Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a VII-a
Data: 4.05.2013
Competenţe generale:
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţurile matematice
3. Utilizarea algoritmilor şi conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete
4. Analiza şi prelucrarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă
Competenţe specifice:
1. Identificarea unor reguli de calcul numeric sau algebric pentru simplificarea unor calcule;
2. Utilizarea operatiilor cu numere reale si a propritatilor acestora in rezolvarea unor ecuatii si a unor inecuatii;
3. Aplicarea regulilor de calcul si folosirea parantezelor in efectuarea operatiilor cu numere reale;
4. Redactarea rezolvarii ecuatiei 𝑥 2 = 𝑎, 𝑢𝑛𝑑𝑒 𝑎𝜖𝑄+ in multimea numerelor reale;
5. Traspunerea unei situatii-problema in limbajul ecuatiilor, rezolvarea problemelor obtinute si interpretarea rezultatului.
Obiectivele operaţionale ale lecţiei:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
O1: să enunţe formulele de calcul prescurtat invatate ;
O2: să efectueze corect operatii cu numere reale reprezentate prin litere;
O3: să folosească formulele de calcul presurtat si sa le aplice corect in rezolvarea exercitiilor si problemelor
O6 :sǎ prezinte in mod coerent solutia unei probleme ,utilizand modalitati variate de exprimare.
1. Moment organizatoric
2. Captarea atenţiei
3. Verificarea cunostintelor insusite
4. Anuntarea temei si a obiectivelor
5. Consolidarea cunostintelor
6. Obtinerea performantei si asigurarea feed – back-ului
7. Incheierea lectiei
Desfăşurarea lecţiei
Strategia didactică
Etapele lecţiei OB. Conţinutul instructiv-educativ
Metode şi Forme de
procedee activitate
1.Moment Asigur condiţiile necesare începerii lecţiei.
organizatoric Verific prezenţa; notez absenţele Conversaţia
(2 min)
Rezolvare:
2 2 2
(2√3 + √5) = (2√3) +2∙ 2√3 ∙ √5+(√5) =12+4∙ √3+5=17+4∙ √3.
3. Sa se efectueze: (2𝑥 2 − 5𝑦)2 =
Rezolvare:
2 2 2
(2√2 − √6) =(2√2) − 2 ∙ 2√2 ∙ √6 + (√6) =8-4∙ √12 + 6 = 14 −8∙ √3.
Conversatia
5. Sa se efectueze:a) (4xy+3)(4xy-3)= Exercitiul
5√3 5√3 Demonstratia
b)( + √2) ( − √2)=
2 2
Rezolvare:
Strategia didactică
Etapele lecţiei OB. Conţinutul instructiv-educativ
Metode şi Forme de
procedee activitate
a)(4xy+3)(4xy-3)=(4xy)2 − 9 = 16𝑥 2 𝑦 2 − 9
2
5√3 5√3 5√3 75 67
b) ( + √2) ( − √2)=( ) − 22 = − 2= 4 .
2 2 2 4
2
6. Sa se calculeze: a) Media aritmetica a numerelor 𝑥 = (3 − √5) si y= (√5 + 1)2
R.10-2√5
Descompunerea in factori este procedeul de modificare a unei expresii care este scrisa ca o
suma de doi sau mai multi termeni, intr-o expresie scrisa sub forma unui produs de doi sau
mai multi factori.
Exemplu:
Strategia didactică
Etapele lecţiei OB. Conţinutul instructiv-educativ
Metode şi Forme de
procedee activitate
𝑎) 𝑥 2 + 4𝑥 + 4 = 𝑥 2 + 2 ∙ 𝑥 ∙ 2 + 22 = (𝑥 + 2)2
𝑏) 𝑥 2 − 8𝑥 + 16 = (𝑥 − 4)2
𝑐) 9𝑥 2 + 6𝑥 + 1 = (3𝑥 + 1)2
Gruparea termenilor
In expresii cu multi termeni putem grupa termenii astfel incat in aceste grupari sa putem
aplica una dintre modalitatile de descompunere cunoscute. Gruparea a fost eficienta daca ne
apare un factor comun pentru intreaga expresie, sau putem aplica o formula ca sa finalizam
descompunerea.
Exemple:
a) x2 = 25
b)4𝑥 2 − 49=0
7
c) 𝑥 2 = 19
a) 8 b) 4 c) 2 d) 12
3. Aflati lungimea laturii unui patrat a carui arie este egala cu 1,44 𝑐𝑚2.
O1
3. Obtinerea Impart elevilor un test de evaluare a cunoştintelor dobândite. Individuală
performantei si O2
asigurarea feed-
back-ului (30 O3
min)
O4
Strategia didactică
Etapele lecţiei OB. Conţinutul instructiv-educativ
Metode şi Forme de
procedee activitate
4. Incheierea Tema pentru acasă va fi exerciţiile din test.
lectiei Elevii sunt atenţi la aprecierile făcute de către profesor si notează tema pentru ora Conversatia Frontala
(1 min) viitoare.
Fisa de lucru-recapitulare
𝑏 2
1 . Sa se efectueze: a) (𝑥 + 4)2 = 𝑏) (𝑎 + 2) =
48 4(𝑥−1)
= .
𝑥−1 3
Atunci 𝑥2 − 𝑥1 este egal cu :
a) 8 b) 4 c) 2 d) 12
TEST DE EVALUARE- RAPOARTE, PROCENTE SI PROPORTII
Succes!
Barem de corectare si notare
1. 𝑥 2 − 25𝑥 + 25 5p
Subiectul I
2. (𝑥 − 3)2 5p
3. 𝑥 = 5 5p
4.2 5p
5.4 5p
6.24 5p
Subiectul al 2 5p
1. (√2 + √7) = 9 + 2√14
III-lea 2 5p
(1 + √14) = 15 + 2√14
2 2
(√2 + √7) -(1 + √14) =9 +
4p
2√14 − 15 − 2√14 =-6
1p
-6∈ 𝑍
2.𝑎2 + 𝑎 − 2𝑎𝑏 + 𝑏 2 − 𝑏 =
5p
𝑎2 − 2𝑎𝑏 + 𝑏 2 + 𝑎 − 𝑏 =
5p
= (𝑎 − 𝑏 )2 − (𝑎 − 𝑏) = 4p
=22 + 2 = 1p
=6
Total 100 p