Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ:
Disciplina: Tainele informaticii
Clasa:
Profesor:
Unitatea de învăţare: Limbajul C++ cin>
Tema: Instrucțiunea de citire >
Tipul lecţiei: mixtă
Locul de desfăşurare: Laboratorul de informatică
Timp alocat: 50 min
Data:
Competența generală
3 Implementarea algoritmilor într-un limbaj de programare
Competențe specifice:
3.1 Transcrierea algoritmilor din pseudocod în limbajul de programare C++
3.2 Prelucrarea datelor simple
3.3 Utilizarea mediului de programare – Code::Blocks
Competențe derivate:
 Utilizarea corectă a instrucțiunii de citire
 Explicarea principiului de execuție
 Justificarea necesității utilizării instrucțiunii de citire în rezolvarea problemelor
 Simularea execuției programelor cu datele de intrare specificate
Strategii didactice:
 Principii didactice:
- principiul participării şi învăţării active;
- principiul asigurării progresului gradat al performanţei;
- principiul conexiunii inverse;
 Metode de învăţământ:
- metode de comunicare orală: conversaţie, explicatia;
- metode de acţiune: exerciţiul, învăţarea prin descoperire;
 Procedee de instruire:
- explicaţia în etapa de comunicare;
- învăţarea prin descoperire;
- conversaţia de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor;
- problematizarea
 Forme de organizare: frontală şi individuală;
 Forme de dirijare a învăţării: dirijată de profesor, independenta;
 Resurse materiale:
calculatorul, videoproiectorul, tabla, flipchart, jetoane
material bibliografic:
- Tudor Sorin – „Informatica – varianta C++”, Editura L&S Infomat, Bucuresti,
1999;
- Mariana Miloșescu – „Informatică – manual pentru clasa a IX-a”, Editura
Didactică și Pedagogică, R.A. București, 2004
- Violeta Neagu – „C OR CODe USE - Inițiere în algoritmică și programare în
limbajul C/C++”, Editura Scriitorilor, Brăila, 2015
 Metode de evaluare:
- evaluare iniţială: întrebări orale;
- set de aplicaţii;
Desfăşurarea lecţiei:

~1~
 Moment organizatoric:
 pregătirea lecţiei:
- întocmirea proiectului didactic;
- pregătirea setului de întrebări;
- pregătirea setului de aplicaţii;
- pregătirea temei;
 organizarea şi pregătirea clasei:
- verificarea frecvenţei;
- verificarea existenței resurselor materiale
 captarea atenţiei clasei:
- anunţarea subiectului pentru tema respectivă;
- anunţarea obiectivelor urmărite;
- anunţarea modului de desfăşurare a activităţii;

 Verificarea temei pentru acasă


Elevii au avut de realizat un program care să afișeze, folosind instrucțiunea de
scriere, o ghicitoare despre calculator.

 Verificarea cunoștințelor însușite anterior

Întrebare Răspuns așteptat


Care este forma instrucțiunii de afișare? cout<<”sir de caractere”;
cout<<expresie;
Cum se numește operatorul ”<<”? Operator de inserție
Este obligatoriu să scriem caracterul ”;”? Da, pentru că delimitează o instrucțiune de alta
Ce semnifică cuvântul cheie ”cout”? Console output (afișare la consolă)
Care este diferența dintre următoarele Prima instrucțiune are ca rezultat 25*4 iar a
două instrucțiuni? doua are ca rezultat 100
cout<<”25*4”; cout<<25*4;
Unele caractere pentru a putea fi afișate \ (back slash)
la consolă trebuie precedate de
caracterul …?
Ce cuvânt cheie folosim pentru a afișa endl
două mesaje pe rânduri diferite?
Ce fișíer trebuie să introducem în <iostream>
program pentru a putea realiza o scriere?
Ce tipuri de date cunoașteți?
Care este rezultatul execuției următoarei 5 25
secvențe de program?
{ int x=5;
cout<<x<<" "<<x*x;
return 0; }
Scrieți algoritmul care determină Start
perimetrul unui triunghi cu lungimile -citește a,b,c;
laturilor a, b,c. -p←a+b+c;
-scrie p;
Stop

Exercițiu: Fiecare elev își alege o cifră. Apoi vor scrie un program care să afișeze
tabla înmulțirii cu acel număr.
#include <iostream>
using namespace std;
~2~
int main()
{ cout<<"TABLA INMULTIRII cu 8"<<endl;
cout<<" "<<endl;
cout<<" 0 x 8= "<<0*8<<endl;
cout<<" 1 x 8= "<<1*8<<endl;
cout<<" 2 x 8= "<<2*8<<endl;
cout<<" 3 x 8= "<<3*8<<endl;
cout<<" 4 x 8= "<<4*8<<endl;
cout<<" 5 x 8= "<<5*8<<endl;
cout<<" 6 x 8= "<<6*8<<endl;
cout<<" 7 x 8= "<<7*8<<endl;
cout<<" 8 x 8= "<<8*8<<endl;
cout<<" 9 x 8= "<<9*8<<endl;
cout<<" 10 x 8= "<<10*8<<endl;
return 0; }

 Comunicarea de noi cunoştinţe


Forma generală a instrucțiunii de citire este:
cin>>variabilă;
Cuvântul cheie ”cin” semnifică „console input” (citire de la consolă).
Operatorul ”>>” se numește operator de extracție – extrage datele de la consolă și
le depune în memoria internă.
Și la sfârșitul instrucțiunii de citire este obligatoriu scrierea caracterului ”;”.
Principiul de execuție: în urma unei instrucțiuni de citire cursorul se va poziționa
pe ecran astfel încât să putem introduce o valoare de la tastatură care apoi va fi păstrată
în memoria internă.
Exemplu: int a;
cin>>a;
Pentru a putea efectua o citire trebuie să utilizăm, ca și în cazul instrucțiunii de
scriere, directiva #include <iostream>.
De obicei citirea unei variabile este precedată de un mesaj explicativ.
Ex: int a;
cout<<”a=”; sau cout<<”Introduceți conținutul variabilei a: ”;
cin>>a;
cout<<a;

Exercițiu: Determinați perimetrul unui dreptunghi cu lungimea x și lățimea y.


#include <iostream>
DI: x, y using namespace std;
DE: p int main()
{ int x,y,p;
START cout<< "x=";
citește x, y; cin>>x;
p←2*(x+y); cout<<"y=";
scrie p; cin>>y;
STOP p=2*(x+y);
cout<<"Perimetrul dreptunghiului este: "<<p;
return 0;
}

Pentru x=5 și y=3 programul va afișa p=16. Se va rula programul și cu alte date de intrare.

~3~
 Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor:

 Se citește de la tastatură un număr întreg a mai mare decât 9. Să se


afișeze ultima cifră a sa.

#include <iostream>
DI: a using namespace std;
DE: uc int main()
{ int a,uc;
START cout << "a=";
citește a; cin>>a;
uc←a mod 10; uc=a%10;
scrie uc; cout<<"uc="<<uc;
STOP return 0;
}
Pentru a=12 programul va returna uc=2. Se va rula programul și cu alte date de intrare.

 Andrei vrea să cumpere t caiete. Știind că prețul unui caiet este p lei,
calculați câți lei va cheltui Andrei.
#include <iostream>
DI: t, p using namespace std;
DE: p*t int main()
{ int t,p;
START cout << "t=" ; cin>>t;
citeste t,p; cout << "p=" ; cin>>p;
scrie t*p; cout<<t*p<<” lei va cheltui Andrei.”;
STOP return 0;
}

Pentru t=7 și p=2 programul va afișa 14 lei va cheltui Andrei.


Se va rula programul și cu alte date de intrare.

 Tema pentru acasă


Determinați perimetrul unui romb cu lungimea laturii z.

~4~

S-ar putea să vă placă și