Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic la disciplina Informatică

Titlul lecţiei: Algoritmi care folosesc structuri repetitive


Obiectul: Informatica Data: 24.11.2022
Timpul acordat : 50 min. Clasa: IX A
Tipul lecţiei: Consolidarea cunoştinţelor prin rezolvări de probleme – lecție online
Specializarea: matematică-informatică Profesor: Abrudean Carmela
Competenţe generale 1. Identificarea datelor care intervin într-o problemă şi aplicarea algoritmilor fundamentali de
prelucrare a acestora
2. Elaborarea algoritmilor de rezolvare a problemelor cu ajutorul structurilor repetitive
3. Aplicarea algoritmilor fundamentali în prelucrarea vectorilor şi anume algoritmii de sortare.
Competenţe specifice: 3.1 Analizarea enunţului unei probleme: identificarea datele de intrare şi a datele de ieşire (cu
specificarea tipul datelor şi a relaţiilor existente între date) şi stabilirea paşilor de rezolvare a
problemei.
3.2 Reprezentarea algoritmilor de aflare a cmmdc a doua numere naturale
3.3 Respectarea principiilor programării structurate în procesul de elaborare a algoritmilor.
Obiective operaţionale :

 Informative  Formative  Afective


Elevii vor şti: Elevii vor putea:
Elevii vor fi capabili: - să aplice algoritmul lui Euclid - să decidă asupra folosirii uneia
- să analizeze enunţul unei - să aplice algoritmul de calcul a dintre metodele de aflare a
probleme cmmdc prin scaderi succesive cmmdc cunoscute.
- să identifice paşii de - sa testeze algoritmii de calcul a
rezolvare; cmmdc;
- să respecte principiile
programării structurate ;

Metode şi Conversaţia euristică; Mijloace de Calculatoare.


procedee Organizatorul grafic și învăţare: Online
didactice: discuția; – Meet,
Problematizarea și studiu de - Classroom: link către
caz; resurse (pbinfo.ro -> Resurse),
Brainstorming; fişa de lucru atașată cu tema -
Algoritmizarea; pbinfo.ro
Rezolvarea de probleme. - Jamboard – pentru lucru pe
Autoevaluarea echipe și realizarea
Organizatorului grafic

Principii Principiul asigurării progresului Forme de  de participare colectivă


didactice: gradat al performanţelor şi organizare a
(frontală);
înlăturarea treptată a ”punctelor activităţii
de sprijin”; instructive:  pe echipe de 5-6 elevi
Principiul conexiunii inverse (în grup)
(feedback-ului);
Principiul sistematizării şi  individuală;
continuităţii;
Principiul intuiţiei;

Material - Informatică.Profilul Real,Varianta C++ Manual pentru clasa a IX-a, autor Mariana
bibliografic: Miloșescu,editura Didactică și pedagogică, 2005
- Informatica Fundamentele Programarii culegere de probleme pentru clasa a IX-a,
autori: Dana Lica şi Mircea Paşoi, Editura L&S Infomat 2009
- Programare în limbajul C/C++ pentru liceu, autori: Emanuela Cerchez și Marinel
Șerban, EdituraPolirom
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

Activitatea desfăşurată de: Metoda de


Etapele lecţiei Timp
Profesor Elevi activitate
0 1 2 3 4
2’ Deschiderea aplicației Meet Intrarea elevilor la lecția
Moment Verifică prezenţa elevilor, online prin oferirea link-ului
organizatoric pregătirea clasei pentru lecţie de întâlnire cu ajutorul
aplicației Meet
3’ Anunţarea modului de recapitulare a Răspund la întrebările Frontal
cunoştinţelor. profesorului
Explicarea scopului activităţilor Notează în caiete Conversaţia
Captarea atenției
care urmează să se desfăşoare;
Explicarea modului de desfăşurare a
activităţii.
10’ Deschide lecția încărcată pe Notează în caiete titlul
classroom și anunță titlul lecţiei : lecţiei
Algoritmi care folosesc structuri Răspund întrebărilor Frontal
repetitive profesorului
Comunică obiectivele lecţiei În grup
Comunică celor patru echipe Elevii participă în grup la Organizatorul
sarcinile de lucru în aplicația - crearea sarcinlor primite pe grafic și
Jamboard –și realizarea echipă și sintetizează discuția
Organizatorului grafic: algoritmul primit într-un
Care este structura repetitivă organizator grafic, pe un Conversaţia
utilizată la implementarea Jamboard. Echipele vor
algoritmului de determinare a opta pentru unul din cei doi
cmmdc-ului a două numere naturale algorimi de determinare a
Reactualizarea
nenule și în ce constă acest cmmdc-ului a două numere
cunoştinţelor
algoritm? Structurați pașii de naturale nenule(Algoritmul
rezolvare a algoritmului într-un lui Euclid sau două
Organizatorul grafic. Algoritmul prin scăderi
repetate). Elevii realizează
schema cerută.

După realizarea algoritmului


un elev desemnat de echipă
prezintă pașii algoritmului,
argumentând opțiunea
aleasă. Sunt confruntate
schemele.

Rezolvarea 25’ Fişa de lucru – Studiul de caz Elevii răspund la întrebarea Studiu de caz
problemei(studiul Determinarea cmmdc-ului a n lansată, prin oferirea unor și
ui de caz) numere naturale nenule. soluții proprii, iar apoi prin problematizarea
prezentat pe fişa Propune - analizarea problemei analiza acestora stabilesc
de lucru de către elevi - Brainstorming împreună : Brainstorming
- identificarea datelor de 1) identificarea datelor de
intrare, ieșire și intrare, ieșire și Frontală
intermediare intermediare
- analizează exemplului dat 2) - analizează exemplului
în cazul studiului de caz, dat în cazul studiului de caz
lansând ”furtuna de idei” : 3) identificarea paşilor de
noi știm să determinăm rezolvare
cmmdc-ul a două numere Stabilesc împreună o soluție
naturale nenule, cum putem optimă, corectă.
determina pentru mai multe Notarea pașilor pe un
numere? Jamboard de către un elev
- identificarea paşilor de desemnat.
rezolvare
- elaborarea algoritmului și Elevii, individual Individual
transpunerea lui în C++ elaborarează algoritmul și
- testarea algorimului realizează transpunerea lui
Conduce conversația. în C++, iar apoi testează
Ajută elevii dacă întâmpină greutăți soluția propusă la
în rezolvarea problemei la calculator
calculator. pentru diferite teste.
Supraveghează activitatea
individuală a elevului, dând puncte
de sprijin dacă este nevoie.
7’ Într-un exercițiu al aplicației Elevii rezolvă exercițiul Individual
WordWall vor regăsi pașii de propus din aplicației Autoevaluare
rezolvare a studiului de caz (a WordWall(potrivește).
problemei ”lansate”) și cele două
Feed-back
structuri repetitive utilizate în
rezolvarea problemei. Elevii au
sarcina să realizeze într-un timp
scurt refacerea corectă a problemei.
1’ Notează elevii care au dat
Evaluare şi notare
răspunsuri corecte.
2’ https://www.pbinfo.ro/probleme/ Deschid fisa de lucru atașată Fișa de lucru cu
305/cmmdcn cu tema și notează indicaţiile tema propusă
Tema pentru https://www.pbinfo.ro/probleme/ de rezolvare date de
acasă 3271/perechecmmdc profesor.
https://www.pbinfo.ro/probleme/
391/fractii

S-ar putea să vă placă și