Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

1. Date generale
Clasa IX-a
Obiectul: Informatică
Subiectul lecţiei : Funcţii
Tipul lecţiei: Mixtă
Timp: 45 min
A elaborat: Guțu Igor
2. Subcompetență: utilizarea funcţiilor predefinite pentru rezolvarea problemelor din matematică, fizică, prelucrare a textelor;
3. Obiective operaţionale:
La sfîrşitul orei elevul va fi capabil să:
O1. Să cunoască sensul termenului funcţie în aplicaţiile de calcul tabelar
O2 Să identifice componentele unei funcţii de calcul tabelar
O3 Să clasifice funcîiile pe categorii
O4 Să întroducă o funcţie, utilizînd facilitatea Function Wizard, Butonul Paste Function sau comanda
Insect Function
O5 Să aplice funcţiile predefinite pentru rezolvarea problemelor din matematică, fizică, prelucrarea textelor

3. Tehnologii didactice
3.1 Forme de activitate cu elevii
F1-în în perechi;
F2-contact direct cu clasa (frontal);
F3-contact cu fiecare elev (individual);
3.2 Metode
M1-Conversaţia; M5 – Problematizarea
M2- Lucru cu manualul; M6 –Algoritmizarea
M3-Lucru la calculator; M7 descoperirea
M4- Lucru independent

3.3 Materiale didactice


Aplicaţia Funcţii Exerciţii şi probleme;
Foaia de calcul Lecţia 6 Calculatoare;
3.4 Surse informaţionale: Manual A.Gremalschi,Ludmila Gremalschi “Informatica”, manual pentru clasa a 8-a, Ştiinţa 2005.
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Tehnologii Forme Dozarea
de predare de timpului
învăţare evaluar
e
1. Moment Salut clasa. Verific prezenţa elevilor şi notez Elevul de serviciu isi indeplineste functiile 1
organizatoric absenţele. corespunzatoare. F2
M1
Captarea Ce temă am studiat la lecția precedentă? FORMULE F1 orală 4
atenţiei M3
Răspunsuri posibileFile, format, Find,
Operator, operand. Open, remove, replase, M4
meniu, . undo, line, exit, edit..

Propun elevilor următoarea însărcinare: Timp de 3


min să înscrie în caiete termeni utilizaţi în cadrul
Aplicaţiei EXCEL , care încep cu literele respective
2. Verificarea Deschideți foaia de calcul ”rechezite” 4
cunoştinţelor - Cum ați calculat suma? M3 F3 Scris
din lecţia
precedentă În M3 elevii scriu formula
=(D3+E3+F3+G3+H3+I3+J3)/7

- Dar dacă vot fi 20, 50, 100 de obiecte? Răspund la întrebări apoi copie formula
peste grupul de celule M5:M10
Dar dacă aveți elevii cu notele la obiecte, cum
calculăm nota medie pentru fiecare elev. Ce formulă
vom utiliza?
- care sînt operatorii, operanzii?
- De ce tip şînt operanzii?
- De ce tip vor vi rezultatul? De ce?
-
-
3. captarea Propun elevilor să observe , sînt afişate toate Elevii afişează coloana K şi observă că la 3
atenţiei pentru coloanele din tabela noastră? unii elevi lipsesc notele, deoarece unii
trezirea elevi nu sînt notaţi. F3
Care coloană este ascunşă? Să afişăm această
interesului
coloană.
faţă de tema
nouă Ce observaţi? Ce puteţi spune despre notele de la ed.
fizică? De ce?
Acum modificați formula pentru a obţine media , Elevii modifică formula şi observă că Oral
ţinînd cont şi de ed. fizică şi analizați rezultatele unele medii nu sînt corecte. M7
primite
Argumentați de ce s-au primit aşa rezultate
Unii elevi au 7 note, iar alţii – numai 6.
- Am putea srie aşa o formulă, care să ne determine Trebuie scrisă formula pentru fiecare elev M6
cea mai mare notă a unui elev, sau cea mai mică în parte.
notă medie?
- Cîţi operatori vom folosi la calcularea notei Elevii răspund la întrebări, argumentează
medii la limba română pentru 25 de elevi? E răspunsurile
comod acest lucru? M7
- Pentru a ne uşura munca în prelucrarea datelor
în tabele vom folosi nişte formule speciale pe
care ni le propune Aplicaţia EXCEL. Cum se
numesc ele, aflaţi, citind informaţia din celulele Elevii descoperă cuvîntul FUNCŢII
C20, A23, B25-27,
D21, D21
3.Predarea- Anunţ tema nouă Funcţii 16
învăţarea M1 F2 Oral
Propun elevilor să activeze documentul Funcţii de pe
materiei noi Elevii notează tema în caiete
Tasc Bar (masa se lucru) şi să se cunoască cu tema şi
fac cunoştinţă cu obiectivele lecţiei., cu
obiectivele lecţiei
noţiunea de funcţie M4
F3
M3

M6

Găsiți în manual definiția funcției


Pentru a scrie o funcție utilizăm algoritmul propus în
manual.
Studiază partea teoretică propusă apoi
analizează ex 4 din manual

Studiază algoritmul de întroducere a


funţiei în celulă
Conducîndu-se de algoritmul propus
Elevii întroduc funţia AVERAGE , şi o
copie în domeniul M3:M12

Elevii utilizează butonul Paste


Function

Propun elevilor să determine numele şi argumentele


funţiilor di ex 4, pag 95, şă să explice destinaţia
acestor funţii, Elkevii întroduc în celula P3 următoare
funţie
tab. 2.3 din manual
Propun elevilor să studieze Partea a 2, algoritmul de If (M3>9;”Exelent”) şi copie această
întroducere a funcţiei în celula M3, utilizînd funcie pe domeniul P3:P10
facilitatea Function Wizard
Determinați ce categorii de fincţii conţine aplicaţia
EXCEL, să stabilească formulele ce pot fi utilitate în
prelucrarea textelor, în prelucrarea datelor
calendaristice

Propun elevilor să calculeze nota minimă şi nota


maximă
Înscrieți ”Exelent” la elevii care au nota medie mai
mare decît 9, utilizînd funcţia If

4.Consolidare Propun elevilor să calculeze nota minimă, nota medie şi nota elevii calculează nota minimă, nota medie şi nota 10
a materiei şi maximă la fiecare obiect în parte maximă la fiecare obiect în parte M3 F2 Scris
formarea
copacităţilor

Propun elevilor în următoarea pagină să afişeze codurile


literelor mari ale alfabetului latin
5. integrarea Propun elevilor să determine dacă au fost Elevii citesc încă odată obiectivele din Scris 3
realizate toate obiectivele şi să răspundă la documentul funcţii răspund la întrebări
întrebările : M3 F3
Ce sînt funţiile?
Pentru ce este nevoie de a utiliza funţiile? Care
sînt cele mai des utilizate funţii?
Care după părerea voastră e cea mai uşoară
metodă de a întoduce o funcţie

6.Anunţarea Tema pentru acasa 2


temei pentru M1 F2 Oral
acasă si Elevii isi noteaza tama pentru acasa in
notarea caiete.
elevilor

S-ar putea să vă placă și