Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic la matematică

Data:
Profesor: Lazăr Ana
Modulul: Elemente de combinatorică.
Subiectul lecţiei: Oră de sinteză

Subcompetențe
6.3.Utilizarea permutărilor, aranjamentelor, combinărilor şi proprietăţile acestora in rezolvarea unor ecuaţii, inecuaţii, probleme practice, din alte domenii.
Obiectivele lecţiei: La sfîrşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 Să recunoască elementele de combinatorică;
O2 Să recunoască formulele de determinare a aranjamentelor, permutărilor, combinărilor;
O3 Să rezolve ecuaţii şi inecuaţii ce coţin elemente de combinatorică;
O4 Să manifeste interes faţă de tema dată.

Tipul lecţiei: Lecţie de formare a capacităţilor de aplicare a cunoştinţelor

Tehnologii didactice:
a) forme: frontal, în perechi, individual;
b) metode: conversaţia euristică, metoda lucrului cu manualul, metoda exerciţiului; metoda “ciorchinelui”.
c) materiale didactice:
1) ACHIRI, I.; GARIT, V.; EFROS, P. Manualul “Matematica pentru clasa X-a”. Chisinau : Editura Prut International, 2012. 280 P. ISBN 978-9975-54-043-8;
2) ACHIRI, I.; EFROS, P.; GARIT, V.; PRODAN, N. Culegeri de exerciţii şi probleme la matematică pentru clasa X-a. Chişinău: Editura Prut Internaţional,
2001. 199 p. ISBN 9975-69-248-6;

Evaluarea: de tip sumativă, întrebări şi răspunsuri orale şi în scris

Scenariul lecţiei
Obiectivele
Nr. Secvenţele Activitatea profesorului Activitatea Evaluarea
ctr. lecţiei elevilor

1 Organizarea clasei Salută elevii. Pe tablă este scrisă data si Salută profesorul. Elevul de serviciu Vizual se verifică dacă elevii
tema în clasă.Verificarea pregătirii de anunţă absenţii. au rechizitele necesare pentru
lecţie. lecţie.
2 Verificarea temei Ce aţi avut de realizat pentru acasă? Răsppund conţinutul teoretic. Întrebări orale şi în scris
pentru acasa. Ce întrebări aveţi? Adresează întrebări.
Care sunt rezultatele exerciţiilor? Anunţă rezultatele exerciţiilor.
3 Reactoalizarea În continuare unii elevi vor primi cite o Elevii scriu tema lecţiei în caiete. Elevii scriu tema lecţiei în
cunoştinţelor şi O1 fişă pe care vor fi scrise cuvintele cheie caiete.
capacităţilor O2 “elemente de combinatorică”. Prin
metoda ciorchinelui elevii vor trebui să
scrie tot ce ştiu referitor la cuvintele
cheie date. Vor completa ciorchinele numind
noţiunile, definindu-le etc.

a- Com
ran bi-
-ja- nări
me
n-
te

Elemen-te
de combi-
natorică

Per
-
mu
-
A doua cerinţă va fi de rezolvat
problemele incluse în fişa nr.1.
Între timp trei elevi vor trece la tablă.
Pe tablă sunt scrise cîteva exerciţii,
fiecare va trebui să aleagă din mulţimea
de exerciţii cele ce conţin aranjamente-
primul elev, combinări- al doilea,
permutări- al treilea elev şi să le
calculeze.
A54 ; C 73 ; P8 ; A69 ; C 43 ; P4 ;
120;35;40320; nu există;
A32 ; C 68 ; P0 ; A32  2 A54 ;
4;24;6;
C 54  C 52 ; 325P5 . nu există; 1;1440;50;39000 .

4. Consolidarea materiei O1 Întrebări orale şi exerciţii în


şi formularea O2 scris
capacităţilor O3
O4

Ax4  Px  4  42  Px  2 DVA : x  4
x!
  x  4 !  42 x  2 !
 x  4 !
x! 42 x  2 !
 x  2! x  1 x  42 x  2!
 x  1 x  42
x 2  x  42  0
x1  6
x2  7
-6 nu este soluţie

Ax3  C xx  2  14 x
DVA : x  3
x! x!
  14 x
 x  3!  x  2!
x!2! x  2   x!
 14 x
 x  3! x  2  2!
x! 2 x  3
 14 x
 x  3! x  2  2
 x  x  2 x  3  28 x
2

x  2 x  5 x  25  0
2

x  2 x  5 x  25  0
2

x1  0 x 2  2,5 x3  5
x   3,5
5. Evaluarea O1 Să se afle numărul natural n dacă:
O2 2 2
O3
3 C n 1
=n+ 2 A
n Rezolvă exerciţiile.
O4
Răspuns: n=5(0 nu poate fi deoarece
în DVA n  2)
6. Tema pentru acasă De recapitulate modulul IV §1 De Notează tema pentru acasă în caiete.
rezolvat: Exerciţii: 4(a); 7(a)
7. Bilanţul lecţiei Ce am invatat nou astazi la lectie? Răspund la întrebări. Întrebări orale
adresează întrebări.
Se fac totalurile lecţiei. Apreciez cu
note elevii.

Problema nr.1
La o adunare sunt prezenţi 50 de oameni. În cîte moduri se poate alege preşedintele,
vicepreşedintele şi secretarul?

Problema nr.2
Într-o clasă sunt 28 de elevi. În cîte moduri se poate forma o dele gaţie din 5 elevi?

Problema nr.3
În cîte moduri pot fi aranjate 7 cărţi pe un raft?

S-ar putea să vă placă și