEA DE DISK ) – este formată din discuri fixe
(hard-diskul) sau flexibile (floppy-diskul: discheta şi CD-ul) – au rolul de a stoca
informaţia.
Hard-discul este folosit pentru păstrarea permanentă de programe şi informaţii.
Are o capacitate mare de stocare a informaţiilor.
Discheta – cel mai obişnuit mod de a salva programe pentru a le transfera altor
PC-uri sau pentru păstrarea lor în siguranţă.
CD – cea mai nouă modalitate de stocare a informaţiilor până la 650Mb.
2. ECHIPAMENTE PERIFERICE sunt ansamble şi subansamble ce asigură
comunicarea între mediul interior şi cel exterior :
MONITORUL (display) --- este dispozitivul cu ajutorul căruia un PC poate prezenta
informaţii utilizatorului .
TASTATURA (keyboard) --- este dispozitivul ce foloseşte la introducerea de date
sau comenzi în calculator. Sunt 102 taste: alfanumerice(A,B,…, a,b ,…, 0,1..);
direcţionale şi numerice; funcţionale( F1,…,F12); cu scopuri speciale: setare a
modului de lucru: CapsLock, NumLock, alternare a tastaturii (Shift, Ctrl, Alt), cu
acţiune bine definită: CR, Backspace, Delete, Esc, Print, Screen, Pause, Insert,
Home, PageUp, PageDown.
MOUSE-ul --- ca funcţionalitate este foarte asemănător cu tastatura , deoarece
prin intermediul lui sunt comunicate informaţii către calculator .Modul de folosire
este următorul :
mouse-ul stă pe masa de lucru ( mouse-pad ) şi poziţia sa curentă
corespunde cu poziţia unui cursor pe ecran ;
în momentul în care mişcăm pe masă mouse-ul spre stânga ( spre dreapta,
în sus , în jos ) , cursorul de pe ecran se mişcă şi el spre stânga ( spre dreapta , în
sus , în jos );
mouse-ul posedă un buton ( sau mai multe butoane ) .
IMPRIMANTA --- este dispozitivul cu ajutorul căruia rezultatele obţinute pot fi
tipărite pe hârtie .
SCANNER-ul --- este dispozitivul care realizează “ citirea ” unei fotografii , a unui
desen etc. Imaginea ( fotografia ) citită cu ajutorul scaner-ului va putea fi apoi
afişată pe monitorul calculatorului.
Pe lângă aceste dispozitive , oarecum clasice , un PC mai poate avea ataşate : plăci
multimedia ( placă de sunet, acceleratoare grafice, pentru reţea ), modem,
plotter( se foloseşte pentru realizarea de desene tehnice sau hărţi de mare
precizie ), microfon, difuzoare (boxe-stereo)

1. ………………………………………………. Conduce şi controlează întregul proces


din cadrul PC-ului. În interior vom găsi :
A) …………………………………………– formată dintr-o placă cu circuite integrate –
numite CHIP-uri (bucăţele de cristal de siliciu , tratate special şi acoperite cu un
înveliş de ceramică ). Cel mai important şi cel mai mare (ca dimensiune ) este
microprocesorul ( µP ) :
P reprezintă “ creierul ” întregului calculator , coordonatorul tuturor operaţiilor
ce sunt efectuate de către acesta.

B) ……………………………………………….. Este formată tot din chip-uri în care se


memorează informaţia. Este împărţită astfel :
Memoria RAM ( Random Acces Memory – memorie cu acces aleator ) : cu
următoarele caracteristici :
• Poate fi citită sau scrisă ;
• este volatilă ( informaţia se păstrează atâta timp cât este menţinută
alimentarea cu tensiune).
Memoria ROM ( Read Only Memory – memorie numai citire ) : cu următoarele
caracteristici :
• poate fi citită, dar nu poate fi scrisă de către utilizator; este scrisă o singură
dată, de către producător ;
• este nevolatilă (informaţia se păstrează chiar dacă chip-urile respective nu
sunt alimentate) .
Memoria C-MOS – este de tip RAM de citire/scriere , dar este nevolatilă. În
calculator are ataşat un mic acumulator ce o alimentează în permanenţă (chiar
dacă este oprit PC-ul ) .

C) ……………………………………….. ( UNITATEA DE DISK ) – este formată din discuri


fixe (hard-diskul) sau flexibile (floppy-diskul: discheta şi CD-ul) – au rolul de a
stoca informaţia.
Hard-discul este folosit pentru păstrarea permanentă de programe şi informaţii.
Are o capacitate mare de stocare a informaţiilor.
Discheta – cel mai obişnuit mod de a salva programe pentru a le transfera altor
PC-uri sau pentru păstrarea lor în siguranţă.
CD – cea mai nouă modalitate de stocare a informaţiilor până la 650Mb.
2. …………………………………………. sunt ansamble şi subansamble ce asigură
comunicarea între mediul interior şi cel exterior :

…………………………………….. (display) --- este dispozitivul cu ajutorul căruia un PC


poate prezenta informaţii utilizatorului.

……………………………………. (keyboard) --- este dispozitivul ce foloseşte la


introducerea de date sau comenzi în calculator. Sunt 102 taste:
alfanumerice(A,B,…, a,b ,…, 0,1..); direcţionale şi numerice; funcţionale(
F1,…,F12); cu scopuri speciale: setare a modului de lucru: CapsLock, NumLock,
alternare a tastaturii (Shift, Ctrl, Alt), cu acţiune bine definită: CR, Backspace,
Delete, Esc, Print, Screen, Pause, Insert, Home, PageUp, PageDown.

…………………………………………. --- ca funcţionalitate este foarte asemănător cu


tastatura , deoarece prin intermediul lui sunt comunicate informaţii către
calculator .Modul de folosire este următorul :
mouse-ul stă pe masa de lucru ( mouse-pad ) şi poziţia sa curentă
corespunde cu poziţia unui cursor pe ecran ;
în momentul în care mişcăm pe masă mouse-ul spre stânga ( spre dreapta,
în sus , în jos ) , cursorul de pe ecran se mişcă şi el spre stânga ( spre dreapta , în
sus , în jos );
mouse-ul posedă un buton ( sau mai multe butoane ) .
…………………………………………… --- este dispozitivul cu ajutorul căruia rezultatele
obţinute pot fi tipărite pe hârtie .

…………………………………………………………--- este dispozitivul care realizează “ citirea ”


unei fotografii , a unui desen etc. Imaginea ( fotografia ) citită cu ajutorul scaner-
ului va putea fi apoi afişată pe monitorul calculatorului.
Pe lângă aceste dispozitive , oarecum clasice , un PC mai poate avea ataşate
: plăci multimedia ( placă de sunet, acceleratoare grafice, pentru reţea ),
modem, plotter( se foloseşte pentru realizarea de desene tehnice sau hărţi de
mare precizie ),

microfon, difuzoare (boxe-stereo)

S-ar putea să vă placă și