Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Instituţia de învăţămînt: IP Gimnaziul „Nicolae Cornea”;


Profesor: Rotari Victoria
Disciplina de învăţămînt: Matematica;
Clasa: a VI-a;
Data: 15.03.2017
Numărul lecţiei în sistemul de lecţii:2
Numărul lecţiei conform orarului: 3
Durata lecţiei: 45 min
Capitolul: Rapoarte și proporții;
Subiectul lecţiei: Rezolvarea problemelor cu procente;
Tipul lecţiei: Lecţie de formare a capacităţilor de aplicare a cunoştinţelor
Subcompetenţe:
4.2 Reprezentarea unor date sub formă de tabele sau de diagrame statistice în vederea
înregistrării, prelucrării și prezentării acestora, utilizând rapoarte, procente.
4.3 Rezolvarea problemelor simple , inclusiv din cotidian, în care intervin rapoarte , proporții,
mărimi direct sau invers proporționale, inclusiv utilizînd regula de trei simplă.
4.4 Elaborarea și realizarea unor proiecte simple ce includ utilizarea rapoartelor ,
proporțiilor, procentelor.
4.5 Justificarea unui rezultat sau demers simplu, susținerea propriilor idei și viziuni, recurgînd
la argumentări , utilizînd terminologia și notațiile adecvate.
4.7 Utilizarea terminologiei aferente noțiunilor de proporție, raport, procent, proporționalitate
directă, proporționalitate inversă în situații diverse inclusiv în cele de comunicare.
Obiectivele lecţiei: La finele lecţiei elevul va fi capabil:
O1:Să definească raportul procentual;
O2: Să utilizeze corect noţiunea de procent;
O3: Să identifice situații practice în care apar procente;
O4: Să creeze și să rezolve probleme aplicând algoritmul învăţat;
O5: Să lucreze frontal, individual, în echipă pentru realizarea sarcinilor primite;
O6: Să gândească rapid, flexibil,creativ în soluţionarea sarcinilor.
Tehnologii didactice:
a) Forme: frontală; în perechi; individuală
b) Metode/tehnici: calcul oral; problematizarea; metoda exerciţiului;
c) Mijloace de învăţămînt: Calculator, postere, Manualul Matematica pentru clasa a VI-a,
autori: I.Achiri, A.Braicov, O.Spuntenco, Editura Cardidact, Chişinău ,2011
Evaluarea:
a) Tipul evaluării: formativă (curentă);
b) Metode, tehnici: orală, în scris, lucrare independentă;
c) Produse: răspuns oral, argumentare orală, exerciţiu rezolvat.
Scenariul lecţiei
Nr Secvenţele Timp Obiec Activitatea Activitatea Evaluarea
crt lecţiei tivele profesorului elevului (produsul)
lecţiei
E Moment 1 min Salutarea. Salută profesorul Vizual
V organizatoric Verificarea pregătirii elevilor de lecţie
O Motto-ul lecției: ,,Matematica de învăţaţi în viaţă vă Citesc motto-ul Oral
C descurcaţi”
A
R Verificarea 4 min O1 Care a fost tema pentru acasă? De învăţat: manual,pag.182, §6 Chestionare
E temei pentru O2 Ce întrebări aveţi la tema pentru acasă? De rezolvat: Manual, *ex.3, orală
A acasă; Vă propun să rezolvăm un careu de cuvinte. *ex.4, pag. 184
Astăzi la lecţie după cum v-aţi dat seama vom Formulează şi discută întrebările
sistematiza, fixa, consolida, aplica şi evalua ( dacă există)
cunoştinţele acumulate la tema: „Rezolvarea Rezolvă careul de cuvinte.
problemelor cu procente”

Formularea obiectivelor lecţiei:

Reactualizarea 6 min
cunoştinţelor Mingea fiebinte: Elevii răspund oral Răspuns oral
şi capacităţilor
1. Ce este procentul?
2. Care este semnul procentului?
3. Cu ce este egal 55%?
4. Un întreg reprezintă cîte procente?
5. Pentru ce sunt folosite procentele?
6. Unde este utilizată noțiunea de procent?
7. Cum putem afla procentul dintr-un număr?
8. Cum mărim/micşorăm valoarea unui număr cu p%?

R Consolidarea Argumentare
E materiei şi 1. Scrieţi procentele date sub formă de raport Fiecare elev primeşte fişă şi orală
A formarea 4 min O1 procentual sau transformaţi fracţiile în procente după completează individual în caiet. Lucrul
L capacităţilor O2 caz. (Anexa 1) Câte un elev din fiecare grup trece independent
I 4 min la tablă.
Z
A 3 min 2. Comparați: Ex. nr. 6 manual pag. 185
R Lucrul cu manualul Lucrul în
E 3. Adevărat sau Fals. ( Anexa 2) perechi
A 1. Dacă micşorăm un număr întâi cu 25%, apoi cu Fiecare grupă primește exemplul Lucrul în
30%, obţinem acelaşi număr pe care l-am fi obţinut său, pe care îl rezolvă şi
grup
dacă micşoram o singură dată cu 55%. argumentează răspunsul.
S 2. Dacă micţorăm un număr cu 30%, apoi numărul
E obţinut îl mărim cu 30%, obţinem numărul iniţial.
N 3. 80% din 150 este egal cu 150% din 80. Lucrul în
S 4. Dacă mărim un număr întâi cu 60%, apoi cu 15%, grup
U 8 min obţinem acelaşi număr pe care l-am fi obţinut dacă
L măream întâi cu 15%, apoi cu 60%.
U
I 4. Rezolvați problemele: (Anexa 3)
- La o bancă se deschid depozite cu dobânda de 12%
O1 pe an. Aflați ce sumă de bani primește în plus într-un Fiecare grupă extrage problema și o
O2 an o persoana care depune 2600 lei. rezolvă, apoi o comentează la
O3 - Preţul 1kw de energie electrică a crescut de la 1,71 lei tablă.
la 2,04lei. Aflaţi cu cîte procente s-a mărit preţul la
O5
energia electrică. Lucrul în
O6 - Într-o şcoală sunt 180 băieţi, ceea ce reprezintă 60% perechi
din numărul de elevi ai şcolii. Cîţi elevi sînt în şcoală?
- Un elev are de citit 50 de pagini. El a citit 40% . Cîte
pagini a citit elevul?

Activitate în perechi: (Anexa 4)


Pe ecran sînt proiectate sarcinile:
Lucrul în perechi
Se propune elevilor să compună o problemă şi să o
Fiecare pereche primeşte pe fişă
rezolve.
schema. Compune problema şi o
I. Se dă prețul inițial și procentul de scumpire și Exerciţiu
rezolvă
se cere prețul final.
rezolvat
II. Se dă volumul inițial și procentul de mărire și
Elevii discuta în perechi
se cere volumul final.
III. Se dă prețul inițial și procentul de ieftinire și
se cere prețul final.
IV. Se dă volumul final și procentul de micşorare și 2-3 elevi argumentează problemele
se cere volumul iniţial. Argumentare
V. Se dă prețul final și procentul de scumpire și orală
se cere prețul inițial.
VI. Se dă prețul final și procentul de ieftinire și se
cere prețul inițial.
VII. Se știe prețul inițial și prețul după scumpire și
se cere procentul de scumpire.
VIII. Se știe prețul inițial și prețul după ieftinire
și se cere procentul de ieftinire.

R 5 min O2 Lucrare
E Evaluarea O3 Evaluare formativă: Elevii lucrează independent, fiecare independentă
F O6 obţinînd un răspuns individual.
L Fiecare elev primeşte o fişă cu exerciţii şi o problemă.
E (Anexa 5) a % din x = 30 lei
C
Ţ
I
A
E Bilanţul 3 min Azi la lecţie: Elevii răspund la întrebările
X lecţiei. Mi-a plăcut ... formulate
T Concluzii Acum ştiu ...
I Eu pot ... Aprecieri orale
N Aş vrea ...
D Tema pentru 2 min De învățat: Manual, pag.182-183,§6 Notează în agende sau caiete
E acasă De rezolvat: Manual, pag. 185 -186, Ex.nr. 4, 15, 18.
R
E Mulţumesc pentru lecţie.
A La revedere!

Anexa 1
Scrieţi procentele date sub formă de raport procentual:
1. a)1%, b)15%, c)25%, d)75%, e)87%.

Transformaţi fracţiile în procente:


2. a) 3/10, b) 7/20, c) 13/25, d) 23/50, e) 88/100.

Scrieţi procentele date sub formă de raport procentual:


3. a)3%, b)12%, c)50%, d)79%, e)93%.

Transformaţi fracţiile în procente:


4. a) 7/10, b) 9/20, c) 17/25, d) 27/50, e) 89/100.

Anexa 2

1. Dacă micşorăm un număr întâi cu 25%, apoi cu 30%, obţinem acelaşi număr pe care l-am fi obţinut dacă micşoram o singură dată cu 55%.

2. Dacă micţorăm un număr cu 30%, apoi numărul obţinut îl mărim cu 30%, obţinem numărul iniţial.

3. 80% din 150 este egal cu 150% din 80.

4. Dacă mărim un număr întâi cu 60%, apoi cu 15%, obţinem acelaşi număr pe care l-am fi obţinut dacă măream întâi cu 15%, apoi cu 60%.

Anexa 3

- La o bancă se deschid depozite cu dobânda de 12% pe an. Aflați ce sumă de bani primește în plus într-un an o persoana care depune 2600 lei.

- Preţul 1kw de energie electrică a crescut de la 1,71 lei la 2,04lei. Aflaţi cu cîte procente s-a mărit preţul la energia electrică.

- Într-o şcoală sunt 180 băieţi, ceea ce reprezintă 60% din numărul de elevi ai şcolii. Cîţi elevi sînt în şcoală?

- Un elev are de citit 50 de pagini. El a citit 40% . Cîte pagini a citit elevul?
Anexa 4
 Se dă prețul inițial și procentul de scumpire și se cere prețul final.
 Se dă volumul inițial și procentul de mărire și se cere volumul final.

 Se dă prețul inițial și procentul de ieftinire și se cere prețul final.

 Se dă volumul final și procentul de micşorare și se cere volumul iniţial.

 Se dă prețul final și procentul de ieftinire și se cere prețul inițial.

 Se știe prețul inițial și prețul după scumpire și se cere procentul de scumpire.

 Se știe prețul inițial și prețul după ieftinire și se cere procentul de ieftinire.

 Se dă prețul final și procentul de scumpire și se cere prețul inițial.

Anexa 5

Evaluare formativă:
1. Scrieți fără procente: (2p) 1. Scrieți fără procente: (2p)

71,3%= ____; 6,2%= ____;


9,8%= ____; 84,7%= ____;

2. Aflați: (4p) 2. Aflați: (4p)

15% din 120= 20% din 150=


1,2% din 100= 2,2% din 100=

3. Un elev a cumpărat o carte cu 38 lei, cheltuind a% din banii pe 3. Un elev a cumpărat o carte cu 38 lei, cheltuind a% din banii pe
care îi avea. Câți bani a avut elevul. (unde a - numărul de care îi avea. Câți bani a avut elevul. (unde a - numărul de
persoane în familia ta.) persoane în familia ta.)

S-ar putea să vă placă și