Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Clasa :a VI-a
Data : .2014
Profesor: Iordache Ionu-Alin
Disciplina: Matematic-algebr
Titlul leciei: Procente: definiie, aflarea raportului procentual
Tipul: lecie recapitulativ
Competene generale:
1. Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor n funcie de contextul n care au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse n enunuri matematice
3. Utilizarea algoritmilor i a conceptelor matematice pentru caracterizarea local sau global a unei situaii
concrete
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaii concrete i a algoritmilor de
prelucrare a acestora
5. Analiza i interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaii problem
6. Modelarea matematic a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunotinelor din diferite domenii
Competene specifice leciei:
1. Identificarea rapoartelor, proporiilor i a procentelor n enunuri diverse
2. Rezolvarea problemelor in care interv procente, interpretarea rezultatului obtinut
3. Aflarea termenului necunoscut dintr-o proportie
4. Alegerea metodei adecvate de rezolvare a problemelor n care intervin rapoarte, proporii i procente.
5. Analizarea unor situaii practice cu ajutorul rapoartelor, procentelor sau proporiilor.
5. Rezolvarea cu ajutorul rapoartelor i proporiilor a unor situaii-problem i interpretarea rezultatelor
Obiectivele operaionale ale leciei:
La sfritul orei elevii vor fi capabili:
O1 S utilizeze ntr-o manier clar, corect i concis, oral sau scris, succesiunea operaiilor din rezolvarea unui exerciiu; s
propun soluii sau metode alternative de rezolvare.
O2S efectueze calcule cu numere raionale;

O3 S determine termenul necunoscut al unei proporii si s aplice corect proportiile in rezolvarea de exercitii;
O4S utilizeze corect procentele in rezolvarea de probleme.
Metode si procedee: conversaia euristica, explicaia, demonstraia, exerciiul, observaia, munca individuala,
expunerea;
Resurse: a) materiale: - manual alternativ clasa a VI-a, autori Tatiana Udrea i Daniela Niescu ed. Didactic i
Pedagogic
- Mate 2000 + 9/10, clasa a VI-a, autori Dan Brnzei, Dan Zaharia i Maria Zaharia, ed. Paralela 45
- metodica predrii matematicii n gimnaziu;
- cret alb, colorat, caiete de notie
b) umane: - clas omogen cu cunotine ce necesit
consolidare
- activiti frontale, individuale;
c) timp: 50 min.

Scenariu didactic:
Secvenele
leciei

Comp.
spec.

1. Moment
organizatoric
2. Captarea
ateniei
3. Reactualizarea
cunotinelor

4. Informarea
elevilor asupra
leciei noi

Activiti ale
leciei
- verificarea prezenei elevilor
i notarea absenelor n catalog;
Resurs
- verificarea inutei elevilor i celor necesare desfurrii orei;
- asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfurare a
- verificarea temei elevilor prin sondaj ,utiliznd dialogul profesor

elev, elev-elev, prin confruntarea rezultatelor. n cazul n


care apar
la rezultat se rezolv exerciiul la
Elevii
vordiferene
rspundemari
la ntrebrile:
- Ce este un raport?
- Ce este o proporie?
- Care este proprietatea fundamental a proporiilor?
- Care sunt termenii unui raport?
n cadrul orei de astzi vom recapitula noiunea de procent i
calculul raportului procentual.

Timp

Metode

Evaluare

1`
4`

Activitate
comun

Observare
sistematic

3`

Conversaia
euristic

Analiza
rspunsurilor

1`

Explicaia

Procente
Se numete raport procentual (procent).un raport de
forma

5. Dirijarea
nvrii

1.1
1.2.

p
, p Q, p 0 .
100
p
p% .
Notaie:
100

Observaie: p% se citeste pe la sut sau p procente.


Exemple: dobnda la banc 17%, rezultatele unui sondaj
96%
Observaie: Dac avem un raport, cu numitorul divizor/
multiplu al lui 100. putem s-l aducem la raport procentual prin
amplificare/ simplificare
25 )

1
25

25%
4 100

sau

180
1000

(10

18
18%
100
100
100%
Observaie: un ntreg reprezint 100%. 1
100

Ex:

20`

Explicaia
Conversaia
euristic

Observare
sistematic
Analiza
rspunsurilor

Calculul raportului procentual


Exemplu: Ct la sut din 125 este 75?
75
60
0,6
60%
125
100

Transformarea unui raport in raport procentual


36
18

18%
200 100

Ex:
3
12

25 100

Aflarea a p% dintr-un numar


Ex1: aflati 15% din 200 de kg;
15
200 30(kg )
100

7.
Dirijarea
nvrii

Aflarea unui numar cand cunoastem p% din el


Ex1: Intr-o clasa sunt 10 fete, ceea ce reprezinta 40% din din toti
elevii clasei. Cati elevi sunt in clasa?
40
x 10 x 25 (elevi)
100

Cresteri si scaderi cu p%
Exemplu: Pretul unui obiect este de 300 lei.
a) Calculati noul pret daca obiectul se scumpeste cu 20%.
b) Calculati noul pret daca obiectul se iefteneste cu 20%.
Ce este o proportie? Cum se numesc termenii proportiei si
care este proprietatea fundamentala a unei proportii?
Ex. 1.Sa se afle termenul necunoscut din proportia
x
4

x16=104x=40:16=2,5 Se observa ca putem


10 16

scoate x direct scriind


x=

10 4 5

16
2

5`

Explicaia
Conversaia
euristic

Observare
sistematic
Analiza
rspunsurilor

8.
Asigurarea
feed-backului

1.1
1.2

9. Retenia
si
transferul

1.1
1.2.

10.Tema
pentru acas
11. Aprecieri

Profesorul cere elevilor s transforme urmtoarele rapoarte n


rapoarte procentuale:
2 11 2500 1
;
;
;
5 25 1000 8

Se rezolv problemele din Fia de lucru, n limita timpului


disponibil

7`

5`

Restul problemelor din Fia de lucru, ce nu s-au efectuat n clas

2`

- se apreciaz elevii ce s-au evideniat n timpul orei

2`

Munca
independent
Conversaia
euristic
Exerciiul
Exerciiul
Conversaia

Aprecieri
verbale
Analiza
rspunsurilor
Probe orale

Conversaia
Conversaia

Aprecieri
verbale

Fisa de lucru-recapitulare
1. Un elev face intr-o zi 12 exercitii si in alta zi 17 exercitii. Raportul exercitiilor facute este.
2. Un copil mananca intr-o saptamana 1,5 kg mere iar in alta saptamana 300g de mere. Care este raportul fructelor ?
3. Transformati in raport procentual fractiile:

4. Intr-o clasa sunt 10 fete, ceea ce reprezinta 40% din toti elevii clasei. Cati elevi sunt in clasa?
5. Pretul unui obiect este de 300 lei.
Calculati noul pret daca obiectul se scumpeste cu 20%.
Calculati noul pret daca obiectul se iefteneste cu 20%.
6. Raportele si pot forma o proportie?
7. Sa se afle termenul necunoscut din proportiile:
x
4

10 16
x 8 = 5
x
7

8. Se stie ca

. Calculati:

9. Transformati in raport procentual fractiile:

10. Incercuiti litera A (adevarat) sau litera F (fals) pentru fiecare din propozitiile de mai jos .
a. Rapoartele

5
7
si
formeaza o proportie.
12
15

b. Intr-o proportie, suma extremilor este egala cu suma mezilor.


c. 30 % din 420 este egal cu 126.

A F
A F
A F

11. La nceputul anului, un telefon care cost 800 lei se scumpete cu 20%. Care este noul pre al telefonului ?

S-ar putea să vă placă și