Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Data:
PROFESOR: Lomaca Larisas
DISCIPLINA: Fizică
CLASA: a VII-a
TEMA LECŢIEI: Lecție de sintesă la modulul presiunea
TIPUL LECŢIEI: recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor
SUBCOMPETENȚE :
• Să descrie fenomene caracteristice fluidelor pe baza unor legi şi principii fizice.
• Să rezolve probleme cu caracter teoretic sau aplicativ.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE - la sfârşitul lecţiei elevii trebuie:


• Să caracterizeze fluidele;
• Să definească presiunea hidrostatică şi presiunea atmosferică;
• Să enunţe legile fluidelor: legea lui Pascal şi legea lui Arhimede;
• Să descrie aplicaţii ale legii lui Pascal: presa hidraulică;
• Să utilizeze legea lui Arhimede pentru descrierea stării de echilibru a unui corp
scufundat într-un lichid.

MODALITATEA DE ACTIVITATE CU ELEVII


- pe grupe: activitate cu fişe de lucru;
- frontal: reactualizarea cunoştinţelor;
- individual: rezolvarea unui test recapitulativ.

METODA DE VERIFICARE A CUNOŞTINŢELOR


- orală, pe grupe, pe bază de fişe

METODE DIDACTICE
- conversaţia euristică, problematizarea, explicaţia

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT
- manual, culegere, flip-chart, fişe de lucru.
TIMP 45 min
EVENIMENTELE INSTRUIRII

Nr Eveniment Durata Activitatea profesorului Activitatea


crt. didactic elevilor
1. Moment 1 min Verifică prezenţa şi creează atmosfera normală de Se pregătesc pentru
organizatoric desfăşurare a lecţiei lecţie.
2. Captarea 1 min Anunţă tema lecţiei şi precizează obiectivele
atenţiei operaţionale

3 Desfăşurarea 10 min Propune elevilor o schemă de recapitulare a Urmăresc schema.


lecţiei cunoştinţelor din capitolul „Mecanica fluidelor”. Răspund la
Solicită elevilor să completeze spaţiile libere din întrebări şi
schema. completează
Prin această schemă se urmăreşte reactualizarea răspunsurile în
cunoştinţelor studiate: schema de
- proprietăţile lichidelor şi gazelor. recapitulare.
- definiţia presiunii hidrostatice şi atmosferice.
- evidenţierea factorilor de care depind
presiunea hidrostatică şi presiunea atmosferică.
- enunţul legii lui Pascal.
- cunoaşterea presei hidraulice.
- enunţul legii lui Arhimede.
- cunoaşterea condiţiei de plutire a corpurilor.
5 min Propune o activitate de grup. Rezolvă
Fiecare grupă de elevi primeşte o fişă de lucru. problemele din
Fişele cuprind probleme teoretice şi aplicative. fişele de lucru.
Solicită elevilor rezolvarea sarcinilor de lucru.
Timpul de lucru este de 5 min.
22 min Discută cu elevii fiecărei grupe pe baza fişelor de Câte un
lucru. reprezentant al
Solicită rezolvarea la tablă a problemelor fiecărei grupe
propuse. explică
Discută cu elevii rezultatele obţinute, face rezolvarea
precizări suplimentare. problemelor
din fişa de
lucru.
Interpretează
rezultatele
obţinute.
10 min Distribuie elevilor un test. Rezolvă
independent
testul.

4 Indicarea 1 min Precizează tema lecţiei următoare de recapitulare: Notează în


temei pentru Căldura. Coeficienţi calorici. Indică planul de caiete.
acasă recapitulare.
Fişa de lucru nr. 1
1. Într-o sticlă obişnuită se toarnă puţina apă. Dacă se ţine sticla răsturnată
vertical, apa va exercita aceeaşi presiune asupra dopului ca şi presiunea pe care o
exercită asupra fundului sticlei în poziţie normala?
2. Un corp pluteşte pe apă astfel încât 4/5 din volumul sau este scufundat.
Care este densitatea corpului?
Fişa de lucru nr.2

1. Dacă o sticlă goală, astupată cu un dop, se leagă de o piatră cu o


greutate mai mare decât forţa arhimedică şi se aruncă în ocean, ce se va intampla
cu dopul?
2. Cilindrii unei prese au diametrele 20 cm şi 200 cm. De câte ori este
multiplicată forţa care acţionează asupra pistonului mic?

Fişa de lucru nr.3

1. Barajul unei hidrocentrale este foarte gros la baza şi mai ingust spre
partea superioară. De ce?
2. De ce nu se execută experienţa lui Torricelli cu apă?

Fişa de lucru nr.4


1. Într-un vas există apă până la un anumit nivel. În apă se introduce un
corp. Ce puteţi spune despre presiunea exercitată de apă asupra fundului vasului,
în absenţa corpului şi în prezenţa corpului?
2. Cum se determină volumul unui corp având la dispoziţie un
dinamometru şi un vas cu apă?

Fişa de lucru nr.5


1 .Un vas este prevăzut cu deschideri ca în figura.

Cum ies jeturile de apa? Care din ele are viteza mai mare? Desenaţi forma
celor 3 jeturi de apa.
2. Explicaţi de ce, dacă se pune un dop de pluta pe fundul unui vas cu apa,
când este lăsat liber, dopul urca imediat la suprafaţa?
3. Un vapor trece din mare în ocean. Trebuie modificata linia de plutire?
De ce?
Fisa de lucru nr.6

1. De ce, când fitilul lămpii de petrol este scurt şi nu ajunge în petrol, se


toarnă apă în lampă?
2. Cum este forţa arhimedică pentru un corp aflat pe Lună faţă de forţa
arhimedică pe Pământ?
3. De ce este incomod să se toarne lichid printr-o pâlnie care intră forţat în
gatul unei sticle?
TEST

1. Deosebirea dintre forţă şi presiune este:


a) forţa măsoară acţiunea unui corp solid asupra altui corp, iar presiunea măsoară
acţiunea unui corp solid asupra unui corp fluid;
b) forţa măsoară interacţiunea dintre corpurile solide iar presiunea interacţiunea
dintre fluide;
c) forţa măsoară acţiunea exercitată pe o suprafaţa foarte mică, iar presiunea
măsoară acţiunea asupra unei suprafeţe;
2. Presiunile hidrostatice exercitate pe o balenă şi pe un hering care înoată la
aceeaşi adâncime sunt:
a) egale;
b) presiunea suportată de balena este mai mare;
c) presiunea suportată de balenă este mai mică;
3. Care din afirmaţiile următoare sunt adevărate:
a) presiunea hidrostatică creşte cu adâncimea, are aceeaşi valoare în toate
direcţiile, depinde de natura lichidului;
b) creşte cu adâncimea, depinde de natura lichidului, este aceeaşi în toate punctele
unui plan orizontal;
c) creşte cu adâncimea, nu depinde de orientarea suprafeţei pe care se exercită,
este aceeaşi în toate punctele unui plan orizontal, depinde de natura lichidului.
4. Apa lacului Sovata este atât de sărata încât în ea nu te poţi îneca. Este posibil
pentru că:
a) FA = Gc
b) FA > GC
c) FA < GC
5. Presiunea atmosferică normală este egală cu presiunea exercitată de o coloană
de mercur cu înălţimea de:
a) 670mm
b) 760mm
c) 740mm
6. În două vase comunicante, de forme şi dimensiuni diferite, apa se ridică la
acelaşi nivel deoarece, faţa de un nivel de referinţă, cele două coloane au:
a) aceeaşi greutate
b) volume egale de lichid
c) presiuni hidrostatice egale
7. Printre aplicaţiile legii lui Arhimede sunt:
a) sistemul de frânare al unor autoturisme
b) presa hidraulică
c) aerostatele
8. Două corpuri cu aceeaşi masa m=10 kg şi densităţile p1=2700kg/m 3 şi p2=6300
kg/m sunt scufundate în apă . Între greutăţile lor aparente există relaţia: ( pa-1000 kg/m3)
3

a) Gai<Ga2
b) Gai=Ga2
c) Ga,>Ga2
Fiecare cerinţă este notată cu 1 punct.
Se acordă 1 punct din oficiu.

S-ar putea să vă placă și